Dom a záhrada

Krásna Ikebana – japonské umenie aranžovania kvetov

krásna Ikebana purpurová-vetvičky-graeser-bonsai-misa

Základné princípy pre krásna ikebana sú jednoduchosť, nadradenosť, proporcionalita, harmónia a rytmus. Predstavuje večný kolobeh života.Každý kvet má svoj vlastný charakter a hodnotu, takže správna kombinácia dáva určitý zmysel.

Krásna Ikebana a jej jazyk

krásna Ikebana ružovo-kvetinová-bambusová-zákruta

Rôzne farby použité v Ikebane, ako aj geometrické obrazce a čiary, majú špecifický význam a symboliku. Farby a spôsob, akým sú rastliny kombinované, tvoria ich vlastný jazyk. S týmto jazykom, jazykom Ikebana, môžete vyjadriť pocity, nálady, formy a skúsenosti. Bambus je napríklad symbolom dlhovekosti a vôle, ktorou sa stáva krásna ikebana často kombinované so vždyzelenou borovicou, ktorá je obľúbeným prvkom na Silvestra. Vetvička marhule symbolizuje ženskú krásu a eleganciu, jablko – mier, rodinu a večnú harmóniu. Yasmin znamená radosť zo života a používa sa pri čajových obradoch. Kombinácia ruží a borovice znamená mladosť a dlhovekosť. Borovica v kombinácii s pivonkou symbolizuje mladosť a prosperitu, zatiaľ čo pivonky a bambus znamenajú prosperitu a mier. Orchidea zase symbolizuje radosť. Často sa na to používajú aj chryzantémy, ktoré sú symbolom Japonska krásna ikebana použité. Chryzantémou si vážia vznešení a dôstojní ľudia.

Krásna ikebana – čo musíte vziať do úvahy pri lepení

krásna-ikebana-vínno-ľalia-ružovo-plochá-váza-okrúhla

Zaistite, aby mali rastliny dostatok vody, aby boli dlhšie čerstvé. Aby zostali dlhšie čerstvé, napr krásna ikebana Okrem toho sa používajú rôzne techniky ako rmutovanie, varenie alebo pálenie koncov stoniek. Používajú sa aj rôzne chemikálie. Najbežnejšou technikou používanou v kvetinárstve je rezanie stoniek pod vodou pred ich prilepením. Hovorí sa mu Mizugiri. Aby mierne zvädnuté kvety opäť ožili, stonky sa prerežú pod vodou a listy musia byť vo vode najmenej 30 minút..

Nástroje pre krásnu Ikebanu – Ako najlepšie spolupracujeme s Kenzanom?

krásna-ikebana-sušená-ružová-konáre-listy-nápad

Kenzan je tyčkový ježko, do ktorého sú zapichnuté kvety. Ak použijete kenzan, spodný koniec hrubých stoniek je odrezaný pod uhlom a pozdĺžne sa urobí mierny rez. Vďaka tomu bude jednoduchšie pripevniť kvety k ihličkám. Pri kvetoch s mäkkými stonkami je vhodné ich vodorovne prerezať, vzpriamene zafixovať a až potom ohýbať, aby sa dostali do požadovanej polohy. Na to použite krásna ikebana Trávy tenšie ako ihly, v spodnej časti by mali byť spojené kúskom rovnakého alebo iného prvku. V prípade nageire na to slúžia pevné, ale pružné vetvičky, ktoré sú vo vysokej váze spojené s krížom a slúžia ako opora, na ktorú sa potom prichytávajú kvety.

Krásna ikebana a jej prístupy

krásna-ikebana-vetvička-kvety-biela-misa-moderná-japonsko-biela

  •  Oridome: Táto metóda sa väčšinou používa pre dlhšie vázy. Materiály sú pritom ohýbané. Stonka je podopretá na okraji nádoby a zakrivená časť je vo vnútri. Dolný koniec môže siahať až do spodnej časti vázy.
  • Kiridome: Táto metóda sa používa u rastlín s hrubými stonkami. Tieto sú šikmo odrezané a umiestnené priamo do vázy.
  • Yoko-Varidome: Používa sa horizontálna doska. Vetva alebo stonka sa pozdĺžne prereže, doska sa stane stabilnou a rastlina sa umiestni priamo do nádoby.
  • Tate Varidome: Ak sa použije vertikálna podpera, rastlina sa vertikálne narezie a pripevní k podpere. To je zase podopreté na podlahe alebo na boku vázy.

Ktoré plavidlá sú najlepšie pre krásne ikebany??

Pohľad na umenie Ikebana nad kvetmi konárov stromov

Obvykle sa používajú bronzové a lakované vázy alebo vázy z keramiky, bambusu a dokonca aj z tekvice. Nádoba, v ktorej sú kvety naaranžované, neslúži len na uchytenie jednotlivých častí. Je tiež súčasťou úpravy. Plavidlá z ocele, skla alebo plastov sú v dnešnej dobe stále bežnejšie krásna ikebana vyvolený. Ak si však vyberiete priehľadnú nádobu, musíte si dať pozor na to, ako vyzerá vnútro. Bez ohľadu na materiál by dno malo byť tiež čisté a sústredné. Ak používate vysokú vázu, vyhnite sa preplneniu prvkami. V prípade širokej a plytkej nádoby je dôležité vziať do úvahy spôsob, akým ste použili povrch vody a jej schopnosť dodávať pocit sviežosti..

Aké rastliny a materiály by mali byť zvolené pre krásnu ikebanu

Nápady na dekoráciu konárov borovicových orchideí urobíte aranžmán sami

Okrem zelených listov, vetvičiek a kvetov môžete ísť na to krásna ikebana používajte aj sklo, kov, plast a drevo. Moderná ikebana obsahuje všetky prírodné materiály. Používa sa tiež vinič, obilniny, obilie, ovocie, semená, suché a čerstvé kvety. Obzvlášť dôležité sú vzťahy medzi jednotlivými prvkami, štýl a usporiadanie, priestor, ako aj veľkosť, tvar, štruktúra a farba zvolenej nádoby..

Ak máte položky pre krásna ikebana musíte sa pozerať na celkový tvar a nie na jednotlivé časti. Existujú ikebany, ktoré používajú iba listy, vetvičky a stonky, ale aj také, ktoré obsahujú iba kvety. Listy, napríklad z narcisov, sa často odstránia a znova pripevnia ku kvetu v zaujímavejšom usporiadaní. V prípade kamélie sú naopak listy a stonka najdôležitejšími prvkami a zvyčajne sú kvety odstránené a pripevnené k iným častiam kompozície. Na to môže slúžiť široký list krásna ikebana ale tiež pripevnené k boku, aby vytvorili linku. Odstránenie určitých častí nie je také jednoduché, ako sa zdá. Je to dôležitá zručnosť. Rezanie konárov je vraj nádhera, že toto krásna ikebana vyžaruje, podčiarkuje. Pretože každý kvet má prednú stranu, je potrebné zvážiť, či má byť kvet usporiadaný tak, aby divák videl jeho prednú stranu, zadnú stranu alebo profil..

Vyberte si materiály podľa sezóny

Kvetinové umenie robí aranžovanie z čerstvých kvetov sami

Ten na to krásna ikebana Použité materiály tiež ukazujú, aké je ročné obdobie. Každý festival má svoje vlastné prvky a skladby pre ikebanu. Ďalšou zvláštnosťou Ikebany je jej asymetria. Symbolizuje pohyb a neoddeliteľný celok prázdnoty.

To krásna ikebana – japonské umenie aranžovania kvetov je veľmi rozmanité. Naučiť sa to vyžaduje veľa času, ale je to veľmi vzrušujúce. A aj keď nedodržíte všetky pravidlá, získate ohromujúci efekt.

Čerstvé kvety na stole

Urobte si obrázky kvetinových úprav doma sami, vázy

Moderná váza s kvetmi na výrobu čerstvých konárov sami

Kvetinové úpravy robia z vázy nápady na drevo sami

Konáre stromov zelené listy stromov umenie ikebana

vlastnoručne vyrobte originálne nápady na kvetináče

Aranžovanie kvetín je moderná minimalistická dekorácia doma