Kuchyňa

Chcete práčku umiestniť do kuchyne? Na toto by ste si mali dať pozor!

Moderný byt bez práčky je ťažké si predstaviť. Samozrejme, najlepšie miesto na umiestnenie práčky je v práčovni alebo technickej miestnosti. V dome to zvyčajne nie je problém, ale ak máme malý byt, musíme práčku dať do kúpeľne alebo do kuchyne. Ak je kúpeľňa príliš malá, budú problémy s rozložením. V tejto situácii je potrebné urobiť iba jednu vec: nainštalovať práčku do kuchyne. V nasledujúcom texte zistíte, aké výhody a nevýhody toto riešenie ponúka a na čo si dať pri inštalácii pozor.

Práčka v kuchyni: výhody – nevýhody

práčka v kuchyni s dvierkami

Integrovať práčku do kuchyne je dobrý nápad, keď v kúpeľni pre ňu nie je miesto. Toto sú výhody a nevýhody takéhoto riešenia:

výhody

 • Potrubia a kanalizácie už máte.
 • Je tu dostatok miesta na umiestnenie modelu v plnej veľkosti.
 • Riziko skratov v dôsledku vysokej vlhkosti je znížené.
 • V kúpeľni máte viac priestoru, aby ste vytvorili skutočnú oázu relaxácie.
 • Domáce práce robíte oveľa efektívnejšie, pretože pri varení aj pri praní môžete dávať pozor na sporák.
 • V kuchyni si môžete prať kedykoľvek, aj keď je kúpeľňa obsadená.

Pripojte práčku k kuchynskému drezu

Práčku je vhodné nainštalovať do kuchyne, pretože existujú základné prípojky, vodovod a kanalizácia. Musíte len naplánovať dodatočnú zásuvku. Najdôležitejšie: zásuvka musí byť vodotesná a uzemnená. Potrebný je vysokovýkonný kábel s prierezom 2,5 mm a istič FI do práčky. Presné miesto by ste mali určiť spoločne s elektrikárom.

malá biela kuchyňa s práčkou skrytá za dverami

nevýhoda

 • Menej úložného priestoru v kuchyni.
 • Hluk stroja môže rušiť ľudí v miestnosti. (* Moderné práčky pracujú veľmi ticho, takže nerušia v kuchyni.)
 • Čistiace prostriedky by nemali byť skladované v blízkosti potravín.

Čo robiť so špinavou bielizňou? Špinavá bielizeň zapácha, a ak ju necháte v kuchyni, zachytí aj kuchynské pachy. A to znamená, že oblečenie musíte nosiť buď z kúpeľne, alebo z inej miestnosti do kuchyne. Niektorým ľuďom to pripadá veľmi nepraktické – aj keď na tom vlastne nie je nič kritické.

Integrujte práčku do malej kuchyne za rohom

Mnoho ľudí sa tiež obáva, že čerstvo vypratá bielizeň nasaje pachy z varenia. Aby ste sa vyhli zápachu, môžete po varení otvoriť okno alebo nechať odsávač pár bežať dlhšie.

Ako je možné práčku integrovať do kuchyne??

práčka v malej kuchyni s barovým pultom

Hlavnými požiadavkami na inštaláciu práčky sú: blízkosť inžinierskych sietí (voda a kanalizácia), prítomnosť uzemnenej zásuvky a rovný povrch podlahy.

Tu je niekoľko vecí, na ktoré si dajte pozor:

 • Vyhnite sa umiestneniu práčky v tesnej blízkosti iných domácich spotrebičov: vibrácie sú škodlivé pre chladničku a rúru.
 • V žiadnom prípade nedávajte stroj pod varnú dosku – vysoké teploty by poškodili plastové diely.
 • Je možné umiestniť práčku vedľa umývačky riadu, ak je medzi nimi vzdialenosť a vibrácie počas odstreďovania sa do umývačky neprenášajú.

V kuchyni nainštalujte bežnú práčku

 • Hadice na prívod vody a kanalizáciu by nemali byť dlhšie ako 2,5 až 3 metre. Zníži sa tým možnosť úniku a upchatia.
 • Pri inštalácii práčky do skrinky nechajte na každej strane priestor 2 cm.
 • Uistite sa, že kuchynský sokel je možné ľahko vybrať a znova vložiť, aby ste získali prístup k filtru na vlákna z práčky.

Voľba spôsobu inštalácie závisí od dizajnu kuchyne, modelu a vašich vlastných preferencií. Čelný nakladač sa dá ľahko skryť za dvere skrinky a nenarúša celkový koncept. Pretože je horný nakladač otvorený nahor, vyžaduje samostatný priestor.

Práčka v kuchyni pod pracovnú dosku bez dvierok

čierna kuchyňa a čierna práčka s drevenou pracovnou doskou

Do prázdneho výklenku medzi kuchynskými modulmi je nainštalovaná štandardná práčka. Na to nemusíte objednávať špeciálny box, ale o harmóniu v interiéri by ste sa mali vopred postarať. Vyberte si model, ktorý sa farebne a štýlovo hodí k iným spotrebičom alebo kuchynskému nábytku a ktorý si príde na svoje. V kuchyni vo vidieckom štýle, v shabby chic alebo v Provence môže byť práčka skrytá za závesom z peknej látky.

Kuchyňa s industriálnym nádychom v čiernej, bielej a drevenej farbe

Rozmery sú rovnako dôležité ako dizajn: Za úspešný model sa považuje, ak je 2-3 cm pod pracovnou doskou a 5-6 cm užšie ako výklenok. Vypočítajte hĺbku, aby bol priestor na spojenie.

Keďže na bokoch sú potrebné medzery, budú vždy viditeľné. Vyberte si inú možnosť, ak vám to vadí.

Skryť práčku v kuchyni 

Práčka v kuchyni s obloženými dverami

Výber vstavaných modelov nie je taký veľký a ich cena je dosť vysoká, ale vstavaná práčka je v kuchyni takmer neviditeľná.

Voľne stojaci model je možné skryť aj za dvere skrinky, ak si vyberiete model so zníženou hĺbkou okolo 45 – 50 cm. V tejto veľkosti zariadenie perfektne zapadne do výklenku pod pracovnou doskou a ponechá dostatok priestoru pre hadice. Pri výbere vhodného modelu však odporúčame, aby ste vzali do úvahy nielen informácie od výrobcu, ale zariadenie si aj sami zmerali, vrátane dvierok práčky.

kuchyňa v tvare s práčkou skrytou za sklopnými dverami

Je tiež dôležité poznamenať, že práčky majú spravidla šírku približne 60 cm a že konvenčné dvere vyžadujú otočný dosah do miestnosti. Aby ste ušetrili miesto, môžete zvážiť inštaláciu skladacích dverí s posuvnou technológiou.

tip: Vkladanie a vykladanie bielizne je pohodlnejšie, ak je možné dvierka otvoriť na 110 a viac stupňov.

Skryť práčku v skrini

Skryte práčku a sušičku v skrini v kuchyni

Možnosti inštalácie práčky v kuchyni sa neobmedzujú iba na jej inštaláciu pod dosku. V priestrannej kuchyni alebo štúdiu môžete zriadiť oddelený priestor na práčku s práčkou a sušičkou vo výklenku, ukrytý za sklopnými dverami. Nábytkové rolety sú tiež dobrým, priestorovo úsporným riešením.

Príklad pohodlnej práčovne s kuchynskými skrinkami IKEA

práčka kuchynská skrinka ikea

A tu je skvelý príklad toho, ako navrhnúť malú práčovňu vedľa kuchyne. Pomocou sadrokartónu bol navrhnutý výklenok, v ktorom je umiestnená práčka. Je tu tiež dostatok miesta na úzky kuchynský výsuv na pracie prostriedky a podobne.

práčka kuchynská linka ikea v podkrovnom štýle

Integrujte práčku s horným plnením do kuchyne

Integrujte hornú vložku práčky do kuchyne

Takýto model je možné nainštalovať pod sklopnú pracovnú dosku alebo integrovať do skrinky. Jedna vec je tu obzvlášť dôležitá – používanie zariadenia musí byť vždy jednoduché. Pri umiestnení do skrine by mal zostať dostatok miesta na pohodlné nakladanie a vykladanie.

Možnosti pre rôzne rozloženie kuchyne

Kuchyňa pod šikmým stropom v antracitovej farbe a dreve s práčkou

V kuchyni v tvare L je práčka umiestnená buď v blízkosti umývadla, na konci kuchynky alebo pod oknom.

V rovnej kuchyni je práčka zvyčajne inštalovaná bližšie k umývadlu alebo je integrovaná do skrinky.

integrujte práčku do malej kuchyne

Dvojradová kuchyňa ponúka ďalšie možnosti pohodlného umiestnenia všetkých potrebných spotrebičov: drez, práčka a umývačka riadu sú umiestnené na jednej strane, čím vzniká kompaktná „mokrá zóna“.

Priestor na inštaláciu práčky v kuchyni v tvare U závisí od veľkosti a rozloženia. Neumiestňujte ich viac ako 3 metre od výstupu potrubia.

Moderná kuchyňa vo vidieckom štýle s práčkou

Kuchynský ostrovček v kuchyni nielenže vyzerá elegantne, ale ponúka aj veľa úložného priestoru. Ak teda máte k dispozícii dostatok miesta, môžete zvážiť inštaláciu práčky na ostrove.

V malej kuchyni by mala byť práčka najlepšie umiestnená pod pracovnou doskou, aby bolo nad ňou dostatok úložného priestoru.

práčka kuchyňa pod doskou

Záver

Integrácia práčky do vášho existujúceho dizajnu kuchyne nie je náročná, ale pred tým stojí za zváženie kladov a záporov a výberu vhodného modelu a spôsobu inštalácie. Riešenie by malo nielen dobre vyzerať, ale malo by byť aj ľahko umývateľné.

V kombinácii s keramickým drezom vyzerá práčka harmonicky

Kuchyňa v štýle VIntage a integrovaná práčka so sivými predkami

Pri kuchyni v tvare U dávajte pozor na vzdialenosti

práčka integrovaná v kuchynskom ostrovčeku

Tým, že voľne stojaca normálna práčka zmizne v skrini, môžete využiť úložný priestor na nej vytvorený

práčka v kuchyni s pôdorysom dverí

Môžete na ňom zorganizovať aj stanicu na kávu alebo čaj

práčka vedľa chladničky v kuchyni vibrácie