Návrh a údržba záhrady

Japonský javor v záhrade – druhy, ktoré znášajú priame slnečné svetlo

japonský-javorový-záhradný-romantický-záhradný-dizajnový-typy

Len málo rastlín kombinuje všetky prospešné vlastnosti, ktoré má Japonský javor v záhrade prináša so sebou. Okamžite sa stane skutočným pútavým okom v záhrade, poskytne zaujímavý akcent a dodá záhrade textúru vďaka krásne farebným a zaujímavo tvarovaným listom. Existujú krásne druhy, ktoré je tiež skvelé používať v slnečnej záhrade. Mnoho z týchto stromov dokonca potrebuje na vytvorenie krásnych farieb priame slnečné svetlo. Ak stále máte pochybnosti, či by ste mali atraktívny strom zaradiť do svojej záhrady, týmto článkom vás určite presvedčíme. A najneskôr potom, čo bude strom v záhrade, budete mať zo svojho rozhodnutia radosť. Tu je niekoľko pôsobivých druhov pre slnečnú záhradu:

Japonský javor v záhrade pre textúru a farbu

japonský-javorový-záhradný-kríkový-veľkosť-kríkový-nápad

Japonský javor, ako každá iná rastlina, má rôzne poddruhy. Zostavili sme zoznam najobľúbenejších variantov pre slnečnú záhradu. Potom si môžete sami vybrať ten perfektný pre svoju záhradu. A ak je pre vás rozhodnutie ťažké, potom môžete ľahko kombinovať niekoľko druhov súčasne, ak to veľkosť vašej záhrady umožňuje. Japonský javor v záhrade nemôže byť nikdy príliš dobrou vecou a ako akcenty môžete použiť niekoľko odtieňov. Pretože každý druh sa vyznačuje iným tónom.

Japonský javor ako ohnisko v záhrade

japonský-javorový-záhradný-predný-dvor-dizajn-trávnik-živé ploty

Japonský javor v záhrade môže mať rôzne farby listov a listy môžu byť na jeseň tiež inak sfarbené. To závisí nielen od druhu, ale aj od jeho polohy. Veľkosť môže byť tiež veľmi odlišná. Z tohto dôvodu môžu byť aj malé záhrady, v ktorých nie sú žiadne tienisté miesta, navrhnuté s niekoľkými exemplármi, ktoré dobre znášajú slnko. Vidíte teda, že aj malé vonkajšie priestory majú možnosť ubytovať sa s niektorými druhmi javora.

Japonský javor v záhrade – obľúbené druhy

japonsko-javorova zahrada-tamukeyama-jesenne-kamienkove-zeminy

Japonský javor (Acer palmatum “Tamukeyama”) je zaujímavá rastlina. Na to, aby mohol vytvárať atraktívnu červenú farbu, potrebuje miesto na slnku. V opačnom prípade listy vyblednú a zmenia sa na nepríjemnú, červeno-zelenú farbu. Ak by ste si v záhrade vybrali japonský javor, môžete o tomto type uvažovať. Listy sa však objavia až neskoro na jar. Do tej doby sa budete musieť uspokojiť s holým stromom. U iných druhov sa to stáva skôr. Sami rozhodnete, či vám to tak vadí a bráni vám vo výbere tejto kópie.

Listy neskoro na jar

japonský javor v záhrade purpurová-atraktívna-hra farieb-sukulenty

Pretože táto skutočnosť by nemala byť nutne považovaná za nevýhodu. Takto prípadný neskorší mráz nemôže strom poškodiť, takže je v záhrade ťažší ako mnohé iné japonské javory. Jeho výška sa pohybuje medzi 1,5 až 2 metrami, jedná sa teda o pomerne kompaktný javorový variant. Tiež sa dá očakávať so šírkou až 1,50 metra. Za svoje meno vďačí svojim listom, ktoré sú dosť silne rozrezané a pôsobia tak veľmi jemne. Existujú varianty so zelenými listami aj varianty s červenými listami. Dá sa zdvihnúť aj vo vedre. Potom však treba vybrať dostatočne veľkú nádobu.

Oranžový javor japonský

japonský-javorový-záhradný-pomerančový-nízky-stromový-strom

S japonským javorom Orangeola (Acer palmatum „Orangeola“) si v priebehu roka môžete vychutnať tri farby, a to zelenú, červenú a červeno-oranžovú. Listy majú efektný, špicatý tvar, ktorý je jedinečný. Okraje listov navyše vyzerajú ako roztrhané. Najlepšie je nájsť si miesto na prudkom slnku. Tam máte zaručené najlepšie podmienky pre dobrý rast a maximálnu výšku až 1,2 metra. Japonský javor v záhrade, ktorý nie je príliš veľký, a preto je vhodný aj do malých záhrad.

Napriek tomu by ste mu potom mali v lete zabezpečiť aj dostatok vody. Korene nerastú dostatočne hlboko, aby sa dostali do vlhkých vrstiev pôdy. Odporúča sa zavlažovanie ráno a večer, čo spôsobuje, že tento druh javoru relatívne potrebuje starostlivosť. Napriek slnku sa vyhýbajte prievanu. To zaisťuje, že konce listov spália a strom stratí svoj krásny vzhľad.

Japonský krvavý javor

japonský-javorový-záhradný-krv-javorový-cisársky-klasický-červený-dom-fasáda-okrasné kríky

Japonský javor sa vyznačuje tmavými, lesklými listami, ktoré sú na spodnej strane zelené. Existujú však aj ďalšie zaujímavé farby listov. Tento exemplár tiež dostáva listy o niečo neskôr na jar. Na druhej strane sú o to pôsobivejšie, že sa čakanie rozhodne oplatí. Tento druh japonského javora sa cíti obzvlášť dobre ako doma v záhrade v horúcich a vlhkých oblastiach.

Niektoré druhy krvavých javorov sú viac kríky ako stromy, takže sú vhodné aj vtedy, keď je málo miesta a môžu ozdobiť záhradu spolu s inými menšími druhmi rastlín. Mladé rastliny môžu byť v prvých rokoch trochu citlivé na mráz. Najlepšie je informovať sa o tom u predajcu a stromček alebo krík v zime chrániť.

Japonský japonský javor Seiryu

japonský-javorový-záhradný-seiryu-svetlo-zelený-list-pekný

Seiryu ((Acer palmatum “Seiryu”) má žltozelené listy. Je tiež zaujímavé, že listy rastú vzpriamene, čo je u japonského javora veľmi zriedkavé. Obvykle tieto visia dole z konárov. Navyše je v slnko Je to veľká výhoda, pretože japonský javor zelenolistý nemá veľmi rád miesto na slnku v záhrade, pretože listy potom horia.

Tepelne odolný javor zelenolistý

japonsko-javorová záhrada-romantické-ombre-teplé-nuansy

Inak strom nie je nijak zvlášť náročný. Akýkoľvek typ podlahy bude fungovať dobre. Navyše, ak hľadáte strom, ktorý rýchlo rastie, urobíte s týmto exemplárom správne rozhodnutie. Dosahuje výšku 6 až 6,7 metra a pôsobí tak veľmi majestátne. Farby listov sú pôsobivé v každom ročnom období, takže v záhrade získate neustály nádych.

Twombly Red Sentinel Maple

japonský-javorový-záhradný-twombly-červený-sentinelový stĺpik-tvarovaný záhon-graeser

Čo je na tomto druhu javora zvláštne, je zrejmé na prvý pohľad. Jedná sa o japonský javor, ktorý má zaujímavý stĺpcový tvar. Jeho rast trvá celých 15 rokov. Potom dosahuje maximálnu výšku asi 3 metre a pôsobivý obvod takmer jeden meter. Ak máte iba malú záhradu, ale nechcete sa zaobísť bez japonského javora, je to správna voľba, pretože nezaberá veľkú plochu, a preto nevrhá veľký tieň, ktorý by mohol obmedziť výsadbu. -a je to skvelé aj pre menšie predzáhradky.

Tento stromový druh sa vyznačuje aj bordovými listami, ktoré na každom mieste v záhrade vyzerajú jednoducho úchvatne. Tu je potrebné spomenúť, že mladé listy sú spočiatku svetlo červené a vekom tmavnú. Vetvy a kmeň majú tiež atraktívnu červenú farbu.

Silueta stĺpca javora tsukasa

lampa s japonskou javorovou záhradou a ochranou osobných údajov

Silueta Tsukasa je opäť druh, ktorý rastie ako stĺp. Je to teda opäť ideálny japonský javor s malými rozmermi. Listy sú na začiatku žltozelené, ale po jari sa sfarbujú do tmavozelena. Strom na jeseň získava tmavočervenú farbu, ktorú obľubuje japonský javor. Tento druh je odolný voči teplu a môže rásť až 6 metrov na výšku a takmer dva metre na šírku, preto by ste mu mali dopriať dostatok priestoru. Rastie tiež veľmi rýchlo. Na obrázku vyššie môžete vidieť skvelý príklad kompilácie pre záhradu. Skombinujte červené listy s rôznymi farbami listov. Do popredia sú vhodné tmavé aj svetlo zelené rastliny. Čím farebnejšie, tým lepšie!

Záhrady Monticello Gardens

japonsko-javorová záhrada-monticello-svieža-zelená-jarná-vonkajšia dekorácia

Ak si ceníte nízky rast, japonský javor v záhrade s názvom „Záhrady Monticello“ je pre vás ako stvorený. Je iba 1,5 metra vysoký a široký a nádherne si poradí aj s horiacim slnkom. Červená farba listov je zaručená po dlhú dobu. Veľmi zaujímavá je aj jeho štruktúra listov. Stromček vyzerá vyložene nadýchane a ako keby bol z kožušiny, nie z listov. Vďaka tejto huňatej charakteristike je tento exemplár tiež perfektný ako obrazovka na ochranu osobných údajov a zároveň prirodzeným spôsobom zdobí váš vonkajší priestor.

Gyration japonského javora

japonský-javorový-záhradný-klíčený-gyration-zeleň-zelený-prízvuk

Germaine’s Gyration je visutý javor. Je to tiež najvyšší japonský javor a môže dorásť až do 6 metrov. Na to treba myslieť pri hľadaní miesta pre tento druh japonského javora v záhrade. Listy na jeseň sfarbujú do oranžova. Strom je silný a odolný, a preto je vhodný aj do neúrodných pôd a vplyvov. Je to ďalší dôkaz, že aj zelené listy javora môžu byť mimoriadne atraktívne.

Seki žiadny kegon

japonský-javorový-záhradník-acer-Sieboldianum -záhradnícka-starostlivosť

Ak je v záhrade vysadený japonský javor, získate nádherné zvýraznenie. Rovnako tak aj pri tomto druhu, ktorý má latinský názov Acer Sieboldianum nosenie. Je to strom tolerantný voči chladu medzi japonskými javormi a preto je vhodný aj pre milovníkov záhrad, ktorí žijú v chladnejších oblastiach. Vyznačuje sa zavesenými vetvami a výškou 1,8 až 2,4 metra. Zelené listy sa na jeseň zafarbia do sýto červeného odtieňa. Kým budete čakať na tento čas, môžete sa tešiť aj z červených a ružových kvetov, ktoré sú veľmi zvýraznené uprostred zeleného lístia.

Saiho

japonský-javorový-záhradný-saiho-zlato-oranžový-malé-listy-bonsai

Saiho pochádza tiež z japončiny a znamená raj. A japonský javor v záhrade sa nedal lepšie opísať. Tam môže bez problémov stáť na slnku a je 1,5 metra vysoký a 1,2 metra široký. Ale strom je nielen veľmi atraktívny v záhrade. Vďaka relatívne malým listom je ideálny aj na pestovanie bonsai. V takom prípade dostanete exemplár, ktorý zaujme dvoma vlastnosťami. Pretože kompaktné veľkosti bonsai sú samy o sebe veľmi atraktívne. Ak sa k tomu pridajú farebné listy, javor sa stane najväčším klenotom vo vašej záhrade, ku ktorému dokonca môžete čoskoro pridať ďalší.

Sango-khaku

japonský-javorový-záhradný-kvetináč-rastlina-bob-čele-pôdny kryt

Japonský javor v záhrade, ktorý nemení len farbu listov? Áno existuje. Potom, čo listy na jeseň zapôsobia atraktívnou oranžovou a žltou, kôra v zime sčervená. V ostatných ročných obdobiach majú listy svetlo zelenú farbu. Aby boli všetky tieto hry farieb možné, musí byť strom na slnku. Potom bude tiež vysoký medzi 5,4 a 6 metrov.

Japonský javor v záhrade – Kurenai jishi

japonsko-javorová záhrada-kurenai-jishi-červená-čierna-listová farba

Javor, ktorý sa dá preložiť ako čierny lev, má už na jar tmavočervené listy. Potom postupne sčernejú a konce listov zostanú v odtieni červenej. Je to druh japonského javora v záhrade, ktorý je celkom kompaktný. Vypočítajte s výškou 1,3 metra a šírkou menšou ako jeden meter.

Takmer čierne listy

japonský javor v záhrade tmavo-bordeaux-graeser-zeleno-ušľachtilá červená dekorácia

Zatiaľ čo väčšina ostatných javorových druhov má zelenú alebo červenkastú farbu listov, čierny lev na tieto listy zapôsobí. Predtým si na svoje prídu aj ľahšie rastliny, ako sú tieto trávy. Japonský javor v záhrade môže mať centrum aranžmán aj pozadie.

Skombinujte javor

japonský javor v záhrade tmavočervené listy jesenný dizajn

V záhrade môžete kombinovať niekoľko druhov javorov. Tak zaručíte mnoho rôznych farebných odtieňov, ktoré si budete užívať po celý rok. Uprostred zelených postelí pôsobí japonský javor v záhrade nádherným dojmom. Zarámujte si ňou záhradu alebo si vytvorte atraktívne, prirodzene pôsobiace súkromie a ochranu pred slnkom, ktoré upútajú pozornosť každého.

Japonský javor a pôdny pokryv

japonský-javor-v-záhrade-typy-tipy-textúra

Japonský javor v záhrade s korunou, ktorá nie je taká široká ako stĺpovité javory, sa dá nádherne vysadiť zemným krytom okolo kmeňa. Takto vytvoríte zaujímavý mix rôznych farieb. Existuje mnoho rôznych možností pre návrh s japonským javorom. Je dôležité, aby rastlinám okolo kmeňa bolo zabezpečené dostatok slnka aj napriek korunám stromov. Alternatívne si môžete vybrať aj rastliny milujúce tieň. Farebné okrasné trávy sú ďalším variantom, preferujú však slnečné stanovište.