Návrh a údržba záhrady

Oblúky pre popínavé rastliny – 6 typov, ktoré zaisťujú krásne kvety v záhrade

úponkový oblúk pre popínavé rastliny druhy nápady záhradný dizajn

Záhradné oblúky nielen dodávajú záhrade štruktúru, ale tiež ju menia na kvitnúcu oázu. Zvlášť v lete, keď radi trávite voľný čas na záhrade, oplatí sa nainštalovať krásny popínavý oblúk pre popínavé rastliny. Vysadené ružové oblúky očaria napríklad nádhernými kvetmi a sú skutočným vrcholom v okrasnej záhrade. Dekoratívna štruktúra prispieva k celkovej atmosfére vo vonkajšej časti a poskytuje perfektné podmienky pre rast popínavých rastlín.

viničový oblúk vyrobený z dreva biely záhradný plot ružový oblúk

Každý, kto už navštívil niekoľko okrasných záhrad alebo si ich vybral na internete, určite vie, že neexistuje ani jeden druh lezeckého oblúka. Záhradné oblúky sú ponúkané z rôznych materiálov a v rôznych štýloch. Tak si môžete vybrať presne ten model, ktorý sa najlepšie hodí do vašej vlastnej záhrady. Dnes zhrnieme najobľúbenejšie typy záhradných oblúkov a odhalíme, ktorý záhradný štýl by im najlepšie vyhovoval.

Klasika – mrežový oblúk vyrobený z kovu

rose arch metal klasický okrasný záhradný úponkový oblúk

Popínavým rastlinám sa najlepšie darí na popínavom oblúku. Klasický záhradný oblúk vyrobený z kovu je veľmi obľúbený, pretože je elegantný a zároveň veľmi stabilný. Pomerne veľký je aj výber veľkostí a štýlov. Dizajn otvoreného rámu je ideálny napríklad na pestovanie ruží, pretože tŕňové stonky sa dajú ľahko vycvičiť a uviazať na mieste. Verzie so stranami mreží sú naopak perfektné pre horolezcov, ako je plamienok – „kráľovná popínavých rastlín“.

vinohradnícky oblúk záhrada kovových ruží

Mrežový oblúk vyrobený z dreva s mrežami

záhradný oblúk drevo chata v štýle záhrada

Snívate o krásnej chatovej záhrade na vlastnom pozemku? S takýmto dreveným záhradným oblúkom s mrežami môžete dať svojmu vonkajšiemu priestoru obľúbené anglické kúzlo. Tieto úponky očarujú svojim romantickým vzhľadom a majú množstvo farebných kvetov. Tí, ktorí majú obzvlášť radi staromódny, vintage vzhľad, sa môžu rozhodnúť pre tento oblúkový dizajn. Voňavé popínavé rastliny ako medovka, jazmín a ruže sú ako stvorené do záhradného oblúka, pretože kvety šíria svoju príjemnú vôňu presne v tej správnej výške.

drevený oblúk so záhradnou chatkou mreží

Oblúky mreží sú ponúkané aj so vstavanými lavicami, ktoré ponúkajú romantické posedenie v záhrade. Tento oblúkový model vyzerá obzvlášť krásne v bielej farbe a je ozdobený nádhernými farebnými kvetmi.

Moderná drevená mašľa

úponkový oblúk pre popínavé rastliny drevo moderné

Nie je prekvapením, že drevo sa hodí k množstvu rôznych štýlov oblúkov. Okrem toho, že sa drevený horolezecký oblúk harmonicky prispôsobuje romantickej povahe štýlu anglickej chatovej záhrady, nachádza svoje miesto aj v modernom záhradnom dizajne. Moderný drevený oblúk obvykle pozostáva zo zakrivenej konštrukcie a niekoľkých rovnobežných drevených pásov.

Pri výbere záhradného oblúka by ste mali zvoliť takú veľkosť, ktorá sa perfektne hodí k vašej záhrade. Široké a vysoké oblúky napríklad vyzerajú najlepšie vo veľkých miestnostiach. Do úzkej záhrady sa naopak zmestia menšie klenbové oblúky, ktoré nepôsobia príliš dominantne.

záhradný oblúk moderné drevo biele popínavé rastliny pomoc pri tečení

Záhradný oblúk moderného štýlu je možné nádherne kombinovať s odvážnymi horolezcami, ako je vistéria. Štýl najlepšie dopĺňajú ich veľké listy a visiace strapce kvetov. Skvelým príkladom je takzvaná vistéria, ktorej sa veľmi dobre darí s vhodnou pomôckou na lezenie a premieňa záhradu na kvitnúcu oázu.

Mrešový oblúk pre popínavé rastliny v rustikálnom štýle

úponkový oblúk pre popínavé rastliny rustikálny dizajn

Ručne vyrábaná mašľa vyrobená z prírodných materiálov je krásna a štýlová. Najlepšie zo všetkého je, že inštalácia trvá len niekoľko minút! Aby vaša záhrada dostala vidiecke čaro, spoľahnite sa na rustikálny záhradný oblúk vyrobený z prútia a lieskových orieškov. Vďaka svojej ľahšej konštrukcii však tento typ oblúka môže podporovať iba jemné, popínavé rastliny, ako napr. B. hrach vonný. Ruže sú tiež v poriadku, ak nie sú zasadené príliš husto.

úponkový oblúk ružový oblúk rustikálny vrkoč biele ruže

Stenový oblúk ako priestorovo úsporný variant

stena polovica oblúka úponkový oblúk druhy popínavé rastliny

Každý vie, že malá záhrada je veľkou výzvou. Ak nie je k dispozícii dostatok miesta na klasický horolezecký oblúk, môžete zvážiť túto alternatívu. Stenou alebo poloblúkom môžete získať výšku a orientovať tak pomôcku na lezenie zvisle. Toto chytré riešenie zaberá podstatne menej miesta a oblúkový múr je možné ľahko pripevniť k domu, stene alebo plotu.

nápady záhradný dizajn poloklenuté popínavé rastliny

Tieto oblúky, zabalené do kvetov a listov, premenia holé miesta na očarujúce záhradné oblasti. Sú tiež skvelým miestom na vychutnanie si tieňa a súkromia vo vašej vlastnej záhrade. Môžete umiestniť záhradnú lavičku pod ňu alebo dokonca zariadiť malý vonkajší jedálenský kút.

Oblúk mreží so vstavanými kvetináčmi

typy viničových oblúkov záhradný oblúk s integrovanými kvetináčmi

Tento typ oblúka ponúka perfektné riešenie na vytvorenie výšky, štruktúry a priestoru na výsadbu tam, kde je málo pôdy alebo je pôda slabej kvality. Záhradné oblúky so vstavanými kvetináčmi alebo kvetináčmi je možné zasadiť podľa želania a vo vonkajšom priestore vytvoriť skutočný pútavý pohľad. V kvetináčoch je možné vytvoriť dokonalé rastové podmienky pre vybrané rastliny, ktoré sú v tomto prípade nezávislé od miestnej kvality pôdy. Prečo nevyužiť tento druh oblúka na pestovanie kombinácie živej zeleniny a jedlých kvetov? Umiestnite mreže v blízkosti svojho domova a môžete vytvoriť pastvu pre oči aj jedálenský stôl.

viničový oblúk pre popínavé rastliny integrované kvetináče

Vysadené oblúky vyzerajú v záhrade krásne, ale ktoré rastliny sú na to najlepšie? Keďže výber popínavých rastlín je skutočne veľký, nižšie sme uviedli niektoré vhodné druhy. Môžete ich tiež skombinovať, ak sa rozhodnete pre záhradný oblúk s kvetináčmi.

  • Stále zelené popínavé rastliny – Clemantis, brečtan (Hedera helix), jazmín hviezdicový (Trachelospermum jasminoides)
  • Letničky – nasturcium (Tropaeolum), hrášok sladký (Lathyrus odoratus), čeľaď svlačkovité (Convolvulaceae)
  • Voňavé popínavé rastliny – medovka (Lonicera caprifolium), ruža (Rosa), vistéria (Wisteria)
  • Jedlé druhy – tekvica (Cucurbita), fazuľa (Phaseolus coccineus), černica (Rubus sectio Rubus)

* Obrázky záhradného oblúka z Husqvarna