Domy snov

Drevená fasáda a koncept otvoreného bývania v modernom rodinnom dome v Ptuji

drevená fasáda zelená plocha ľahká sedlová strecha

V dnešnom príspevku by sme vám chceli predstaviť moderný a útulný rodinný dom “hiša Slavik” v slovinskom Ptuji, ktorý bol v roku 2016 zrekonštruovaný. Architekti Boštjan Matul a Dominik Sagadin z architektonickej kancelárie AB Objekt získali zákazku na premenu skladu na moderný jednopodlažný dom s drevenou fasádou. Vtedajší sklad bol postavený v 80. rokoch minulého storočia. Typický slovinský dom s dreveným obkladom z čierneho dreva a nedostatočným denným svetlom poskytli architekti novú strechu, panoramatické okná a svetlé drevené obklady a tým obohatili.

fasáda z dreveného strešného plášťa rodinný dom

Vykonané zmeny urobili z budovy očarujúci nízkopodlažný dom s drevenou fasádou. Bývalá drevená strecha skladu, natretá na bielo, bola od začiatku považovaná za potenciál a architekti z nej urobili ústredný prvok priestranného a otvoreného obývacieho priestoru. Celková obytná plocha je 229,5 metrov štvorcových, pričom nehnuteľnosť má 594 metrov štvorcových. Typická sedlová strecha bola rozšírená o prístrešok z bieleho betónu na západnej a južnej strane. Z terasy sa tak stala prístavba domu s drevenou fasádou a interiér sa prakticky rozšíril do záhrady. Obývacia časť sa prakticky spája so záhradou a vytvára celkový harmonický obraz.

výsadba záhradných betónových drevených kameňov

Keď prejdete okolo garáže, vojdete do vstupnej haly. Odtiaľ sa otvára veľký otvorený obývací priestor s výhľadom do záhrady. Na západnej strane domu sú veľké spálne a študovne. V otvorenej obývacej izbe je kuchyňa, jedálenský kút, malý ostrovček na varenie a obývacia izba. V opačnom prípade sa architekti z AB Objekt snažili, aby bola východná strana domu čo najviac otvorená. Zaujímavý, ale úspešný mix je výrazný v interiérovom dizajne. Elegantné a štýlové kusy dizajnového nábytku boli skombinované so starožitným nábytkom, ktorý v slovinskom „hiša Slavik“ vytvára zvláštnu atmosféru. Novopostavený dom s drevenou fasádou teraz ponúka moderné životné prostredie s nádychom zenu a nijako neprezrádza nič o minulosti veci.

prístrešková betónová fasáda vyrobená z dreva

vstupný priestor drevený obklad ľahká betónová podlaha

vchodové dvere betónový strop veranda pokrytá dreveným obložením

drevené trámy biely strop jedálenský stôl stoličky otvorený koncept bývania

drevené trámy panoramatické okno pre rodinný dom

jedálenský kút kuchynský ostrovný strop biely

fasáda domu drevená veranda obývačka

zasadené kryté hojdacie kreslá na verande

veranda sedací nábytok moderné predné okno

kuchynská ostrovná barová stolička Hisa Slavik sklenená predná časť

garážový dom drevená fasáda záhradná výsadba

Hisa slavik garážová sedlová strecha s dreveným obložením

* projekt od Objekt AB