Dekorácie a oslavy

Vtáčia silueta na okne robí sklenené tabule odolnými voči vtákom

Vtáčia silueta -sklo-sklo-vtáčie-odolné-okno-dekorácia-deti

Vtáky vnímajú svoje prostredie a svet zásadne inak ako ľudia. Cestu im blokuje mnoho predmetov vyrobených ľuďmi. Zvlášť v meste, ale nielen tam, existujú pre lietajúce tvory rôzne prekážky: káble, drôty, veterné turbíny, laná a ploty. Niektoré z nich je možné rozpoznať aj bezprostredne za letu. Na druhej strane, priehľadné a reflexné sklenené tabule sú pre vtáky neviditeľné a nie je neobvyklé, že s nimi narazia. V prípade zlomeniny krku to zvyčajne vedie k vážnym zraneniam alebo k okamžitej smrti. Vtáčia silueta alebo akýkoľvek iný vzor na okennej tabuli funguje ako jednoduché opatrenie, vďaka ktorému sú sklenené tabule odolné voči vtákom a môže ich implementovať ktokoľvek.

Tabule skla a vtáky

Vtáčia silueta -okenné sklo-vtáko-odolné-nápady

Aj keď ľudia na okná vždy používali sklo, moderná architektúra v posledných rokoch umožňuje postaviť ich takmer výlučne zo skla. Takzvaná sklenená architektúra a veľkoformátové okná pôsobia mimoriadne príťažlivo pre architektov, staviteľov a majiteľov domov a predstavujú osobitnú výhodu. Ich priehľadnosť a odrazy však môžu ohroziť voľne žijúce vtáky, pretože sotva vnímajú sklenený povrch, a preto rozpoznať to ako prekážku. Súčasné štúdie ukazujú, že najčastejšou príčinou smrti vtákov v Európe je úder vtáka na sklenené povrchy.

Vtáčia silueta -sklo-sklo-vtáčie sklo-dekorácia-sklo

Samotné sklo je nielen neviditeľné, ale aj odráža. Priehľadné a čisté okná môžu byť prekážkou aj pre ľudí. Napríklad pri mnohých zimných záhradách a balkónoch alebo pri moderných komerčných budovách poznáte problém, keď sa bezrámové sklenené dvere včas nerozpoznajú a vy zrazu vykročíte proti nim. Potom, čo bol ich biotop zničený a stále zmätený cestnou dopravou, mnoho lietajúcich vtákov často padne do tejto pasce. Okrem toho za určitých svetelných podmienok okná odrážajú okolie pred sebou, ako sú stromy, kríky a obloha. Vtáky nepoznávajú odraz ako taký a lietajú priamo k jasnému svetlu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako urobiť sklenené tabule odolné voči vtákom

Vtáčia silueta -sklo-sklo-vtáčik-dôkaz-dekorácia okna

  • Špinavé okná – Pravdepodobne najľahším spôsobom, ako obmedziť útoky vtákov na sklenené povrchy, je zriedka ich čistiť. Prach na oknách znižuje odrazy a spôsobuje, že pôsobia skôr ako skutočné povrchy. Týmto spôsobom sú tiež rozpoznateľné ako prekážky pre vtáky.
  • Ochrana osobných údajov a ochrana pred slnkom – markízy, slnečníky a všetky ozdobné prvky, ktoré tienia reflexný povrch, znižujú riziko úderov vtákov.
  • Záclony, závesy a rolety atď. – Nezabraňujú odleskom, ale spôsobujú, že sklenené tabule pôsobia menej transparentne a môžu problémy trochu obmedziť.
  • Ochranné sieťky proti hmyzu – externe pripevnené clony ponúkajú účinnú ochranu pred údermi vtákov.
  • Kŕmidlá pre vtáky, sýkorky, miesta na kŕmenie a podobne, ktoré priťahujú vtáky, nesmú byť nikdy pripevnené priamo na sklenené tabule. Podvedome to môže viesť k ohrozeniu živých bytostí, ktorým chcete skutočne pomôcť.
  • Okenné dekorácie všetkého druhu, ale na vonkajšej strane okna – dekoratívne materiály, ako napríklad lepiace fólie, lepiace pásy, maľby na sklo a detské farby, môžu deti a vtáky kreatívne realizovať príliš dobre..

Vtáčia silueta

nápady na vtáčie siluety-sklenené okná-vtáčie-bezpečné-motívy

Individuálne pripevnená silueta dravca vo forme okenných dekorácií alebo samolepiek je jednoduchým a veľmi bežným opatrením proti úderom vtákov. Len nálepka na okne je však do značnej miery neúčinná. Silueta vtáka nie je často rozpoznaná ako nepriateľ sám o sebe, ale iba ako prekážka letu, pretože sa v skutočnosti nepohybuje. Vtáky jednoducho budú lietať proti tabuli hneď vedľa jediného motívu. Ak chcete urobiť sklo odolným voči vtákom, samotná vtáčia silueta je k ničomu. Na okno musíte dať vzory. Aby bolo toto opatrenie skutočne účinné, vzdialenosť medzi jednotlivými motívmi by nemala presiahnuť desať centimetrov bez ohľadu na ich dizajn a tvar.

vtáčia silueta-okenné sklo-vtáčí-bezpečný-vzor-motív-kutilstvo

Siluety, ktoré sú na okennú tabuľu prilepené zvnútra, zvyčajne zvonku pôsobia zle. Vďaka odleskom nie sú nálepky zvonku ani nápadné. Ak sú tieto nalepené na vonkajšej strane tabule, sú oveľa viditeľnejšie.

Vtáčia silueta s opaľovacím krémom

vtáčia silueta-okenné sklo-bezpečné-vtáčie-samolepky-urob si sám

Často sa používa skutočnosť, že vtáky (ale nie všetky druhy vtákov) môžu vidieť v pásme UV. V obchode existujú špeciálne pomôcky a tiež špeciálne sklo, ktoré odráža krátkovlnné slnečné lúče a vďaka tomu je povrch skla pre vtáky veľmi dobre viditeľný. V skutočnosti by malo stačiť postriekať vo vode nerozpustný opaľovací krém s vysokým faktorom ochrany pred slnkom. Ako šablónu môžete použiť siluetu vtáka a na sklenenej tabuli vytvoriť neviditeľný vzor. Účinnosť tejto metódy je však kontroverzná, pretože nie všetky vtáky môžu vnímať ultrafialové spektrum.

Silueta vtáka urob si sám-krátke inštrukcie

vtáčia silueta-okenné sklo-bezpečné-vtáčie-bezpečné-okenné-dekoračné fólie

Sklenené tabule je väčšinou potrebné zaistiť neskôr. Na to sú ako stvorené vzorované lepiace fólie, ktoré si môžete aj sami navrhnúť. Vzor alebo motív je voľne vyberateľný. Ale dáva zmysel rozhodnúť sa pre siluetu vtáka, a tým zahrnúť cieľ dekorácie okna. Čoskoro vám ukážeme, ako si vytvoriť krásny motív sami.

vtáčia silueta-sklenené-okno-vtáčie-bezpečné-šablóny-tlač

Na siluetu vtáka môžete použiť šablónu a vytlačiť ju v akejkoľvek veľkosti. Voliteľne môžete znásobiť rovnaký motív, ale iba v rôznych veľkostiach. Ak chcete, môžete vtáka namaľovať sami. Je dôležité to čo najviac zjednodušiť, aby sa v konečnom dôsledku získala čistá a jasne rozpoznateľná silueta vtáka.

vtáčia silueta-okenné sklo-vtáko-dôkaz-šablóna-lastovička

Teraz vystrihnite vybrané motívy nožnicami, ktoré neskôr budú slúžiť ako šablóny. Vystrihnuté siluety vtákov sa prenášajú na hrubý papier alebo najlepšie na samolepiacu fóliu, ak sú následne pripevnené na vonkajšiu stranu okenných tabúľ. Vyzerá to určite krásne, keď sú malé a veľké siluety vtákov kombinované akýmkoľvek spôsobom, ktorý sa vám páči. Výsledkom je pekná kombinácia a nakoniec – okenný obraz, ktorý nielenže vytvára dobrú atmosféru, ale tiež robí sklenenú tabuľu odolnou voči vtákom.

vtáčia silueta-sklenené-okno-vtáčie-bezpečné-nápady-havrany

Ak ste vyrobili niekoľko vtákov, bude určite kreatívne natiahnuť na okenné sklo čiaru a prilepiť ju k nej. Často sa na to používa páska Washi alebo farebná lepiaca páska. Ak zvolíte rôznofarebnú lepiacu fóliu na siluety vtákov, vytvorí sa roztomilá, nadčasová dekorácia okna, ktorá je tiež vyrobená super rýchlo a je tiež ideálna ako kreatívny DIY projekt pre mierne staršie deti..

Vtáky je možné zachrániť pomocou správnych dekorácií okien

vtáčia silueta-okenné sklo-bezpečné pre vtáky-origami-papier

Známe čierne siluety dravcov prakticky nemajú žiadny účinok. Zvieratá však môžete chrániť veľmi jednoduchými prostriedkami. Farebná dekorácia, ktorú ste sami vyrobili a aplikovali na okno zvonku, zvyčajne funguje veľmi dobre, takže vtáky poznajú sklo a vyhýbajú sa mu.

okenné sklo silueta vtáka šablóna origami odolná voči vtákom