Na zdravie

Zistenie nedostatku vitamínov – ku ktorému lekárovi by ste mali ísť?

Ľudské telo potrebuje na správnu funkciu určité množstvo živín. Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre rôzne telesné funkcie, ako je rast buniek a tkanív a regulácia metabolizmu. Zdravá a vyvážená strava môže zvyčajne pomôcť udržať primeranú hladinu vitamínov. V niektorých prípadoch sa však môže vyvinúť nedostatok mikroživín a spôsobiť rôzne príznaky ako varovné signály. Patrí sem napríklad únava, vypadávanie vlasov, úzkosť, depresia, poruchy pamäti, slabá koncentrácia, citlivosť na svetlo a mnohé ďalšie.

Príznaky nedostatku vitamínu sú únava, depresia, slabá koncentrácia

Ak máte obavy z akýchkoľvek výživových nedostatkov, je najlepšie požiadať o radu lekára, aby posúdil povahu a možné príčiny. Hneď ako sa zistí nedostatok vitamínu, budete potrebovať pokračujúcu liečbu. Ak nedostatok súvisí s konkrétnym zdravotným stavom alebo chorobou, môže byť potrebná špeciálna lekárska starostlivosť.

Ako môže lekár určiť nedostatky vitamínov?

Lekár môže určiť nedostatok vitamínov krvným testom

Dohodnite si stretnutie s praktickým lekárom. Mimochodom, teraz môžete Objednajte si schôdzku k lekárovi online. Lekár požiada o krvné testy, aby zistil, či existuje nedostatok vitamínov. Môžete byť dokonca požiadaní, aby ste urobili niekoľko krvných testov, pretože samotný kompletný krvný obraz nestačí na všetky nutričné ​​parametre. Krvné vzorky sa potom analyzujú, aby sa vyhodnotili hladiny živín v krvnom sére. Výsledky, ktoré sú pod dolnou hranicou referenčných hodnôt, naznačujú nedostatok. Prečo sa teda mesiace hádať o rôznych príznakoch, keď laboratórne testy môžu poskytnúť konkrétne odpovede tak ľahko a rýchlo?

Zistite nedostatok vitamínu v krvi

Zistite nedostatok vitamínov v krvi vďaka referenčným hodnotám

Tieto referenčné hodnoty (normálne hodnoty) platia pre dospelých:

Vitamín A: 20 – 80 mg / dl (0,7 – 2,8 mmol / l)

Vitamín D: 20 – 50 ng / ml, leto: 15 – 95 ng / ml, zima: 12 – 62 ng / ml

O ideálnej hladine vitamínu D panujú nezhody. Hodnoty v rozmedzí 20-35 ng / ml sa zvyčajne označujú ako nedostatočné zásobovanie. Iní vedci sa domnievajú, že hodnoty 30 alebo dokonca 40-60 ng / ml sú považované za optimálne. Ak však prehltnete viac ako 150 ng / ml, môže to poškodiť vaše zdravie.

Vitamín E: 5 – 20 μg / ml (12 – 48 mmol / l)

Vitamín B1: 10-60 mcg / dl

Vitamín B2: 3,6-18 µg / ml

Vitamín B6: 5 – 24 µg / ml

Vitamín B12: 310 – 1100 pg / ml, (229 – 812 pmol / l)

Vitamín C: >2 μg / dl

Kyselina listová (vitamín B9): 3-15 ng / ml

Vápnik: 2,15 – 2,75 mmol / l (8,4 – 10,4 μg / dl)

Horčík: 1,75 – 4 μg / dl (0,7 – 1,6 mmol / l)

Draslík: 3,5-5,1 mmol / l

Žehlička: 80-150 μg / dl (muži), 50-140 mg / dl (ženy)

Zinok: 55 – 150 μg / dl

* Hodnoty sa môžu v rôznych laboratóriách líšiť.

Čo robiť, ak je nedostatok vitamínov?

Diéta v prípade nedostatku železa Orechy Fazuľa Vajcia Pečeň

Výsledky krvného testu prediskutujte so svojim lekárom. Nedostatok vitamínu môže mať mnoho príčin, ako napríklad:. nevyvážená strava, Stres alebo niektoré lieky a antibiotiká. Možno budete musieť upraviť stravu a na doplnenie nedostatku použiť výživové doplnky. Niektoré nedostatky sú však spôsobené konkrétnym ochorením alebo krvnou poruchou, ako je Crohnova choroba, celiakia, ochorenie obličiek alebo alkoholizmus. V takom prípade vás lekár môže odporučiť špecialistovi.

Odborník na výživu pomáha plánovať vyváženú stravu

Požiadajte o odporučenie odborného lekára alebo odborníka na výživu, ktorý môže monitorovať prebiehajúcu liečbu a výživový plán. Odborník na výživu vám zvyčajne pomôže naplánovať vyváženú stravu a poradí vám s používaním vitamínových doplnkov. Ak je váš nedostatok vitamínov dôsledkom choroby, môžete okrem odborníka na výživu navštíviť aj odborníka. Ak máte napríklad ulceróznu kolitídu alebo zápal žalúdka, môžete navštíviť gastroenterológa a zároveň sa pravidelne stretávať s odborníkom na výživu..

V prípade nedostatku vitamínov môžu byť prospešné doplnky stravy