Dom a záhrada

Choroby orchideí – charakteristiky a tipy na ovládanie

choroby orchideí starostlivosť-ošetrenie-tipy-pomoc-zdravé-rastliny

Tak krásne a ľahko sa starajúce o orchidey, ako o všetky ostatné rastliny, sa môžu vyskytnúť choroby alebo škodcovia, na ktoré je potrebné použiť správnu kontrolu. Keďže orchidey sú väčšinou na parapete alebo na inom chránenom mieste, sú veľmi zriedka napadnuté. Napriek tomu nie je neobvyklé, že sa pri nákupe rastlín zavádzajú choroby, ktoré sa potom môžu prenášať na iné rastliny a orchidey. Máte v súčasnosti problémy so svojimi orchideami a máte podozrenie Choroby orchideí, potom dúfame, že vám môžeme pomôcť s naším zoznamom.

Choroby orchideí – tipy na zdravé rastliny

orchidey choroby oranžová farba tipy na starostlivosť kvety

Dali sme dohromady niekoľko bežných znakov na listoch, ako aj typických škodcov na pekných orchideách, s ktorých pomocou môžete bojovať proti chorobám orchideí. Tieto tipy môžu byť užitočné aj pre iné druhy rastlín. Zvlášť škodcovia sú nielen bežní na orchideách, ale vyskytujú sa aj na iných exemplároch.

Choroby orchideí – vráskavé listy

choroby orchideí vráskavé listy-nesprávne podmienky-rast

Tento bežný problém je typický pre druhy Oncidium, Miltonia, Cambria, Odontoglossum a Promenea, ktorých starostlivosť je komplikovanejšia. Novo rastúci list rastliny pôsobí vráskavo a pripomína harmoniku. Ak ste si všimli takýto problém, určite vás bude zaujímať, čo je dôvodom týchto chorôb orchideí.

Orchidey a choroby

choroby orchideí akordeón-rast-druhovo-typické

Rovnako ako všetky ostatné rastliny, aj tieto orchidey majú určité požiadavky na životné prostredie a starostlivosť. Dostatok svetla, vody a vhodná vlhkosť sú dôležité pre predchádzanie chorobám orchideí. Ak tieto nie sú ponúkané, rastliny prestanú rásť. Ak sa rastliny budú opäť cítiť dobre, budú pokračovať v raste. To však vytvára tieto vrásky. Zlou správou je, že tieto vrásky nie je možné neskôr opraviť. Listy v strede normálnych listov nevyzerajú veľmi pekne, ale našťastie rastline neškodia. Budúcemu rastu akordeónu sa môžete vyhnúť iba starostlivosťou o druhovo primeranú starostlivosť.

Orchidey a choroby – padajúce listy

choroby orchideí žlté listy-proces starnutia-korene

Pri odrode Phalaenopsis majitelia často panikária, keď listy začnú žltnúť a po chvíli odpadnú. To však nemusí nevyhnutne súvisieť s chorobami orchideí. Ak spodné listy opadávajú, je to zvyčajne normálny proces. Pád starších listov je bežný proces starnutia, ktorý obvykle prebieha v chladnejších ročných obdobiach a nijakým spôsobom nepoškodzuje rastliny..

Chudobné podmienky

choroby orchideí tipy-starostlivosť-liečba-ružový kvet

Mali by ste však zvážiť ostatné možnosti a skontrolovať, či podmienky nakoniec nemusia byť neadekvátne. Na jednej strane môže byť dôvodom straty listov aj nedostatok svetla. V tomto prípade však niektoré alebo dokonca všetky listy zožltnú. Teraz by ste mali konať rýchlo, pretože oslabená rastlina je teraz náchylnejšia na choroby orchideí. Umiestnite ho na svetlé miesto, ale mimo priameho slnečného svetla.

Možné príčiny chorôb

choroby orchideí-klipy-tvar srdca-dekorácia-nápad-kvetinová izba-dizajn

Ak nie je nič zlého na umiestnení vašej orchidey, existujú dva ďalšie možné dôvody žltých listov. Na jednej strane to môže byť napadnutie škodcom ako choroba orchideí (nižšie uvádzame niektorých škodcov) a na strane druhej môže byť potrebný nový substrát. Toto by sa malo meniť každé dva roky. Časom sa rozpadá, kondenzuje týmto spôsobom a korene, ktoré vyžadujú veľa vzduchu, hnijú. Poznáte to podľa žltých listov.

Hnedé alebo čierne škvrny

choroby orchideí-škvrny-hnedé-končeky-zamorenie

Opäť existujú rôzne možné príčiny týchto chorôb orchideí. Niekedy sa problém nedá vyriešiť, čo bohužiaľ môže viesť k tomu, že chorú rastlinu bude potrebné zlikvidovať, aby sa nenakazili aj ďalšie vzorky. Nenamaľujme však hneď čerta na stenu. Najprv sa bližšie pozrite na škvrny, aby ste určili možnú príčinu.

Úpal – častý problém v lete

choroby orchideí-úpal-nebezpečenstvo-letné-listy-hnedo-žlté

Ako už viete, priame slnko orchidei neprospieva. Rastline sa obzvlášť zle darí v okne orientovanom na juh, ak neexistuje zaručená ochrana pred slnkom. Pri spálení od slnka sa objavia hnedé škvrny, ktoré pomaly sčernejú a pri dlhšom pobyte na slnku môžu v strede dokonca zbelieť. Že je to spálenie od slnka, si všimnete aj vtedy, keď sa škvrny nezväčšujú ani nerozširujú a sú suché. Teraz konajte rýchlo, pretože v ranom štádiu (ak sú škvrny viac žltkasté) môžu dokonca opäť zmiznúť. Premiestnite rastlinu tak, aby oslabená rastlina neprilákala ďalšie choroby orchideí. Ak máte priestor iba na slnečnom mieste, poskytnite mu slnečnú ochranu. Na to sa dobre hodia závesy, nie celkom zatiahnuté rolety alebo dokonca väčšia, slnkom milujúca rastlina.

Plesňové infekcie

choroby orchideí-plesne-infekcie-vysoká vlhkosť

Škvrny sú však pri týchto chorobách orchideí tiež hnedé, ale nie sú suché a šíria sa pomaly. Povrch je nerovný a niektoré miesta sa potopili. Huby sa vyvíjajú, keď je príliš veľa vlhkosti. Jedným z dôvodov je preto príliš časté postrekovanie listov vodou. Takzvaná choroba čiernych škvŕn (Phomopsis viticola) je nákazlivá, a preto by ste mali postihnutú rastlinu izolovať. Potom odrežte postihnuté oblasti. Použite ostrý nôž, ktorý musíte pred a po každom použití dezinfikovať. To isté platí pre vaše ruky. V opačnom prípade riskujete infekciu iných rastlín. Okrem toho môžete použiť vhodný prostriedok nápravy. Len to však často nestačí, pretože huby sú tvrdohlavé. Tiež znížte vlhkosť. Na tento účel môžete vetrať. Vyhnite sa však prievanu

Baktérie ako choroby orchideí

choroby orchideí-baktérie-bodky-hnedé-malé

Bakteriálne infekcie sú rovnako trvalé a vysoko nákazlivé. Izolácia chorej rastliny je preto povinná! Pri baktériách listy nielen žltnú. Tieto choroby orchideí vyvíjajú hnedé škvrny, ktoré sú v liste mierne zapustené a majú ostro ohraničený okraj. Okrem toho je na listoch a plesni často vlhký povrch. Pri takýchto chorobách orchideí je likvidácia zvyčajne lepším rozhodnutím, pretože hojenie je veľmi ťažké. Ak sa však svojej orchidey nechcete tak rýchlo vzdať, postupujte ako pri napadnutí hubou. Odrežte choré oblasti a nezabúdajte na adekvátnu dezinfekciu. To platí aj pre umiestnenie rastliny. Použite napríklad peroxid vodíka. Rovnako dôležité je, aby ste zmenili substrát a kvetináč.

Tlejúce orchidey – stonková hniloba

choroby orchideí-stonka-hniloba-vyhnite sa-zlému zalievaniu

Takzvaná stonková hniloba je jednou z typických chorôb orchideí. Ako naznačuje názov, začína na kmeni a ďalej sa šíri do listov. Táto hniloba je spôsobená nesprávnym zalievaním a baktériami vo vode. Je dôležité poznamenať, že osy listov, to znamená oblasť, kde listy vyrastajú z kmeňa, sa nesmú polievať. Voda tam zostáva a nemôže sa dostatočne rýchlo odpariť, najmä keď je vlhkosť vzduchu vysoká. To vedie k prehnitosti kmeňa. To isté platí pre prebytočnú vodu v kvetináči, ktorá zasahuje korene a listy, ktoré v oblasti osi zhnednú a po chvíli opadnú.

Správne zalievanie na liečbu chorôb orchideí

choroby orchideí sypú-vyhnite sa napadnutiu hubami-biele kvety

Mali by ste preto poriadne zalievať a dbať na to, aby ste zabránili hromadeniu prebytočnej vody. Ak je postihnutých iba niekoľko koreňov, orchideu je možné ešte zachrániť pred týmito chorobami orchideí. Hnilé korene stačí odstrihnúť dezinfikovanými nožnicami. Potom treba orchideu nechať suchšiu, aby sa zbavila prebytočnej vlhkosti. Ak sú však všetky korene alebo dokonca kmeň zhnité, je nemožné rastlinu zachrániť.

Hniloba srdca

dezinfikovať choroby orchideí-korene-hnilé-stonky-hniloby

Ako už bolo spomenuté, východiskový bod pre hnilobu ako choroby orchideí môže byť aj v oblasti pazúch listov. Rastlinu môžete zachrániť, pokiaľ nebude zasiahnutá žiarovka. V tomto prípade odrežte listy. Rozhranie sa potom najlepšie dezinfikuje práškom z dreveného uhlia. Často sa používa aj škorica. Potom polievajte striedmejšie a predovšetkým iba potápaním, aby sa voda nedostala späť do podpazušia a aby sa u orchideí nevyvíjali choroby.

Púčiky vysychajú a opadávajú – príčinou je nedostatok vlahy

choroby orchideí-suché púčiky-pomoc-vlhkosť

Tieto choroby orchideí sú celkom bežné a môžu mať rôzne príčiny. Prvou logickou príčinou je príliš zriedkavé zalievanie. Ak orchidea rýchlo vyschne, púčiky sa zhodia, ale často sú zasiahnuté aj kvety. Aby ste sa tomuto problému vyhli, je dôležité, aby ste dodržiavali pravidelný rytmus polievania. Najlepším spôsobom, ako to ovládať, je nechať si na to konkrétny deň v týždni. V lete je potrebná týždenná zálievka, v zime stačí polievať každé dva týždne. Rytmus ovládate najlepšie tak, že si vyberiete konkrétny deň a vždy sa ho budete držať. Nápomocný je aj pohľad do priehľadného hrnca. Vodné kvapôčky vo vnútri, ako aj zelené korene naznačujú, že je dostatok vlhkosti. Ak sú korene striebristé, je možné ich poliať.

Zmena miesta

choroby orchideí-púčiky-suché-vylučovanie-príčiny

Pri kúpe novej orchidey je to zvyčajne príčina a nie nejaké špecifické ochorenie orchideí. Vo vašom dome sú všetky podmienky iné ako v kvetinárstve alebo železiarstve. Tento prepínač stresuje rastlinu a spôsobuje, že jednoducho odhodí púčiky. Toho by ste sa nemali báť. Pretože na základni bývalých púčikov sa môžu vytvárať s náležitou starostlivosťou. Ak je to potrebné, stačí byť trpezlivý, kým nový kvetný kmeň nevyrastie.

Koncepty

choroby orchideí-púčiky-vysušené-dôvody-nápady

Niektoré choroby alebo problémy s orchideami sú spôsobené prievanom. To nie je dobré ani pre nás ľudí, ako by to inak mohlo byť s rastlinami. Ale nenechajte sa tým odradiť. Prievan nie je spôsobený iba príliš dlhým otváraním okien. Dokonca aj v zime, keď je okno zatvorené, môže dôjsť k prievanu, konkrétne keď je orchidea na okennom parapete a nad radiátorom. Stúpajúci teplý vzduch potom vytvára prievan. Čím vyšší je strop, tým väčší je prievan spôsobený ohrevom vzduchu.

Tmavá poloha a priame slnko

choroby orchideí-suché-kvety-tipy-starostlivosti-umiestnenie

Orchidey nemajú radi priame slnko, ale potrebujú veľa svetla. Severné okno je v lete perfektné, ale vo zvyšku roka nestačí. Toto tmavšie obdobie roka spôsobuje, že rastlina zbavuje kvetov. Vyhľadajte si preto iné trvalé miesto alebo rastlinu včas presuňte. Východné okno alebo umiestnenie na juhu alebo západe s ochranou pred slnkom sú perfektné. Ochrana pred slnkom je obzvlášť dôležitá pre prevenciu chorôb orchideí, pretože nielen listy môžu inak horieť. Kvety môžu byť tiež preliate.

Škodcovia na orchideách

orchidea-choroby-pekná izbová rastlina-ružovo-biela

Pravdepodobne vás zaujíma, ako môžu choroby orchideí vznikať, keď sú škodcovia skutočne viditeľní. Nie je to úplne správne. Mnoho škodcov sa šikovne skrýva pod listami alebo v substráte a objavia sa až vtedy, keď už poškodili rastlinu. Pravidelná kontrola rastliny je najlepšou prevenciou. Ak ste už na rastline objavili zmenu, ktorú nemožno vysledovať k vyššie uvedeným príčinám, pravdepodobne máte do činenia s jedným z nasledujúcich rán. Izolujte infikovanú rastlinu, aby ste chránili ostatných, a preventívne skontrolujte zvyšok vzoriek. Už by ste sa mohli nakaziť.

Choroby spôsobené múčnatkami

choroby orchideí-vlnený-hrach-biely-malý-hmyz

Mealybugs patrí k tým škodcom, ktorí sa skrývajú pod listami a spôsobujú choroby orchideí. Oni sú tiež známi ako mealybugs. Môžu sa nachádzať aj v pazuchách listov budovaním izolovaných hniezd. Odsávaním miazgy poškodzujú rastlinu. Vizuálne ich spoznáte podľa toho, že sú nadýchané. Porovnajte ich s vatovými tampónmi. Pri nasávaní miazgy vylučujú aj látky, ktoré poškodzujú rastlinu. Patrí sem fruktóza preferovaná hubami. Vo voľnej prírode proti napadnutiu pomáha užitočný hmyz, ako sú mravce a lienky. Ako izbová rastlina však potrebujete pomoc z vašej strany. Namočte vatové tampóny do alkoholu a odstráňte jednotlivé hniezda. Chemické činidlá len zriedka pomáhajú, pretože mealybugs majú ochrannú škrupinu. Potom je potrebná pravidelná kontrola.

Choroby orchideí – kontrolný hmyz

orchidey-choroby-rozsah-hmyz-zamorenie-kontrola-škodcovia

Hmyz šupín ako pôvodca chorôb orchideí je veľmi podobný múčnatkám. Vaša škrupina vás ochráni pred chemikáliami a znova vysajte miazgu rastliny. To je výhoda pri použití činidla, ktoré najskôr absorbuje rastlina a potom vši. Je to však zdĺhavý proces. Najrýchlejší spôsob, ako dosiahnuť úspech pri kontrole týchto škodcov, je použiť olej zo slonov alebo čajovníka. Pomocou vatového tampónu nasajte olej a potom ho nakvapkajte na vši. Zvieratá sú izolované a už nedostávajú kyslík, načo sa udusia. To tiež pôsobí proti plodu súčasne. Malo by sa zabrániť jednoduchému zoškrabaniu vší. Pritom riskujete poškodenie rastliny.

Vošky

choroby orchideí-biela-jednoduchá-izbová rastlina-užitočné-inšpirácie

Nenávidené vošky sú len zriedka príčinou chorôb orchideí. Ak ste na svojich rastlinách niečo objavili, je to pravdepodobne na mladých listoch, stonkách kvetov alebo na samotných kvetoch. Tam opäť odsajete šťavu a podobne ako mušieky aj fruktózu. Opäť, pretože nemôžete pomôcť mravcom, použite namiesto toho extrakt z chryzantémy. Nepoškodzuje rastlinu, ale úspešne pôsobí proti otravným všiam. Po ošetrení orchidey pravidelne kontrolujte výskyt vší.

Thrips v orchideách

choroby orchideí-thrips-krídla-nebezpečné-sanie škodcov

Thrips, ktoré spôsobujú choroby orchideí, dostávajú dokonalé životné podmienky suchým vzduchom. To je zvyčajne prípad umiestnenia nad ohrievačom. Okrídlených a 1 mm veľkých škodcov možno nájsť pod listami, kde prepichnú bunky, aby potom nasali šťavu. Listy žltnú a nakoniec opadávajú. Insekticídy sú pri týchto zvieratách veľmi nápomocné. Alternatívne môžete tiež pripraviť roztok oleja, saponátu a vody. Jednoducho zmiešajte 2 polievkové lyžice oleja a trochu saponátu s litrom vody v rozprašovači a nastriekajte svoju orchideu. Opakujte to niekoľkokrát, kým sa nezbavíte tvorov.

Roztoče pavúkov

choroby orchideí-pavúk-roztoč-škodlivé-zvieratá-vlhké-plátno

Rovnako ako strapky, aj roztoče majú radi suchý vnútorný vzduch. Z tohto dôvodu je veľmi užitočné zvýšiť úroveň vlhkosti na niekoľko dní. Ponorte napríklad svoju rastlinu a potom črepník zabaľte do plastového vrecka. Drobní škodcovia (s veľkosťou 0,3 až 0,5 mm) sa zhromažďujú na spodnej strane listu. Uštipnutie roztočom, ktoré spôsobuje choroby orchideí, odfarbí listy striebristo, čo opäť spôsobí žlté listy, ktoré neskôr opadajú. Tu vám insekticídy nepomôžu. V skleníkoch sa často používajú pomocníci z prírody. Dravé roztoče sa ukazujú ako perfektný bojovník. V byte sa to robí ručne. Utrite zvieratá jednoduchou vlhkou handričkou. Alternatívne postriekajte orchideu roztokom vody a neemového oleja (neemový olej), ktorý opakujte niekoľkokrát.