Halloween

Ako urobiť vyrezávané tekvice odolnými: tipy na zdobenie na Halloween!

Zachovanie tipov na tekvicu triky lampiónové schody

Či už ako jesenná ozdoba stolu alebo ako ozdoba na Halloween – vyrezávaná tekvica dodáva domu a záhrade charakter od septembra a dodáva každej miestnosti svojim prírodným šarmom domácky nádych. Ale pleseň a silné slnečné lúče ju môžu rýchlo poškodiť – aby ste mohli dlho obdivovať svoje majstrovské dielo, musíte urobiť tekvicu odolnou. Pomôžeme vám niekoľkými tipmi – vyskúšajte triky sami a ušetríte čas i nervy pri najbližšej výrobe jesenných dekorácií s prírodnými pokladmi.

Uchovávanie tekvice – Správne skladovanie zohráva rozhodujúcu úlohu

Zachovanie tekvicových bielych diorámových papierových netopierov

To, či a ako dlho vydrží vaša ozdoba s vyrezávanou tekvicou, závisí od tekvice. Tu je pár tipov, ako ho udržať dlhšie čerstvý:

 • Buďte teda pri kúpe opatrní, aby ste vybrali čo najlepšiu tekvicu. Mal by mať hrubú stonku a pevnú škrupinu. Čerstvé tekvice sa dajú rozpoznať podľa jednotnej farby. Zranená škrupina je najlepším predpokladom pre rast plesní, pretože baktérie môžu preniknúť do tekvice.
 • Tekvicu uchovávajte v chladnej, tmavej a dobre vetranej miestnosti. Čím menej je tekvica vystavená silnému slnečnému žiareniu, tým je odolnejšia.
 • Tekvicu každý deň obrátime, aby nevznikli otlaky.
 • K rozpadu prispieva teplo a umelé svetlo.
 • Počkajte pred vyrezávaním – vyrezaná tekvica zostane čerstvá 2-3 týždne. Ušetrite si starosti a duplikáty a namiesto vyrezávania ho môžete najskôr namaľovať a 2 týždne sa ním oháňať. Potom môžete farby jemne zotrieť a vydlabať rovnakú tekvicu a vychvaľovať ju ako lampáš na Halloween.

Aby vyrezávaná tekvica vydržala dlhšie

Tekvica zachovať halloween dekor vyrezávať mimozemšťanov

A keď ste pripravení a chcete tekvicu vyrezať, tieto tipy vám pomôžu dlhšie vydržať:

 • Všetko ovocie dôkladne umyte a nechajte úplne vyschnúť. Tým sa zabráni tvorbe zárodkov počas vyrezávania.
 • Nevyrezávajte viečko – čím dlhšie stonka zostane, tým dlhšie zostane tekvica čerstvá. Ak chcete vyrobiť lampión, môžete v zadnej časti vyhĺbiť dieru.
 • Tekvicu opatrne vydlabeme lyžicou a dávame pozor. Dbajte na to, aby neboli žiadne roztrhané rohy.
 • Zriedte 15 ml bielidla v 1 litri vody a vydlabanú tekvicu ponorte do roztoku. Voliteľne môžete zmiešať citrónovú šťavu a vodu 1: 1 a posypať ju. Bieliaca alebo citrónová šťava zabraňuje tvorbe baktérií a následne plesní a tekvica už o niekoľko dní nevyzerá tak krásne.

Tekvicové tipy na ochranu tváre

 • Pred vyrezaním nechajte tekvicu niekoľko dní úplne vyschnúť v chladnej miestnosti. Za týmto účelom môžete kvapky vody zotrieť mäkkou handričkou a v prípade potreby zapnúť ventilátor.
 • Rezané okraje potrieme vazelínou alebo okraje potrieme olivovým olejom. Vlhkosť môžete utesniť aj inými domácimi prostriedkami: lakom na nechty, farebným sprejom, bielym lepidlom na okraji tekvice.
 • Vyrobte si vlastný tekvicový konzervant z mäty piepornej zo 6 kvapiek mätového oleja, viečka mätového mydla, prázdnej 250 ml fľaše. Naplňte fľašu vlažnou vodou, pridajte najskôr mydlo a potom mätový olej. Dobre premiešajte, fľašu energicky pretrepte a nastriekajte ňou tekvicu zvnútra aj zvonku. Voliteľne si môžete kúpiť ochranný výrobok pre tekvice a použiť ho na ošetrenie povrchu ovocia.

Vydlabaná tekvicová lampa vo zverokruhu

Ak by tekvica aj tak začala chátrať, pomôcť môže ľadová voda. Jednoducho naplňte hrniec (alebo hlbokú nádobu) studenou vodou a tekvicu ponorte na 1-2 hodiny. Potom môžete na rezané hrany opäť naniesť vazelínu.

Ako konzervovať vyrezanú tekvicu a ako ju správne skladovať

Zachovanie motívov lampášov na vyrezávanie tekvíc

Plánujete tematickú párty na Halloween a chceli by ste si sami vyrobiť niekoľko lampiónov? Tip – aby bola vyrezaná tekvica odolnejšia, môžete ju zabaliť do potravinovej fólie a uložiť v chladničke alebo v altánku pri teplotách medzi 2-5 stupňov. Tekvice uchovávajte v chladničke maximálne 2-3 dni, inak môžete prispieť k tvorbe plesní.

Mačky vystrihnúť tekvicové tipy tipy triky

Lucerna v záhrade by naopak mala byť vystavená na mieste chránenom pred vetrom a dažďom. Aranžmán s tekvicou zvyčajne zdobí vchod do domu, vonkajšie schodisko alebo zimnú záhradu.

Uchovávanie tipov na vyrezávanie tekvicových lampiónov

Na trhu je k dispozícii množstvo nástrojov pre tekvice – tie je potrebné pred a po každom použití dôkladne vyčistiť, aby sa nelepili zvyšky tekvicového mäsa. Aby ste mohli tekvicu vydlabať čo najčistejšie, najskôr si vystrihnite šablónu a na tekvicu preneste požadovaný motív. Až potom by ste mali začať vyrezávať. Začiatočníkom bude oveľa jednoduchšie používať vykrajovače na vykrajovanie konkrétneho vzoru. Aspoň to je možné s menšími tekvicami. Stredne veľké a veľké tekvice sa naopak dajú perfektne tvarovať pomocou ostrej frézy. Tvár Jacka O’Lanterna sa vytvorí veľmi rýchlo.

tekvica zachovať stavať diorámu halloween

Ak chcete tekvicu zachovať, môžete ju vydlabať a vpredu vystrihnúť veľký otvor. Tekvicové diorámy vydržia najdlhšie, pretože tekvica je aj vo vnútri dobre vetraná. S dizajnom je zároveň všetko možné – nechajte svojej kreativite voľný priebeh a ozdobte tekvicu vlastnoručne vyrobenými siluetami duchov, netopiermi a podobne. z papiera!

Tipy na výrobu dýňovej trvanlivej diorámy

Vyrezať tekvicu nie je samo o sebe ľahká úloha – ak si chcete ušetriť problémy, na konzerváciu tekvice, ktorá už bola vytesaná na Halloween, môžete použiť niekoľko trikov. V prvom rade by ste pri jeho kúpe mali dbať na to, aby mala tekvica hrubú šupku a aby nebolo vidieť žiadne otlaky. Potom sa tekvica dôkladne vyčistí a nechá sa vysušiť v chladnej miestnosti. Pri vyrezávaní platí toto pravidlo: vždy používajte ostré nástroje, okraje ošetrite vazelínou alebo sprejom na farby a tekvicu opatrne vydlabte lyžičkou..

Tekvicová lampa so zachovaním kostnej lebky

Vystrihnite konzerváciu tekvice

Tekvicová konzerva vystrihnúť špičky mačacej hlavy