Dekorácie a oslavy

Výroba vtákov s batoľatami: Podporujte jemnú motoriku pomocou týchto DIY nápadov!

Skladanie, maľovanie, rezanie: ručné práce podporujú nielen kreativitu, ale aj jemnú motoriku. Zvlášť malé deti vo veku od 3 do 4 rokov radi popustia uzdu svojej fantázii a vyrábajú farebné dekorácie s pomocou rodičov. Ručné práce sú perfektnou zábavou na upršané víkendy a pomáhajú proti nude doma. Zvlášť na jar je veľa nápadov, ktoré sú inšpirované prírodou. Keď batoľatá vyrábajú zvieratá alebo vtáky, dozvedia sa viac o prírode a svete zvierat. Ponúkame vám pekné nápady, s ktorými môžete udržať deti vo veku od 3 do 4 rokov.

Drobné vtáčiky s malými deťmi: vystrihnuté motívy z lepenky

Vtáky vyrábajú s batoľatami návody a nápady na ručné práce

Vystrihovanie rôznych motívov podporuje obratnosť batoliat a podľa toho aj jemnú motoriku, ktorá podporuje rozvoj jazyka od dvoch rokov. Je to určite zručnosť, ktorú sa treba naučiť a precvičovať, a nie taká, ktorú by ľudia automaticky ovládali. Strihanie nielen posilňuje svaly, ale aj trénuje základné zručnosti. Patrí sem takzvané logické myslenie, pri ktorom sa deti učia, že činnosť má určité dôsledky.

Vyrobte si vtáčiky s batoľatami podľa pokynov z farebného papiera

Deti, ktoré vystrihujú určité motívy, sa učia určitý čas sústrediť na úlohu. Preto už len ich vystrihovanie je pre nich veľká zábava. O to viac je to vzrušujúce, keď sú jednotlivé časti poskladané a deti môžu obdivovať konečný výsledok. Prvé ručné pokyny, ktoré vám ponúkame, sú preto nekomplikované. Cieľ: Deti by sa mali naučiť vystrihovať rôzne tvary a lepiť ich. Potrebujete nasledujúce materiály a príslušenstvo:

 • Kartón v bielej farbe
 • Remeselná lepenka s rôznymi vzormi (bodky, kontrolované vzory, kvety atď.)
 • Dve štipce na bielizeň
 • 2 googly oči
 • Farebný papier, žltá alebo žltá pastelka
 • nožnice
 • Cikcakové nožnice (voliteľné)
 • lepidlo

Na tento účel rodičia najskôr vytvoria šablónu, ktorá sa skladá z niekoľkých častí: krídla v tvare oblaku, kruh pre telo vtáka a polkruh pre ozdobu. Rodičia vystrihli jednotlivé diely z bieleho kartónu a poskytli tieto šablóny deťom. Potom môžu drobci začať robiť ručné práce pod dohľadom rodičov. Motívy najskôr preneste na lepenku, potom ich vystrihnite a na konci dajte motív dohromady. Z cikcakovitými nožnicami vystrihnite zobák zo žltého farebného papiera a prilepte ho na miesto.

Vytvárajte vtáky s malými deťmi: vystrihnite odtlačky rúk

Remeselné nápady pre batoľatá v materskej škole vystrihli vtáky z papiera odtlačkami rúk

S ďalším nápadom na ručné práce sa precvičuje zručnosť a logické myslenie a fantázia dieťaťa dáva pri ručných prácach voľnú ruku. Je to tiež pekný darček pre starých rodičov alebo ku Dňu matiek. Na vystrihovanie komplikovaných motívov je najvhodnejší tenký kartón. Na jednej strane by sa mal dať ľahko rezať a na druhej strane by mal byť hrubší ako papier. Pretože nevycvičené detské ruky môžu ľahko ohnúť stavebný papier.

Vtáky vytvárajú nápady pre batoľatá vo veku od 3 do 4 rokov

Tieto materiály budete potrebovať na výrobu vtákov z lepenky. Najprv položte odtlačok ruky dieťaťa na oranžový kartón a vystrihnite ho. Potom z troch drevených paličiek od nanuku urobte trojuholník. Vystrihnite trojuholník z lepenky s bodkovanými vzormi a prilepte ho na nanuky. Vystrihnite zobák z oranžovej lepenky. Prilepte oči a použite malé štipce na prádlo ako chodidlá.

Vtáky vyrábajú veci z kolíkov na bielizeň s batoľatami

Ponúkame vám ďalší, oveľa jednoduchší nápad na výrobu vtákov zo štipcov na bielizeň. Nechajte deti namaľovať tri drevené štipce na bielizeň, každú jednu farbu. Vystrihnite zobák a nohy z oranžovej lepenky. Prilepte na miesto googly oči a perie. Tieto vtipné vtáčiky vyzerajú dobre napríklad na stole v detskej izbe a navodia vám dobrú náladu. Môžete tiež prilepiť magnety na zadnú stranu štipcov na bielizeň a použiť vtáky ako magnety na chladničku. Štipce na bielizeň môžu napríklad predvádzať detské kresby alebo viesť nákupné zoznamy. Unikátny veniec pre škôlku môžete samozrejme vytvoriť aj pomocou šnúry na bielizeň a špendlíkov. A ako darček na Veľkú noc alebo ku Dňu matiek sú tiež ideálne. Ak oslavujete detskú narodeninovú oslavu na jar alebo v lete, farebné vtáčiky vyrobené zo špendlíkov môžete použiť aj ako lístky na detský stôl. Stačí, ak pastelkou napíšete na vešiak na bielizeň meno dieťaťa.

Drobné vtáky s malými deťmi: skladacie figúrky

Návod, ako vyrobiť vtáky z foriem na košíčky z papiera

Umenie origami je v Európe stále obľúbenejšie. Zauzlenia a záhyby ponúkajú deťom skvelú príležitosť na vytváranie nekomplikovaných figúrok origami. Kým to však batoľatá vyskúšajú, mali by ovládať určité techniky skladania. Ďalší nápad na remeslo je veľmi jednoduchý, zvládnu ho aj trojročné deti a je dokonalým úvodom do sveta origami. Vtáčiky nie sú vyrobené podľa pravidiel origami (iba skladanie, bez lepenia), ale týmto spôsobom si tí najmenší môžu hravou formou precvičiť najjednoduchšie skladacie techniky..

Zložte vtáky z foriem na košíčky z papiera Krok za krokom

Pre tieto farebné vtáky potrebujete nasledujúci materiál: 1 papierový košíček na košíčky v zelenej farbe a 2 ďalšie puzdrá v modrej farbe, lepidlo, googly oči a špendlík na bielizeň. Takto sa vyrábajú papierové vtáčiky: Zelenú formu položte naplocho na pracovnú plochu a preložte ju do stredu. Odložte prvú modrú formu a preložte ju na štyri. Druhú formu na muffiny preložíme na polovicu. Potom zostavte figúrku vtáka z troch tvarov (pozri fotografiu vyššie) a prilepte tri prvky na svoje miesto. Prilepte špendlík na bielizeň na zadnú stranu papierového vtáka a pripevnite oči. Z modrej formy na košíčky vystrihnite zobák a prilepte ho na miesto.

Tinker 3D blahoželanie s papierovými vtáčikmi

Jarné karty s vtáčikmi robia nápady s batoľatami

Ďalší sprievodca, ktorý obsahuje najjednoduchšie techniky skladania. Vyrobte si spolu s deťmi 3D pohľadnicu s papierovými vtáčikmi. Rodičia tu musia aktívne pomáhať, pretože v pokynoch sú určité kroky, ktoré vyžadujú väčšiu zručnosť. Inak však deti väčšinu ručných prác ovládajú samy. Je to tiež skvelý nápad pre rodiny s viacerými deťmi, pretože staršie deti môžu malým pomôcť s lepením. Hotové pohľadnice môžete poslať starým rodičom. Budete určite šťastní. Blahoželania môžete využiť aj ako nástennú dekoráciu do detskej izby.

Remeslá s batoľatami na jar. Nápad na blahoželanie k vtákom

Takto sa vyrábajú farebné vtáky: Vystrihnite z lepenky štyri kruhy rovnakej veľkosti. Najrýchlejšie a najľahšie to urobíte dierovačom s motívom. Vystrihnite ďalší kruh pre vtáčiu hlavu a detail tulipánového tvaru pre chvost. Stále potrebujete 5-6 listov zelenej lepenky a obdĺžnik s nasledujúcimi rozmermi: 8 cm na šírku a 16 cm na dĺžku. Kruhy zložte na polovicu a zlepte ich dohromady. Postavičku vtáčika umiestnite do stredu blahoželania a poskladaním jednotlivých prvkov ho spojte. Vtáčie oko môžete pripevniť na hlavu vtáka alebo si deti môžu namaľovať oko pastelkami. Prilepte vetvu stromu pod figúrku vtáka a usporiadajte listy papiera. Na konci môžete maľovať v jednotlivých detailoch ako mraky.

Maľovanie kytice vidličkou a vodovými farbami: Takto sa deti učia miešať farby

Maľovanie vtákov batoľatami pomocou vidličky

S ďalším nápadom na ručné práce môžu batoľatá získať prvý pohľad na teóriu farieb, naučiť sa rozlišovať medzi základnými farbami a precvičovať ich miešanie. Remeselný nápad je dokonalým úvodom do maľovania, pretože nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti a je zároveň veľa zábavy. Táto roztomilá kytica si zaručene získa detské srdiečka. Potrebujete nasledujúce materiály:

 • List papiera alebo bielej lepenky
 • Zobák z oranžovej lepenky
 • Googlyho oči alebo oči z bieleho a čierneho kartónu
 • Farby
 • vidlička

Spolu s deťmi farby riedte vodou alebo si pripravte pohár vody a plochý štetec. Nakreslite kruh pre hlavu a obdĺžnik pre krk. Potom nechajte deti namaľovať kruh a obdĺžnik, ako chcú. Zmiešajte základné farby červenú, modrú a žltú, aby ste získali ďalšie farby. Predtým, ako farby úplne zaschnú na papieri, môžu deti pomaľovať perie vidličkou.

Vyrobte vtáky s batoľatami z lepenky s perím

Deťom, ktoré rady miešajú farby, sa budúci návod určite bude páčiť. Tieto roztomilé figúrky vtákov je možné ľubovoľne namaľovať a ozdobiť perím. Potrebujete prúžky lepenky na chvost, bielu lepenku na telo, farebné perie a googly oči z remeselnej predajne a samozrejme akvarely alebo pastelky. Z bieleho kartónu vystrihnite kruh s priemerom 15 cm. Zadajte deťom maľovať telo vtáka. Mixujte farby alebo experimentujte s technikami maľovania. Voliteľne si môžete kúpiť pastelky a naučiť dieťa, ako ich správne držať. Malé deti držia perá v päste, ale ruky sa rýchlo unavia. Aby mohli kresliť detaily, mali by sa naučiť takzvané trojbodové uchopenie. Pero sa drží dvoma prstami a spočíva na prostredníku, ktorý slúži ako opora. Aj keď je tento úchop lepší na maľovanie a kreslenie jemných čiar, pre batoľatá to môže byť celkom výzva. Chce to preto usilovne cvičiť.

Vyrobte si vtáčiky z jednorazových pohárov s návodom pre batoľatá

Štvorročné deti sa môžu naučiť presne kresliť s ďalším nápadom na ručné práce. Potrebujete perie, kartón, plastové poháre, googly oči, akvarely a pastelky. Nechajte deti najskôr namaľovať plastový pohár. Potom môžete požiadať deti, aby nakreslili vtáčie perie. Potom je k nemu prilepené perie.

Výroba vtákov s batoľatami: precvičovanie pomocou lepidla

Urobte vtáky pomocou lepidla a kúskov papiera

Ďalší tutoriál je založený na základných princípoch obľúbenej techniky obrúskov. Môžete teda vyrábať vtáky s batoľatami a precvičovať si správne používanie lepidla. Potrebujete: tri drevené paličky na nanuky, kartón v dvoch farbách, napríklad v oranžovej a ružovej, v modrej a fialovej atď., Čierny kartón na vtáčie perie na hlave a vtáčích nohách, googly oči a zvyšky krepového papiera ktoré vložíte ako prvé, musíte nakrájať malé štvorce. Stále potrebujete lepidlo ako Mod Podge a plochý štetec.

Urobte vtáky s batoľatami, vytvorte šablónu a prilepte ju

Takto sa vyrába vták: Najprv vytvorte šablónu pre krídla a potom ju preneste na lepenku. Vystrihnite krídla a prilepte ich k sebe (pozri fotografiu vyššie). Z troch paličiek nanuku vytvarujte trojuholník a konce zlepte. Prilepte trojuholník na krídla. Potom prikryte zvyšným krepovým papierom a veľkoryso natrite lepidlom. Nechajte uschnúť a zobák a oči prilepte na miesto. Na konci vystrihnite chodidlá a perie na hlave z čiernej lepenky a pripevnite ich.

Výroba vtákov z nanukov: nápady na kutilstvo pre batoľatá vo veku od 3 do 4 rokov

Výroba vtákov s batoľatami, maľovanie nanukov

S ďalším nápadom ručnej práce sa precvičuje manipulácia s rôznymi materiálmi. Drevené paličky od nanuku sú zlepené dohromady, aby vytvorili telo vtáka. Deti si ich môžu ľubovoľne namaľovať alebo ich nechať bez ošetrenia. Perie môže byť vyrobené z pravého peria, z papiera alebo z čističov rúr. Rodičia môžu tiež pomôcť s vyrezávaním malých detailov, ako sú nohy a zobák.

Vtáky vyrábajú zmrzlinové tyčinky a čističe rúrok s batoľatami

Ak si chcete s malými deťmi precvičiť základné zručnosti, ktoré podporujú rozvoj jazyka, kreativitu a koncentráciu, môžete spolu s deťmi vyrábať vtáky. Postavy vtákov je možné s malým úsilím drobiť a z rôznych materiálov a ozdobiť podľa potreby. Pestré figúrky vtákov zároveň vytvárajú v dome šťastnú atmosféru. Ideálne na jar.

Maľovanie vtákov s batoľatami s odtlačkami prstov prenesenými na lepenku

Väčšina detí vo veku od troch do štyroch rokov bez problémov zvládne úlohy ako lepenie, strihanie a skladanie. Predovšetkým je dôležité, aby si rodičia vybrali vhodné ručné návody. Najlepšie sú remeselné nápady, na ktoré deti potrebujú maximálne pol hodinu. Je tiež dôležité, aby po tejto dobe došlo k konečnému výsledku, ktorý môžu drobci hrdo predvádzať.