kúpeľňa

Navrhnite si vlastnú práčovňu moderným a kreatívnym spôsobom – tipy a nápady

Práčovňa moderná-práčka-sušička-vedľa seba

V mnohých apartmánoch alebo domoch je práčovňa pomerne riedka a prakticky zariadená miestnosť. Práčka a sušička sú často v kuchyni, kúpeľni alebo v suteréne. Zvlášť na spodnom poschodí je tu spravidla málo svetla a celkovo práčovňa vyzerá skôr ako v dezolátnom mieste. Ale nemusí to tak zostať, pretože existuje množstvo myšlienok, ako z jednoduchej miestnosti urobiť modernú a funkčnú práčovňu.

Či už nové alebo renovované: plánovanie práčovne je dôležité

Zariadenie práčovne-úložný priestor-dlažba-béžový vzor

Nezáleží na tom, či má byť miestnosť novo zariadená alebo renovovaná, pretože v práčovni je dobré a na potrebách založené plánovanie všetko-koniec a všetko. Spravidla sa začína návrhom podlahy. Vždy treba počítať s tým, že práčka môže v určitom okamihu prísť o vodu. Preto by ste sa mali vyhýbať citlivým podlahovým krytinám. Pohybovať sa môže aj práčka alebo sušička. To môže viesť k poškriabaniu, ktorému sa dá vyhnúť správnym výberom podlahy. Do práčovne sú vhodné podlahy z dlaždíc alebo vodotesného betónu. Ďalej vizuálne príjemný dizajn ponúka kladenie PVC alebo linolea. Materiály je možné kombinovať obzvlášť moderným spôsobom. To vytvára na podlahe príjemnú kombináciu štýlov, ktoré dodávajú miestnosti príjemný nádych. Dlaždice napríklad nemusia byť monotónne v bielej farbe, ale môžu byť tiež položené šikmo alebo vzorovo. Na to je ideálny výber farebne zvýraznených dlaždíc. Čím je však miestnosť menšia, tým menej by ste sa mali hrať so vzormi, pretože všetko môže byť rýchlo zdrvujúce. Radšej tu dajte šikovný prízvuk.

Nech je svetlo: svetlá a priateľská práčovňa

Práčovňa dizajn-zariadenie-skriňa-koše

Svetlo hrá v práčovni dôležitú úlohu. Pretože ak by ste tu chceli nielen prať a sušiť bielizeň, ale ju možno aj žehliť, mali by ste sa v miestnosti cítiť príjemne. Škvrny na strope a žiarovky na stenách môžu poskytnúť vhodné osvetlenie a príjemnú atmosféru. Ak chcete v práčovni zriadiť police alebo skriňu, môžete pomocou škvŕn vytvoriť aj skvelý a moderný efekt. Teraz je položená podlaha, nainštalované svetlo, ale steny stále vyzerajú akosi holé? Žiadny problém, pretože miestnosť s trochou farby vyzerá oveľa priateľskejšie a atraktívnejšie. Farebná zmes svetlo modrých a bielych alebo ružových a zelených tónov môže v umyvárni pôsobiť optimisticky. Tu sú tapety menej vhodné, pretože vlhkosť v miestnosti ich môže rýchlo oddeliť od steny. Ak predsa len chcete špeciálny efekt, môžete stenu vyzdobiť aj veľkoformátovým obrázkom.

Práčovňa môže vyzerať skutočne moderne, ak je rozloženie miestnosti správne

umývadlo-kuchyňa-plán-sušička-vedľa-konštrukcia

Zdroj obrázku: Pixabay.com © ErikaWittlieb (CCO Public Domain)

Mimoriadne praktické sú aj posuvné dvere. Sú k dispozícii aj s potlačou, a preto ich možno použiť aj ako oddeľovače miestností. Za posuvné dvere je možné napríklad pripevniť police, do ktorých sa zmestí prací prostriedok a aviváž alebo žehliaca doska a šatník. Môžu tu byť nainštalované aj stropné bodové svetlá, ktoré zaisťujú dobré svetelné podmienky, dokonca aj v skrini, za posuvnými dverami.

Chytré plánovanie úložného priestoru a ideálne využitie

umývadlo-kuchynský-úložný-priestor-výsuvný-umývací-kôš-biele

Aj v malých práčovniach sa dá dobre naplánovať úložný priestor, aby tu bol dostatok miesta na poskladanie bielizne, odloženie koša na bielizeň a ďalších predmetov. Napríklad žehliacu dosku je možné ľahko pripevniť na stenu dvoma háčikmi. Keď sa nepoužíva, dá sa jednoducho zavesiť na stenu, aby sa ušetrilo miesto. Praktický je aj ľanový stôl. Ak je málo miesta, je možné ho namontovať tak, že sa dá jednoducho sklopiť. Aby neprekážal. Funkčne ho možno použiť aj ako dvere tým, že ho nainštalujete pred policu. Za pláteným stolom je veľa úložného priestoru, ktorý je možné použiť podľa potreby.

Ďalšie vybavenie v práčovni

Umývadlo-skladovanie-skladovanie-koše-police

To, ktoré kusy nábytku sú integrované do práčovne, závisí od osobného vkusu. Mix dreveného nábytku a kuchynských liniek sa okrem iného osvedčil. Kuchynské linky slúžia predovšetkým ako funkčná polica a úložný priestor v jednom. Praktická skrinka, do ktorej je možné nainštalovať práčku a sušičku, šetrí miesto a ponúka veľa priestoru. V Zriadenie práčovne môžete si slobodne vybrať, čo je užitočné a čo sa vám páči. Kombinácia práčky a sušičky v práčovni je tiež vhodná, ak sa má práca vykonávať na jednom mieste. Mimochodom, sušičky bielizne sú často skutočnými žrútmi. Ale na trhu sú aj ekonomické zariadenia. Pri kúpe zariadenia by ste mali vyberať tak, aby jeho veľkosť a funkcia dokonale zodpovedali osobným požiadavkám a spĺňali požiadavky domácnosti. Ekonomické zariadenie, ktoré bolo zvolené príliš malé, môže tiež rýchlo viesť k vyšším nákladom, pretože je v nepretržitej prevádzke. Pre prehľad môže byť vhodné pozrieť sa na test domácich spotrebičov na sušičky. Testované zariadenia tak môžu pôsobiť dojmom, ktorý model je vhodný do domácnosti.

Práčku dnes nájdeme takmer v každej domácnosti

práčka-kuchynský plán-práčka-miesto-vstavaná sušička

Zdroj obrázku: Pixabay.com © moerschy (CCO Public Domain)

Vstavané zariadenia môžu ušetriť miesto a miestnosť tak bude pôsobiť veľmi upratane. Ak teda chcete zriadiť práčovňu v obmedzenom priestore, s takýmito zariadeniami vám možno bude veľmi dobre poradiť. Pokiaľ je inštalácia zariadení žiadúca, malo by byť tiež zaistené, aby boli vhodné na inštaláciu. Existuje tiež možnosť postaviť na seba práčku a sušičku. Aj tu existujú špeciálne modely, ktoré to umožňujú.

Leto a zima: práčovňa má mnoho výhod

Mať všetko na jednom mieste, prať a sušiť bielizeň a mať peknú izbu s elegantným prostredím a moderným vybavením je veľkou výhodou. Ak nechcete, alebo nemôžete napriek tomu v lete sušiť bielizeň vonku, môžete túto miestnosť využívať celoročne. Krásny interiér, ktorý kombinuje váš vlastný vkus s praktickými prvkami, je preto tou najlepšou voľbou. Kuchyne na práčky majú dlhú tradíciu a dnes sú viac než len pracovným priestorom. Spájajú modernosť s domácnosťou a ponúkajú tak vysoko kvalitnú pridanú hodnotu.