Kuchyňa

Plánovanie kuchyne s oknom: 42 nápadov na dizajn pre malé a veľké kuchynské krajiny

Kuchynské okná sú okrem dvierok aj dôležitým dizajnovým prvkom, s ktorým by ste pri plánovaní určite mali počítať. Okná nie sú len zdrojom svetla, umožňujú tiež regulovať teplotu a vlhkosť v miestnosti. Preto je veľmi dôležité, aby boli zahrnuté v dizajne. Vysvetľujeme vám, ako naplánovať kuchyňu s oknom a s čím by ste mali počítať, a ponúkame vám 42 návrhových nápadov na rôzne podmienky miestnosti a tvary kuchyne. Nechajte sa inšpirovať a vytvorte modernú a funkčnú kuchynskú krajinu zaliatu svetlom!

Plánovanie kuchyne s oknom: prehľad rôznych typov okien

Naplánujte si kuchyňu s oknom, čo je potrebné zvážiť a tipy na umiestnenie

V závislosti od vašich vlastných preferencií a podmienok miestnosti existujú rôzne typy okien. A hoci do kuchyne je možné integrovať v podstate všetky typy okien, niektoré z nich dosahujú väčšiu funkčnosť. Snažíme sa vám poskytnúť prehľad možností dizajnu.

ako Otočné okno sa zvyčajne označujú ako veľkoplošné okná, ktoré sú vybavené horizontálnou osou umiestnenou v strede. Okenné krídlo sa môže prakticky otáčať okolo svojej osi, pričom spodná časť okna sa otvára von a horná časť dovnútra. Táto konštrukcia umožňuje efektívne vetranie a je veľmi praktická pre kuchyňu. To umožňuje prúdenie čerstvého vzduchu spodnou polovicou miestnosti a zaistenie pohodlia tých, ktorí sedia okolo kuchynského ostrova alebo pri jedálenskom stole. Teplý vzduch, ktorý pri varení stúpa, rýchlo uniká horným otvorom okna. Dobré vetranie je pre kuchyňu obzvlášť dôležité, pretože reguluje vlhkosť v miestnosti a zabraňuje tvorbe plesní.

Plánovanie kuchyne s oknom

Otočné okno sú v zásade veľmi podobné otočným krídlovým oknám. Iba v tomto prípade nie je os otáčania horizontálna, ale vertikálna. Táto konštrukcia okna má dve hlavné nevýhody: Na jednej strane sa okno otvára dovnútra, takže pracovnú plochu priamo pod ním nemožno použiť. Na druhej strane smer otvárania znemožňuje inštaláciu záclon, žalúzií alebo iných obrazoviek ochrany osobných údajov. Tiež nie je možné usporiadať rastliny na parapete. Otočné okná sú užitočné, ak sa pozerajú do záhrady a vonku je navrhnutá vonkajšia kuchyňa. Takýmto spôsobom sa dá jedlo a príslušenstvo ľahko prejsť cez okno.

Naplánujte si moderné kuchyne s oknami a nástennými jednotkami

Jeden Pevné zasklenie prichádza do úvahy, ak je okno úzke a dlhé. Vo väčšine moderných kuchýň je pevné zasklenie inštalované ako špeciálna zadná stena. Pri pevnom zasklení je však dôležité, aby ste plánovali inú možnosť vetrania. Centrálne vetracie systémy s pasívnym vetraním sú ideálne pre nové budovy.

malá kuchyňa s policami šetriacimi priestorom police

Sklopné a sklopné okná sú jedným z najobľúbenejších typov okien. Existuje mnoho možností: Okná môžu byť napríklad konštruované tak, aby sa neotvárali dovnútra, ale von. To sa ukazuje ako veľmi praktické pre malé miestnosti. Okrem iného je možné pred okno namontovať nástenné police.

Plánujte kuchyňu s boxovým oknom v priemyselnom štýle

Obaja Mrežové okná niekoľko menších sklenených tabúľ je pripevnených k okennému krídlu pomocou kovových tyčí. Táto okenná konštrukcia je jednou z najstarších. V súčasnej dobe sa stali obľúbeným dizajnovým prvkom budov v priemyselnom štýle (inšpirované loftovými bytmi v New Yorku). Moderné priehradové okná sa používajú aj pri obnove pamiatkovo chránených budov alebo pri obnove starých budov.

Kuchyňa s nápadmi na plánovanie panoramatického okenného plánu

Bez ohľadu na to, ktorý variant si vyberiete, jedna vec je istá: Pri navrhovaní kuchyne svojich snov by ste určite mali venovať pozornosť svetelným podmienkam v miestnosti. Kuchynský drez je najčastejšie namontovaný pod oknom. Pracovná plocha pod oknom je tiež veľmi funkčná. Menej praktické je inštalovať kachle pod okno. Hlavne preto, že tam nemôže byť nainštalovaný žiadny kryt proti striekajúcej vode.

Kuchyňa s oknom naplánujte na prvý pohľad rôzne typy okien

Pri plánovaní kuchyne zohráva svoju úlohu aj to, či chcete kuchyňu navrhnúť s kuchynským ostrovom alebo bez, či je dostupný priestor malý alebo veľký a aký tvar má miestnosť. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je vytvoriť si zoznam všetkých kuchynských spotrebičov, ktoré v kuchyni potrebujete, a všetkých požadovaných typov skriniek. Potom pomocou skice poradíte, ako najlepšie nájsť jeho miesto. Najmä v malých kuchyniach môže byť problematické, ak sa musíte zaobísť bez nástenných jednotiek, pretože na stene je okno.

Kuchyňa s oknom nad pracovnou doskou

Nápady v kuchyni s oknom nad pracovnou doskou

Ak chcete naplánovať kuchyňu s oknom nad pracovnou doskou, ideálne sú predĺžené predné okná. Úzke, ale dlhé okná prepúšťajú dostatok slnečného svetla a zabodujú rýchlym čistením. Na výber sú dva varianty:

1. Okno začína priamo nad pracovnou doskou a končí priamo pod nástennými skrinkami. Okno má teda podobné rozmery ako zadná stena kuchyne. Je to pekný variant pre moderné kuchyne, ktoré sú orientované do záhrady. V tomto prípade nie je potrebná žiadna ochrana súkromia a môžete sa tešiť na svetlo zaliatu pracovnú plochu.

Navrhnite kuchyňu s oknom nad pracovnou doskou a posuvnými sklenenými dverami a kuchynským ostrovčekom

2. Okno je osadené 50 cm nad pracovnou doskou. Na pracovnej ploche tak zostane dostatok miesta na kávovar a ďalšie menšie kuchynské spotrebiče. Okno je tiež možné bez problémov otvoriť a nepotrebujete obrazovku súkromia.

Kuchyňa s oknom nad umývadlom

Navrhovanie kuchyne s oknom nad drezom Tipy na plánovanie

Ak chcete navrhnúť kuchyňu s oknom nad drezom, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Nasledujúce otázky vám môžu pomôcť s úlohou a pomôcť s plánovaním:

1. Ako hlboké je okno a či sa bude dať otvoriť, keď zostavíte kuchynské skrinky a dosku?

2. V akom štýle je navrhnutá vaša kuchyňa? Ak plánujete modernú kuchyňu v škandinávskom alebo minimalistickom štýle, potom sú veľké okná ideálne. Pre stredomorské kuchyne, ako aj pre kuchyne v modernom štýle vidieckeho domu alebo v trendovom vzhľade Hamptons, sú vhodnejšie malé okná s okenným parapetom. Na parapete si mimochodom môžu nájsť miesto nielen dekoratívne doplnky, ale aj rastliny v kvetináčoch.

Naplánujte si malú kuchyňu v tvare U s oknom

3. Potrebujete nástenné skrinky alebo by ste sa najradšej zaobišli bez nástenných skriniek? To úzko súvisí s dostupným priestorom. S veľkými kuchyňami sa zaobídete bez nástenných jednotiek okolo okna, s menšími kuchynskými krajinami ich môžete nahradiť nástennými policami.

Kuchyňa s oknom nad umývadlom a strešným oknom

Navrhovanie kuchyne s dvoma oknami: na čo si dať pozor?

Navrhnite kuchyňu s dvoma oknami a ostrovček na varenie s jedálenským kútom

Na rozdiel od starých budov nie je kuchyňa v nových budovách v samostatnej miestnosti, ale je súčasťou obývacej časti. To predstavuje veľkú výzvu pri plánovaní: Kuchynská krajina by mala na jednej strane harmonicky splynúť s obývacou časťou a na druhej strane by mala byť tiež navrhnutá tak, aby bola funkčná. Úloha je ešte náročnejšia, ak je v kuchynskej časti viacero okien. Často sa musíte úplne zaobísť bez nástenných skriniek.

Kuchyňa s dvoma oknami a kuchynským ostrovom vytvárajú nápady v industriálnom štýle

Ďalšou dôležitou otázkou je, či by sa mali otvoriť všetky okná v kuchyni. Optimálne je, keď je možné otvoriť iba jedno okno a ostatné sú nainštalované ako pevné zasklenie. Takže pred ňu môžete umiestniť kuchynské spotrebiče alebo nastaviť police.

Navrhnite modernú kuchyňu s dvoma oknami nad pracovnou doskou

Kuchynský drez môžete tiež umiestniť do stredu medzi dve okná. Môžete tak ťažiť z dobre osvetlenej pracovnej plochy. Ak sú na jednej stene dve okná, potom stenové jednotky samozrejme neprichádzajú do úvahy. Namiesto toho sa môžete rozhodnúť pre kuchynský ostrov. Ponúka nielen ďalší úložný priestor na riad a podobne, ale môžete na ostrov integrovať aj jedálenský kút. Kuchynské ostrovčeky na kolieskach ponúkajú flexibilné možnosti dizajnu a sú ideálnou voľbou pre kuchyne s viacerými oknami. Väčšie kuchynské ostrovčeky môžu ponúknuť nielen dodatočnú pracovnú plochu a úložný priestor, ale aj priestor pre vstavané spotrebiče.

Kuchyňa s dvoma oknami, kachľovým zrkadlom a kuchynským drezom v strede pracovnej plochy

Malá kuchyňa s dvoma oknami vytvára nápady

Kuchynský ostrovček s integrovaným jedálenským kútom 

Malá moderná kuchyňa s nápadmi na dizajn dvoch okien

Kuchyňa s oknom za rohom

Kuchyňa s rohovým oknom z preglejky s ostrovčekom na kolieskach

Pre kuchyňu s oknom za rohom sa ako optimálny variant osvedčujú buď posuvné okná alebo otočné krídlové okná. Nástenné police nad oknami a široký okenný parapet poskytujú priestor pre príslušenstvo a korenie, modulárny varný ostrovček na kolieskach je možné podľa potreby posúvať dopredu a dozadu a môže byť použitý ako servírovací vozík aj ako komoda. Kuchyňa má tiež jedálenský kút hneď vedľa kuchynského ostrova.

Navrhnite kuchyňu s oknom cez roh s okenným parapetom a policami

Navrhnite malú kuchyňu v tvare L s oknom

malá kuchyňa Plánujem tvar s oknom v priemyselnom vzhľade

Kuchyňa v tvare písmena L s oknom je ťažké navrhnúť. Úložný priestor sa môže rýchlo zúžiť, najmä ak je dostupný priestor úzky a nie je možné nainštalovať nástenné police alebo nástenné skrinky. V takom prípade by ste určite mali dbať na rozumné rozloženie a usporiadanie kuchyne. L-kuchyňa je zvyčajne rozdelená do niekoľkých zón. Každá z týchto zón má špecifickú funkciu. Môžete si teda naplánovať priestor pre zásoby pri vchode do kuchyne a priestor pre odkladanie riadu a hrncov hneď vedľa. Kuchynský drez je v tesnej blízkosti oblasti, kde sa pripravuje jedlo. Hneď vedľa je umiestnená aj varná plocha.

Moderná kuchyňa v industriálnom štýle s oknom

Malá kuchyňa tvarujem oknom a svetlíkom a kuchynským ostrovom

Dve okná v úzkej kuchyni v tvare L nenechávajú žiadny voľný priestor pre nástenné skrinky

Malá kuchyňa v tvare I s oknom a dlažbou na stene bez nástenných skriniek

Strešné okná prepúšťajú do kuchyne dostatok slnečného svetla

malá kuchyňa, ktorú plánujem s nápadmi na okná a dizajn

Kuchyňa v tvare U s oknom

Kuchyne v tvare U s oknami vytvárajú nápady

Kuchyňa v tvare U je oveľa priestrannejšia ako malá kuchyňa v tvare L. Správne usporiadanie je v tomto prípade tiež dôležité, aby ste procesy v kuchyni zvládli čo najpraktickejšie. Ale ak máte kuchynskú krajinu v tvare U, potom sa môžete bez nástenných jednotiek ľahko zaobísť v prospech polostrova. Môžete si tak skrátiť cestu do práce, opticky oddeliť kuchyňu od obývačky a potom vytvoriť ďalšie sedenie pre rodinu alebo svojich hostí.

V nižšie uvedenej fotogalérii nájdete aj ďalšie príklady modernej a funkčnej kuchynskej krajiny, ako aj šikovné nápady pre interiérový dizajn..

Kuchynská krajina v tvare U s oknom

Kuchyňa v tvare U s nápadmi na plán okna na obrázkoch

Kuchyňa v tvare U s polostrovom

Naplánujte a navrhnite kuchyňu v tvare U s oknom

Kuchyňa s oknom a ostrovčekom

Kuchyňa s oknom a ostrovom vytvára nápady

Moderná kuchyňa so svetlíkom a ostrovom ako súčasť obývacej časti

Plánovanie kuchyne s oknom a ostrovom na varenie a jej navrhnutie tak, aby bolo funkčné Živé nápady

Malá kuchyňa s jedálenským kútom pri okne

Malá kuchyňa s jedálenským kútom pri okne nastavuje nápady

Moderná malá L-kuchyňa s jedálenským kútom

malá kuchyňa s jedálenským kútom pri okne vytvára nápady

Kuchyňa s lavicou pod oknom

Kuchyňa v škandinávskom štýle s nápadmi na dizajn lavice pod oknom

Lavica pod oknom šetrí miesto v malej kuchyni

Kuchyňa s lavicou pod oknom a malým jedálenským stolom vytvára nápady na obrázkoch

Dve lavice a malý jedálenský stôl pod oknom

Naplánujte a navrhnite kuchyňu s lavicou pod oknom

Navrhnite jedálenský kút v kuchyni

Kuchyňa s lavicou pod oknom nápady na dizajn pre malé miestnosti

Navrhnite modernú kuchyňu s oknom

Moderná kuchyňa s oknom vytvára nápady

Moderná kuchyňa s oknom so spodným svetlom a parapetom

Moderná kuchyňa s okenným plánom, na čo sa zamerať a materiály

Dvojradová kuchyňa s oknom

nápady na dizajn kuchyne pre malú galériu pre kuchynskú krajinu bez nástenných jednotiek

Dvojradová kuchyňa s veľkorysými okennými čelami: perfektný variant pre priechody

malá galéria pod oknom v industriálnom štýle s lavicou

Malá kuchyňa s tvarom L a oknom

malá kuchyňa v tvare L s nápadmi a obrázkami na navrhovanie okien

Návrhy na dizajn pre malé kuchyne s tvarom L a oknom

malá kuchyňa v tvare L s mramorovou pracovnou doskou a drevenými skrinkami

Malá kuchyňa v modernom vidieckom štýle s veľkým oknom

Navrhnite malú kuchyňu v tvare L s oknom