domácnosť

Takto spoznáte dusičnany v melóne a vyhnete sa žalúdočným problémom

Leto je bez melónu nepredstaviteľné. Už sme vám ukázali niekoľko trikov, ako si vybrať zrelý a sladký melón. Teraz sme zhromaždili užitočné tipy, ako zistiť, či sú v melóne dusičnany.

Ako nezdravé sú dusičnany v melóne?

Vodný melón sa testuje pomocou dusičnanového merača

Najčastejšou príčinou otravy vodným melónom sú dusičnany. Tieto látky sú obsiahnuté v hnojivách, ktoré výrazne obohacujú pôdu s cieľom urýchliť rast rastlín melónu. Aj keď podľa niektorých odborníkov na pestovanie melónu nikto neošetruje skoré vodné melóny dusičnanmi alebo inými škodlivými hnojivami, pretože už odpradávna existujú ultra skoré odrody a hybridy melónu a iných plodín akejkoľvek farby a chuti, ktoré nepotrebujú „urýchlenie“ . Štatistiky o nehodách s otravou sa však veľmi neznížili.

Známky dusičnanov v melóne

Prvé klinické príznaky otravy dusičnanmi sa zvyčajne objavujú niekoľko hodín po zjedení „zlého“ vodného melónu. Medzi príznaky patrí nevoľnosť, vracanie, silné bolesti hlavy, únava, kŕče a bolesti kĺbov a v niektorých prípadoch aj horúčka. Keďže melón sa zvyčajne konzumuje vo veľkom množstve naraz, koncentrácia toxínov, ktoré vstupujú do tela, je dosť veľká, čo situáciu ešte zhoršuje. Ale aj keď ste zjedli malé množstvo vodného melónu, môže dôjsť k otrave kvôli vysokému obsahu dusičnanov.

Hnačka po melóne v tehotenstve

Populárne letné ovocie môže byť okrem otravy nebezpečné aj pri chronických alebo získaných chorobách, ako je cukrovka, pyelonefritída, obličkové kamene, žalúdočné vredy atď. Vodné melóny by mali jesť s veľkou opatrnosťou staršie osoby; sú obzvlášť nebezpečné pre deti do jedného roka a dojčiace matky kvôli vysokému obsahu dusičnanov. Podľa jednej štúdie je melón spájaný aj s záchvatmi migrény u pacientov s migrénou.

5 znakov dusičnanov v melóne

1. Žltá kôra je znakom vysokej koncentrácie dusičnanov

Žltá kôra je znakom vysokej koncentrácie dusičnanov

Dusík je dôležitým prvkom pre rast a vývoj rastlín. Pestovatelia melónu však väčšinou prekračujú prijateľné normy, pretože tento trik pomôže ovociu narásť až do 12 kg za tri týždne. Po konzumácii však dôjde k otrave. Pri rezaní ovocia preto dávajte pozor na farbu šupky – nemala by byť žltá, pričom dužina by nemala mať biele pruhy.

2. Skontrolujte, či má melón otvory

Otvory vo vodnom melóne meraním dusičnanov

Niektorí ľudia sa domnievajú, že diery v melónoch sú skôr stopami hmyzu než dusičnanmi, ale napriek tomu sa pokúšajú nekupovať ovocie s dierami. Aj keď je vnútri dobrý, časť dužiny sa kvôli diere pokazí.

3. Nejedzte melón s veľkým dutým stredom

Nejedzte melón s veľkým dutým stredom

Trhliny v mäse naznačujú, že ovocie je prezreté alebo obsahuje rastové hormóny, ako je forchlorfenuron. Prezretý vodný melón môže byť trochu trpký, zatiaľ čo vodný melón obsahujúci rastové hormóny môže spôsobiť otravu a dokonca aj ďalšie zdravotné následky. Ovocie je teda lepšie nejesť, ak ho vidíte v tomto stave.

Melón s hlbokými trhlinami a dierami v dužine

4. Predtým, ako melón zjete, urobte test s vodou

Testovanie obsahu dusičnanov v melóne

Koncentráciu dusičnanov v melóne môžete skontrolovať a vyhnúť sa otrave pridaním malého kúska dužiny do pohára vody. Ak je ovocie nebezpečné, voda sa zafarbí na svetlo ružovú a melón radšej vyhodíte.

Kusy melónu vložte do pohára vody a testujte na dusičnany

5. Melón by nemal byť ľahký na zdvíhanie

Kedy je melón zlý?

Niekedy ani pekná tmavozelená šupka, žltá škvrna na poli a suchý kmeň nemôžu zaručiť, že tento melón bude chutný. Pred kúpou ho vždy zvážte – mal by byť ťažký. Ak v obchode nie sú žiadne váhy, počúvajte svoj inštinkt. Zrelé ovocie by malo byť dosť ťažké, keď ho zdvihnete.

Vyhnite sa žalúdočným problémom

Melón s fóliou na trhu

Otrava môže nastať aj v dôsledku nedodržania určitých hygienických predpisov. Kupujte iba celé vodné melóny, pretože pri rezaní nožom sa mikroorganizmy z čepele dostanú na ovocie. V tomto sladkom a teplom prostredí, obzvlášť pod lepiacou fóliou, sa rýchlo množia a môžu spôsobiť črevné choroby. Môžete dostať všetky druhy infekcií od E. coli po úplavicu. Vyhnite sa tiež nakupovaniu v blízkosti frekventovaných diaľnic, pretože vodné melóny ľahko absorbujú toxíny zo vzduchu.