domácnosť

Kávová usadenina ako domáci liek na komáre? Ako odohnať mučiteľov!

S letnými teplotami si teraz veľa ľudí užije pobyt v záhrade, na balkóne alebo terase. S letom sa bohužiaľ začína aj sezóna komárov. Od dráždivého bzučania po svrbivé uhryznutie – komáre môžu robiť outdoorové aktivity takmer neznesiteľnými. Ak hľadáte jednoduchú opravu, ako na to Odháňajte komáre na terase alebo pri grilovaní v záhrade vyskúšajte kávovú usadeninu!

Nápad na prírodný repelent proti komárom

domáce prostriedky proti komárom na terase

V mnohých oblastiach sveta sú komáre jedným z najnepríjemnejších škodcov. Môžu nielen spôsobiť alergické reakcie a spôsobiť veľa nepokojov, ale aj rôzne prenášať choroby, vrátane vírusu Zika, západonílskeho vírusu, vírusu Chikungunya, dengue a malárie.

Komáre odpudzujú domáce prostriedky

K osvedčené postupy pre repelenty proti komárom Zahrňte používanie sprejov odpudzujúcich komáre, citronelových sviečok, pleťových vôd a dokonca aj náramkov. Aj keď sú niektoré chemické repelenty proti komárom na trhu veľmi účinné, náklady na ich pravidelné používanie môžu byť poriadne vysoké. Môžu existovať aj obavy týkajúce sa zložiek vo výrobkoch a možných účinkov na ich zdravie. S ohľadom na tieto starosti mnoho ľudí hľadá alternatívne spôsoby, ako použiť prírodné repelenty proti komárom – napríklad použitie rastlín odpudzujúcich komáre, éterických olejov alebo, ako uvidíme v tomto článku, kávovej usadeniny.

Káva je účinný domáci liek na komáre

Najlepšie na použití kávovej usadeniny namiesto komerčných repelentov proti komárom je to Absencia toxínov. Preto je bezpečné pre vonkajšie použitie, kde sa hrajú deti a domáce zvieratá. Podľa agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) je káva účinným domácim prostriedkom, ktorý zabráni otravnému hmyzu, ako sú mravce a slimáky, v záhrade..

Kávová usadenina vonku páli proti komárom

Kávová usadenina horí proti komárom v hliníkovej fólii v záhrade vonku

Väčšina škodcov má ostrý čuch. Kávová usadenina tiež silne zapácha, ale zosilnie, ak ju spálite. Hmyz navyše spája dym s nebezpečenstvom, a preto je zápach horiaca kávová usadenina vydesí ich a zaženie. Táto metóda vám vyrazí dych – je bezplatná, šetrná k životnému prostrediu a skutočne funguje!

Vonku rozsvieťte kávovú usadeninu proti komárom

Postupujte podľa týchto krokov:

  1. Keď si uvaríte vlastnú kávu, zozbierajte kávovú usadeninu.
  2. Vlhký kávový prášok rozložte na plech alebo na rovný tanier a všetko dajte na slnečné miesto, aby ste ho vysušili. Je dôležité, aby bola kávová usadenina poriadne suchá, aby sa mohla dobre spáliť. Prášok zaschne asi deň.
  3. Hneď ako kávová usadenina uschne, položte ju na alobal alebo na grilovaciu misku.
  4. Teraz stačí kávovú usadeninu zapáliť, napríklad dreveným uhlím alebo kuchynským papierom.
  5. Nechajte dym horiacej kávovej usadeniny tancovať vo vzduchu a vytlačte komáre zo záhrady.
  6. Účinok kadidla môžete ďalej zvýšiť pridaním niekoľkých čerstvých listov šalvie alebo vetvičiek rozmarínu.

Kávová usadenina horí na terase ako domáci liek na komáre

Ak organizujete stretnutie alebo grilovanie, prečo nedať niekoľko týchto repelentov proti komárom do záhrady alebo na terasu, aby si vaši hostia mohli v kľude užiť čas vonku.

Ako môžete stále používať kávovú usadeninu proti komárom??

Larvy komárov vo vode

Existuje niekoľko štúdií, ktoré naznačujú, že kávovú usadeninu je možné použiť ako domáci prostriedok proti Larvy komárov v stojatej vode (napr. sud proti dažďu a záhradné jazierko) a proti Sciaridské hryzadlá v Zalievacia pôda môže byť účinný.

V roku 2006 tím zistil Biologička Alessandra Laranja z Ústavu biologických vied, listov a presných vied (Ibilce) UNESP „Universidade Estadual Paulista“, že 500 mikrogramov kofeínu na mililiter vody blokuje vývoj lariev v druhej fáze ich životného cyklu, a tým im bráni dosiahnuť dospelosť. Biológ to tvrdil Zmenené enzýmy kofeínesterázy, ktoré sú zodpovedné za základné fyziologické procesy, ako je metabolizmus hormónov a reprodukcia komárov. Kofeín tiež znižuje životnosť dospelých komárov, najmä ženských komárov, ktoré prenášajú vírusy dengue, chikunguya a zika.

Kávová usadenina proti komárom v zalievacej pôde

Biológ vysvetlil, že na ich použitie nie je potrebné riediť kávovú usadeninu vodou. Vie priamo do kvetináčov, sadov a zeleninových záhrad, odtokov, stok a spravidla v akejkoľvek nádobe, ktorá je vonku a pojme vodu (pneumatiky, fľaše, plechovky, škatule atď.). Roztok štyroch polievkových lyžíc kávovej usadeniny a pohára vody však uľahčuje používanie tohto prírodného larvicídu.

Proti komárom v zalievacej pôde Účinná je aj studená káva zriedená vodou v pomere 1: 1. Netreba to však preháňať. Sciaridové hryzáky majú zvyčajne životnosť 3 až 7 dní.

Káva proti komárom vo vode

Kávový roztok môžete tiež vložiť do atomizéra a použiť ho na rosenie rastlín. Pretože sa komár môže rozmnožovať aj v bromélii alebo vo veľmi tenkých vrstvách čistej vody, Laranja odporučila postrek týmto prírodným insekticídom na rastliny a všetky podozrivé oblasti..

Kávové extrakty sa v roku 2012 opäť použili na zabránenie vzniku lariev a na usmrtenie populácií komárov Aedes aegypti a Aedes albopictus – verzie s kofeínom aj bez kofeínu. Štúdia z roku 2015 tiež ukázala, že komáre môžu prejsť tmavšia farba vody upravenej kávou zabráni kladeniu vajíčok. A ak áno, larvy hynú, ako už bolo dokázané.

Poverenia:

1. Scielo Brazília (2006) Vplyv kofeínu na úmrtnosť a kladenie vajíčok v nasledujúcich generáciách Aedes aegypti; Alessandra Theodoro Laranja

2. Front Physiol (2012); Modulácia infekcie vírusom La Crosse v komároch Aedes albopictus po expozícii lariev kávovým extraktom; Nicole E. Eastep

3. Parazity & Vektory (2015); Káva a jej odpad odpudzujú gravidné samice Aedes albopictus a brzdia vývoj ich embryí; Tomomitsu Satho

4. Blog EPA (2009) Klíma pre akciu: Nové využitie použitých kávových zŕn