Nábytok

Nákup a údržba skutočného ratanového nábytku – na čo by ste si mali dať pozor?

nábytok z pravého ratanu, interiér z prírodného prútia

Ratan je prírodný produkt a ako materiál pre nábytok je opäť na vzostupe, pretože ratanový nábytok sa perfektne hodí k stredomorskému alebo ázijskému štýlu nábytku. Odborník nám v rozhovore povedal, odkiaľ stabilný materiál pochádza a kde sú rozdiely v ratanovom nábytku. V nasledujúcom článku navyše odhalí, ktoré kritériá by ste mali pri kúpe zvážiť.

Otázky a odpovede: Všetko, čo súvisí s ratanovým nábytkom

Polyratanový nábytok-vonkajšie-čistenie-životnosť

Úroveň informovanosti o krysom nábytku je stále relatívne nízka. Rozprávali sme sa s odborníkom z Moritzu www.rattanmöbel.org, zábava, ktorá zodpovedala niektoré kľúčové otázky na túto tému:

Redakčný tím DEAVITA: Odkiaľ ratan vlastne pochádza a do ktorého rastlinného rodu ratan patrí?

Moritz z rattanmöbel.org: Ratanové dlane alebo tiež Ratanové dlane, ktoré patria do rastlinného rodu Calamus, rastú väčšinou v tropických oblastiach, napríklad v južnej Indii alebo v Afrike. Ich liany sú dlhé až 200 metrov a majú priemer až päť centimetrov.

Ratanový nábytok je vyrobený z tejto ratanovej palmy

Zdroj obrázku: Robert Adrian Hillman – 2339354 / Shutterstock.com

Ratanová dlaň je jedným z najudržateľnejších materiálov pre stavbu nábytku

Redakčný tím DEAVITA: Na čo by si mali záujemcovia o kúpu ratanu dávať pozor??

Moritz z rattanmöbel.org: V prvom rade vzniká otázka, či by mal byť nábytok používaný v interiéri alebo exteriéri. Polyratan, ktorý je vyrobený z polyetylénu, je obzvlášť odolný voči vonkajším poveternostným podmienkam. To znamená, že vietor a predovšetkým vlhkosť neovplyvňuje umelý materiál na opletenie rovnako ako čokoľvek. Nespracovaný ratan by naopak vonku dlho nevydržal.

Redakčný tím DEAVITA: Aký je presný rozdiel medzi ratanom a polyratanom?

Moritz z rattanmöbel.org: Ratan a polyratan sú veľmi podobné, ale ten druhý je vyrobený umelo a jeho výroba je obzvlášť lacná. Preto je nábytok z polyratanu obvykle ponúkaný lacnejšie ako nábytok zo skutočných prírodných vlákien.

Redakčný tím DEAVITA: Čo hovoríte na údržbu tohto nábytku? Ľahké alebo zložité?

Moritz z rattanmöbel.org: Starostlivosť o oba materiály je veľmi jednoduchá. Pretože polyratan je umelá surovina, má oproti prírodnému produktu veľkú výhodu, že v prípade silného znečistenia môže vzdorovať trochu drsnejšej chôdzi bez toho, aby materiál tým utrpel..

Ratanový nábytok by mal byť pravidelne navlhčený rozprašovačom vody, aby materiál zostal vláčny. Voda by sa však nemala používať príliš veľkoryso, pretože materiál má tendenciu tak rýchlo krehnúť. Kubu ratan vyžaduje trochu viac starostlivosti a z času na čas by mal byť naolejovaný. Dá sa použiť rovnaký olej ako na starostlivosť o teakový nábytok.

Rozdiel medzi ratanom, polyratanom a kabu ratanom

ratanový nábytok-záhradný-polyratanový plast-odolný voči poveternostným vplyvom

Redakčný tím DEAVITA: Čo je kubu ratan?

Moritz z rattanmöbel.org: Jedná sa o špeciálnu formu ratanu, ktorá môže byť veľmi jemná, ale aj hrubá. Ratan Kubu sa používa aj na záhradný nábytok, väčšinou sa však používa na interiérový nábytok. Pretože je dôležité ratanový nábytok Kubu vždy skladovať pod jednou strechou. Kubu ratan vyzerá veľmi dobre, ale zle znáša silné slnečné svetlo, chlad a dážď.

Redakčný tím DEAVITA: Môžem vyrobiť pravý ratan odolný voči poveternostným vplyvom??

Moritz z rattanmöbel.org: Je ľahké to urobiť. Ak bol výrobok dodaný v prírodnom stave, je možné ho natrieť farbou, aby bol chránený pred vonkajšími vplyvmi. Rozhodujúcu úlohu tu zohráva výber správneho laku. To predovšetkým nesmie byť úplne pevné. Istú pružnosť by mal mať aj po zaschnutí. V opačnom prípade sa počas používania nábytku môžu na povrchu farby objaviť praskliny. V dôsledku toho by vlhkosť presakovala a zhoršovala životnosť zariadenia.

Redakčný tím DEAVITA: Je možné opraviť poškodený ratanový nábytok?

Moritz z rattanmöbel.org: Áno, existuje možnosť. Každý môže s trochou zručnosti nezávisle opraviť poškodenie. Vlastná oprava šetrí zbytočné náklady na opravu. Existuje možnosť buď obnovenia časti opletu, alebo úplného nahradenia jednotlivých spěchov. Príslušné vlákna sú väčšinou k dispozícii v zodpovedajúcich farbách v špecializovaných predajniach.

Užite si príjemný letný večer s priateľmi na štýlových a robustných kusoch nábytku

Ratanový nábytok v súprave tipov na ochranu obývačky, terasy a exteriéru

Zdroj obrázku: rodho – 75356974 / Shutterstock.com

Dôležité kritériá pri kúpe ratanového nábytku

Ako už bolo spomenuté, prírodné prútené výrobky je možné použiť aj vonku, ale iba vtedy, ak sa s nimi podľa toho zaobchádza. Pretože to však znamená značné dodatočné úsilie, zvyčajne sa to nerealizuje. Lakovaný ratan navyše už často nepôsobí prirodzene a prirodzený vzhľad je pre mnoho ľudí rozhodujúcim faktorom. Preto je vhodné do záhrady alebo na balkón kúpiť nábytok z polyratanu.

Pri nákupe sa uistite, že sú kusy nábytku spojené hmoždinkami a lepidlom alebo drevenými čapmi. Ak sa použijú klince, dá sa očakávať, že hrdzavejú. Výsledkom je menej krásne zafarbenie. Aby sa predišlo takýmto kazom v konštrukciách s klincami, odporúča sa chrániť záhradný nábytok krytom, keď sa nepoužíva.

Štatistiky z prieskumu o najdôležitejších kritériách pri nákupe nábytku v Nemecku

Infografika: Pre väčšinu zákazníkov je pri kúpe nábytku dôležitejší atraktívny vzhľad ako moderná farba alebo tvar. Kde sa opäť spoznávaš? Zdroj grafiky: vlastná ilustrácia

Výhody a nevýhody ratanového nábytku

Výhody:

• Veľmi nízka hmotnosť v porovnaní s nábytkom z kože, dreva alebo kovu

• Nábytok je možné premiestňovať s minimálnym úsilím

• Ratan je rovnako stabilný ako drevo

• Ratan je odolný a elastický

• Ratan je rýchlo obnoviteľná surovina; rastlina do piatich až siedmich rokov úplne vyrastie, čo z nej robí trvalo udržateľný materiál.

• Ratan je možné recyklovať

• Každý kus nábytku je jedinečný, pretože tovar je vyrobený ručne

Nevýhoda:

• Neošetrený ratan nie je odolný voči poveternostným vplyvom

• Ak zostane ratan v daždi, po niekoľkých prehánkach zošedne a krehne

• Ratanový nábytok musí byť po použití zakrytý ochrannými krytmi

Nábytok by mal byť vždy pod jednou strechou, aby bol chránený pred dažďom.

Uznajte kvalitu ratanového nábytku

Dlhá životnosť ratanového nábytku je dôležitá pre mnoho ľudí, ktorí hľadajú novú a vysokú kvalitu Nábytkové kovanie z ratanu investovať. Ako však možno túto kvalitu rozpoznať??

Čím tesnejšie a hustejšie pletivo je, tým dlhšie výrobca na výrobku zvyčajne pracoval. Výsledkom je, že kus nábytku je tiež drahší, ale určite aj odolnejší. Zásadný je však aj základný materiál. Ak je materiál drsný a hranatý, vlákna sa na okrajoch odlamujú rýchlejšie. Ak sú naopak pletené vlákna hladké a okrúhle, doslova sa navzájom zasúvajú, ustupujú a menej rýchlo sa lámu.

Aby sa dlhodobo zaistila elasticita materiálu, používa sa určitý proces. Stonky Liany sú ohnuté pomocou pary. Parou sa zahrievajú až na 350 stupňov Celzia. Výsledkom je, že sú také mäkké, že sa dajú ohýbať. Ďalšou metódou na zvýšenie poddajnosti materiálu je použitie tepelnej pištole. Po vychladnutí liany si zakrivený tvar dlho zachová.

Zdroje obrázkov:

Robert Adrian Hillman – 2339354 / Shutterstock.com

rodho – 75356974 / Shutterstock.com