Nábytok

Tipy na starostlivosť o olejovaný nábytok z masívu a každodennú manipuláciu s masívom

Tipy na starostlivosť o naolejovaný nábytok z masívu jedálenský stôl-povrch-krásny-zrno

Prečo je nábytok z masívu ideálny pre zdravý domov a na čo si musíte dať pri kúpe pozor, sme si už podrobne vysvetlili v našom článku na tému „Zariadenie nábytku z masívu“. Dnes by sme vám chceli ukázať, ako sa správne starať o nábytok z olejovaného masívu, aby ste si z neho mohli užívať celý život. Starostlivosť o olejovaný nábytok z masívu je jednoduchšia, ako si myslíte.

Tipy na starostlivosť o olejovaný nábytok z masívu: Všeobecné informácie o účinkoch oleja

Tipy na starostlivosť o olejovaný nábytok z masívu, ktorý ošetruje olejový typ dreva

Ako detailne vyzerá starostlivosť o nábytok z masívu, závisí individuálne od charakteru povrchov. Ak sa pozriete do obchodov s nábytkom alebo internetových obchodov, rýchlo zistíte, že nábytok z masívu je k dispozícii v rôznych prevedeniach. U predajcu nábytku naturloft Na internete môžete napríklad nájsť napríklad neupravený, ako aj lakovaný, lazúrovaný alebo olejovaný nábytok z masívu. Kým prírodné lesy vyžadujú osobitnú pozornosť, o maľované alternatívy je oveľa jednoduchšie sa starať. Výhodou lakovaných povrchov je, že špina a vlhkosť nemôžu preniknúť do dreva, pretože póry sú uzavreté. To môže mať zmysel pre nábytok, ktorý je vystavený veľkému namáhaniu, napríklad jedálenské stoly.

Olejovaným masívnym drevom je povrch utesnený a tým chránený pred vlhkosťou a nečistotami, ale póry dreva zostávajú otvorené. Drevo stále dokáže „dýchať“ a pomáha regulovať vlhkosť v miestnostiach. Pozitívne na oleji z dreva je, že zvýrazňuje prirodzenú štruktúru dreva a vyhladzuje povrchy. Farba je výrazne zosilnená, čo robí celý vzhľad ešte atraktívnejším. V porovnaní s lakovaným nábytkom je charakteristický vzhľad úplne konzervované úpravou olejom. Olej slúži na ochranu pozitívnych aspektov prírodného materiálu bez toho, aby ho menil.

Tipy na starostlivosť o olejovaný nábytok z masívu – povrchové tesnenie

tipy na ošetrovanie-olejovaný-masív-drevený-nábytok-jedálenský-stôl-oprava povrchu

Masívne drevo by sa malo pravidelne olejovať, aby nevyschlo a aby sa predĺžila jeho životnosť. Tesnenie je obzvlášť dôležité pre nábytok, ktorý je často namáhaný, ako sú stolíky, aby sa zabránilo vzniku škvŕn. Dobré oleje dokonca chránia pred odolnými látkami, ako je červené víno. Tekutiny by sa však mali ihneď odstrániť, inak ich drevo nasiakne, čo zanechá nepekné škody. Uistite sa, že používate iba organický olej, aby cenné vlastnosti masívneho dreva neboli zničené podradnými výrobkami.

Tu je podrobný návod na olejovanie:

1. Pred použitím oleje dobre pretrepte.

2. Olej na ošetrovanie dreva sa najskôr rovnomerne nanesie na kuchynský papier alebo bavlnené obrúsky a musí sa nechať pôsobiť 15 minút. Ak niektoré oblasti počas štvrť hodiny vyschnú a už nesvietia, naneste tam ďalší olej.

3. Olej sa teraz spracuje pozdĺžne pozdĺž zrna čistou bavlnenou tkaninou a prebytočný olej sa odstráni. Leštenie drevo utesňuje.

4. Kus nábytku nepoužívajte najmenej 24 hodín po naolejovaní.

Aby ste sa vyhli farebným rozdielom, mali by ste vždy naolejovať celý kus nábytku a nikdy nie iba jednotlivé časti.

Nasledujúce video vysvetľuje, ktoré oleje sú obzvlášť vhodné na úpravu masívneho dreva:

Výrobcovia nábytku spravidla predávajú úplne neškodné oleje na biologickom základe, ktoré sú individuálne prispôsobené druhu dreva.

Opravte povrchy

nábytok z masívneho dreva-oleje-povrchové-opravy-leštenie

Časom môže používanie spôsobiť menšie poškodenie a znečistenie dreva. So špeciálnym Brúsne špongie na drevo môžete opraviť povrch. Za týmto účelom najskôr naneste olej podľa vyššie uvedeného popisu a nechajte ho pôsobiť. Potom vezmite brúsnu špongiu a rovnomerne ju ťahajte po dreve pozdĺžne až k zrnu. Ak je už miestami suchý, pridajte ešte trochu oleja. Drevo musí byť po brúsení úplne hladké. Po brúsení odstráňte prebytočný olej a zvyšky brúsenia čistými utierkami a vyleštite. V prípade potreby znova olej a potom znova leštenie.

Ďalšie tipy na každodenné použitie

Tipy na starostlivosť o olejovaný nábytok z masívu, stolové drevo

Odstránenie prachu je suché alebo stredne vlhké Bavlnená tkanina ideálne. Hrubé špongie alebo utierky z mikrovlákna nie sú vhodné na masívne drevo. Stačí mierne navlhčenie. Vyhnite sa prílišnej vlhkosti. Na jemné odstránenie škvŕn je možné použiť jemné neutrálne mydlo.

Vo všeobecnosti sa na masívne drevo nesmú používať agresívne čistiace prostriedky, ako napríklad čistiace mlieko. Poškodili by ste drevo. „Mali by sme varovať pred takzvanými výrobkami na ošetrovanie dreva, pretože často obsahujú rozpúšťadlá, ktoré sú agresívne k povrchu – pokiaľ ich výrobca nábytku z masívneho dreva výslovne nepomenoval,“ vysvetľuje iniciatíva Pro Massivholz on-line. Používajte iba oleje odporúčané výrobcom nábytku.

V každodennom živote by mal byť nábytok z masívu tiež silnejší Teplo, vlhkosť a predmety s ostrými hranami byť chránený. Nebolo by napríklad vhodné zriaďovať skrinku z masívu v bezprostrednej blízkosti kachlí. Zdroj tepla môže viesť k nepriaznivému vysychaniu dreva, čo môže mať zase dôsledky zmeny tvaru. Majte to na pamäti pri nastavovaní.

tipy na starostlivosť-olejovaný-masívny drevený nábytok-stoličky-jedálenský-stôl-vidiecky dom v štýle

Pretože sa masívne drevo vďaka svojej schopnosti absorbovať a uvoľňovať vlhkosť prirodzene rozpína ​​a opäť sťahuje, upevňovacie materiály sa môžu uvoľniť. Skrutky by ste preto mali pravidelne uťahovať, aby ste zaistili, že zostanú rovnaké stabilita na zaistenie kusu nábytku.

Odporúčame to, aby ste predišli farebným rozdielom v dôsledku prirodzeného stmavnutia Časopis Living at Home: „Drevo rovnomerne vystavujte slnečnému žiareniu a nikdy nenechávajte predmety na tom istom mieste príliš dlho.“

Ďalšie fakty o bývaní s olejovaným nábytkom z masívu

štýl domu z masívu-nábytok-starostlivosť-oelen-posteľ-čelo postele

Chcete sa dozvedieť viac o výrobnom procese a použití jednotlivých druhov dreva? Prečítajte si tiež náš článok „Zdravý život a udržateľnosť“.