DIY

Zostavte si svoj vlastný včelí žľab na pitie z rôznych materiálov – záhradné dekorácie vhodné pre včely a urobte si to sami

Stále viac majiteľov záhrad sa pokúša vytvoriť balkón alebo záhradu priaznivú pre včely vysádzaním kvetov, ktoré ich lákajú a poskytujú im dostatok potravy. To je samozrejme veľmi užitočné v boji proti úmrtiu včiel. Nie je to však jediná vec, ktorú môžete urobiť. Včelí žľab môžete postaviť aj sami a nemusíte byť na to majstrom. So skutočne jednoduchými položkami a zdrojmi ich získate rýchlo. Projekt je veľmi zaujímavý aj pre deti. Pri práci, ručných prácach a budovaní spoločne im môžete vysvetliť význam včiel a iného opeľujúceho hmyzu a trénovať toleranciu voči prírode..

Postavte si vlastné včelí žľab – včely pijú vodu?

Postavte si včelie žľaby sami - nápady, ako sa vyrobiť

Odpoveď je vlastne zrejmá, inak by sme vám sotva odporučili napájačku pre včely. Otázkou by malo byť skôr to, či hmyz pije iba vodu, alebo uprednostňuje alebo potrebuje iné prísady, ako je cukor. Niektorí ľudia sa rozhodnú použiť cukor alebo medovú vodu potom, čo si sami postavia včelí žľab, pretože hmyzu sa to obzvlášť páči. Čo je dobre mienené, je niečo iné ako prospešné: napríklad med môže obsahovať baktérie alebo spóry, ktoré včely infikujú a potom prenášajú na ostatných.

Postavte si svoje vlastné včelie koryto - nápady na záhradu alebo balkón vhodné pre včely

V prípade cukru toto riziko neexistuje, existuje však iné: ostatné včelstvá sa potom pokúšajú „okradnúť“ postihnuté včelstvo. Aj tu sa môže jeden človek nakaziť druhým, potenciálne chorým. Keďže chcete zabrániť smrti včiel pijanom, nie je to dobrý nápad. Pri stavbe vlastného včelárskeho žľabu si teda vyberte jednoduchú vodu! Najlepšie z jazera, potoka alebo rybníka alebo z dažďového suda. Ak to nemáte k dispozícii, vezmite si vodu z vodovodu, ale nechajte ju najskôr niekoľko dní odstáť. Tiež je dôležité, aby voda v napájačke nebola príliš studená. Mimochodom, vhodná je aj bazénová voda.

A na čo včely vodu potrebujú??

Postavte si včelí žľab sami - čo je to hmyzí žľab a na čo slúži

Jednak včely prirodzene pijú vodu samy. Potrebujú to na trávenie. Aj keď je na jar dostatok rosy, ktorú na tento účel používajú, v lete je vlhkosť ťažšie nájsť. Včely si môžu ušetriť dlhé hľadanie tým, že si postavia vlastné včelstvo. Včelám sa tým tiež zabráni v utopení v hlbokej jazierkovej alebo bazénovej vode, pretože hmyzu staviate tak, že voda je extrémne plytká. Včely tiež používajú vodu na polievanie svojho potomstva.

Čo je to vlastne včelí žľab??

Expandovaná hlina, drevená doska a mini rybníky robia včelám jar a leto

A ako vyzerá včelí žľab? Včelí žľab môžete postaviť sami pomocou najrozmanitejších nádob. Je len dôležité, aby boli čo najrovnejšie alebo plné predmetov na pristátie. Tieto predmety (kamene, mramory, palice a pod.) Chránia včely aj pred utopením. Lektvary môžete vyšperkovať rôznymi spôsobmi, napríklad použitím rastlín. Výsledkom je v zásade atraktívny mini rybník, ktorý je nielen užitočný, ale aj dekoratívny. Nižšie vysvetľujeme, ktoré rastliny sú vhodné na zalievanie včiel.

Postavte si svoj vlastný včelársky žľab

Postavte si svoj vlastný včelársky žľab so sklenenými kameňmi a štrkom

Ako už bolo spomenuté, plochý kontajner tvorí základ. Môže to byť misa, podnos alebo tanier hlineného hrnca. Ak chcete, môžete si dokonca vyrobiť nádobu sami z rýchloschnúceho betónu a potom ju namaľovať, ako sa vám páči. Nižšie vám ukážeme niekoľko nápadov na kopírovanie:

Včelí žľab môžete ľahko postaviť sami z jednoduchého hlineného hrnca. Na hrniec a tanier môžete vopred namaľovať čokoľvek chcete, najlepšie pomocou farby v spreji. Akonáhle farba zaschne, položte hrniec hore dnom na požadované miesto. Naplňte tanier jedným z nižšie uvedených nápadov a položte ho na hrniec. Ak chcete stabilnejšiu konštrukciu, môžete tanier na hrniec natrvalo pripevniť aj horúcim lepidlom. Je to tiež obľúbená možnosť pre vtáčie kúpele.

Postavte vodné vane pre včely pomocou guličiek a sklenených kamienkov

Postavte si vlastné taniere na včely s mramormi v tanieri hlineného hrnca

Mramorové alebo sklenené kamene, ktoré sa používajú aj do akvárií, vyzerajú obzvlášť pekne vo včele. Jednoducho to rozložte do misky a potom ju zalejte trochou vody. Skutočne nemusí byť veľa vody, ak si postavíte vlastný včelí žľab. Je dôležité, aby ste sa uistili, že guličky a kamene dostatočne vyčnievajú z vody, aby včely mohli pristávať a zdržiavať sa.

Postavte si svoj vlastný včelí žľab na pitie zo skutočných kameňov

Zásobovanie včiel vodou proti úhynu včiel hlinenými platňami a hromadami štrku

Ideálne sú kamienky alebo menšie riečne kamene. Majú tiež drsný povrch, čo hmyzu uľahčuje držanie. Pokiaľ je vám prirodzený vzhľad trochu nudný, môžete kamene aj vymaľovať. Bol by to skvelý nápad, napríklad ak by ste si s deťmi sami postavili včelí žľab. S nimi potom môžete najskôr pripraviť kamene a potom ich použiť na navrhovanie elixírov.

Veľmi sa nám páči aj tento nápad, pri ktorom boli z kameňov postavené malé kôpky, na ktoré potom môžu včely pristáť. Ak použijete veľký hlinený tanier, je tam dokonca dostatok miesta aj pre črepníkovú rastlinu alebo kvetinu.

palica

Nápad s kamienkami a palicami v kovovej miske do záhrady

Tyčinky sú veľmi prospešné a dajú sa kombinovať s kamienkami. Môžu voľne plávať vo vode, byť umiestnené cez kamene alebo vyčnievať cez okraje misky. V zásade sa môžete s ich zložením hrať, ako chcete, kým nie ste spokojní so vzhľadom svojich elixírov. Napájačku na hmyz si môžu deti vyrobiť aj sami.

Používajte zátky na víno

Postavte si svoj vlastný včelí žľab s korkom vo vode

Zátky sa správajú podobne ako tyčinky alebo malé kúsky naplaveného dreva. Plávajú na hladine vody a sú skvelou príležitosťou pristáť, držať sa a piť. Ale to, že tento materiál pláva vo vode, neznamená, že môžete alebo by ste mali nádobu úplne naplniť. Aj tu nemusí byť voda taká hlboká, aby sa včely neutopili.

Postavte si svoj vlastný včelí žľab s expandovanou hlinkou

Postavte si svoj vlastný včelí žľab na pitie s keramzitom, kamienkami, machom, šiškami

Expandovaná hlina sa správa ako tyčinky a korky. Pláva na hladine vody, čím vytvára vhodnú pristávaciu plochu. Expandovaná hlina je tiež pekná na pohľad, najmä keď ju kombinujete s inými prírodnými materiálmi. Samozrejme, misku je možné naplniť expandovanou hlinkou iba vtedy, ak sa vám to viac páči.

Malá pláž včiel

Chladná pláž, kde sa včely môžu zapíjať pieskom a kamienkami

Pomocou piesku vytvorte včelám miesto na pristátie. To môže naplniť celú misku, pričom by mala byť na jednej strane vyššia a na druhej hlbšia, aby bolo možné misku naplniť trochou vody. Presne ako na pláži! Ďalšou možnosťou by bolo skombinovať piesok a jemný štrk a oddeliť ich kameňmi.

Ak si včelí žľab postavíte sami, môžete byť skutočne kreatívny. Odporúčame však používať materiály, ktoré sú čo najprirodzenejšie.

Vyrobte si vlastnú včelu zalievanú mušľou

Slávky a morské slimáky v modrej škrupine ako pristávacie plochy pre včely

Už asi viete, že mušle z vašej dovolenky sa dajú využiť na množstvo ručných projektov. A aj keď nemáte k dispozícii žiadne guličky na zalievanie včiel, tieto prírodné materiály sa ukazujú ako vynikajúci variant. Ak chcete včelí žľab postaviť pomocou mušlí sami, môžete ho použiť ako ktorýkoľvek iný materiál: Rozložte ho do misy a naplňte vodou. Alebo čo keby ste najskôr posypali pieskom, vysypali naň nejaké mušle a potom zaliali vodou? Dovolenka je zaručená!

Postavte si svojho vlastného včelára ako projekt pre deti z uzáverov fliaš a nanukov

Vyrobte si s deťmi koryto hmyzu pomocou paličiek od nanuku a uzáverov na fľaše

Nepripadá vám tento včelí bar tiež úplne sympatický? Myslíme si, že vaše deti si užijú veľa zábavy pri výrobe takej zaujímavej stavby z paličiek od nanuku a vrchnákov od fľaše. Všetko, čo potrebujete, je veľa tyčiniek a viečok od nanuku, ktoré môžete zlepiť horúcim lepidlom. Hotovú včelú tyčinku potom jednoducho prilepte alebo pribíjajte na dosku, ktorú môžete nalepiť do stredu záhona. Viečka môžete naplniť vodou takmer po okraj, aby hmyz mohol piť vodu bez toho, aby sa musel príliš predkláňať.

Pokyny na zalievanie včiel na aranžmán s kvetmi

Kreatívny nápad na terasu - vysaďte vane a poskytnite im malé napájačky

Vezmite veľký kvetináč alebo vedro, do stredu umiestnite vhodnú nádobu na napájadlo a priestor medzi týmito dvoma nádobami zalejte zeminou. Môžete tam zasadiť kvety, najlepšie samozrejme tie, ktoré včely lákajú. Alternatívne môžete veľký črepník úplne zasypať zeminou, v strede pri výsadbe nechať dostatok voľného miesta a potom malý jednoducho postaviť. V malom kontajneri si potom môžete sami postaviť požadovaný včelí žľab. Takýmto spôsobom je možné postaviť celú rastlinnú pyramídu.

Hotové včelie koryto umiestnite kam?

Postavte si svoj vlastný včelí žľab na pitie z prírodných materiálov - mach, kamene, palice

Postaviť si včelí žľab svojpomocne je jedna vec – kam by sa však potom malo uberať? Blízko záhonu, kde si hmyz zhromažďuje potravu, by bolo ideálne. Naši okrídlení priatelia majú teda svoju vodu blízko. Mali by ste však uprednostniť miesto, ktoré je slnečné, ale nie na prudkom slnku. Miesto s ranným alebo večerným slnkom, polotieňom pod stromom alebo čiastočne chránené pred slnkom vysokou trávou alebo kríkmi je preto vhodné. Ďalej by mal byť žľab proti hmyzu chránený pred vetrom.

Ak si na jar postavíte včelí žľab a postavíte ho skoro, včely (a ďalší hmyz, ako napríklad motýle) si naň rýchlo zvyknú a budú ho pravidelne používať. Nemali by ste preto neskôr meniť miesto a zaistiť, aby bola vždy k dispozícii sladká voda.

Ktoré rastliny na zalievanie včiel?

Na zavlažovanie hmyzom používajte hlboké taniere a riečne kamene

To, ktoré kvety a rastliny pre včelí žľab môžete kúpiť, závisí samozrejme od rôznych vecí – jednak od toho, či by rastliny mali byť mimo koryta alebo vnútri, teda vo vode. Navyše je tu aj neskoršie umiestnenie, pretože niektoré kvety vydržia slnko, iné menej. Predtým, ako sami postavíte včelí žľab, premýšľajte o tom, kde chcete, aby bol neskôr. Podľa toho si môžete vybrať ľubovoľný počet kvetov na výsadbu na okraji, ktoré sú inak vhodné na výsadbu v kvetináčoch. Najlepšie by boli, samozrejme, odrody vhodné pre včely, ktoré tiež priťahujú hmyz a dodávajú mu nektár.

Ručné práce s prírodnými materiálmi pre záhradu - taniere naplňte machom a vodou

Ak sami staviate akési mini jazierko v plytkej vani ako včelí žľab, vodné rastliny sú vhodné aj na výsadbu. Okrem iného sú vhodné nasledujúce:

  • Mini papyrus
  • Európske more môže
  • odolná indická kvetinová trubica
  • Kačica
  • Mastné listy

Na tento účel je najlepšie nechať si poradiť v záhradnom centre.

Udržiavať

Postavte si svoj vlastný včelí žľab na pitie z prírodného kameňa a piesku a s ozdobnými kameňmi

Chcete teda postaviť koryto hmyzu, ale majte na pamäti, že vyžaduje aj určitú údržbu. V opačnom prípade, najmä v teplom lete, môžu vzniknúť početné zárodky, ktoré hmyzu spôsobia nevoľnosť. Z tohto dôvodu musí byť napájadlo a jeho obsah pravidelne čistené. To znamená, že nielenže musíte vodu častejšie vymieňať, ale musíte tiež vyčistiť alebo vymeniť použité prvky. Na tento účel by mala stačiť horúca voda a kefa. Denaturovaný alkohol je vhodný aj na odolné škvrny. Potom ho však musíte dobre opláchnuť.

Mnohí sa obávajú, že včelí vodár by mohol prilákať komáre. A skutočne, títo škodcovia majú tiež radi vodu. Koniec koncov, slúži im, okrem iného, ​​na kladenie vajíčok. Pravidelná výmena vody tiež odstráni všetky vajíčka a larvy a zabráni ich množeniu. V opačnom prípade môžete správnymi rastlinami tiež udržať komáre mimo záhrady alebo napájadla. Potom, čo si včelí žľab postavíte a postavíte sami, rozmiestnite okolo neho vhodné kvety. Čo to je, sa dozviete v tomto článku.

Máte teraz chuť urobiť radosť ďalšiemu hmyzu a poskytnúť mu úkryt? Čo tak urobiť si hmyzí hotel sami?