DIY

Farbenie textilu technikou Shibori – 18 nápadov na DIY Shibori vzory

Farbenie textílií shibori-technik-latka-obrúsky-indigo

Shibori je starodávna technika na farbenie textílií, ktorá pôvodne pochádza z Japonska. Tam chudobní ľudia používali technológiu farbenia na vytváranie nových efektov na svojom starom oblečení. Je to podobné batikovaniu, aké sa používa v obľúbených tričkách s kravatou. S technikou Shibori odlišnou Farbenie textilu a navrhnite pomocou kreatívnych vzorov originálne obliečky na vankúše, šatky, záclony a mnohé ďalšie sami.

Farbenie textílií vzormi Shibori

Textílie farbia krásne-indigo-vzory-mágia-shibori

Pri technike Shibori sa na textíliách vyčaruje ľubovoľný vzor skladaním, zauzlením, viazaním a upínaním. V prvom rade by mala byť vybraná vhodná tkanina pripravená na farbenie podľa zvolenej metódy. Rôzne techniky Shibori často používajú na vytvorenie kreatívneho motívu drevené taniere, gumičky, štipce na bielizeň a nite. Aby ste našli správnu techniku ​​Shibori pre svoj DIY projekt, môžete na začiatku vyskúšať rôzne s kúskami látky a vybrať si tak svoj obľúbený motív.

Farbenie textilu – Ako funguje technika Shibori

Pokyny na farbenie textilu-indigo-farbivo-farbivo

Ak by ste chceli farbiť textil technikou Shibori, mali by ste zvoliť vhodné farbivo na textil. Indigová modrá je tradičná farba používaná pre vzory Shibori, ale môžete použiť akúkoľvek farbu, ktorá sa vám páči. Keď máte látku poskladanú, zauzlenú alebo zviazanú, namočí sa do pripraveného farbiaceho kúpeľa asi na 30 minút. V závislosti od typu a sily väzby farba vo viazaných oblastiach nefunguje a nakoniec sa vytvorí vzor. Farbená tkanina sa ihneď umyje studenou vodou a nechá sa uschnúť. Farba sa zafixuje, keď sa perie v práčke.

Aké látky sú vhodné pre Shibori

Farbenie textílií látkové obrúsky-shibori-farbenie-technika-ružová

Ak chcete farbiť textil technikou Shibori, mali by ste použiť vhodnú látku, ktorú je možné farbiť. Syntetické tkaniny sa spravidla nedajú farbiť a v tomto prípade sa stávajú stratou času. Aby ste vytvorili dobrý efekt, mali by ste použiť prírodné tkaniny, ako je bavlna, hodváb alebo ľan.

Tipy na farbenie textílií

Textílie farbia látku-bavlna-shibori-technika-záves

Ak farbíte textil prvýkrát, dávajte pozor, aby ste sa neponáhľali, ak dosiahnete dobré výsledky. Príprava, namáčanie a rozkladanie každého trvá veľa času, kým sa dosiahne požadovaný účinok. Farby na textil, ako je indigo, môžu zafarbiť stôl alebo podlahu, preto by ste si mali zvoliť necitlivé pracovné miesto, najlepšie vonku. Pri farbení textílií vždy používajte dobré rukavice na ochranu pokožky rúk a nechtov.

Farbte látky technikou Shibori

Farbenie textilu kumo-shibori-technika-šatka-vzor-vyrobte si sami

V závislosti od typu väzby sú na farbenie textílií vytvorené rôzne techniky Shibori. Používa sa tu takzvané Kumo Shibori, pri ktorom sú do látky zakomponované rôzne predmety. S okrúhlymi drevenými taniermi alebo korálkami môžu byť kruhy navrhnuté ako vzor.

Pokyny pre techniku ​​Kumo Shibori

textilné farbenie-kumo-shibori-technika-návod-drevené-korálky

Ak chcete farbiť textil, mali by ste použiť tkaninu svetlej farby, najlepšie bielu, aby boli vzory dobre viditeľné. Zvolené položky sú zabalené na požadovaných miestach a zviazané elastickými pásmi. Potom zafarbite tkaninu, vyperte ju a odstráňte ďalšie použité materiály.

Okoreňte biely šál vzorom Shibori

farbenie textilu-itajime-shibori-vzor-šatka-indigová farba

Pomocou techniky Schibori môžete okoreniť biele oblečenie alebo doplnky ako šatky a vytvoriť jedinečný vzor. Teraz by sme chceli predstaviť Itajime Shibori, v ktorom je látka zložená a zviazaná.

Farbenie textilu technikou Itajime Shibori

textilné farbenie-návod-shibori-farbenie-technika-tkanina

Látku najskôr vyžehlite a zložte ako harmoniku. Potom výsledný pás trikrát zložte a zafixujte elastickými pásmi alebo niťou. Výsledný vzor je určený šírkou záhybov v tkanine a umiestnením elastických pásov.

Farbite textil s geometrickými vzormi

farbenie textilu-rôzne-shibori-vzory-nápady-obrúsky

Technika Shibori je obľúbenou metódou farbenia textílií, ktorá dáva originálne a jedinečné vzory. Skladaním rôznych geometrických tvarov, ako sú trojuholníky, štvorce alebo obdĺžniky, si môžete sami vyrobiť elegantné látkové obrúsky so vzorom. Táto technika však len zriedka vytvára dva rovnaké vzory a každá zafarbená tkanina je jedinečná.

Skladací návod na vzory Shibori

pokyny na farbenie textílií-obrúskov-obrúskov-shibori

Na vykúzlenie krásnych geometrických vzorov na látkach môžete použiť techniku ​​Shibori so záhybmi. Tu je návod na skladanie látkového obrúska do tvaru trojuholníka pomocou lepenky a nite. Dôležité je kartón dobre previazať špagátom, aby sa farba nedostala do skladaných oblastí.

Vyrobte si vzorovanú piknikovú deku

farbenie textilu-indigo-piknik-deka-vzory-vyrobte si-shibori

S obľúbeným vzorom Shibori je možné zafarbiť rôzne domáce textílie ako záclony, posteľnú bielizeň, látkové obrúsky alebo obrusy. Ak ešte nemáte piknikovú deku, môžete si ju vyrobiť sami zo starej, bielej plachty. Bez ohľadu na to, či ide o klasický alebo originálny vzor, ​​pri farbení sa medze nekladú.

Shibori vzor v obývačke

textil-farbenie-pohovky-čalúnenia-shibori-technika-vzor

Technikou farbenia Shibori je možné farbiť nielen malé textílie, ale aj väčšie textílie, napríklad nové čalúnenie starej sedačky. Napriek tomu, že je to drzé rozhodnutie, môže sa použiť na osvieženie obývačky a zvýšenie hravosti.

Kreslo s čalúnením Shibori

farbenie textilu-kreslo-shibori-vzor-čalúnenie

Ak je vám celej sedačky príliš, môžete si podľa vzoru Shibori zafarbiť aj menší kus nábytku, napríklad kreslo. Alternatívne môžu byť poťahy vankúšov vankúšov na pohovky farebné a vytvárať tak v miestnosti hravé akcenty.

Farbite textil a ozdobte posteľnú bielizeň

textilné farbenie-nápady-shibori-vzory-spálne-posteľná bielizeň

Jednou z najlepších miestností v domácnosti, kde je možné farbiť textil pomocou techniky Shibori, je spálňa. Namiesto nákupu kreatívnej a hravej posteľnej bielizne s rôznymi vzormi a motívmi si môžete obliečky okoreniť sami vzormi Shibori.

Farbite textil v rôznych farbách

textilné farbenie-obliečky na vankúše-shibori-technika-orgován

Indigo ako farbivo je dobrým rozhodnutím na farbenie textílií, pretože sa dá spracovať pri izbovej teplote. Okrem klasickej indigovej farby pre vzor Shibori môžete použiť aj akúkoľvek inú farbu. Pri výbere by ste sa však mali spoľahnúť na výrazné tóny, aby bol vzor ľahko rozpoznateľný.

Vzor Shibori na závesy s originálnym vzhľadom

textilné farbenie-bytové doplnky-shibori-technika-závesy

Ak chcete okoreniť nudné biele záclony, potom je pre vás vzor Shibori ako stvorený. Či už ide o obývaciu izbu, spálňu alebo detskú izbu, je možné pomocou nej nastaviť hravé akcenty, ktoré sú umocnené slnečným žiarením. Geometrické vzory, pruhy alebo rozptýlené škvrny – všetko je možné.

Vyrobte si indigový obrus sami

Farbenie textilu-obrusu-vyrobte-shibori-vzory-sami

Shibori vzor môžete použiť aj v kuchyni. Okrem obrúskov môžete farbiť obrus a osviežiť atmosféru v kuchyni. Šikovné vzory a geometrické motívy sú na to ideálne.

Farbite textil a ozdobte steny

textilné farbenie-indigo-modrá-shibori-vzor-dekorácia na stenu

Pretože vzor Shibori má dekoratívny efekt, môže byť použitý na kreatívne navrhovanie stien. Jednoduché textílie môžete zafarbiť a zavesiť na stenu, aby v interiéri vytvorili krásne efekty. Prípadne môžete útržky látky nastrihať na trojuholníky, vyfarbiť ich technikou Shibori a navrhnúť ako ozdobnú retiazku na stenu.