Cestovanie a dovolenka, šetrné k životnému prostrediu

Nulový odpad pri cestovaní – tipy na udržateľnú dovolenku!

Cestovanie s nulovým odpadom Batožinové slnečné okuliare

V dnešnej dobe sa do módy dostalo všetko, čo je zdravé, šetrné k životnému prostrediu a prirodzené. Tento trend nie je vôbec zlý, naopak, pretože si svoje rozhodnutia začíname viac uvedomovať. Aby sme minimalizovali škody, ktoré na Zemi napáchame, snažíme sa neustále integrovať nové udržateľné alternatívy do nášho každodenného života. Ale čo keď je čas cestovať? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo po sebe zanechávate a ako to ovplyvňuje prírodu? Podľa štatistík je cestovný ruch zodpovedný za 8% znečistenia sveta. Vzbudili sme váš záujem a chcete sa dozvedieť viac o novom trende nulového odpadu pri cestovaní? Potom si prečítajte naše tipy na prázdniny bez odpadu!

Zabaľte chytro – príslušenstvo Zero Waste Travel

Správne si pripravte cestovnú batožinu s nulovým odpadom

Vezmite si so sebou vlastnú fľašu na pitie – či už je to nerezová alebo sklenená fľaša s hojdacím vrchom. Dobre, to nie je nič zvláštne – stále viac ľudí si zvykne mať pri sebe vlastnú fľašu s vodou. V krajinách, kde je voda ľahko dostupná a tiež pitná, by ste nemali mať problém doplniť fľašu. To sa dá urobiť takmer kdekoľvek – ráno v hoteli pred odchodom, na toalete v akejkoľvek kaviarni alebo reštaurácii atď. Ak cestujete so skupinou alebo priateľmi, môžete si tiež navzájom pripomenúť, aby ste doplnili fľaše.

Cestovanie s nulovým odpadom majte vždy so sebou fľašu vody

Čo však robíte v krajinách, kde voda z vodovodu nie je pitná? Máme pre vás niekoľko nápadov, ako udržať vás tam aj bez odpadu. Každý hotel alebo reštaurácia má pitnú vodu pre reštauráciu a pomocou fotografií, alebo ešte lepšie – online prekladača, by ste mohli ľuďom ponúknuť peniaze na doplnenie fľaše. Ale ak vám to príde príliš otravné a časovo náročné, môžete si jednoducho kúpiť fľašu na vodu s integrovaným vodným filtrom. Ďalšou možnosťou by boli tablety na čistenie vody, ktoré sú lacné a pomerne ľahko dostupné. Jednoducho pridajte tabletu do vody a o pol hodinu neskôr budete mať čistú vodu! Vákuová fľaša môže byť užitočná pre tých z vás, ktorí radi pijú čaj alebo kávu. Predtým, ako necháte raňajky v hoteli, môžete si naplniť fľašu a budete si môcť vychutnávať teplú kávu po celý deň, pričom zostanete bez odpadu.

Cestovanie s nulovým odpadom Znovu použiteľné príbory z bambusu

K základnej výbave Zero Waste patrí aj opakovane použiteľný príbor. Dobre, väčšina hotelov a reštaurácií používa nerezový príbor, ale čo lietadlá alebo všetky reťazce rýchleho občerstvenia? S takouto príborovou súpravou si môžete vychutnať jedlo so sebou bez toho, aby ste vytvárali zbytočný odpad.

Radi chodíte nakupovať, ale chcete sa vyhnúť používaniu plastových tašiek, ktoré sa používajú na balenie potravín alebo darčekov? Potom na svoju cestu nulovým odpadom určite potrebujete opakovane použiteľnú nákupnú tašku a sieťovú tašku. Tie sú ideálne na nákup občerstvenia, ovocia a zeleniny. Tieto tašky sú ľahké, praktické a nájdete ich takmer v každom supermarkete. Niektoré z nich majú dokonca veľmi pekný dizajn a vyzerajú naozaj skvele!

Cestovné veci s nulovým odpadom na dovolenku bez odpadu

 Cestovanie a hygiena bez odpadu

Bez ohľadu na to, či ide o šampón alebo mydlo – je najlepšie kupovať výrobky v pevnej forme. Tieto šetria priestor, majú malú hmotnosť, príjemnú vôňu a dajú sa nájsť len veľmi málo alebo úplne bez obalu. Mydlo na ruky je skvelé aj na umývanie takmer čohokoľvek.

Na čistenie zubov odporúčame bambusové zubné kefky. Na rozdiel od plastového variantu, ktorý zostáva na skládke niekoľko storočí, je bambus úplne biologicky odbúrateľný. A ak chcete cestovať úplne bez odpadu, pribaľte si do batožiny balíček sódy v prášku – zuby si môžete čistiť s týmto všestranným pomocníkom.

A teraz niečo len pre ženy – menštruačný kalíšok! Milé dámy, je to skvelý vynález – už žiadne jednorazové tampóny ani hygienické vložky! Menštruačné kalíšky sú perfektné na výlet bez odpadu, pretože ich je možné kedykoľvek vyprať a ľahko znova použiť.

Bezúdržbová hygiena aur travel mydlo na mydlo na vlasy a bambusová zubná kefka

Plánovanie cestovania bez odpadu

Pred odchodom sa môžete začať vyhýbať papierovému odpadu. Čoraz viac leteckých spoločností ponúka možnosť online check -inu a uloženie online letenky do svojho smartfónu. Nechráňte svoj kufor plastovou fóliou z letiska – pretože je vyhodený hneď ako dorazíte do cieľa, je to obrovský a zbytočný odpad. Ak chcete cestovať bez odpadu, môžete si buď vyrobiť ochranný kryt pre svoj kufor sami, alebo si ho kúpiť.

Lietanie v lietadle nie je to vaše? Ak chcete ušetriť peniaze a cestovať bez odpadkov, vezmite si so sebou do lietadla vlastné občerstvenie. Na to potrebujete buď skladaciu super nádobu, alebo nádobu z nehrdzavejúcej ocele, do ktorej si môžete jedlo vziať.

Cestovanie s nulovým odpadom Ekologické hotely a ubytovanie

Nulový odpad počas vašej dovolenky

Našťastie sortiment ekologických a udržateľných hotelov a rezortov rastie. Nájdite ubytovanie, ktoré je šetrné k životnému prostrediu, ako sú hostely, udržateľné hotely alebo hostely, alebo si vyhľadajte súkromný domov prostredníctvom platforiem, ako je airbnb.com. Na webových stránkach bookitgreen.com sú všetky ubytovacie zariadenia podrobne kvalifikované podľa miery recyklácie, vyhýbania sa plytvaniu a ďalších dôležitých faktorov vašej cesty nulového odpadu..

ToGo-Food bohužiaľ vytvára obrovské množstvo plastového odpadu. Jednou z najväčších radovánok na dovolenke je ochutnávka miestnych špecialít. Vyberte si teda niekoľko roztomilých reštaurácií a pochutnajte si na jedle! Najlepšie na tom je, že takto nemusíte ani nič baliť, aby ste ušetrili odpadky.

Zero Waste Travel eliminuje potrebu kupovať suveníry

Nekupujte syrové a nepotrebné suveníry, väčšina z nich je vyrobená v inej krajine a po pár týždňoch skončí v zásuvke. Alebo ak chcete niekomu niečo darovať – ​​choďte nakupovať do miestnych obchodov s remeselnými výrobkami. Je lepšie míňať svoje peniaze na zážitky, pretože skúsenosti nás robia šťastnými.

Nulový odpad na cestách na bicykli namiesto v aute

Prechádzka po pláži, ranné behanie alebo sa jednoducho pýtať na miesto? Ak chcete cestovať bez odpadu, týmito športovými aktivitami môžete prispieť k ochrane životného prostredia. Nulové emisie a zároveň zostať fit – to znie skvele, ale bohužiaľ nie vždy je to možné. Ak je to tak – použite verejnú dopravu na zníženie uhlíkovej stopy.

A v neposlednom rade vám odporúčame žiť s touto filozofiou:

„Zanechaj iba stopy, vezmi si len spomienky.“