Domy snov

Porovnanie štyroch typov domov: montovaný dom, solídny dom, pasívny dom a drevenica

Typy domov -porovnanie-plánovanie-stavby-tipy-záhrada-príklady

Ak chcete postaviť dom, musíte urobiť veľa rozhodnutí. Sem patrí aj rozhodnutie pre určitý typ domu. Či už montovaný dom, solídny dom, pasívny alebo drevenica – všetky Typy domov majú svoje výhody a nevýhody. Niektorí pripisujú veľký význam dlhovekosti, iní preferujú domy s dobrou ekologickou rovnováhou. Predtým, ako sa majitelia domov rozhodnú pre typ domu, mali by sa dozvedieť viac o rôznych typoch domov.

Výhody a nevýhody typov domov – montovaný dom ako úspora času pri stavbe domu

dom-typy-porovnanie-montovany dom-moderna-architektura-bazen-plocha-strecha

Montované domy sa vyznačujú vysokým stupňom montáže. Výroba strešných, stropných a stenových prvkov prebieha vo veľkých výrobných halách, v ktorých stavbári predmontujú aj dvere a okná, ako aj prípojky pre inštalácie a elektriku. Montovaný dom môže pozostávať z rôznych materiálov, ako sú kameň, betón a drevené prvky. Na stavbe robotníci zvyčajne dajú dohromady komponenty do týždňa.

Panelové domy sa okrem veľmi krátkeho času výstavby plášťa vyznačujú konzistentnou kvalitou. Je to vďaka ich štandardizovanej konštrukcii. Navyše u pevných štruktúr nie je potrebný žiadny čas sušenia, pretože súčiastky sú už pri montáži na stavbe suché. Tiež praktické: Mnoho výrobcov ponúka možnosť prezrieť si modelové domy vopred. Stavitelia domov môžu na vlastné oči vidieť kvalitu stavebných spoločností. Ale tiež nachádzajú inšpiráciu v týchto bezplatných katalógoch domov.

Súčasná architektúra a štyri typy domov v porovnaní

Porovnanie typov domov-montovaný dom-drevo-bazén-moderná-architektúra-udržateľný

Okrem výhod montovaného domu existujú aj nevýhody: Montované domy je možné navrhovať individuálne, ale stupeň ich prispôsobenia nie je taký vysoký ako pri masívnych domoch. Montované budovy sú menej odolné ako pevné domy a v porovnaní s nimi dosahujú nižšiu cenu pri ďalšom predaji. Čo sa týka jasnozrivosti, tento typ domu zvyčajne nemôže držať krok s masívnym domom kvôli ľahšej konštrukcii a použitým materiálom.

Výhody a nevýhody typov domov – trvanlivé masívne domy

Porovnanie typov domov-solídny dom-pozemok-trávnik-pozemok-záhrada

Na rozdiel od montovaného domu je solídny dom na stavbe postavený kus za kus. Skladá sa okrem iného z malty, pórobetónu alebo tehly. Ak sa používajú ťažké kamene, ako sú tehly alebo vápenopieskové tehly, masívny dom zaujme veľmi dobrými zvukovými a protipožiarnymi vlastnosťami a vynikajúcimi schopnosťami skladovania tepla. Pri stavbe solídneho domu stavitelia používajú predovšetkým prírodné materiály. To má pozitívny vplyv na vnútornú klímu: dom dokáže mimoriadne dobre absorbovať a vypúšťať vodné pary. Pevné domy je navyše možné navrhovať veľmi individuálne – od jednoduchých radových domov po exkluzívne architektonické domy je možné všetko. Najväčšími výhodami sú však životnosť až 100 rokov a stabilná hodnota tohto typu domu.

Pevné domy – dlhodobá a stabilná investícia 

Porovnanie typov domov -sedlová strecha-terasa-záhrada-trávnik-moderný-vidiecky dom

Ak chcete postaviť pevný dom, musíte byť trpezliví. Na rozdiel od panelového domu trvá výstavba v priemere osem mesiacov. Po nanesení poteru, sadry a iných vlhkých materiálov by mal byť tiež ponechaný čas na sušenie. Napríklad pre podlahovú dosku je tento čas asi tri dni, omietanie trvá asi dva týždne a poter dokonca mesiac, aby dostatočne vyschol..

Výhody a nevýhody typov domov – udržateľné bývanie v modernom drevenom dome

Typy domov -porovnanie-drevený dom-osvetlenie-moderná-architektúra-les

Zrubové, hrazdené, kanadské, americké alebo švédske domy – drevenice majú mnoho tvárí. Jedno však majú spoločné: ich nosná konštrukcia a veľká časť domu sú vyrobené z obnoviteľnej suroviny dreva. Drevené domy sú preto oveľa ľahšie ako pevné domy a kladú menšie nároky na únosnosť základu. Do čistých drevených domov sa navyše dá rýchlejšie nasťahovať, pretože na stavbu škrupiny nie je potrebný žiadny čas sušenia. Ak pri stavbe svojho domu používate iba certifikované materiály, ktoré nevyžadujú škodlivé lepidlá, lepidlá ani chemické prostriedky na ochranu dreva, môžete volať svoj vlastný dom, ktorý je bez škodlivých látok. Tento typ domu je obzvlášť vhodný pre alergikov. Pretože drevo dýcha, je tento dom známy svojou dobrou vnútornou klímou. Najväčšou výhodou dreveného domu je však jeho ekologická udržateľnosť: izolačný účinok dreva je ideálny pre energeticky úsporné stavby..

Typy domov pre dobrú vnútornú klímu – drevený dom sľubuje ekologickú udržateľnosť

drevený dom-obývačka-útulná-predsieň podlaha-podkrovie-čalúnený nábytok-drevený strop

Údržba dreveného domu je však o niečo vyššia ako pri iných typoch domov – aspoň ak nie je obložený alebo omietnutý. V týchto prípadoch musí byť pravidelne ošetrovaný proti škodcom dreva a plesniam. Počasie vplýva aj na drevené domy. Z tohto dôvodu je dôležité používať drevo vysokej kvality. Ak postavíte svoj dom z smrekovca, cédru, dubu alebo jedľového dreva, môžete sa spoľahnúť na životnosť, ktorá sa rovná 100 rokom masívneho domu. Drevené domy sú však náchylné na poškodenie vlhkosťou. Preto potrebujú veľké previsy strechy a odvodňovacie pásy na dažďovú vodu. Musia byť dobre utesnené proti zemi. Ak vám vadí hluk z domu, drevený dom by ste nemali stavať: Drevo sa v závislosti od počasia rozpína ​​alebo sťahuje, čo má za následok škrípanie. Stavitelia by to mali vziať do úvahy aj pri inštalácii káblov, potrubí a stien.

Výhody a nevýhody typov domov – Pasívne domy šetria energiu a chránia životné prostredie

porovnanie typov domov-pasívny-dom-sklo-fasáda-sedlová-strecha-predzáhradka

Energeticky úsporná konštrukcia je povinná od vyhlášky o úsporách energie (EnEV). Mnoho staviteľov domov ide lepšie a stavbou pasívneho domu prekračuje požiadavky EnEV. Podľa špecifikácií Inštitútu pasívneho domu v Darmstadte platia pre typy domov tohto typu nasledujúce rámcové podmienky:

• Energetická hodnota na vykurovanie musí byť maximálne 15 kilowatthodín na meter štvorcový a rok, vykurovacie zaťaženie nesmie byť vyššie ako desať wattov na meter štvorcový.

• Dom musí byť takmer vzduchotesný.

• Systémy v budove musia spotrebovávať takmer akúkoľvek energiu, takže energetická hodnota celej primárnej energie vrátane elektrickej energie pre domácnosť je maximálne 120 kilowatthodín na meter štvorcový a rok..

Energeticky účinná budova – moderné, udržateľné pasívne domy

Typy domov -porovnanie-pasívny dom-drevená fasáda-moderná-čierna-záhrada

Najväčšou výhodou pasívneho domu je, že obyvatelia sú takmer nezávislí na dodávateľoch energií a ich cenách. Pretože sú pasívne domy vybavené ventilačným systémom, je zaručená dobrá kvalita vzduchu bez prachu a peľu. Vďaka ventilácii je navyše riziko poškodenia plesňami a vlhkosťou extrémne nízke. Ďalšou výhodou je, že obyvatelia sa zaobídu bez klasického vykurovania, pretože konštrukcia a izolácia umožňujú celoročne teploty 20 až 22 stupňov Celzia. Stručne povedané: pasívny dom má dobrú ekologickú rovnováhu a nižšie prevádzkové náklady ako konvenčne postavená budova.

Náklady na stavbu sú však až o desať percent vyššie ako pri domoch, ktoré spĺňajú iba štandardy EnEV. Stavitelia domov musia počítať aj s architektonickými obmedzeniami: Pasívny dom najlepšie funguje s kompaktným dizajnom. To je však pre mnohých staviteľov domov príliš monotónne, a preto sa vzdávajú lepšej funkčnosti alebo pasívneho domu. Aj keď je pasívny dom sám o sebe ekologický, výroba niektorých izolačných materiálov nie je. Ak chcete používať ekologické izolačné materiály ako konope, ľan alebo ovčiu vlnu, musíte počítať s dvojnásobne vyššou cenou za materiál.

Je ťažké povedať, ktorý typ domu je ten pravý. Každý klient má svoje vlastné priority. Stavitelia domov by mali starostlivo zvážiť výhody a nevýhody a rozhodnúť sa, či okrem nákladov rozhoduje aj dobrá ekologická rovnováha, úspora času alebo dlhá životnosť..