Návrh a údržba záhrady

Nápady na štrkovú záhradu: Takto môžete efektívne vytvoriť ilúziu vody!

Štrková záhrada je veľmi modernou a obzvlášť nenáročnou alternatívou k bežnej záhrade, pretože umožňuje záhradníctvo na suchom mieste. Bujná, zelená záhrada potrebuje v prvom rade pravidelnú a primeranú zálievku. Jednou z najväčších nevýhod skalničiek je však to, že niekedy vyzerajú a pôsobia „sucho“. Ako môžete vytvoriť krásnu záhradu s oveľa menším množstvom vody? Tu je niekoľko najlepších tipov, ako získať vzhľad a dojem z vody v krajine bez toho, aby ste ju veľa používali. Pri správnom plánovaní môže štrková záhrada šetriaca vodu vyzerať aj veľmi atraktívne.

Nápady na štrkovú záhradu: Vytvorte tečúce more okrasných tráv

Nápady na štrkovú záhradu s trávami Mexická perová tráva

Rozkývaný pohyb veľkého počtu okrasných tráv, pripomínajúcich morské vlny, dodáva záhrade pocit života a rytmu. Správny výber rastlín ešte viac zlepší ilúziu. Mexická perová tráva (Nassella tenuissima), stále známa ako perová tráva z anjelských vlasov, je najbežnejším druhom trávy používanej na dosiahnutie tohto účinku..

Nápady na štrkovú záhradu s betónovými doskami s okrasnými trávami ako chodníkom

Je možné mať krásnu záhradu bez kosenia trávnika??

Okrasná tráva Festuca rubra ako náhrada trávnika okolo skalničiek

Vytvorte zelený trávnik z trsovitých okrasných tráv. Tieto trávniky nepotrebujú kosiť a majú trblietavú, sýto zelenú farbu, vďaka ktorej vyzerajú, že majú dostatok vody. V skutočnosti môžu prosperovať takmer bez vody. Trsy sa vo vetre jemne pohybujú ako vodné vlny po hladine jazera a majú prirodzený vzhľad. Mnoho záhradníkov odporúča pre suché pôdy zmes odrôd Festuca rubra, Festuca occidentalis a Festuca idahonensis.

Pôdny kryt Festuca rubra ako náhrada trávnika bez kosenia

Rastliny „Spiller“ vysaďte do kvetináčov

Nápady na štrkovú záhradu s rastlinami v kvetináčoch

Keď premýšľame o klasickom recepte „Thriller, Filler a Spillers“ na vysádzanie veľkých kvetináčov, často je tam postrek, ktorý zakrýva stranu hrnca. Visiace rastliny môžu vytvárať ilúziu vodopádu. Medzi rastliny odolné voči suchu, ktoré rastú, patrí strieborný dážď (Dichondra argentea „Silver Falls“), hrach sivý (Senecio rowleyanus) a trávy, ako je napríklad ostrica japonská (Carex morrowii).

Nápady na štrkovú záhradu: Použite sukulenty na vzhľad „pod morom“

Nápady na štrkovú záhradu so sukulentmi rôznych tvarov

Rastliny s rozmarným tvarom alebo fantastickým olistením alebo farbou môžu vytvárať magickú podvodnú náladu. Na to sú obzvlášť vhodné sukulenty. A čo je ešte lepšie, sú to nádherné rastliny pre štrkovú záhradu. Vyskúšajte púšťovú kapustu v tvare škrupiny (Kalanchoe thyrsiflora), echeveriu v tvare rozety na napodobnenie koralov, hady Senecio na sasanky a vhodne pomenovanú agávu chobotnice (Agave vilmoriniana). Ak sú sukulenty vysadené v nádobách, môžu sa na zimu priniesť dovnútra.

Sukulenty vyzerajú ako koraly

Vytvorte suchý prúd

Suchý potok a sukulenty na prednom dvore

Koryta suchých tokov môžu byť postavené z čisto estetických dôvodov alebo môžu zbierať dažďovú vodu zo zvodov a nasmerovať ju do dažďovej záhrady. Pred dokončením návrhu záhrady si dajte pozor na to, ako dažďová voda prirodzene preteká vašou záhradou. Pre tvar cyklu suchého pečenia sa nechajte inšpirovať tým, ako sa voda jemne kľukatí okolo prekážok, ako sú stromy a skaly, a ako sa kaluží na nízkych miestach. Väčšie kamene na okrajoch koryta potoka by mali byť čiastočne zasypané, aby vyzerali prirodzenejšie. Napriek tomu dbajte na to, aby medzi kamenným lôžkom a výsadbovou plochou bolo jasné oddelenie. Agresívna tráva môže rýchlo pokaziť suché koryto potoka.

suchý potok ako ozdoba v skalke

Vytvorte malú oázu

Štrková záhrada navrhuje malú studňu na kamennom lôžku

V perzskej tradícii boli záhrady rozložené okolo symbolického znázornenia vody, ktorá v najhorúcejší deň ponúkala ochladenie, aspoň vizuálne. Aj niečo také jednoduché, ako je vtáčí kúpeľ, medená misa alebo skladovacia nádrž z pozinkovanej ocele naplnená po okraj vodou, vyvoláva dojem, že vody je nadbytok, aj keď to nie je pravda. Aby bola údržba jednoduchšia, odporúčame obehovú studňu, v ktorej sa voda pomocou čerpadla vracia do okruhu.

Alebo vytvorte ilúziu vody prostredníctvom zrkadiel

Nápady na štrkovú záhradu s trávami - okrúhle zrkadlo vytvára ilúziu vody

Voda je prirodzené zrkadlo. Predstavte si nehybný rybník odrážajúci oblohu. Vodnú hladinu môžete predvádzať pomocou okrúhleho alebo obdĺžnikového zrkadla, ktoré je umiestnené naplocho na zemi. Aby ste vyskúšali tento trik, pripravte si pôdu tak, že sa vyhrabete o niekoľko centimetrov hlbšie a vytvoríte pieskové lôžko ako základ pre svoje zrkadlo. Pozdĺž okrajov zrkadla usporiadajte riečne kamene rôznych veľkostí, aby ste skryli rohy zrkadla. Potom vysaďte „do pobrežnej zóny“ nízko rastúce rastliny, ako napríklad Douglas-Iris (Iris douglasiana), modrookú trávu (Sisyrinchium bellum) a malokveté purpurové zvončeky (Heuchera micrantha).

Záhrady s nízkou vodou: Používajte zdroje opatrne

Mexická perová tráva v záhrade s jednoduchou údržbou

Tieto nápady na štrkovú záhradu sú krásnym príkladom toho, že je možné priniesť symbolickú a estetickú silu vody do vašej záhrady bez toho, aby ste ju použili vo veľkom množstve. Bez ohľadu na to, kde žijete, bez ohľadu na to, či sa stretávate so suchom alebo máte požehnané bohatým dažďom, pri navrhovaní vodne efektívnej záhrady ide o rešpektovanie hodnoty vody. Ide o to, používať vodu rozumne a striedmo a ctiť si miesto, kde žijete, vytvorením záhrady, ktorá tam patrí.