Bývať

Tunelová krbová vložka pre útulný a moderný dizajn interiéru

tunelová komínová vložka tunel komín-dom-byt-nápady-deko-kúrenie

Mnoho ľudí sníva o krbe. Koniec koncov, kto nesníva o tom, že v chladných zimných dňoch bude sedieť pred útulným ohňom s rodinou a priateľmi. V súčasnej dobe je k dispozícii široká škála kachlí na drevo a moderných krbových vložiek, ktoré splnia priania a predstavy každého. Dnes by sme vám chceli predstaviť predovšetkým tunelový komín. A Tunelová krbová vložka je nielen moderný a krásny na pohľad, ale môže byť použitý aj na dekoratívne účely. V nasledujúcom texte zistíte, ako a čo by ste mali zvážiť pred kúpou tunelovej krbovej vložky.

Tunelová krbová vložka – čo je to tunelový krb?

tunel krbová vložka odsadené-podlahy-delenie miestnosti-kredenc-nástenná maľba-farebné-schody

Výhodou tunelového komína oproti jednoduchému komínu je, že ponúka pohľad na oheň z dvoch strán. Dve sklenené tabule stoja oproti sebe v tunelovej krbovej vložke. Krb tak môže vyzdobiť dve miestnosti naraz. A preto je tento typ krbu v súčasnosti taký obľúbený.

Tunelová krbová vložka – teplo a dekorácia v jednom

tunel krbová vložka zariadenie-stimulácia-obývačka-rohová sedačka-komín

S tunelovou krbovou vložkou môžete nielen vytopiť akúkoľvek miestnosť, ale získate aj atraktívnu dekoráciu, ktorú si môžete navrhnúť podľa svojho želania pomocou akejkoľvek farby steny alebo obkladu. Napríklad vytvorte peknú akcentovanú stenu alebo ju zladte so zvyškom stien, aby pôsobila minimalistickejšie.

Tunelový krb ako predel miestnosti

tunel krbová vložka vstavaná polica na čítanie rohové-kožené kreslo-biela-stojacia lampa-moderné

Vďaka dvom protiľahlým tabuľám je tunelová krbová vložka úžasne vhodná aj pre oddeľovače miestností alebo celé deliace steny, ktoré majú iba vizuálne oddeľovať priestor od zvyšku miestnosti. To je tiež prípad na obrázku vyššie, kde je jedálenský kút na jednej strane tunelového krbu a útulné posedenie a relaxačný priestor na strane druhej.

Krbová vložka s tunelovým efektom – drevo alebo plyn

tunel krbová vložka obývačka-mozaika-sivo-fialová-kreslo-monochromatické

V súčasnej dobe máte na výber krby na vykurovanie, ako aj varianty, ktoré sa používajú iba na dekoráciu. To platí aj pre tunelový komín. Na aký účel si teda svoj tunelový krb kupujete, by ste mali vopred premyslieť. Možno ho tiež použiť iba na vykurovanie miestnosti alebo si môžete vybrať tunelovú krbovú vložku, ktorá odvádza vodu, a teda aj vykurovať ostatné miestnosti súčasne.

Tunelová krbová vložka s funkciou vykurovania alebo ako ozdoba?

tunel-krb-vložka-rozdeľovač modernej miestnosti-biela-sivá-akcentová stena

To však závisí aj od faktorov, ako je výkon krbu, a preto vám pri výbere môže pomôcť správna rada. Ako už bolo spomenuté, tunelový krb je možné použiť aj iba na dekoráciu a v tomto prípade nevydáva žiadne teplo. Tento variant je vhodný najmä pre otvorenú alebo polootvorenú tunelovú krbovú vložku.

Nainštalujte tunelový komín pre moderný interiérový dizajn

tunelová komínová vložka čierno-obklad-kachle-kachle-rozdeľovač miestnosti

Tunelovú krbovú vložku by ste mali naplánovať najlepšie pred alebo počas stavby domu. Potom sa dá spúšť lepšie nainštalovať a zamaskovať. Včasné plánovanie je výhodou, najmä ak má byť tunelový komín v strede miestnosti, a nie na stene, aby sa predišlo neskorším stavebným prácam.

Dekoračný tunel krb

tunel-krb-vložka-plynový-krb-dekoratívne-obklady-nápad-jednoduché-rolety

Ak ste ale pri stavbe domu na takú tunelovú krbovú vložku nepomysleli, nemusíte byť hneď sklamaní. Pretože následná inštalácia tunelových komínov je stále možná. V žiadnom prípade by ste to však nemali robiť sami. Dôležitá je rada odborníka, podobne ako kominár, ktorý spolu s vami naplánuje správny prieduch a dá vám tipy.

Nainštalujte plynový krb

tunel krbová vložka deliaca stena-sklenená stena-dvere-kožený-nábytok

Tí, ktorí sa rozhodnú pre plynový krb, nepotrebujú masívny komín. To však neznamená, že by sa tu nemal radiť s odborníkom. Pretože aj vzhľadom na plyn by sa nemalo myslieť na ľahkú váhu. Tu je tiež potrebná vysokokvalitná tlač. Pokiaľ ide o krbovú vložku do plynového tunela, nechajte si poradiť od kominára aj plynára, aby bola zaistená požiarna ochrana.

Nainštalujte tunelový komín udržateľne

tunel krbová vložka plynový-krb-vstavaná polica-jedálenský kút-obývací priestor

Tunelovú komínovú vložku ako deliacu stenu však nemožno vo všetkých prípadoch zabudovať udržateľne. To závisí od stavebnej konštrukcie domu alebo bytu. Na jednej strane nesmú byť žiadne otravné stropné nosníky. Tieto sa často vyskytujú, najmä v starých budovách. Hlavnú úlohu však hrá aj podpovrchová vrstva. Koniec koncov, do miestnosti sa pridáva veľa hmotnosti.

Správne naplánujte tunelový komín

tunel-krb-vložka-stena-dizajn-sivá-biela-akcent-krb-drevo

Tunelová krbová vložka s obkladom a novou stenou môže vážiť najmenej jednu tonu. Ak podlaha nie je dostatočne stabilná, nemôže zniesť veľkú váhu. To sú všetky faktory, ktoré môže určiť iba profesionál, a preto je odborník nevyhnutný na zaistenie bezpečnej inštalácie krbu.

Tunelová krbová vložka – drahý luxus

tunel-krb-vložka-spálňa-dekorácia-vykurovanie-posteľ-sedenie-plocha-koberec

Ďalším bodom, ktorý je potrebné pri plánovaní zvážiť, je vysoká cena, ktorú zaň budete musieť zaplatiť. To je samozrejme určené jednak veľkosťou krbu, ale aj materiálmi, ktoré na deliacu stenu použijete. Dá sa očakávať, že komínová vložka bude stáť celý tunel najmenej 8 000 eur.

Tunelová krbová vložka do veľkých miestností

tunel-krbová vložka-otvorená-obývačka-zelená-akcent-stena-dekorácia

Deliaca stena s tunelovou krbovou vložkou zaberá veľa miesta. Z tohto dôvodu sa odporúča iba pre veľké miestnosti. Z tohto dôvodu sa väčšinou používa na vizuálne rozdelenie otvorených obytných priestorov. Aj keď je taký prvok atraktívny, v konečnom dôsledku sa rozhodnete, či sa vám investícia skutočne oplatí.

tunel-krb-vložka-obklady-kamenná optika-spálňa-izba-predel-kúpeľňa

Ale nielen otvorená obývačka vyzerá s tunelovou krbovou vložkou veľmi atraktívne. Tunelový krb sa môže tiež veľmi osvedčiť vo veľkej spálni, ako ukazuje príklad vyššie. Tunelový krb slúži ako predel medzi spálňou a kúpeľňou. Obe miestnosti sa tak stanú oveľa priestrannejšími.

Nápad na veľké predné okná

tunel-krbová vložka-priestor na sedenie-salónik-konferenčný stolík-dekorácie

Otvorená obývacia izba, ktorá má tiež veľké predné okná, spravidla neumožňuje inštaláciu klasického krbu. Steny bez okien potom musíte použiť na umiestnenie dôležitého nábytku, ako sú pohovky, kreslá alebo skrine. V takýchto prípadoch je tunelová krbová vložka veľmi užitočná, pretože voľný priestor v strede miestnosti sa jednoducho vyberie a použije.

Správna veľkosť krbu

tunel-krb-vložka-priečka-stena-stavba-kutilská-stolička-čierna-interiér

Podľa toho, koľko miesta máte k dispozícii, si vyberiete aj veľkosť tunelovej krbovej vložky. Môžete si vybrať medzi štvorcovým alebo obdĺžnikovým tvarom. Jednoduché prevedenie robí z tunelových komínov perfektný variant predovšetkým do moderných a minimalistických interiérov.

Horizontálna tunelová krbová vložka

tunel-komín-vložka-bývanie-nápady-stavba komína-mozaika-akcent-deco

Veľmi atraktívne sú aj veľmi dlhé, horizontálne prevedenia tunelovej krbovej vložky. To môžete dokonca opticky predĺžiť výberom akéhokoľvek obkladu. Takáto konštrukcia je obzvlášť vhodná pre väčšie deliace steny, ako je príklad na obrázku vyššie. Optické predĺženie bolo dosiahnuté pomocou mozaikových dlaždíc.

Vertikálny tunelový komín

tunel krbová vložka zvislý-dizajn-stena-stena-polica-vybavenie obývačky

Vertikálne modely nie sú o nič menej atraktívne. Tieto sú vhodné najmä vtedy, ak máte k dispozícii pomerne úzku stenu alebo priečku. Vertikálna tunelová krbová vložka je tiež dobrou alternatívou do menších miestností pre tých, ktorí sa nechcú zaobísť bez obojstranného krbu.

Krb v stene miestnosti

tunel-komín-vložka-stena-dekorácia-zariadenie-minimalistické-tmavé-podlahy

Hore je skvelým príkladom tunelového krbu, ktorý bol súčasťou stavby domu. Tunelová krbová vložka bola namiesto stavby oddelenej priečky alebo rozdeľovača miestnosti zabudovaná do jednoduchej steny miestnosti. Je to tiež skvelý spôsob, ako si užiť plápolajúci oheň v dvoch miestnostiach.

Navrhnite krb

tunel-krb-vložka-priečka-stena-dizajn-svetlý-nábytok-laminát

Samozrejme, sami sa rozhodnete, či chcete stenu okolo tunelového komína nechať bielu, alebo si ju navrhnúť podľa seba. Deliacu stenu s tunelovou krbovou vložkou je možné použiť aj na akcentovanú stenu a vymaľovať inou farbou.

Priečku oddeľte tunelovým komínom

obklad tunela-krb-vložka-retro-vkus-kreslo-koža-čierna-drevo-stena

Ďalšou možnosťou je obložiť stenu tunelovou krbovou vložkou. Pri výbere materiálu majte na pamäti, že stena sa podľa typu krbu aj zahrieva. Vhodné sú drevené obklady, vybrané v tomto prípade, ako aj dlaždice alebo prírodný kameň. Vytvorte harmonický dizajn, ktorý sa prispôsobí zvyšku nábytku a interiérového dizajnu.

Dizajnová deliaca stena

tunel-krbová vložka-dekoratívna-podlahová lampa-moderný-nábytok-béžový-koberec

Môžete sa tiež pohrať s tvarom priečky a vytvoriť tak zvláštny pútač očí. Vyššie uvedený príklad ukazuje zaujímavý dizajn, pre ktorý boli pri návrhu tunelového komína zvolené aj dve farby. Zvlášť zaujímavým spôsobom je zvýraznená tunelová krbová vložka.

Steny celé alebo polovičné

tunel-krb-vložka-akcent-stena-spálňa-sivá-stena-farba-inšpirácia

V závislosti od typu krbu si môžete vybrať aj medzi polovičnými a plnými priečkami. Steny polovičnej výšky sú výhodné, ak chcete miestnosť vizuálne rozdeliť, ale napriek tomu nechcete stratiť jej otvorený charakter. Oddeľovače miestností do polovičnej výšky sú preto veľmi obľúbené najmä v menších miestnostiach, kde inak hrozí zúženie.

Tunelová krbová pec na drevo v kúpeľni

tunel-krb-vložka-kúpeľňa-nápad-izba-delič-vaňa-vaňa-tapeta

Tu môžete vidieť atraktívnu kúpeľňu, ktorá bola navrhnutá s tunelovou krbovou vložkou a polovičnou priečkou. Tento dekoratívny prvok je vynikajúcou ozdobou veľkej kúpeľne a slúži nielen ako rozdeľovač miestnosti a radiátor, ale môže byť tiež použitý ako úložný priestor pre rôzne dekorácie..

Krb s užitočnými prvkami

tunel-krb-vložka-palivové drevo-polička-mramor-čierna

Pri plánovaní tunelového komína a deliacej steny môžete zvážiť aj ďalšie prvky. Napríklad v kachle na drevo môže prísť vhod vstavaná polica na palivové drevo. Táto priehradka môže byť umiestnená hneď vedľa tunelovej krbovej vložky alebo zabudovaná do jednej z bočných stien. Vstavané police sú vhodné aj na dekorácie, ako polička na knihy alebo na iné účely a ďalší úložný priestor.

Kombinujte tunelovú krbovú vložku s lavicou

tunelová komínová vložka komín-lavica-zapustené-svetlá-sivá-podlaha-betón-optika

Ak je dostatok miesta, môžete si pred tunelovým krbom navrhnúť aj lavičku. Vytvorte si na to napríklad taký výklenok. Hrejivý oheň si teda môžete vychutnať špeciálnym spôsobom. Lavica pred tunelovou krbovou vložkou je vhodná na odpočinok a ako kútik na čítanie a môže byť obložená akoukoľvek dlažbou alebo drevom.

Návrh interiéru s krbom

tunel-komín-vložka-inštalácia-interiérový dizajn-nápady-interiérový dizajn-inšpirácia

Užite si oheň za veľkými sklenenými tabuľami z rôznych oblastí miestnosti. Atraktívna tunelová krbová vložka robí každý rodinný večer niečím výnimočným. Je to bezpochyby obzvlášť zaujímavý variant pre rozdeľovač miestností a je možné ho individuálne rozšíriť.

Veľký tunelový komín

tunel-krbová vložka-kachle na drevo-obklad-drevo-konferenčný stolík-čalúnenie-osvetlenie

Hore vidíte veľkú deliacu stenu s rovnako veľkým tunelovým komínom. Tunelová krbová vložka je doplnená atraktívnym obkladom, ktorý dodá miestnosti ďalšie teplo. Navrhnite niekoľko oblastí miestnosti iba s jedným dekoratívnym prvkom a vylepšite tak svoj dizajn miestnosti.

Hotový návrh tunelového komína

tunel-krb-vložka-nástenná-polica-laminát-parkety-knižnica-dom-dizajn

Takáto tunelová krbová vložka, ktorá bola navrhnutá vo forme rozdeľovača miestností, je rýchly a menej ťažkopádny spôsob, ako priniesť kúzlo ohňa do domu. Takýto dizajn je vhodný pre dodatočne pridaný tunelový krb a môže byť umiestnený kdekoľvek v miestnosti. Skvelý variant pre tých, ktorí nechcú vykurovať krbom.

Originálne kusy nábytku

tunel-krb-vložka-nábytok-praktický-krb-televízia-otočný-obklad

Tunelovú krbovú vložku môžete použiť aj na individuálne navrhnuté kusy nábytku, ktoré potom možno použiť aj ako oddeľovače miestností. Tu vidíte rozdeľovač izieb, v ktorom je umiestnený krb aj televízia. Televízor je možné tiež pohodlne otáčať vo všetkých smeroch, aby ste si mohli súčasne užívať oheň a akýkoľvek film.