Na zdravie

Manuka med: prírodný magický prostriedok z Nového Zélandu

Manuka med -prírodné-liečivá-čajovník-nový zéland-bylinky

Je to nádherný kvet kríka Manuka, ktorý produkuje a rozdáva sladký a neuveriteľne hodnotný nektár. Táto neobyčajná rastlina s latinským názvom Leptospermum scoparium je príbuzným druhom austrálskeho čajovníka, ale nájdete ho len na Novom Zélande. Liečivá sila ich medu je známa po celom svete a je ňou už dlho. Presne tisícročia. Domorodci z Nového Zélandu používali listy, kôru a nakoniec sladký elixír nielen ako doplnok stravy, ale aj ako liek na nespočetné množstvo chorôb. Aplikácia medu na choré oblasti pokožky a príjem chutného medu zmiernili príslušné sťažnosti. Aj dnes, alebo obzvlášť dnes, je med Manuka považovaný za obzvlášť výživný a stráviteľný elixír, ktorý sa napriek úspešnej konvenčnej medicíne stále úspešne používa na zmiernenie rôznych chorôb..

Manuka med – Manuka nektár zmiešaný s čistým medom

Manukový med -prirodzené-prostriedky-prírodný-produkt-sladká-včela

Kvalita medu Manuka v jeho nefalšovanej forme je spočiatku mimoriadne čistá a predovšetkým bohatá na dôležité zložky, ktoré sa v konečnom dôsledku používajú na zmiernenie celého radu sťažností, alebo dokonca slúžia ako doplnok stravy. Pri kúpe medu je o to dôležitejšie zabezpečiť, aby mal veľmi dobrú kvalitu. Dôležitú úlohu tu zohráva proces plnenia a miesto plnenia medu.

Štandardy kvality by sa mali striktne dodržiavať a nemali by prepadnúť. Ak je med plnený do fliaš napríklad v Nemecku, spotrebiteľ by mal dbať na takzvaný obsah MGO v mede. Táto hodnota metylglyoxalu je jednou z najdôležitejších zložiek medu a zároveň aj hlavnou aktívnou zložkou medu. Týmto spôsobom je na základe tejto hodnoty v konečnom dôsledku certifikovaný vysoký alebo nízky antibakteriálny účinok medu. Ak je to vysoké, je automaticky odmenený ocenením vysokej kvality. Kvalitu a tiež hodnotu MGO musí vyhodnotiť a nakoniec certifikovať známe a nezávislé laboratórium medu pomocou špeciálnej analytickej technológie. Túto hodnotu je možné vždy prečítať na príslušnej nádobe na med. Ak tomu tak nie je, spotrebiteľ sa môže dokonca skontaktovať s príslušným fľašovateľom medu pomocou kontrolného čísla a zistiť tak hodnoty analýzy MGO tohto medu. Vystopovateľnosť späť do fľaškovača by mal byť v zásade daný každému spotrebiteľovi, iba tak je možné zaistiť kompletný výskum.

Manuka med pochádza priamo z Nového Zélandu

novozélandská krajina-príroda-hory-oceán-zelená

Manukový med sa zbiera a plní do fliaš na Novom Zélande. Ak to chcete kúpiť ako dovážaný výrobok, ktorý bol tiež plnený do fliaš na mieste, môžete to urobiť aj pohodlne online. Med počas plnenia prechádza, rovnako ako v tejto krajine, analýzou, aby sa určila príslušná hodnota MGO. Na Novom Zélande je to však hodnota UMF, jedinečný faktor Manuka, teda skutočná hodnota Manuka. Táto hodnota je určená iba pre medy Manuka, ktoré boli skutočne fľašované na Novom Zélande. Aby sa táto hodnota objavila na príslušných nádobách s medom, musia včelári zaplatiť licenčný poplatok. Na tento účel existuje niekoľko pokynov pre MGO, ktoré osvedčujú a rozlišujú kvalitu medu. Ak je napríklad hodnota MGO vyššia ako 400 alebo jej hodnota UMF je viac ako 20, hovorí sa o mimoriadne kvalitnom mede.

Metylglyoxal je účinná látka, ktorá je obzvlášť koncentrovaná v mede Manuka

Manuka med-samozrejme-liečebné prostriedky-včely-včelári-vyrábajú-kvety

V chémii je metylglyoxal známy aj ako 2-oxoprpanal. Je to vlastne vedľajší produkt, ktorý organizmy produkujú počas metabolických procesov, najmä v kombinácii s glykolýzou. Táto zložka je zároveň redukovanou formou kyseliny pyrohroznovej. Táto účinná látka, ktorá vzniká prirodzeným procesom sušenia, sa nachádza v samotnom plástve. Antibakteriálny účinok tejto účinnej látky je dlhodobo preukázaný, ako aj skutočnosť, že táto účinná látka je obzvlášť koncentrovaná v mede Manuka..

Med ako prírodný liek

Manukový med -prirodzené-liečivá-prírodný produkt-bylinkový-citrón

Med bol už v dávnych dobách považovaný za skutočný zázračný liek a vzácny elixír. Vredy a otvorené rany boli potreté medom a proces hojenia bol často rýchlejší a menej bolestivý. Maoris, pôvodní obyvatelia Nového Zélandu, už uznali, že med Manuka je a bol zvláštny. Najprv použili listy myrhového kríka a priložili ich na rany, odrezali kôru z kríka, uvarili ho ako zápar a podávali ako liek proti gastrointestinálnym ťažkostiam. Maori tiež videli zázračný účinok rastliny a v konečnom dôsledku aj medu, keď boli prechladnutí.

Antibakteriálne a protizápalové aktívne zložky medu a rastliny boli uznané až po 18. storočí botanikom Josephom Banksom a nakoniec zverejnené. Aj novozélandskí farmári prisahali na liečivú silu medu a dali ho svojim kravám, aby boli odolnejšie voči chorobám. the Oblasti použitia medu Manuka sú veľmi odlišné a málokedy prestanú mať svoj účinok. Počnúc kožnými ochoreniami, ako je akné, neurodermatitída, kožné huby, popraskaná koža, až po úľavu od symptómov psoriázy. Antibakteriálny účinok medu je ideálny na podporu hojenia pri akútnych zraneniach,

• ako popáleniny,

• Odreniny,

• Rezne,

• na chronické a opakujúce sa rany,

Med dokonca aj pri syndrómoch diabetickej nohy, ktorých liečebné procesy sú veľmi ťažké a zdĺhavé, funguje prekvapivo rýchlo a dobre. Ale tiež s gastrointestinálnymi ťažkosťami, refluxnou ezofagitídou, takzvaným pálením záhy a tiež s akútnym zápalom tráviaceho traktu. Ukázalo sa, že tieto a mnohé ďalšie oblasti chorôb a ich symptómy vykazujú jasné zmiernenie symptómov pri použití medu a dokonca aj úplné uzdravenie.

Manuka med je obzvlášť účinný pri gastrointestinálnych ťažkostiach

Manuka med -prírodné-liečivá-prírodný-produkt-sladká-lyžička

Použitie tohto medu sa osvedčilo obzvlášť v prípade sťažností na celý tráviaci trakt. Napríklad novozélandská univerzita vo Wakaito skúmala, že med robí zázraky v boji proti zákernej baktérii Helicobacter pylori, ktorá sa zdržiava iba v gastrointestinálnych zónach a je dokázané, že je príčinou zápalu žalúdka. Manuka med je navyše nepriateľom baktérie Escherichia coli, ktorá zasahuje aj tráviaci trakt človeka. Maori inštinktívne vedeli, že med má iba dobré účinky a že jeho priaznivé účinky sú obzvlášť v týchto ochoreniach jasne preukázané. Sladký liek bol nielen extrémne stráviteľný a výživný, ale bol tiež považovaný za zázračný liek z prírody.

Tam, kde konvenčná medicína zlyhá a med funguje

manuka-med-prírodné-liečivá-pilulky-liečivá-antibiotikum

Zvlášť pozoruhodná je skutočnosť, že med je schopný bojovať proti odolným bakteriálnym kmeňom, ktoré rovnakým spôsobom preukazujú odolnosť voči antibiotikám. A to môže mať alebo môže mať v blízkej budúcnosti pre ľudstvo nevýslovný význam. Keďže stále viac ľudí berie príliš neopatrne antibiotiká, predpisuje ich príliš rýchlo aj na mierne choroby, ako je nádcha a používanie antibiotík pri výrobe mäsa, vytvára sa čoraz viac odolných ľudí. Baktérie mutujú a sú imúnne voči bežným antibiotikám – nebezpečný podnik, pretože ak títo ľudia vážne ochorejú, antibiotiká už nebudú fungovať..

Med však dokáže zničiť veľmi špecifické kmene baktérií. Jedným z príkladov je hnisavá baktéria Staphylococcus aureus. Často postihuje ľudí s oslabeným imunitným systémom, ktorí môžu zápasiť s hojením rán po operácii alebo nehodách. Zákerná baktéria je zodpovedná za klasickú infekciu rany, ktorú je veľmi ťažké dostať pod kontrolu aj pri lekárskych a klinických pozorovacích a liečebných opatreniach. Med aj tu robí zázraky a dokáže tieto baktérie zadržať a dokonca zničiť. V porovnaní so synteticky vyrobenými antibiotikami med Manuka nepodporuje rast a šírenie takzvaných superpatogénov, mutovaných foriem a odrôd patogénov a baktérií, ktoré sú na antibiotiká jednoznačne odolné. Nie nadarmo si tento med získava stále viac uznania a rešpektu, a to aj pri podvratnej liečbe popálenín a iných citlivých kožných chorôb, dokonca aj v konvenčnej medicíne. Pokiaľ ide o vonkajšie použitie tohto medu, treba povedať, že vďaka svojej mimoriadnej koncentrácii typických aktívnych zložiek tiež veľmi rýchlo a vynikajúco ukazuje svoje účinky. Žiadny med mu nemôže konkurovať a napríklad žiadna masť na hojenie rán nemá takú vysokú koncentráciu tu uvedených prírodných účinných látok ako tento med.

Manuka med na čistenie zubov?

Manuka med -prirodzené-prostriedky-zubná starostlivosť-zubná kefka-zdravá

V skutočnosti je med, bez ohľadu na to, sladký a lepkavý a len málo ľudí si dokáže predstaviť, že by mal byť med v skutočnosti prospešný pre zuby. Manuka med vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam chráni aj pred zubným plakom. Med tiež funguje podobne ako aplikácia chemického roztoku chlórhexidínu, ktorý sa používa ako ústna voda na profylaxiu proti zubnému kazu. S tým rozdielom, že v porovnaní s chemickými ústnymi vodami med Manuka pozostáva zo 100 percent prírodných látok. To z neho robí absolútny favorit medzi prírodnými prostriedkami, najmä ako zdravý liek.

Manuka med pre diabetikov odporúčaný na vonkajšie použitie

Manukový med -prirodzené-liečivá-diabetes-cukrovka-choroba

Na vonkajšie použitie je Manuka med určite odporúčaný ľuďmi, ktorí trpia cukrovkou. Nemali by ste sa však rozhodnúť pre tento med pre vnútornú absorpciu. Cukrovka je metabolické ochorenie a keďže títo ľudia majú kvôli chorobe vysokú hodnotu MGO, nemali by požívať med. Pretože veda sa ešte nezhodla na tom, či sa hodnota MGO nemusí podieľať aj na vzniku diabetickej neuropatie. Ľudia, ktorí netrpia diabetickým ochorením, môžu tento med bezpečne ochutnať a vychutnať si ho.

Čoraz viac včelárov na Novom Zélande kvôli vzácnemu medu Manuka

manuka-med-prírodné-prostriedky-pižmo-včelárstvo-prírodný produkt

Vzhľadom na neustály dopyt po vzácnom mede včelárstvo rástlo aj na pôdach Nového Zélandu. Výsledkom bolo, že len pred niekoľkými rokmi stál kilogram medu Manuka zhruba 37 novozélandských dolárov a len o päť rokov neskôr, v roku 2015, cena medu stúpla o viac ako 100 NZD. S približne 20 000 tonami medu bol rok 2015 pre miestnych včelárov jedným z najproduktívnejších. Tam, kde sa relatívne jednoduchou manipuláciou otváral lukratívny zdroj príjmu, nasledovali zločinecké machinácie na samotnej scéne včelárstva v Manuke. Kŕmne rastliny pre včely boli strážené a chránené, o krmovinárske oblasti sa sporilo a trpiacimi boli včely. Pretože počas tejto doby boli stovky včelstiev nielen ukradnuté, ale aj otrávené. Osvedčenia o pôvode a výrobcovi, ktoré sú na nádobách s medom uvedené s príslušnou hodnotou MGO alebo UMF, zaisťujú bezpečnosť.