Interiérový dizajn

Skombinujte kanceláriu a šatňu: nápady na funkčné zariadenie pre optimálne využitie priestoru

Prečo by ste si mali vybrať medzi praktickou domácou kanceláriou a dlho očakávanou šatňou, keď môžete mať oboje? Dnes predstavujeme „Cloffice“ – praktickú kombináciu kancelárie a šatne. Čo by ste mali zvážiť pri zariaďovaní tejto miestnosti, ako aj mnoho krásnych nápadov na zariadenie ako inšpirácie, nájdete v tomto príspevku.

Šatňa alebo kancelária? Lepšie oboje

Domáca kancelária s tyčou na šaty na stene

Dnes musia mnohí pracovať z domu. Preto sa domáca kancelária stala neoddeliteľnou súčasťou našich bytov. Bez ohľadu na to, či máte k dispozícii celú izbu alebo máte v obývačke iba malý voľný kútik – možnosti štúdia doma sú nekonečné. Šatňa, naopak, s policami a koľajnicami na šaty plnými oblečenia a topánok, je snom mnohých žien. V porovnaní s pracovňou šatňa spravidla vyžaduje oddelenú miestnosť, ktorá slúži iba na tento účel. Ak vám v súčasnosti „zostala“ miestnosť a nemôžete sa rozhodnúť medzi kanceláriou a šatňou, s „šatňou“ môžete mať obe.

Študovňa a šatňa v jednom nápade na zariadenie

Slovo „cloffice“ pochádza z angličtiny a znamená kombináciu šatníka (šatne) a kancelárie (kancelárie). Takáto miestnosť je obzvlášť obľúbená medzi fashionistami a bloggermi o kráse. Tieto dámy väčšinou pracujú z domu a potrebujú dostatok priestoru na závideniahodné oblečenie, kabelky a líčenie. Medzitým, v roku globálnej pandémie, mnoho ľudí hľadá nápady, ako čo najlepšie využiť svoj životný priestor. Life in lockdown inšpiroval dizajn kombinovaných priestorov. Kombinácia domácej kancelárie a šatne už nie je len záležitosťou bloggerov, ale praktickým riešením pre každého, kto potrebuje doma pracovné miesto.

Písací stôl v strede šatne

Môžete si založiť aj podobnú miestnosť – stačí vám veľa políc, vešiak na šaty a samozrejme skvelý pracovný stôl! Ako inšpiráciu vám ponúkame niekoľko nápadov na zariadenie pre kombináciu kancelária-šatňa, ktoré sú rovnako pekné ako praktické.

Optimálne využitie priestoru – kancelária a šatňa v jednom

Ružová a biela šatňa s kobercom

Teraz by sme sa chceli bližšie pozrieť na jednotlivé časti tejto skvelej kombinácie miestností. Aký nábytok je vhodný? Kam umiestniť stôl? Aké osvetlenie by bolo optimálne? Na tieto a ďalšie otázky odpovedáme v nasledujúcich častiach.

Tento nábytok a doplnky by nemali chýbať v kancelárii / šatni

Šatňa s pracovným priestorom zariadená nábytkom Ikea

Skriňa

Pre šatňu je typický otvorený šatník. Obvykle sa pre túto miestnosť používajú šatníky bez dverí skrinky, ale obľúbené sú aj varianty s posuvnými dverami. Ak sa však rozhodnete pre otvorený šatník, potom musíte poznamenať, že poriadok je nutnosťou. V šatni nie je nič horšie ako hromady oblečenia visiace z políc – obzvlášť ak v tejto miestnosti plánujete pracovať, pretože neporiadok je vo väčšine prípadov považovaný za hlavné rozptýlenie.

otvorená skriňa so zásuvkami, vešiakom na šaty a policami

Varianty šatníka v šatni sú rovnako dobré ako nekonečné. Ak nechcete investovať príliš veľa peňazí, môžete si vytvoriť vlastnú šatňu. Na tento účel je možné použiť police, koše, koľajnice a zásuvky a zostaviť ich z praktickej alternatívy k skrinke. Koniec koncov, miestnosť musí spĺňať vaše vlastné potreby, preto sa odporúča individuálne plánovanie.

Košele na šaty otvárajú police namiesto šatníkov

Vešiak na šaty

Je pravda, že vešiak alebo šatník nie je nutnosťou, ale je skvelým doplnkom vašej kancelárie / šatne. Je možné ho umiestniť kdekoľvek v miestnosti, aj keď existujú aj varianty na kolieskach. V minimalistických šatniach môže stojan na šaty slúžiť ako alternatíva ku klasickému šatníku. V opačnom prípade môžete oblečenie na nasledujúci deň zavesiť na vešiak na šaty alebo uložiť oblečenie, ktoré už bolo oblečené, ale ešte nepatrilo do bielizne. Najväčšou výhodou stojana na oblečenie však je, že si oblečenie a doplnky môžete prehľadne usporiadať a mať ich vždy po ruke. Navyše: úhľadne zavesené oblečenie dodá miestnosti štýlový nádych.

Kancelária a šatňa sú vybavené šatníkmi na police

Stojany na topánky

Žena nemôže mať nikdy dosť topánok. Problém však nastáva, keď nemá miesto na topánky. Tento problém je možné vyriešiť niekoľkými stojanmi na topánky v šatni. Otvorené police sa odporúčajú všetkým fashionistkám – vždy majú dobrý prehľad a rýchlo nájdu ten správny pár. Topánky sú navyše tak pekné na pohľad!

ktoré zrkadlo pre kancelársku študovňu kombi

Zrkadlo – voľne stojace alebo na stenu / dvere skrinky?

K zariadeniu v šatni prirodzene patrí (minimálne) zrkadlo. Opäť si môžete vybrať z niekoľkých variantov. Ak existuje klasická šatníková skriňa s dverami, môžete sa rozhodnúť pre zrkadlové dvere. Máte ešte jednu výhodu – to umožňuje malé miestnosti opticky zväčšiť. Podobná situácia je aj pri nástenných zrkadlách. V prípade nástenného zrkadla by však človek mal obetovať voľnú stenu.

Nástenné police a zrkadlá v šatni

Praktickou a priestorovo úspornou alternatívou je voľne stojace zrkadlo. Stojacie zrkadlá je možné nastaviť kdekoľvek v miestnosti a vyrovnať so svetlom. Stále fungujú ako dizajnový prvok, najmä ak sa rozhodnete pre model s pekným rámom.

Pracovný kút v šatni s písacím stolom a kancelárskou stoličkou

Stôl

Teraz sa dostaneme k vybaveniu kancelárie pre kombinovanú miestnosť. V prvom rade je to samozrejme stôl. Musí byť dostatočne veľký, aby pojal všetky pracovné pomôcky, a samozrejme byť prispôsobený typu práce. Ak napríklad na prácu potrebujete iba prenosný počítač, môže byť úzky stôl použitý aj ako stôl. Ak naopak pracujete s inými zariadeniami, ako sú tlačiareň a dokumenty, odporúča sa väčší stôl so zásuvkami a ďalším úložným priestorom.

Kancelária a šatňa kombinujú pracovný stôl v strede

Pokiaľ ide o umiestnenie pracovného stola v kombinovanej kancelárii a šatni, závisí to od priestoru, ako aj od vašich vlastných preferencií. Podľa doktríny Feng Shui by napríklad stôl mal byť umiestnený v strede miestnosti a otočený k oknu alebo dverám. Niekedy taký dizajn miestnosti nie je možný, preto by ste mali nájsť najlepšiu polohu s ohľadom na podmienky v miestnosti.

otvorený šatník a malý písací stôl pri okne v šatni

Kancelárska stolička

Pri výbere perfektnej kancelárskej stoličky by mala udávať tón ergonómia, nie dizajn. Na tejto stoličke totiž strávite veľa času a vlastné pohodlie pri práci by ste nemali podceňovať. Stolička samozrejme nemusí byť nevyhnutne veľká výkonná stolička, nemalo by však chýbať operadlo a pohodlný vankúš.

Šatňa a domáca kancelária v šatníku

osvetlenie

V zásade sa osvetlenie líši v šatni a v domácej kancelárii. V prvom sa používa bodové osvetlenie, ktoré je možné vyrovnať podľa vašich potrieb. Do kancelárie sa naopak odporúčajú stropné svetlá s neutrálnym bielym svetlom. Aby ste sa mohli rozhodnúť pre vhodný hlavný svetelný zdroj, musíte najskôr určiť, na ktorú funkciu miestnosti prikladáte väčšiu hodnotu. Ak sa kombinovaná miestnosť používa viac ako kancelária, kde sa musíte dlhé hodiny koncentrovať, odporúča sa veľké stropné LED svetlo. Ak by však mala byť miestnosť štýlovo zariadená a zvýrazniť vaše oblečenie a doplnky, môžete sa rozhodnúť pre stropné body alebo elegantný luster.

Tip: Bez vhodnej stolnej alebo stojacej lampy sa nezaobídete, najmä ak pri práci veľa čítate alebo píšete.

Pracovný priestor v šatni vytvorte pri okne písací stôl

Nápady na nábytok pre kombináciu kancelária-šatňa

Zariadenie kancelárie a šatne, stojan na topánky, zrkadlo na šaty

Inovatívne riešenia pre domácu kanceláriu sú v súčasnej dobe v popredí. Mnoho žien (ale aj mužov) sníva o šatni vo vlastnom byte, ale nechcú obetovať svoje štúdium. „Cloffice“ je dokonalým riešením pre každého, kto chce mať oboje. Potrebujete ešte niekoľko nápadov na vlastnú kombináciu kancelárie a šatne? Máme pre vás pripravených niekoľko skvelých príkladov, ktoré ponúkajú dostatok inšpirácie pre tento funkčný dizajn miestnosti.

Priestranná šatňa so stojanmi na šaty namiesto šatníka a písacím stolom pri okne

priestranná šatňa s písacím stolom pri okne

Úzka šatňa s pracovným priestorom a šatňou bez dverí

Nápad zariadiť kanceláriu v šatni pri okne

Dizajnové lustre, kvetinové tapety a pohovky dodávajú tejto kombinácii kancelárie a šatne štýlový nádych

Navrhnite stôl v strede šatne

Elegantné a minimalistické – stojany na oblečenie a otvorené police na topánky

Šatne upratané poličky na šaty do kabeliek na topánky

Otvorená skriňa s policami až po strop ponúka dostatok úložného priestoru

otvorený šatník s policami a úložným priestorom

Malá šatňa so skladacím stolom

Zariaďte si praktickú šatňu s domácou kanceláriou

Optimálne využitie priestoru – šatňa, domáca kancelária a hosťovská izba v jednom

Kancelárska šatňa a hosťovská izba spájajú myšlienku malého bytu

Skombinujte priehradky na oblečenie, zásuvky a otvorené stojany na topánky s malým písacím stolom v rohu

optimálne využitie priestoru, malý písací stôl v šatni

Umiestnenie stolu pri okne je ideálne pre kombináciu kancelárie a šatne

Domáca kancelária v šatni, monochromatická v bielej farbe

Muži môžu pracovať aj z domu vo vlastnej šatni

Skombinujte kanceláriu a šatňu do mužského bytu

Kombinácia otvorených políc, zásuviek a klasického šatníka charakterizuje túto šatňu s pracovným priestorom

Šatňa s písacím stolom pri okne domácej kancelárie

Nadýchané koberce, čalúnené stoličky a krásne vešiaky na šaty premenia túto šatňu s kanceláriou na sen každej módy

Vybavenie šatne šatníková koľajnica s úložným priestorom

Veľké zrkadlo a elegantné nástenné dekorácie úžasne dopĺňajú túto kancelársku štúdiu

Šatňa s policami, lavicou a veľkým zrkadlom

Štýlový kôš na stenu ponúka úložný priestor na dokumenty v kancelárii / šatni

Skombinujte šatňu s úložným priestorom pre kancelárske tipy