Domáce zvieratá

Ježko ako domáci miláčik – môžete udržať afrického ježka bielobřichého doma?

Nechajte ježka ako domáceho maznáčika, afrického ježa bielobruchého doma

V posledných rokoch sa vyvinul veľmi zvláštny trend – trpasličí ježkovia sa chovajú ako domáce zvieratá. Trend pochádza z USA a tiež si získava čoraz väčšiu obľubu v Nemecku a Rakúsku. Ide o špecifický druh ježka – africký ježko bielobruché, ktoré je známe ako exotické zviera. Či môžete alebo by ste mali ponechať ježka ako domáceho maznáčika, zostáva kontroverzný.

Môžete držať ježka doma ako domáceho miláčika??

tipy, ako udržať ježkov ako domácich miláčikov ježka bielobřichého

Ježci sú v Nemecku chránení a nesmú byť držané ako domáce zvieratá. Africký ježko bielobřichý, ktorý je takpovediac v šedej zóne, je výnimkou. Napriek tomu, že nie je ohrozený, aktivisti za práva zvierat a združenia jeho súkromný postoj neodporúčajú. Tieto zvieratá sú divoké a v klietke alebo vo výbehu sa necítia pohodlne. Na slobode sú zvyknutí na široký sortiment jedla a každú noc prejdú niekoľko kilometrov pri hľadaní jedla. Toľko pohybu samozrejme v byte nie je možné. Ak nespĺňate vysoké požiadavky na držanie týchto zvierat, môžu ochorieť alebo dokonca zomrieť.

byt ježka bielobruchého stále bežte

Ak sa rozhodnete mať ježka ako domáceho maznáčika, musíte sa uistiť, že ste pripravení ho chovať. Trpasličí ježko nepotrebuje menšiu starostlivosť ako ostatné domáce zvieratá a dokonca má aj ďalšie špeciálne potreby. Preto si musíte dobre premyslieť, či môžete takého ježka mať aj doma.

V nasledujúcom texte sumarizujeme špeciálne vlastnosti a požiadavky týchto exotických zvierat. Až potom môžete určiť, či sú alebo nie sú vhodným domácim zvieratkom pre vašu domácnosť.

Zvláštnosti afrického ježka bielobruchého

je dovolené držať ježkov ako domácich miláčikov, ktorých sa oplatí poznať

S dĺžkou 15 až 25 cm a hmotnosťou 250 až 600 g sú africkí ježkovia bielobruchí o niečo menší ako ježkovia, ktorých nájdete v Nemecku. Patria k nočným zvieratám, ktoré si potravu vo voľnej prírode hľadajú len v noci. Na rozdiel od ježkov európskych však zástupcovia tohto exotického druhu hibernujú. Pretože ježkovia bielobruchí sú zvyčajne samotári, odporúča sa držať ich osamote.

Takého ježka ako domáceho miláčika je možné priniesť domov až po 8. týždni života. Odporúča sa kúpiť zviera od schváleného chovateľa, ktorý dokáže jeho pôvod a zdravotný stav. Cena za afrického ježka bielobruchého začína od 100 eur a spravidla závisí od jeho farby a veku.

Keď má zviera zhruba 4 mesiace, zmení bodnutie. Ježko stráca svoje detské ostne a získava nové, pevnejšie tŕne.

tipy starostlivosť o afrického ježka bielobruchého

Koľko rokov majú ježkovia??

Zvlášť ak zvažujete nákup domáceho maznáčika pre svoje dieťa, mali by ste vziať do úvahy dĺžku života zvieraťa. Deti majú veľmi radi svojich domácich miláčikov a sú určite veľmi nešťastné, ak sa niečo stane. Pri dobrej starostlivosti sa stredná dĺžka života afrického ježka bielobruchého pohybuje medzi 4-6 rokmi, maximálne však 8 rokov. Ježci však nie sú vhodnými domácimi zvieratami, pretože sú väčšinou aktívni v noci a cez deň spia. Nositeľov s hrotmi nemožno nazvať ani plyšovými hračkami, preto by ste asi mali pre svojho dieťaťa prehodnotiť výber ježka ako domáceho miláčika.

čo jedia ježkovia ako výživu hmyzu pre domáce zvieratá

Čo jedia ježkovia??

Africký ježko bielobruchý je známy ako všežravec. Zviera však miluje hmyz a tie by mali byť súčasťou denného menu. Zvlášť cvrčky, cvrčky, kobylky a šváby by sa mali kŕmiť denne, aj keď mastnejšie múčne červy, zophoby a voskové červy sú vhodné len ako pochúťky. K dispozícii by mali byť denne spolu so sladkou vodou aj špeciálne kŕmne zmesi pre exotických ježkov a vysokokvalitné suché krmivo pre mačky. Ježkovia bielobruchí radi jedia mäso rovnako ako kuracie, morčacie, hovädzie, králičie alebo ryby. Mäso by však malo byť varené a nemalo by mať droby. 1-2 krát týždenne môžete zviera nakŕmiť aj myšiam, ktoré nájdete zmrazené v oddelení plazov v obchode s domácimi zvieratami. Zrelé ovocie je tiež povolené v malých množstvách.

pet ježko výživa suché krmivo pre mačky fressnapf keramické

Medzi potraviny, ktorým sa treba za každú cenu vyhnúť, patria: Mlieko a mliečne výrobky, bravčové mäso, korenie, tvrdé ovocie a zelenina, chlieb a sladkosti. Podvečer by ste mali kŕmiť ježka bielobruchého, pretože až potom sa aktivuje.

Tipy na chov ježkov bielobruchých

Ježko ako domáci miláčik tipy na chov afrických ježkov bielobruchých

Predtým, ako sa rozhodnete pre ježka ako domáceho maznáčika, musíte najskôr skontrolovať, či môžete zvieraťu ponúknuť vhodné ubytovanie. Ak chcete navrhnúť domov ježka vo vlastnom byte, mali by ste zabezpečiť stálu izbovú teplotu 24 stupňov Celzia. Ak takáto teplota nie je v dome vždy možná, potom by sa mal ohriať aj domov ježka.

Africký ježko bielobřichý potrebuje veľa pohybu, a preto je pre chov týchto zvierat povinný dostatočne veľký domov ježkov. Chýbať by nemali ani hračky a cvičebný materiál. Listom, kamienkami a kúskami kôry môžete vytvoriť druhovo vhodný životný priestor.

Chov ježkov ako domácich miláčikov igelheim navrhujú podstielky

Čo potrebujete ako počiatočné vybavenie pre svojho ježka ako domáceho maznáčika:

  • veľký priestor alebo terárium, najmenej 120 x 60 x 60 cm (čím väčšie, tým lepšie)
  • malý domček a ďalšie skrýše
  • vhodný balančný bicykel
  • Miska na jedlo a pitie (napr. Z keramiky)
  • Posteľná bielizeň pre malé zvieratá
  • Rohová toaleta so zodpovedajúcim odpadkom a pieskovým kúpeľom
  • Krmivo pre ježka, napr. B. Hmyz alebo suché krmivo pre mačky

Keďže ježkovia nie sú hlodavce, nemali by ste sa báť, že by okusovali káble, koberce alebo nábytok. Pri voľnom behu v miestnosti s mnohými rastlinami by však nemali byť v dosahu zvieraťa žiadne rastliny, pretože väčšina izbových rastlín je pre ježkov jedovatá..

africký ježko bielobřichý ako domáci maznáčik legálne

Roztomilý ježko trpaslík je vhodným domácim miláčikom pre ľudí, ktorí sú rovnako ako on nočnými sovami a môžu investovať potrebnú starostlivosť. Dokonalý majiteľ ježka by mal byť stále schopný ponúknuť zvieraťu veľký domov a dostatok priestoru na objavné výlety. Okrem toho by ste nemali byť znechutení z kŕmenia zvieracieho hmyzu každý deň.

ježko bielobřichý miláčik krotký roztomilý

Africkí ježkovia bielobruchí sú zvyčajne veľmi krotkí, ale nie sú to žiadne prítulné zvieratá. Samozrejme ich môžete zdvihnúť, držať a hladkať bez toho, aby ste zabudli, že tŕne sú ostnaté a môžu strkať..

Rozhodnutie, či si ježka necháte ako domáceho maznáčika, je výlučne na vás. Ak si však nie ste 100% istí, že môžete investovať čas a úsilie potrebné na jeho starostlivosť, potom africký ježko bielobřichý nemusí byť pre vás tým pravým domácim miláčikom.