Dom a záhrada

Chov kurčiat v záhrade: postavte si kurací tunel sami

Kurací záhradný tunel voliéra drôtený kurník

Ak chcete chovať sliepky vo vlastnej záhrade, musíte splniť niektoré požiadavky. Okrem stáleho kurína je pre pohodu zvierat nevyhnutný aj zelený priestor. Ale ak nechcete, aby sa kurčatá voľne túlali po záhrade, môžete si postaviť kurací tunel. Nižšie vám ukážeme, ako na to.

Chov kurčiat v záhrade – výhody kuracieho tunela

kuracia záhradná králičia drôtená drevená lamela

  • Vaše kurčatá môžu pobehovať bez toho, aby vám na dvore robili nevzhľadný neporiadok.
  • Kurčatá sú tiež pomocníkmi v záhrade. Jedia burinu a ničia množstvo škodcov, ako sú červy, húsenice a slimáky.
  • Škrabaním a klovaním v zemi môžu kurčatá pripraviť pôdu aj na výsadbu semien.
  • Kurčatá nechávajú svoj hnoj za sebou.
  • Predátorov sa báť nemusíte.
  • Kurací tunel je možné postaviť kdekoľvek na dvore. Ak je prikrytý fóliou, môže slúžiť aj ako skleník. Len sa uistite, že trávnik v behu bude určite poškodený.

Ako môžete sami postaviť kurací tunel?

kuracie záhradné tunely-pvc-rúrky-voliérový drôt

Potrebný materiál a nástroje:

pozinkované drôtené pletivo, nazývané aj voliérový drôt

Hliníkový drôt / káblové zväzky / pevný kábel na uviazanie

Voliteľné:

Drevené lamely

Tyče, oblúky alebo rúrky z pružinovej ocele

Kovový uholník v tvare U

Nôž na strihanie káblov / bočný nôž

Pílte, vŕtajte a skrutkujte

Inštrukcie:

1. Cestu kuracieho tunela naplánujte s prihliadnutím na veľkosť a tvar vašej záhrady. Najľahšie je, ak tunel začína od kurína a prebieha pozdĺž záhradného plotu. Ak je to možné, môžete tiež skúsiť nainštalovať jednu dlhú stranu drôtu priamo na plot. Vytvorí sa tak aj akýsi tunel – s trojuholníkovým alebo štvorcovým tvarom.

Veľkosť výbehu závisí od počtu kurčiat. V zásade potrebujete najmenej 20 metrov štvorcových na jedno kura.

Kurča-záhrada-tunel-plánovanie-záhradný plot

2. Ohnite drôtené pletivo do polkruhu a umiestnite ho tak, aby tunel vyzeral ako iglu. Ideálne sú nasledujúce rozmery: 90 cm na šírku a 60 cm na výšku. Spojte mriežkové diely dohromady pomocou zipsov alebo drôtu. Rám z drevených lamiel zaisťuje väčšiu stabilitu konštrukcie. Nie je to však nevyhnutné.

sliepky-záhrada-stavať-kura-tunely-prospešný hmyz

Na zaistenie toho, aby si tunel zachoval tvar, je možné použiť aj tyče alebo rúrky z pružinovej ocele. Najprv zasuňte tyče v pravidelných intervaloch pozdĺž tunela hlbokého asi 20 cm do zeme a ohnite ich do polkruhu. Potom položte mriežku na oblúky a vyčnievajúce konce drôtu vložte na dlhé strany do zeme. Viazajte zips alebo pevnú šnúrku okolo najvyššieho bodu každého oblúka. To dodáva kuraciemu tunelu väčšiu stabilitu.

kurací záhradný tunel voliéra z drôteného pletiva

3. Začiatok a koniec tunela pripevnite k otvoru vášho kurníka, aby mali kurčatá ľahký prístup do tunela. Zaistite, aby bol otvor väčší ako vchod do kurníka.

Ak chcete, môžete si vyrobiť kuracie dvierka z kovovej alebo drevenej platne pri vchode do tunela. Klapka by sa mala pohybovať hore a dole. Takto sa kontroluje prístup do tunela. Dobrým riešením by boli aj jednoduché klapkové dvere z pletiva z voliéry.

4. Druhý koniec tunela je samozrejme uzavretý, aby kurčatá neutiekli.

kurčatá-záhrada-kura-tunel-budova-tipy-drôt

Aby sa jelene alebo väčšie dravce nedostali von a kurčatám bola zaistená dodatočná bezpečnosť, môžete postaviť plot pomocou plotových panelov s veľkosťou ôk 5 x 10 cm. Aby ste zabránili králikom a svišťom v hĺbení otvorov pod nimi, pridajte králik drôt s veľkosťou ôk 2,5 cm.

Veľa zábavy a šťastia!