Na zdravie

7 spôsobov, ako môžete prirodzene regulovať hormóny

Hormóny sú mimoriadne dôležité pre mnoho aspektov celkového zdravia. Sú vylučované rôznymi žľazami a orgánmi, vrátane štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy, vaječníkov, semenníkov a pankreasu. Celý endokrinný systém riadi hladiny hormónov cirkulujúcich v tele, ako sú estrogén, testosterón, adrenalín a inzulín. Ak je jeden alebo viac aspoň trochu mimo, môže to viesť k zdravotným problémom. Dobrou správou je, že existujú spôsoby, ako regulovať hormóny prirodzene. Ďalej uvádzame, aký typ hormonálnej poruchy môžu naznačovať vaše konkrétne príznaky, čo spôsobuje váš hormonálny problém a ako môžete pomôcť s riešením tohto problému bez toho, aby ste boli vystavení negatívnym vedľajším účinkom spojeným s hormonálnou terapiou..

Čo je to endokrinný systém?

Endokrinný systém je názov pre všetky orgány a tkanivá, ktoré produkujú hormóny.

Aby ste úplne porozumeli svojmu hormonálnemu zdraviu, pomôže vám dozvedieť sa viac o vašom endokrinnom systéme a o tom, ako vaše hormóny spolupracujú. Endokrinný systém je názov pre všetky orgány a tkanivá, ktoré produkujú hormóny a je zodpovedný za koordináciu medzi nimi. Existujú dve hlavné skupiny hormónov: peptidové hormóny, ktoré sú tvorené stavebnými kameňmi bielkovín, a tie, ktoré sú odvodené od steroidov (pohlavných hormónov). Tu je rýchly prehľad:

  • Amino hormóny sú odvodené od aminokyselín tryptofánu (ako melatonín) a tyrozínu (ako hormóny štítnej žľazy a dopamínu).
  • Peptidové hormóny sú tvorené aminokyselinami s krátkym reťazcom a zahŕňajú antidiuretický hormón (nazývaný vazopresín) a oxytocín.
  • Proteínové hormóny zahŕňajú rastový hormón, inzulín, prolaktín atď..
  • Steroidné hormóny Sú vyrobené z cholesterolu a zahŕňajú testosterón, estrogén a kortizol.

Hormonálna nerovnováha: príznaky a symptómy

hormóny prirodzene regulujú menopauzu

Medzi najbežnejšie príznaky a symptómy hormonálnej nerovnováhy patria:

Neplodnosť a nepravidelná menštruácia

Prírastok alebo strata hmotnosti (to je nevysvetliteľné a nie kvôli úmyselným zmenám vo vašej strave)

Depresia a úzkosť

únava

nespavosť

Nízke libido

Zmeny chuti do jedla

Problémy s trávením

Vypadávanie a rednutie vlasov

Ženské hormóny sa po vysadení tabletky prirodzene regulujú

Príznaky hormonálnej nerovnováhy sa môžu dramaticky líšiť v závislosti od typu poruchy alebo choroby, ktorá ich spôsobuje. Vysoká hladina estrogénu môže napríklad prispieť k problémom, ako je endometrióza a reprodukčné problémy, zatiaľ čo príznaky cukrovky často zahrnujú priberanie na váhe, zmeny chuti do jedla, poškodenie nervov a problémy so zrakom.

Niektoré špecifické problémy súvisiace s niektorou z najbežnejších hormonálnych nerovnováh zahŕňajú:

Estrogénová dominancia

Polycystický ovariálny syndróm (PCOS)

Hypotyreóza

Nedostatok estrogénu

Nízke hladiny testosterónu

Hypertyreóza & Gravesova choroba

cukrovka

Nadledvová únava

7 spôsobov, ako prirodzene regulovať hormóny

Hormóny prirodzene regulujú stravu bohatú na zdravé tuky

1. Regulujte svoje hormóny zdravými tukmi

Potraviny s vysokým obsahom mastných kyselín s krátkym, stredným a dlhým reťazcom sú kľúčové pre udržanie hormónov pod kontrolou. Tieto tuky tiež pomáhajú predchádzať zápalom a naštartujú váš metabolizmus. Zdravé tuky majú opačný účinok ako rafinované uhľohydráty, čo môže viesť k zápalu a narušeniu rovnováhy hormónov.

Hormóny prirodzene regulujú výživu bohatú na zdravé tuky a omega-3

Príklady takýchto zdrojov protizápalových zdravých tukov sú: kokosový olej, avokádo, organické maslo a divoké ryby. Najlepšie je vyhnúť sa jedlám s vysokým obsahom omega-6 (svetlicový olej, slnečnicový olej, kukurica, bavlník, repka, sója a arašidy) a nahradiť ich zdrojmi omega-3 (divé ryby, ľanové semená, vlašské orechy a chia semená) ). Existuje však prospešný druh omega-6 tukov, ktorý sa nazýva kyselina gama-linolenová (GLA). GLA možno užívať ako doplnok stravy s pupalkovým olejom alebo borákovým olejom a nachádza sa tiež v konopných semenách. Podľa štúdií môže suplementácia GLA podporovať aj zdravé hladiny progesterónu.

2. Používajte adaptogénne bylinky

regulujú hormóny prirodzene prostredníctvom adaptogénnych bylín, ako je tulsi

Adaptogénne byliny sú jedinečnou skupinou liečivých rastlín, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a chránia telo pred rôznymi chorobami, vrátane chorôb spôsobených nadmerným stresom. Rôzne adapotogény, ako sú ashwagandha, maca, koreň ruže (rhodiola) a bazalka svätá, môžu:

  • zlepšiť funkciu štítnej žľazy
  • prirodzene znižuje hladinu cholesterolu
  • Znížte úzkosť a depresiu
  • znížiť degeneráciu mozgových buniek
  • stabilizovať hladinu cukru v krvi a inzulínu
  • podporovať funkciu nadobličiek

Prirodzene regulujúca hormóny prostredníctvom Aschwagandhy

Zvlášť ašvaganda môže byť mimoriadne účinná pri prirodzenej regulácii hormónov. Má pozitívny vplyv na funkciu štítnej žľazy a môže podporovať tak zníženú, ako aj nadmerne aktívnu štítnu žľazu (hypertyreóza). Keď ste vystavení prílišnému emocionálnemu, fyzickému alebo duševnému stresu, dochádza k narušeniu hormónov adrenalínu, kortizolu a progesterónu, čo môže preťažiť nadobličky a viesť k únave nadobličiek..

Bazalka svätá, známa tiež ako tulsi, pomáha regulovať hladinu kortizolu a slúži ako prírodný liek na liečbu úzkosti a emočného stresu. Štúdie ukazujú, že bazalka svätá môže tiež chrániť orgány a tkanivá pred znečisťujúcimi látkami a ťažkými kovmi.

Tiež zaujímavé: 10 bylinných liekov na strach, paniku a nervozitu

3. Ovládajte svoje emócie

negatívne emócie priamo ovplyvňujú zdravie ľudí a ich hormóny

Podľa Tradičnej čínskej medicíny (TCM) majú negatívne emócie priamy vplyv na ľudské zdravie. Praktici TCM veria, že emócie strachu spôsobujú choroby v reprodukčných orgánoch, obličkách a nadobličkách a ovplyvňujú hladinu kortizolu. To môže viesť k vážnym stavom, ako je PCOS a neplodnosť. Emócie frustrácie, netrpezlivosti a neodpustiteľnosti spôsobujú vo vašej pečeni choroby, ktoré môžu viesť k nerovnováhe estrogénu. A pocity obáv a strachu môžu spôsobiť problémy s vašou hladinou inzulínu, ktoré potom môžu ovplyvniť rôzne hormóny.

Zmena životného štýlu môže pomôcť predchádzať zdravotným problémom spojeným s hormonálnou nerovnováhou. Meditácia môže byť veľmi nápomocná, rovnako ako dýchacie cvičenia, joga, trávenie času v prírode a cvičenie. Tradičná čínska lekárska terapia, ako je akupunktúra a masáž, môže tiež zlepšiť hormonálnu rovnováhu, stres a krvný obeh.

4. Používajte esenciálne oleje na prirodzenú reguláciu hormónov

Feniklový olej reguluje hormonálnu rovnováhu rastlín

Šalviový olej (Salvia sclarea) pomáha vyrovnávať hladiny estrogénu, pretože obsahuje prírodné fytoestrogény. Môže sa použiť na reguláciu vášho menštruačného cyklu, zmiernenie symptómov PMS, liečbu neplodnosti a PCOS a dokonca zníženie rizika rakoviny maternice a vaječníkov. Slúži tiež ako prírodný liek na emocionálnu nerovnováhu, ako je depresia a úzkosť. Pridajte 3-5 kvapiek oleja zo šalvie boľavej do teplého kúpeľa alebo vložte do difuzéra, aby ste vyrovnali hladinu hormónov a zmiernili stres. Na úľavu od kŕčov a bolestí vmasírujte 5 kvapiek oleja zo šalvie boľavej a 5 kvapiek kokosového oleja do problémovej oblasti..

Feniklový olej: Črevné problémy spôsobujú autoimunitné reakcie vrátane ochorenia štítnej žľazy. Používajte feniklový esenciálny olej na zlepšenie trávenia, naštartovanie metabolizmu a zníženie zápalu. 2 kvapky feniklového oleja votrite do žalúdka, aby ste zmiernili kŕče v žalúdku, alebo pridajte 1–2 kvapky do teplej vody alebo čaju, aby sa absorbovali zvnútra.

Levanduľový olej v difuzéri proti stresu

Levanduľový olej pomáha pri úzkosti, depresii, zmenách nálad a stresu. Môže sa tiež použiť na podporu pokojného spánku, ktorý je tiež dôležitý pre rovnováhu hormónov. Nakvapkajte 5 kvapiek levanduľového oleja do difuzéra alebo naneste 3 kvapky lokálne na spánky, chrbát alebo krk alebo zápästia..

Olej zo santalového dreva možno použiť na zvýšenie libida a odbúranie stresu. Silná vôňa santalového dreva vyvoláva pokojné pocity a mala by tiež stimulovať tvorivú silu a predstavivosť. Vdychujte santalové drevo priamo z fľaše, vložte ho do difuzéra alebo vmasírujte 2–3 kvapky na zápästia a chodidlá.

Tymianový olej zlepšuje produkciu progesterónu, ktorý pomáha liečiť zdravotné problémy, ako je neplodnosť, PCOS, menopauza, depresia, fibroidy, vypadávanie vlasov a nespavosť. Aby ste svoje hormóny regulovali prirodzene, pridajte 2 kvapky tymianového oleja do teplého kúpeľa alebo zmiešajte 2-3 kvapky rovnakých dielov kokosového oleja a masírujte si ním žalúdok.

5. Doplnky stravy môžu byť užitočné

Pupalkový olej pri pokuse o deti s cieľom regulovať hladinu hormónov

Pupalkový olej obsahuje omega-6 mastné kyseliny ako LA a GLA, ktoré podporujú celkovú hormonálnu funkciu. Suplementácia pupalkového oleja môže pomôcť zmierniť predmenštruačné a PCOS symptómy. Pomáha tiež, ak chcete mať deti.

Vitamín D. v tele pôsobí takmer ako hormón a môže chrániť pred zápalmi akéhokoľvek druhu. Slnko je skutočne najlepší spôsob, ako optimalizovať hladinu vitamínu D, pretože koža si ho vytvára sama, keď je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Slnečný vitamín možno tiež doplniť, aby sa zabezpečilo dostatočné zásobenie tela.

kostný vývar upokojuje tráviaci systém a dodáva telu živiny ako kolagén, prolín, glycín a glutamín. Táto superpotravina je teraz k dispozícii ako proteínový prášok. Viac o kostnom vývare si môžete prečítať tu.

Probiotiká posilniť bariérovú funkciu črevnej sliznice a tým zlepšiť imunitný systém. Pomáhajú stabilizovať metabolizmus glukózy a inzulínu a regulujú produkciu kľúčových hormónov, ako je ghrelín a leptín.

6. Buďte opatrní s liekmi

hormóny prirodzene regulujú ženy po vysadení tabletky

Niektoré lieky majú vedľajšie účinky, ktoré môžu narušiť hormonálnu rovnováhu. Takéto lieky zvyčajne obsahujú kortikosteroidy, statíny, agonisty dopamínu, rexinoidy a glukokortikoidy. Buďte opatrní a porozprávajte sa o vedľajších účinkoch so svojím lekárom a ak je to možné, zoznámte sa s prírodnými alternatívami.

Antikoncepčné tabletky fungujú tak, že zvýšia estrogén na nebezpečne vysoké hladiny, čo môže viesť k komplikáciám. Riziká ich požitia, najmä z dlhodobého hľadiska, zahŕňajú nasledujúce:

Zvýšené riziko krvácania z maternice, zrážania krvi, infarktu a mozgovej príhody

migréna

vysoký krvný tlak

Pribrať

Bolesť chrbta

Výkyvy nálad

nevoľnosť

Benígne nádory pečene

Neha v hrudi

Krok 7: doprajte si dostatok spánku

Doprajte si dostatok spánku na udržanie stabilných hladín hormónov

Spánok umožňuje telu správne sa zotaviť a pomáha udržiavať rovnováhu stresových hormónov. Nadmerný stres a zlý spánok súviseli s vyššími hladinami kortizolu, slabým imunitným systémom, problémami s pracovným výkonom a vyššou náchylnosťou na úzkosť, priberanie na váhe a depresiu. Na maximalizáciu funkcie hormónov sa snažte v ideálnom prípade ísť spať pred 22. hodinou a dosiahnuť pravidelný cyklus spánok-bdenie.

Ako môžete otestovať svoje hormonálne zdravie?

Krvný test môže merať celkové hladiny hormónov

Ak máte obavy o svoje hormonálne zdravie, môžete si nechať vyšetriť hladinu hormónov testom na sliny, krvným testom a testom moču. Test na sliny je užitočný pre hormóny kortizol, DHEA, melatonín, progesterón, testosterón, estriol a estradiol. Hormóny štítnej žľazy a prolaktín sa najlepšie kontrolujú krvným testom. Jednou z výhod testu moču je, že zaznamenáva úplnú produkciu hormónov počas 24 hodín.

V niektorých prípadoch sa nedá vyhnúť syntetickej hormonálnej liečbe. U ľudí s diagnostikovanými hormonálnymi poruchami – vrátane cukrovky typu 1 alebo typu 2, problému s hormónmi štítnej žľazy, adrenálnej insuficiencie, Addisonovej choroby, Gravesovej choroby a Cushingovho syndrómu – je dôležité, aby ste sa pred užívaním lieku porozprávali so svojím lekárom..

Vyššie uvedené prírodné lieky vám môžu stále pomôcť výrazne zmierniť príznaky, ale tieto odporúčania by ste nemali používať bez lekárskeho dohľadu. Pretože hormonálna nerovnováha sa z hľadiska závažnosti symptómov veľmi líši, mali by ste vždy sledovať, ako sa cítite, nechať sa otestovať a vyhodnotiť, ako reagujete na rôzne liečby..