kúpeľňa

Výška umývadla v kúpeľni – optimálna výška závisí od týchto faktorov!

V kúpeľni – rovnako ako v kuchyni – je ergonómia obzvlášť dôležitá. Jednotlivé hygienické zariadenia musia byť v správnej výške, aby boli zaistené pohodlné a bezpečné podmienky pre každodennú hygienu. Osobitnú pozornosť treba venovať drezu, ktorý používame niekoľkokrát denne. V akej výške by mal byť umývadlo inštalované? Aká je odporúčaná inštalačná výška pre umývadlo na dosku? Existuje štandardná veľkosť na montáž? Dozviete sa to v nasledujúcich častiach.

Výška drezu podľa DIN

Odporúčaná výška inštalácie drezu pre dospelých

Štandardná výška umývadiel vychádza z normy DIN 68935, ktorá stanovuje výšku od 85 do 95 centimetrov. Tu sa vždy vykonávajú merania od hotovej podlahy po hornú časť drezu. Tento štandard DIN je vhodný pre väčšinu ľudí a často sa používa ako príručka pre toaletné potreby vo verejných priestoroch a v nájomných bytoch.

Upravte si výšku umývadla podľa svojej výšky

Upravte si výšku umývadla podľa svojej výšky

Pri zariaďovaní vlastnej kúpeľne alebo toalety pre hostí by sa mali brať do úvahy nielen všeobecné odporúčania, ale aj výška osôb v domácnosti. Drez je najlepšie umiestniť do výšky, kde si dospelí môžu umývať ruky vo vzpriamenej polohe – bez toho, aby ste sa museli ohýbať nad umývadlom. Umývadlo zároveň nesmie sedieť príliš vysoko. V opačnom prípade bude každé umývanie rúk alebo tváre nepríjemné.

výška umývadla pre umývadlá na dosku

Pri výbere správnej výšky drezu pre vašu výšku dodržiavajte nasledujúce pokyny:

Odporúčaná výška inštalácie umývadla
160 cm 80 cm
175 cm 85 cm
180 cm 90 cm
190 cm 95 cm

Ak majú všetci členovia domácnosti rovnakú veľkosť, výber by bol jednoduchý. Ale čo keď pod jednou strechou žijú veľmi veľkí a veľmi malí ľudia s veľmi odlišnými potrebami? Kompromisom je, že umývadlo by potom malo byť zavesené v štandardnej výške 85 až 90 cm, aby ho mohol bez problémov používať každý dospelý člen rodiny. Pre deti sú najlepším riešením horolezecké pomôcky pre bežné výšky umývadiel.

Ideálna výška pre umývadlá na dosku

štandardizovaná výška umývadla v kúpeľni

Vyššie uvedené parametre platia pre všetky typy umývadiel. Nástenné, vstavané a vstavané umývadlá sa ľahko montujú. Situácia s umývadlami na doske je pravdepodobne trochu komplikovanejšia. Koniec koncov, umývadlá, ktoré sú namontované na doske, majú extrémne rozdielne výšky. Pokiaľ ide o extra hlboké umývadlo na dosku, hrozí, že bude pracovná doska umiestnená príliš hlboko pod umývadlo so štandardnou montážnou výškou..

A ako zistíte ideálnu výšku? Ak je výška vášho umývadla 85 cm (merané od podlahy po horný okraj), odpočítajte výšku umývadla na dosku a hrúbku umývadla. Výsledkom je vzdialenosť medzi spodným okrajom dosky a podlahou. Ak plánujete sklopnú dosku so základňou alebo zásuvkami, mali by ste umývadlo na dosku namontovať o niekoľko centimetrov vyššie.

Pripojenie vody a odtok

výška inštalácie umývadla v kúpeľni

V akej výške mám umiestniť odtok drezu? Výška drezu vyžaduje špecifické usporiadanie prípojok teplej a studenej vody a drenážneho otvoru. Za predpokladu, že drez bude inštalovaný v štandardnej výške 85 až 90 cm, odtok by mal byť približne 55 cm nad podlahou. Vodné prípojky s ventilmi by mali byť umiestnené o niečo vyššie – vo výške približne 55 – 65 cm. Toto usporiadanie prvkov umožňuje, aby boli hadice batérií voľne spojené s ventilmi a odtok drezu pripojený k sifónu pomocou sifónu.

Optimálna výška umývadla pre deti

výška drezu pre deti

Vzhľadom na závratné tempo, akým deti rastú, rozhodne nemá zmysel navrhovať kúpeľňu pre najmenších. Namiesto toho, aby ste umývadlo montovali tesne nad podlahu, je lepšie ho umiestniť do štandardnej výšky a kúpiť si špeciálnu protišmykovú stoličku alebo vežu na učenie, ktoré malým deťom uľahčujú starostlivosť o vlastnú hygienu.

umývadlo výška materská škola

Situácia je veľmi odlišná v prípade jaslí, materských a základných škôl V školách a verejných inštitúciách musí každá vzdelávacia inštitúcia zabezpečiť, aby mali žiaci prístup k primeraným hygienickým a hygienickým podmienkam. Pokyny však neurčujú výšku, v ktorej by mali byť inštalatérske práce inštalované pre každú vekovú skupinu. V prípade umývadiel sa používajú nasledujúce normy:

Vek Výška Odporúčaná montážna výška umývadla
do 3 rokov <90 cm 50 cm
3-6 rokov 90-120 cm 55-65 cm
7-11 rokov 120-150 cm 65-75 cm
12-15 rokov 150-170 cm 75-85 cm

Výška drezu pre zdravotne postihnutých

výška umývadla pre bezbariérovú kúpeľňu

Aktuálne platné predpisy pre bezbariérové ​​kúpeľne sú DIN 18024 časť 2 a DIN 18025. V súkromnom sektore je potrebné vziať do úvahy DIN 18025. Dokument obsahuje veľmi všeobecné pokyny pre výber a usporiadanie vodovodných potrubí. Pokiaľ ide o umývadlá, znamená to jednoducho, že jednotka musí byť prispôsobená potrebám osôb so zdravotným postihnutím.

výška umývadla bezbariérové ​​bezbariérové ​​WC

Európska norma DIN 18024-2 poskytuje podrobné pokyny pre výšku umývadla prístupného pre telesne postihnutých. Podľa odporúčaní by mal byť horný okraj umývadla maximálne 80 cm nad podlahou. Pod umývadlom musí byť zároveň dostatočný priestor na kolená a chodidlá – s minimálnou hĺbkou 30 cm a výškou 67 cm. V praxi to znamená, že pri navrhovaní oblasti umývadla by ste sa mali vyhýbať soklom a kúpeľňovým skrinkám.

výška umývadla pre umývadlá na dosku