Nábytok

Použitie terakotových kvetináčov inak: 20 nápadov pre dom a záhradu

Kvetináč vyrobený z terakotovej nádoby kuchynský-cukrík-veko-sklad-veko-korok

Páči sa vám rovnako ako nám, keď sa určité predmety používajú na iné účely, než na aké sú v skutočnosti určené? Niet divu, pretože týmto spôsobom získate zaujímavú a užitočnú výzdobu, ktorá sa rýchlo zmení na skutočnú pútavosť. Konkrétne v tomto článku by sme vám chceli ukázať, na čo všetko môžu byť terakotové kvetináče na kvety a rastliny pôsobiace v Stredomorí. Budete prekvapení, ako praktické sa môžu osvedčiť nielen na terase a záhrade, ale aj v interiéri. Pozrite sa na nasledujúce nápady na používanie terakotového kvetináča a použite ich tam, kde ich potrebujete.

Na niektoré projekty je možné použiť aj staré kvetináče. Terakotový kvetináč by ste však potom mali poriadne vyčistiť. Ale ak do nej chcete uložiť potraviny alebo hygienické potreby, stačí použiť nové hrnce, ktoré môžete preventívne dezinfikovať.

Interiér navrhnite pomocou kvetináča z terakoty

Terakotový kvetináč kuchynský riad-držiak-držiak-príbor-kuchynský riad

K dispozícii je určite veľa rôznych typov nádob na príbory a kuchynské potreby. Ale kto by prišiel na tento nápad a vytvoril by v kuchyni týmto spôsobom nejaký stredomorský nádych. Kuchynské nádoby sú nielen užitočné, ale aj pekné na pohľad, a preto sú perfektnou ozdobou. Môžete použiť rôzne druhy a veľkosti hrncov, podľa toho, čo do nich chcete uložiť a koľko miesta máte na pracovnej doske.

Vyrobte si koláč zo sladkostí sami – 9 nápadov s pečením aj bez neho

Rocher Torte – chutné recepty s pečením aj bez neho na každú príležitosť

Pripravte si koláč Raffaello a koláč Snickers podľa týchto vynikajúcich receptov

Máte tiež slobodnú voľbu, pokiaľ ide o dizajn. Môžete namaľovať akýkoľvek terakotový kvetináč alebo použiť rôzne dekoratívne prvky ako niť, lano, umelé kvety a dokonca aj korenie. Stredomorskú atmosféru môžete vylepšiť napríklad niekoľkými vetvičkami levandule. Rovnako dobre sa dajú použiť aj nápisy. Ak plánujete večierok, príbory môžete týmto spôsobom dať aj do samostatných nádob na dezertný alebo bufetový stôl, aby si hostia mohli pomôcť sami.

terakotový kvetináč-držiak pera-farebné ceruzky-detské písacie potreby

Rovnakým spôsobom môže byť terakotový hrniec použitý aj na iné veci, ako sú pastelky, nožnice alebo iné ručné nástroje. Ako obzvlášť praktický sa ukázal takzvaný tabuľový lak, ktorý je ponúkaný v rôznych farbách. Môže sa použiť na natieranie najrôznejších povrchov vrátane terakoty. Týmto spôsobom sa dajú kontajnery ľahko označiť kriedou a ak sa jedného dňa použijú na niečo iné, kriedu jednoducho zotriete a napíšete na ňu niečo iné.

Držiaky na pastelky a plsti sú obzvlášť užitočné na stole v detskej izbe. Nemali by tam chýbať jasné farby. Skombinujte farbu tabule s niekoľkými farebnými akcentmi alebo navrhnite veľmi farebný držiak na pero. Rovnako ľahko môžete tento doplnok zladiť s ostatnými hlavnými farbami miestnosti, aby všetko do seba úžasne zapadlo.

Kvetináč-terakotová-stena-kúpeľňa-nápady-ušné tyčinky-bavlnené podložky-držiak na mydlo

Čo je praktické v kuchyni a detskej izbe, môže byť veľmi užitočné aj v kúpeľni. Terakotový kvetináč na stenu. Spôsob, akým tu terakotové kvetináče použijete, je na vás. Na jednej strane môžu byť pripevnené k stene pomocou dosky. Akýkoľvek terakotový kvetináč je možné zavesiť napríklad na dosku s otvormi. Ale nádoby vyzerajú veľmi dobre aj na iných povrchoch. Tanieriky sú vhodné na mydlá, pričom samotné hrnce môžu skladovať vatu, tampóny do uší, zubné kefky a ďalšie veci a udržiavať v kúpeľni poriadok.

kvetináč-terakota-praktický-kolíkový-vankúš-vyrobte si ho sami-ušitím-lepidlom

Pre každého, kto rád veľa šije, sa ako projekt vyplatí špendlíkový vankúš. Nielenže je to užitočné, ale tiež to zdobí miestnosť. Aj tu sa môžete opäť pohrať s dizajnom. Nemusíte nutne ušiť ani vankúš. Stačí tiež, ak nočník jednoducho naplníte polyfillom a potom ho prikryjete akýmkoľvek materiálom. Okraj hlinených nádob možno pekne ozdobiť stužkami. Na navrhovanie môžete použiť aj tematicky vhodné veci, ako napríklad krajčírsky meter, gombíky a podobne.

Kvetináč-terakota-dezert-nápad-párty-vaňa-kvetinová slama

Prejdime k jedlému variantu, na ktorý môžete použiť malé terakotové kvetináče. Môžete si v ňom upiecť chutné košíčky. Áno, čítate správne. Namiesto klasického plechu na muffiny jednoducho použite hlinené hrnce akejkoľvek veľkosti. Hotové muffiny potom môžete premeniť na košíčky, pričom pre krém vyberiete hnedú čokoládovú farbu. Takýmto spôsobom môžete nádherne napodobniť črepníkovú pôdu. Do hotových košíčkov potom vložíte slamky, ktoré sú zase opatrené skutočnými alebo umelými kvetmi. Je to zaujímavý spôsob podávania dezertov, však? Na našej webovej stránke nájdete aj chutné recepty na muffiny a košíčky!

kvetináč-terakota-dar-nápad-kvety-rastliny-foto-decoupage-koláž

Všetky nápady, ktoré sme už ukázali a ktoré ešte len prídu, sú, samozrejme, perfektné aj ako nápady na darčeky. Takýto kvetináč z terakoty, ktorý je opatrený fotografiami, je obzvlášť vhodný pre každú príležitosť. Môžu to byť rodinné fotografie, ak je darček určený pre matky, babičky alebo tety k narodeninám, na Vianoce, Veľkú noc alebo na Deň matiek. Ak je adresovaný najlepšiemu priateľovi, možno podľa toho vybrať spomienky, ktoré sú zaznamenané.

kvetináč-terakotové tégliky-mňam-pes-cukrík-žuvačka-optika stroja

Môžete dokonca vyrobiť plechovky. Plechovky potrebujú vrchnáky a získate ich pomocou podšálky. Rukoväť môžete navrhnúť buď z korku alebo kľučiek dverí skrinky, ktoré ľahko prilepíte na veko. Opäť nezabúdajte, že s farbami sa dá hrať. Plechovky v kuchyni alebo obývačke použite na sladkosti, psie maškrty a čokoľvek iné.

Obzvlášť rozkošné sú modely, ktoré pripomínajú retro stroje na žuvačky. Najlepšie je najskôr získať sklenenú guľu, ktorá by mala byť samozrejme v hornej časti otvorená. Podľa ich veľkosti si potom vyberiete veľkosť hrnca. Hrniec je obrátený hore dnom. Prilepte tanierik, do ktorého sa loptička zmestí. Podšálka s gombíkom slúži aj ako veko. Teraz môžete svoj osobný „stroj“ naplniť, ako sa vám páči.

terakotový kvetináč fľaše na víno-stojan na víno-nápad-stojan-návod

Ktorý milovník vína nesníva o vlastnom stojane na víno. Iste, existuje veľa DIY projektov, ktoré sú vhodné na stavbu. Ale určite ste nevideli tento nápad vyrobený z hlinených nádob. Polička je vyrobená rovnako ako záhradný dekor, ktorý možno dokonca poznáte. Použite kovovú tyč, na ktorú navlečiete každý terakotový kvetináč. To by malo vytvoriť podivný vzhľad. Polievaciu pôdu pre stojan na víno môžete samozrejme vynechať. Potom ozdobte pôvodnú poličku rôznymi fľašami vína a umelým hroznom.

Terakotový kvetináč – nápady do záhrady a na terasu

terakotový kvetináč terasa-bočný stôl-jednoducho-farba-lano-lepidlo

Veľké kvetináče sa dajú ľahko premeniť na príručné stolíky na terasu a do záhrady. Stačí jedno vedro. Doska stola tvorí podšálku, ktorá sa jednoducho umiestni na otvor. Pred kúpou všetko vyskúšajte, aby ste si vybrali správnu veľkosť taniera. Kvetináče na terasu môžu byť navrhnuté nielen farebne. Čo tak zvýrazniť spodok alebo vrch pár radmi lana?

kvetináč-terakotový-lak-úložný-box-úchytky-stôl-kvetináč

Sadzač ako odkladací stolík nemá túto výhodu. Vnútri je vytvorená dutina, a ak sa nepoužije, je to príliš dobré. Pretože je tu dostatok miesta na uloženie deky, malého vankúša, záhradného náradia a ďalších vecí. Ak by ste chceli tento úložný priestor v kvetináči využívať pohodlnejšie, môžete terakotové podložky pod kvetináč tiež vybaviť úchytkami, aby sa dali jednoduchšie dvíhať.

kvetináč-terakota-malé-veľké-stoly-diy-svetlé farby

Ak skombinujete terakotové hrnce v rôznych veľkostiach, vyššie bočné stolíky si môžete postaviť aj sami. Hrnce sú jednoducho poukladané na seba. Ak farby striedate, výsledkom je obzvlášť veselý vzhľad. Keď sa pozriete na túto tabuľku, čo vám to pripomína? Správne, vtáčí kúpeľ! A práve na to môžete použiť aj tento DIY projekt. Zabavia sa s ním nielen vtáky. Zaručene vás bude baviť pozorovať vtáky pri osviežujúcom kúpeli.

Kvetináč-terakotová-kvetinová-vaňová-stolička-stolička-mozaika-šampiňóny-záhrada

Akonáhle si vyrobíte stôl, možno budete chcieť aj pár zodpovedajúcich stoličiek alebo stoličiek. Alebo možno stále hľadáte vhodné možnosti sedenia pre detské ihrisko v záhrade? Nechajte znova pomôcť terakotový kvetináč. Či už potom navrhnete hubu alebo navrhnete kvetináč z terakoty s mozaikou, môžete sa rozhodnúť sami, podľa svojich preferencií a použitia. Tak či onak, tieto sedadlá budú v záhrade pútať pozornosť.

Kvetináč-terakotové-lakovanie-zvonkohra-farebné-jednoduché-urob si sám

Zvonkohra patrí medzi najobľúbenejšie dekorácie záhrad a terás. A ak sú aj domáce, radosť v nich je o to väčšia. Ak máte k dispozícii niekoľko kvetináčov a tiež v rôznych veľkostiach, máte na výber medzi najrozmanitejšími variantmi. Môžete použiť dva alebo viac kvetináčov, pričom tieto budú smerom dole stále menšie a menšie, alebo môžete použiť väčší kvetináč z terakoty, na ktorý potom zavesíte mnoho malých kvetináčov v rôznych výškach. Tie sa potom navzájom trafia do vetra a zaplnia záhradu hudbou. Ak je však vietor veľmi silný, zvonkohru by ste mali odstrániť, inak by sa nočník mohol zlomiť.

Budova-kvetináč-terakotová-fontána-jednoduchá-myšlienka-zdobenie-kamienkov

Čo hovoríte na vlastnoručne vyrobenú fontánu v záhrade, ktorá poskytuje relaxáciu vďaka striekajúcej vode? Postavte ho jednoducho pomocou terakotových kvetináčov rôznych veľkostí. Koľko ich použijete, závisí úplne od toho, akú veľkú fontánu chcete mať. Na tento model potrebujete 5 kusov: jeden s priemerom 45 cm, jeden s 35 cm, dva s 25 cm a druhý s priemerom 20 cm, ako aj čerpadlo pre jazierko, flexibilnú hadicu, akékoľvek kamienky a stavebné lepidlo. Dostanete tiež tanierik s priemerom 30 cm a jeden s priemerom 20 cm. Podrobnejšie pokyny nájdete v odkaze na konci článku.

1. Normálne nastavte najväčšie vedro.

2. Upchajte vypúšťací otvor v spodnej časti. Na to môžete použiť syntetickú živicu alebo podobný materiál. Je dôležité, aby bol otvor dobre utesnený.

3. Pripojte hadicu k čerpadlu a umiestnite ju do veľkého vedra.

4. Prilepte 25 mm hrniec na 30 mm tanier. Tento hrniec má zdvihnúť ďalší, aby mohol vychádzať odstupňovaný vzhľad.

5. Okraj tohto hrnca trochu zomeľte na jednom mieste, aby kábel čerpadla mohol prechádzať pozdĺž.

6. Umiestnite podperný hrniec s podšálkou hore dnom a v strede vyvŕtajte otvor, cez ktorý prevlečiete hadicu.

Kvetináč-terakotová-fontána-návod-čerpadlo-voda-vodný prvok-záhradná dekorácia

7. Opakujte postup s druhým podporným terakotovým kvetináčom. V prípade potreby môžete otvory pre hadicu trochu rozšíriť.

8. Teraz striedajte správne umiestnené kvetináče s podpernými. Hadicu prevlečte všetkými otvormi a vytvorte stupňovitý kužeľ.

9. Ak je hadica v niektorých otvoroch uvoľnená, zaistite ju stavebným lepidlom.

10. Ak fontánu postavíte v záhrade, pomocou vodováhy skontrolujte, či je na rovnom povrchu.

11. Naplňte každú vrstvu kamienkami a potom naplňte celú jamku vodou.

12. Pripojte čerpadlo a tešte sa na svoju novú a vlastnoručne vyrobenú záhradnú dekoráciu!

kvetináč-terakotové sviečky-predné svetlá-nápad-vonkajšie-osvetlenie

Na výrobu lampášov môžete použiť aj terakotový kvetináč akejkoľvek veľkosti. Správnu veľkosť si samozrejme vyberiete sami, ale obzvlášť sa nám páči táto skupina mnohých malých nočníkov. Keď budete nabudúce chcieť nalievať sviečky alebo vyrábať lampióny, nad touto myšlienkou určite pouvažujte. Je to tiež všetko, len nie ťažké. Sviečky sú opäť skvelým darčekom, pričom vonkajší povrch je možné opäť natrieť, nalepiť alebo nalakovať.

Kvetináč-terakota-miesto na kŕmenie-vtáky-vtáčie jedlo-lanové-záhradné dekorácie-nápady

Vtáčí dom je tiež vyrobený veľmi jednoducho. Potrebujete dve tácky, ktoré môžu byť tiež rôznych veľkostí, hlinený hrniec a drôtené lano.

  1. Hrniec umiestnite do stredu jedného z tanierov. Odkvapkávací otvor hrnca môžete teraz použiť ako šablónu. Tento bod označte ceruzkou.
  2. Vyvŕtajte dieru cez svoje označenie a opakujte to s druhou podložkou. Otvor by mal byť dostatočne veľký na prevlečenie drôtu.
  3. Ak váš hlinený hrniec nemá po stranách otvory, budete ich musieť tiež pridať.
  4. Prevlečte lano cez tanier a hrniec, ako je znázornené na obrázku, s väčším tanierom v spodnej časti a zaveste kŕmidlo pre vtáky.
  5. Mierne nadvihnite veko, aby sa hrniec naplnil jedlom. Ten padá bočnými otvormi kvetináča. Vtáky sa potom môžu postaviť na okraj spodnej platne a pohodlne sa zahryznúť do vtáčieho semena.

Kvetináč-terakota-dekorácia-dvere-veniec-stena-mach-sukulenty-nápad-plot-design

Veniec často zdobí vchodové dvere a ďalšie oblasti. Ale ak chcete niečo veľmi neobvyklé, môžete si z kvetináčov vyrobiť dverný veniec. Sami sa rozhodnete, či ich namaľujete žiarivo alebo ich navrhnete so sukulentmi alebo machom. Niektoré kvetináče môžete tiež zasadiť s akýmikoľvek kvetmi a vítať svojich hostí špeciálnym spôsobom. Aj ploty a mreže môžu byť takto ozdobené pre každú príležitosť.

kvetináč-terakota-interiérové-žiarovky-záhradné-stojany-stojany-solárne-osvetlenie

A keďže sa bez vhodného osvetlenia v interiéri aj exteriéri nezaobídete, konečne tu máme pár nápadov na žiarovky. Na použitie v interiéri je možné závesné svetlá ľahko vyrobiť z terakotového kvetináča. V železiarstve stačí získať ľubovoľný počet zásuviek s káblami. Káble sa jednoducho prevlečú cez odkvapkávacie otvory. Za týmto účelom je potrebné konektor odstrániť a potom znova pripojiť k káblu. Túto prácu by mal vykonať niekto, kto je oboznámený s elektrickou energiou.

Ostatné varianty sú veľmi vhodné do záhrady. Ak nechcete kupovať solárne žiarovky, ktoré ste si kúpili, diery v trávniku alebo posteli, alebo ak hľadáte len originálnejší nápad, použite opäť hlinené kvetináče a navrhnite ich v jasných farbách. Vopred skontrolujte, či žiarovky zapadajú do otvorov. Ak nie, trochu ho rozšírte. Hotové dekorácie potom jednoducho dajte do záhrady.

Pokyny pre fontány tu.