Nábytok

Inovatívna stolička s podrúčkami: Dizajn „Kohlo“ je inšpirovaný povrchom mesiaca

Kreslo s podrúčkami z dreva, laminátový dizajnový nábytok škandinávsky

Talentovaný umelec Matthew Day Jackson predstavil svoj najnovší projekt počas Týždňa dizajnu nábytku v Miláne. Stolička Kohlo s podrúčkami bola inšpirovaná povrchom mesiaca. Vysoko kvalitný kus nábytku bol spolu s jedálenským stolom z rovnakej série navrhnutý a vyrobený v spolupráci s fínskou spoločnosťou „Made by Choice“. Materiál, ktorý Jackson používa na svoju stoličku Kohlo, je laminovaná preglejka Formica.

Inovatívna stolička s podrúčkami: séria nábytku „Kohlo“

Stolička s podrúčkami, drevený jedálenský stôl, dizajnový nábytok s dlhým textúrovaným povrchom

Jackson, ktorý svoj nábytok tradične vyrába z laminátu Formica, sa v roku 2018 rozhodol zo zvedavosti navštíviť továreň svojho dodávateľa. Tam sa náhodou stretol s Niclasom Ahlströmom, majiteľom fínskej nábytkárskej spoločnosti „Made by Choice“. Títo dvaja sa rozhodli spoločne uviesť na trh sériu nábytku a poverili spoločnosť Formica výrobou vysokotlakového laminátu s povrchom pripomínajúcim reliéf mesiaca. Spoločnosť Formica špeciálne pre túto zákazku vyvinula oceľové lisovacie dosky, pomocou ktorých bolo možné vyrobiť štruktúrovaný laminát. Inšpirácia pre projekt bola čerpaná zo satelitných snímok zverejnených NASA takmer 40 rokov po pristátí na Mesiaci Appollo 11.

Kreslo s lakťovou opierkou “Kohlo” fascinuje svojim sochárskym tvarom a štruktúrovaným povrchom

Kreslo s podrúčkami Kohlo moderného dizajnu

Ale nielen povrch materiálu, konštrukcia stoličky tiež evokuje asociáciu s Mesiacom. Krútivé tvary nôh a podrúčok stoličky sú inšpirované mesačným kráterom Dionysius a obdĺžnikovým operadlom kozmickou loďou Appolo 11. Vzrušujúce kontrasty medzi striktnými geometrickými a krivými líniami stoličky „Kohlo“ robia z tohto moderného kusu nábytku skutočnú pútavosť. V Miláne boli predstavené celkom štyri rôzne varianty stoličiek a stolov. Kusy nábytku sú k dispozícii v drevenom vzhľade, v ružovej farbe, v trávovo zelenom odtieni a v čiernej farbe.

Stolička s nábytkom inšpirovaným mesačnou opierkou, škandinávske nápady na zariadenie

Matthew Day Jackson bol dlho fascinovaný prvým pristátím na Mesiaci. Zvlášť zaujímavé sú dôvody prvého letu na Mesiac: V tom čase bol v popredí inštinkt kolonizácie. Ľudia chceli dobyť vesmír. Ľudstvo zároveň hľadalo odpovede na existenciálne otázky. V každom prípade je umelec toho názoru, že sa musíme obrátiť na seba, aby sme mohli odpovedať na tieto existenciálne otázky.

Kreslo s podrúčkami, lakovaný čierny laminátový škandinávsky nábytok

Nábytok je hore MadebyChoice k dispozícii.