jedáleň

Ratanové stoličky v jedálni: takto vnesiete sviatočný nádych do vlastných štyroch stien!

Ratanové stoličky pre nápady na koloniálne zdobenie jedálne

Vneste dovolenkový vkus do vlastných štyroch stien – ratanové stoličky v jedálni zaistia uvoľnené a útulné prostredie. Materiál je extrémne odolný, ľahko sa stará a ľahko sa používa v moderných aj vintage interiéroch. Jeho príťažlivý teplý vzhľad a príjemný pocit sú mätúco podobné prírodnému materiálu drevo. Ratan má ale jednu rozhodujúcu výhodu – materiál je možné splietať. Vznikajú tak očarujúce motívy, ktoré zdobia operadlá a sedadlá stoličiek. Či už je celý vyrobený z ratanu alebo v kombinácii s drevom a kovom – nábytok do jedálne boduje nadčasovo elegantným vzhľadom.

Ratanové stoličky v jedálni – prehľad materiálu

ratanové stoličky do jedálne masívny drevený stôl závesné svetlá lano

Termín „ratan“ je odvodený z malajského slova „rotan“. Toto je názov trstinovej palmy, ktorá rastie v dažďových pralesoch južnej Ázie a môže dosiahnuť maximálnu výšku ohromujúcich 100 metrov. Hoci časti stromu pripomínajú bambus, ratanové drevo nie je duté, ale pevné – a napriek tomu boduje nízkou hmotnosťou. Pôvodne sa drevo získavalo z lesov, v súčasnosti sa materiál dodáva z plantáží. Rôzne časti stromu je možné spracovať na nábytok, koše a podložky. Používa sa predovšetkým vzácne drevo Manau s priemerom 6 cm a konštantnou hrúbkou. Z jeho častí kufra je obvykle postavený stabilný rám nábytku a z povrchu výhonkov sú vyrezané dlhé pásy alebo rúrky, ktoré môžu byť neskôr tkané do sedadiel stoličiek, operadiel a tienidiel žiaroviek..

ratanové stoličky do jedálne čierny rám z tropického dreva

V závislosti od techniky spracovania je materiál na pletenie rozdelený do dvoch skupín: škrupina sa odstráni alebo uchováva. Ratanová trstina patrí do prvej skupiny, je spracovaná a spletaná strojmi. To vytvára jednotné prútie, ktoré sa používa na hromadnú výrobu nábytku. Jeho výhody – dá sa bez problémov spracovať a môže byť opatrený mnohými glazúrami. Druhú skupinu tvorí nelúpaný materiál. Je cenený najmä pre svoj prirodzený vzhľad. Pretože je škrupina odpudzujúca vodu, sú tieto kusy nábytku vhodné aj na vonkajšie použitie. Ak nie sú ošetrené, môžu odolávať dažďu a snehu iba obmedzene – aby nedošlo k zafarbeniu, dostanú ochrannú vrstvu zo špeciálnych glazúr.

Ratanové stoličky v jedálni – prehľad výhod a nevýhod materiálu

ratanové stoličky do jedálne, žlté nápady na jedálenský stôl

Ratanový nábytok sa v poslednej dobe teší stále väčšej obľube – je nielen pekným doplnkom záhrady, ale stále viac sa používa aj ako akcenty v interiéri. Každý, kto sa rozhodne pre prírodný materiál, by sa mal vopred informovať o jeho výhodách a nevýhodách. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie výhody a nevýhody. Tu sú prehľadné výhody:

 • Materiál pochádza z plantáží, kde dorastie do 5 rokov – je to prakticky najšetrnejšia alternatíva k exotickým aj miestnym drevinám..
 • Ratanový nábytok je ľahký – veľmi praktický, keď sa blíži renovácia, keď sa sťahujete alebo ak chcete prerobiť izbu.
 • Zároveň bodujú svojou robustnosťou a pri správnej starostlivosti majú dlhú trvanlivosť.
 • Výsledkom rôznych techník tkania je množstvo vzorov, ktoré premieňajú každý kus nábytku na skutočné umelecké dielo.
 • Na ratane so škrupinou sa dá pracovať iba ručne – to znamená, že každá stolička, kreslo, košík je jedinečný.

ratanové stoličky do jedálne masívny stôl drevený ručne tkaný koberec moderný vidiecky štýl

Prírodný materiál má však aj niektoré hlavné nevýhody:

 • Ak sa nelieči, je mimoriadne citlivý – silné slnečné lúče ho môžu skrehnúť a voda zanecháva tmavohnedé alebo sivé škvrny. Okrem toho nemôžete nábytok sami ošetrovať – ​​výrobca ich stále vyrába ako odolný voči poveternostným vplyvom.
 • Nábytok vyrobený z ratanu môže byť zafarbený, ale to nemôžu kupujúci robiť ani doma. Preto platí nasledujúce – pri kúpe sa vždy uistite, že farba stoličiek ladí s nábytkom.
 • Ratan je možné kombinovať s kovom, ak sú dva materiály od seba oddelené drevenými detailmi.
 • Ratanové stoličky stoja v priemere viac ako niektoré drevené alternatívy. Dôvodom je namáhavá ručná práca a namáhavý výrobný proces.

Ratanové jedálenské stoličky – na čo si dať pozor pri kúpe?

ratanové stoličky do jedálne zariadenie v námornom štýle biela modrá

Vysokokvalitný nábytok z ratanu je rozpoznateľný predovšetkým podľa spôsobu výroby – je husto tkaný a na povrchu nie sú takmer žiadne praskliny. Ochranný lak je vyrobený z prírodných surovín a nanáša sa rovnomerne na povrch. Neexistujú žiadne zafarbenia ani škvrny, ktoré by naznačovali zlé skladovanie. Všetky hrany sú zaoblené. Pri bližšom pohľade drevo nepôsobí krehko. A predajca je veľmi dobre oboznámený s pôvodom svojho tovaru a môže podrobne poradiť ohľadom výroby, glazúr a ďalšej starostlivosti.

Malé rozdiely vo farebných odtieňoch a jednotlivé vlasové praskliny na povrchu nie sú chybami, ale jednoducho prispievajú k nespornému kúzlu nábytku..

ratanové stoličky jedáleň v industriálnom štýle

Pri nákupe by ste zároveň mali dodržiavať ďalšie základné pravidlá. Vopred starostlivo premerajte dostupný priestor a požiadajte o radu ohľadom počtu stoličiek v obchode. Pomocou online plánovača získate lepšiu predstavu o tom, koľko miesta nábytok zaberie. Ak má jedálenský stôl kovové nohy, nemali by sa dotýkať stoličiek.

Pri kúpe ratanových stoličiek nezabudnite vybrať správne podsedáky – inak budú na tvrdej stoličke sedieť dosť nepohodlne.

Ratanové stoličky v jedálni: správna starostlivosť zaručuje ich dlhú životnosť

ratanové stoličky jedáleň drevený stôl v koloniálnom štýle

Ako pre všetky prírodné materiály, aj pre ratan platí pravidlo – záleží na správnej starostlivosti. Mali by ste vziať do úvahy pokyny výrobcu. Pokiaľ nie je uvedené inak, stoličky môžete utrieť mäkkou handričkou. Škvrny je možné vyčistiť mydlovou vodou – potom musíte povrch dôkladne opláchnuť a nenechať ho zaschnúť na priamom slnku. Nepoužívajte vosk ani ošetrujúce oleje, pokiaľ to nie je uvedené výrobcom – tieto môžu poškodiť ochrannú vrstvu.

Nákup stoličiek vyrobených z pravého alebo PE ratanu: porovnanie

ratanové stoličky jedáleň drevený stôl kovový rám

Na trhu sa predávajú nielen stoličky vyrobené z pravého ratanu. Alternatíva PE je vyrobená z plastu. Tu sú rozdiely medzi týmito dvoma materiálmi:

 • Ratanový nábytok z PE je možné vizuálne odlíšiť od skutočného ratanu.
 • Ratanový nábytok z PE je výhradne sériovo vyrábaný, a preto je lacnejší. Nábytok z pravého ratanu je vyrobený ručne a stojí viac.
 • Syntetický ratan je mimoriadne ľahko udržiavateľný, neodfarbuje sa a bez problémov odolá vetru, dažďu i mrazu.
 • Skutočný ratanový nábytok je citlivý na vodu a musí byť tiež utesnený ochranným lakom.
 • Oblasť použitia syntetického ratanu – materiál strihá jemnú postavu predovšetkým na balkóne a v záhrade.
 • Oblasť použitia pravého ratanu – v interiéri.

Ratanové stoličky v jedálni – príjemný doplnok do každého jedálenského kúta

ratanové stoličky jedáleň rohová sedačka biely stôl

Ratanové stoličky je možné inscenovať mnohými spôsobmi – ich atraktívne prútené výrobky automaticky priťahujú pozornosť. Ako výpovede aj ako súčasť súboru sa rýchlo stanú skutočným vrcholom v miestnosti. Všestrannosť sa jednoducho harmonicky hodí do akéhokoľvek štýlu bývania.

Exotický nádych: ratanové stoličky ako akcent v škandinávskom nábytku

ratanové stoličky jedáleň rohová sedačka zelená obloha modré hamptóny štýl

Škandinávska jedáleň sa prezentuje jednoduchými tvarmi a jemným, zdržanlivým farebným konceptom. Ale to, čo na prvý pohľad vyzerá elegantne, môže byť rýchlo nudné. Tu nastupujú ratanové stoličky – na stôl kladú akcenty a interiéru dodávajú exotický nádych.

Vidiecke kúzlo: zariadenie vo francúzskom vidieckom štýle 

ratanové stoličky jedáleň okrúhly stôl tmavo mahagónové drevo nebesky modrá komoda

Štyri ratanové stoličky spolu s dreveným stolom v štýle francúzskeho vidieckeho domu tvoria očarujúci súbor. Jedáleň vytvára prechod medzi susednou kuchyňou vidieckeho domu a terasou.

Jednoduché, ale elegantné: navrhnite puristickú jedáleň

ratanové stoličky jedáleň jedálenský stôl kovové nohy obrazy vázy

Ratanové stoličky v jedálni majú nový, jednoduchý vzhľad – jasné línie, sochársky dizajn a atraktívna tmavá farba premieňajú nábytok na skutočné umelecké diela.

Predefinovanie minimalizmu: ratanové stoličky v jedálni

ratanové stoličky jedáleň rám z tmavého dreva prútené operadlo

Rafinovanú verziu ratanovej stoličky nájdete aj v minimalistických izbách – kombinácia tkaných operadiel a masívneho dreveného rámu dodáva jedálni konečnú úpravu..

Ľahký životný štýl Hamptons

ratanové stoličky jedáleň moderný jedálenský stôl vo vidieckom štýle ľanový poťah na stoličku

Prímorský životný štýl prináša do bytu alebo domu dovolenkový nádych. Štýlový životný štýl Hamptons však posúva koncept na vyššiu úroveň – ratanové kreslá a stôl z recyklovaného dreva tvoria atraktívne materiálne duo. Neutrálna farebná schéma zároveň pôsobí domácky a príjemne. Nič teda nestojí v ceste príjemným večerom s priateľmi!

ratanové stoličky jedáleň drevený stôl sklenená lampa lavica

Ratanový nábytok je veľmi obľúbený – jeho atraktívny vzhľad, pomerne jednoduchá údržba a príjemný pocit sú len časť dôvodov, prečo si kusy nábytku v interiéri nachádzajú priestor znova a znova. Tí, ktorí sa tak rozhodnú, sa môžu tešiť na ekologickú alternatívu k iným pôvodným a exotickým druhom dreva. Ázijské vrkoče sa špecializujú na výrobu prepracovaných modelov – na rozdiel od iných materiálov je pravý ratan možné opracovať iba ručne. To znamená, že prakticky všetky stoličky vyrobené z prírodného materiálu sú jedinečné. Kvalitnú produkciu spoznáte podľa zaoblených hrán, hustého prútia a farby bez zmeny farby. Čo sa týka údržby, ratanové stoličky v jedálni sú nenáročné – prach sa dá zotrieť handrou, škvrny – odstrániť mydlovou vodou. Sú obzvlášť cenené pre svoju trvanlivosť a odolnosť. Ako zásadnú nevýhodu možno uviesť skutočnosť, že nábytok je možné vybaviť iba špeciálnymi glazúrami.

ratanové stoličky prívesok do jedálne svetlé veľké biele parkety

Skutočný ratan a PE ratan sú mätúco podobné, v každom prípade materiály nemajú nič spoločné. Alternatíva z plastu je odolná voči poveternostným vplyvom a vhodná na vonkajšie použitie, zatiaľ čo exotické drevo je odolné voči poveternostným vplyvom iba v obmedzenej miere, a preto je vhodnejšie na vnútorné použitie.

ratanové stoličky závesné svetlá koberec

Ratanové stoličky sú skutočnými všestrannými pracovníkmi – v USA vyzerajú obzvlášť dobre v očarujúcich interiéroch vidieckych domov. V Južnej Amerike predstavujú interiéroví dizajnéri vzrušujúcu kombináciu minimalizmu a vzhľadu vidieckeho domu. V Ázii sú puristické interiéry okorenené. A v Európe všestranní ľudia zdobia francúzske vidiecke kuchyne alebo stredomorský nábytok.

Ratanové stoličky jedáleň oranžové rohové sedacie závesy

ratanové stoličky závesná lampa žltá mäta stoličky ratanová lavica

ratanové stoličky jedáleň tmavomodrá mix nábytku

ratanové stoličky jedáleň biela škandinávsky jedálenský stôl prívesok ľahké prútené

ratanové stoličky jedáleň ľanový obrus závesné svetlá v industriálnom štýle

ratanové stoličky jedálenský nábytok vo vidieckom štýle

ratanové stoličky, jedáleň, koloniálny štýl, moderné zariadenie

ratanové stoličky jedáleň drevené výsuvy stolov predĺžiteľné

ratanové stoličky jedáleň drevený stôl krištáľová závesná lampa

ratanové stoličky jedáleň tehlová stena pevná stolová váza hyacinty

ratanové stoličky jedáleň okrúhly stôl nástenná polica biela

ratanové stoličky jedáleň okrúhly stôl presklené okno hala podlaha

ratanové stoličky jedáleň okrúhly stôl závesná lampa

ratanové stoličky jedáleň stredomorské zariadenie dubové drevo

ratanové stoličky jedáleň okrúhly stôl kov

ratanové stoličky jedáleň závesná lampa prútená sedačka

ratanové stoličky jedáleň zariadená v štýle francúzskeho vidieckeho domu

ratanové stoličky jedáleň rohová sedačka jedálenský kút

Ratanové stoličky, jedálenské podlahové dosky, látkové závesy

ratanové stoličky do jedálne vintage nádych

ratanové stoličky jedálenská zrkadlová komoda