DIY

Vyrobte si pečiatky sami – 11 DIY nápadov s návodom

Urobte si pečiatky sami guma-kvety-srdce-kutilstvo

Či už ide o zdobenie pohľadníc, obálok alebo pozvánok – v zásade môžete opečiatkovať akýkoľvek papier. V tomto článku predstavujeme niekoľko DIY projektov, ktoré môžete využiť na kreativitu Vyrobte si pečiatky sami môcť. Zozbierali sme nápady s použitím rôznych materiálov, ktoré sú ideálne aj pre ručné práce s deťmi.

Vyrobte si pečiatky sami z dostupných materiálov

Vyrobte si vlastné pečiatky s drevenými korkovými motívmi

Zbierate svoje vínne zátky len pre prípad? Ak nie, môžete začať hneď, pretože sú perfektné na držadlá domácich pečiatok! Na tieto pečiatky potrebujete aj drevené rozhadzovacie ozdoby, ktoré nájdete v každom remeselníckom obchode.

Vyrobte si pečiatky sami – krásna dekorácia na pohľadnice

Vyrobte si pečiatky sami

Drevené platne sú prilepené k jednému koncu korku silným lepidlom a zafarbené. Ručne vyrobené pečiatky sú hotové a ešte lepšie ako kupované, pretože máte slobodu vybrať si motív sami a zároveň sa zabaviť. Blahoželanie môžete napríklad okoreniť pečiatkami alebo si ho dokonca vyrobiť sami. Korkovými pečiatkami môžete ozdobiť baliaci papier alebo napríklad ozdobiť vlastnoručne vyrobenú darčekovú škatuľu a dodať mu osobnú atmosféru. Farbu zmiešajte s trochou vody, aby bol motív na papieri dobre viditeľný a obrysy vášho motívu zostali čisté. Ak ste náhodou namiešali trochu viac vody, odložte pečiatku a počkajte chvíľu, kým farba trochu zaschne. Skúste to, je to naozaj rýchle a jednoduché! Mimochodom, korkové pečiatky môžete jednoducho vytvárať z vínnych zátok. V závislosti od zvoleného motívu môžete nožom poškriabať figúrky priamo do korkov. Ak sa to stane rýchlo alebo sú vybrané motívy jednoduché a bez mnohých dekorácií, je to skvelý spôsob, ako sa opečiatkovať.

DIY pečiatky vyrobené z kameňov a penovej gumy

Urobte si pečiatky sami kamene-špongia gumené-farebné-kutilstvo

Ak chcete ozdobiť baliaci papier korkovými pečiatkami, máte možnosť v priebehu okamihu navrhnúť kotúče známok, pomocou ktorých ľahko a rýchlo ozdobíte väčšie plochy. Z penovej gumy môžete vystrihnúť požadované motívy a tentokrát ich prilepiť okolo vínneho korku. To isté platí pre vzory, ktoré poškriabete priamo do korku. Potom vyvŕtajte zátky a cez otvor zatlačte farebnú ceruzku, ktorú môžete použiť ako držadlo. Vaše dieťa teda môže pečiatku preložiť po papieri. Na papieri môžu byť tiež vytvorené skvelé farebné vzory, ak okolo korku prilepíte vlnenú niť. Môžete si byť istí, že baliaci papier bude jedinečný a obdarovaný to ocení.

Kamenné pečiatky nie sú také bežné, ale dajú sa rýchlo vyrobiť a vyzerajú skvele. Potrebujete len malé šablóny z penovej gumy a samozrejme kamene, ktoré nájdete dokonca aj vonku. Nálepky nalepte na kamienky, zafarbite ich atramentovou podložkou a začnite pečiatkovať.

Poďakujte sa pečiatkou

Vyrobte si pečiatky sami-ozdobte-tašky-drevené-kocky-nápisy

Pečiatky s písmom sú skvelé! Predstavujeme myšlienku výroby pečiatky „Ďakujem!“ Sami. Je ideálny pre svadobné darčeky alebo len na prejavenie vašej vďačnosti. Potrebné materiály budete potrebovať:

– guma na vyrezávanie

– rezbársky nôž

– ceruzka

– guma

– Biely papier

– atramentová podložka

– rezačka

– drevené kocky

– silné lepidlo

Vyrobte si pečiatky sami – návod na vyrezávanie

pečiatka-urobte si-označený-návod-diy-kroky

Najprv napíšte požadované písmo ceruzkou na biely list papiera. Potom položte list lícom nadol na gumu a vyhlaďte ho gumou. List opatrne vyberte a v prípade potreby postup zopakujte. Teraz začneme vyrezávať! Najprv odstráňte rohy a potom vyrežte písmo. Na tento účel použite frézu a rezbársky nôž. Keď skončíte s vyrezávaním, odstráňte prach z gumy a prilepte ju na drevenú kocku. Nakoniec ho namočte do tušu a vyskúšajte pečiatku.

Penová guma na drevených blokoch – vyrobte si pečiatky sami

pečiatka-urob si sám-drevené-bloky-molitan-guma-rôzne-tvary

Pečiatky pre deti môžete vyrobiť aj z penovej gumy s drevenými kockami. Ak nechcete kupovať hotové šablóny, môžete si tvar vystrihnúť sami z listov penovej gumy. Takto vyzerajú vaše pečiatky ručne vyrobené, čo prináša čaro. K pečiatkam pre deti sú potrebné penové gumené listy, drevené bloky, lepidlo a pero. Pero nakreslite zvolený tvar a vystrihnite. Na pečiatky do auta môžete ako predlohu použiť hračku do auta. Nakoniec vyrezané formy prilepte stranou na písanie nadol na drevené stavebnice. Známky sú pripravené na hranie. Doprajte svojim deťom plsť s farbou na textil, ktorá bude slúžiť ako atramentová podložka a obyčajný papier alebo látka na pečiatkovanie.

Vyrobte si pečiatky pre deti sami – materiály a návody

pečiatka-urob si sám-materiály-návod-špongiová guma

S vlastnoručne vyrobenými pečiatkami môžete samozrejme nielen pečiatkovať pohľadnice a obálky, ale tiež zdobiť látky, okoreniť tričká a ozdobiť látkové tašky alebo obliečky na vankúše. Aj keď na zdobenie malých predmetov postačuje bežná atramentová podložka, na väčšie návrhy musíte použiť farby vody alebo plagátu. Motívy môžete namaľovať štetcom a požadovanou farbou. Je dôležité, aby ste pracovali rýchlo, aby farba na väčšej ploche nevyschla. Ak chcete látkové vrecúško vyšperkovať, je vhodné zaobstarať si štetinu a farbu na textil. Najprv umiestnite kus lepenky medzi vrstvy vrecka, aby ste zabránili prenosu pečiatkovacieho atramentu na druhú stranu. Ak ste už svoj motív penovej gumy natreli farbou, môžete motív natrieť kefou. Nechajte farbu dobre zaschnúť.

Deti sa radi hrajú s pečiatkami

Vyrob si sám, vyrob si deti-drotár-pena-guma-drevený blok

Z penovej gumy a drevených blokov môžete s deťmi vyrábať roztomilé domčeky, s ktorými vytvoríte skvelé obrázky. Aj na to pozastavte drevené kliny na penovej gume a vystrihnite niekoľko obdĺžnikov. Prilepte obdĺžniky na drevené bloky a potom vyrežte domy. Teraz môžete poškriabať okná, dvere a strešné tašky a pečiatky sú pripravené. Teraz môžu vaše deti tlačiť vlastnoručne vyrobené pečiatky na atramentovú podložku a začať pečiatkovať. Obraz mesta je možné pomocou pečiatky vytvoriť na bielom liste papiera. S farebnými perami môžu deti kresliť aj na slnku, oblakoch alebo hviezdach a vytvárať jedinečné umelecké diela. Pečiatky chaty je možné samozrejme použiť na mnohé príležitosti. Nielenže sa dajú navrhnúť skvelé obrazy, ale k pečiatkam sa vytvoria aj láskyplné pohľadnice.

V nižšie uvedenom videu nájdete krátky návod, ako si vyrobiť pečiatku do srdca sami:

Vyrobte si listové pečiatky sami

pečiatka-urob si sám-polystyrén-písmená-nápis-diy

S penovými písmenami si môžete sami vyrobiť jednoduché pečiatky. Dobre sa prichytia na polystyrén, ale musíte dávať pozor, aby ste písmená nelepili zlou stranou nahor. Polystyrén nájdete v mnohých obaloch na spotrebiče a podobne, ale ak ste nezostali doma, drevené kocky môžete použiť aj tu. Pečiatky listov sú vhodnou hračkou pre deti, ktoré sa ešte len učia abecedu.

Carve gumy – DIY pečiatky

pečiatka-urob si sám-návod-materiály-gumy-rezačka

Nenákladný nápad na výrobu pečiatok vlastnými rukami je použitie gumy. Sú lacné a môžete na nich vyrezávať rôzne vzory alebo symboly. Nakreslite naň zvolený prvok a vyrežte ho rezačkou a rezbárskym nožom. Ak nemáte rezbársky nôž, môžete ho nahradiť odstraňovačom kutikuly.

Vyrobte si farebné pečiatky sami akrylovou farbou

pečiatka-urob si sám-pripravený-pestré-farby-vzor

Hotové gumy je možné zafarbiť aj akrylovou farbou. Vyskúšajte vlastnoručne vyrobené pečiatky a použite ich na krásne dekorácie na písmená alebo karty. Aby ste mohli pohodlne pečiatkovať, mohlo by byť dobré zaobstarať si držadlo pečiatok vyrobených vlastnými rukami. Vyrezanú gumu stačí prilepiť na drevenú rukoväť pečiatky.

Vyrobte si pečiatky zo zemiakov sami

razítko-urob si sám-zemiakové-farby-krovinorezy

Vedeli ste, že pečiatky si môžete vyrobiť aj sami so zemiakmi? Predstavujeme tento zábavný, ale praktický nápad, ktorý môžete vyskúšať spoločne s deťmi. Na tento DIY projekt budete potrebovať zemiaky, nože, vykrajovače, akrylovú farbu a štetce. Zemiakovú pečiatku je možné použiť aj niekoľkokrát za sebou. Ak je vytlačených viac farieb, môžete zemiaky jednoducho opláchnuť pod studenou vodou, osušiť papierovou utierkou a použiť znova.

Z dieťaťa urobte pečiatky zo zemiakov

pečiatka-urob si sám-hra-dieťa-baliaci papier

Zemiaky by mali byť najskôr nakrájané na hrubšie plátky. Potom môžu byť pečiatky vykrajované pomocou vykrajovátka. Môžete si teda vyrobiť obľúbené srdiečkové pečiatky sami, alebo iné tvary ako hviezdy, motýle či kvety. Prípadne môžete zemiaky rozkrojiť na polovicu a nôž na koláče vtlačiť hlboko do zemiaka. Kým je tvar stále na svojom mieste, môžete nožom vykrojiť okraj zemiaka až do tvaru. Vlastnoručne vyrobenú pečiatku tak môže vaše dieťa pohodlne držať v ruke. Hotovú zemiakovú pečiatku potrite akrylovými farbami a ozdobte spolu s dieťaťom papier.

Okoreňte baliaci papier vlastnoručne vyrobenými pečiatkami

Urob si sám-urob si baliaci papier-pečiatky-urob si sám

Pečiatkovaný papier môžete použiť ako darčekové balenie na večierky a narodeniny. Vaše darčeky tak budú mať krásny ručne vyrobený vzhľad, ktorý ocenia blízki priatelia a deti.

Vyrobte si pečiatky z ananásu sami pomocou sady známok

pečiatka-urob si sám-sada-gumová pečiatka-ananás-ľanová tkanina

Domáce pečiatky je možné vyrobiť aj pomocou sady. V ňom nájdete gumy na vyrezávanie, rôzne šablóny a potrebné nástroje. Hotovou pečiatkou môžete ľanovú utierku do kuchyne ozdobiť napríklad malými ananásmi.

Vyrobte si pečiatky z korunkových uzáverov a penovej gumy, aby ste si ich vyrobili sami

Vyrobte si-vlastnú-pečiatku-korunkové-čiapky-lepidlo-penovú gumu

Ako ďalší nápad uvádzame pečiatky s korunkovými uzávermi a penovou gumou, ktoré je možné drobiť formou vystrihnutou z peny alebo kúpenou formou..

Robte s deťmi ručné práce – pečiatkujte a okoreňte tácky

urobte si-svoje-dieťa-dekorácie-podložky-podnosy-farebné-poháre

S vlastnoručne vyrobenými pečiatkami môžete obvyklým táckam dodať individuálny dizajn spolu s deťmi. Potrebujete len atramentovú podložku a pomoc malého.

Vyrobte si pečiatky z korku a penovej gumy sami – návod

vyrobiť-vlastnú-pečiatku-návod-balenie-penová-gumová-darčeky

Krásne pečiatky si môžete vyrobiť aj sami s rôznymi motívmi. Na náš konečný nápad budete potrebovať korkové zátky, penovú gumu a horúcu lepiacu pištoľ. Vystrihnite korkový plát vhodnej veľkosti, vytvarujte penovú gumu, ako sa vám páči alebo s motívom šípky, ako je znázornené na fotografiách, a prilepte ju na list horúcim lepidlom.

Okoreňte baliaci papier s motívom šípky

pečiatka-urob si sám-baliaci papier-pečiatkovanie-šípka

Ako už bolo ukázané, baliaci papier môžete okoreniť pečiatkami. Akrylovú farbu naneste na handričku podľa svojich preferencií a použite ju ako atramentovú podložku. Ozdobte baliaci papier pečiatkou a počkajte, kým farba úplne nezaschne. Uložte si svoje vlastnoručne vyrobené pečiatky, aby ste ich mohli použiť na balenie vianočných darčekov.