Bižutéria

Vyrobte si šperky z liatej živice sami – kreatívne nápady a tipy

Liate živicové šperky-výroba-prstene-tyrkysovo-zlaté-lístkové-proces

Existuje množstvo materiálov, ktoré môžete použiť na vlastnú výrobu krásnych doplnkov a šperkov. Málokto ich dokáže spracovať tak všestranne a tvarovať podľa vlastných predstáv, ako je liata živica. Do výrobku je možné zapracovať malé akcenty, či už kvety, perly, látku alebo samolepky. Pod krištáľovo čistým povrchom sú nielen navždy zachované, ale už boli implementované ako báječný detail v plyšovom kúsku. V článku nájdete súhrn toho, čo musíte urobiť Šperky z liatej živice vyrobte si sami a čo by ste mali zvážiť.

Šperky z liatej živice – Aký druh živice

Šperky z liatej živice-urob si sám-návod-drevo-modrá-tyrkysová-umenie

Predtým, ako začnete vyrábať šperky alebo doplnky z liatej živice, mali by ste vedieť, že existuje niekoľko druhov živíc. Epoxidovú a polyesterovú živicu dostanete takmer v každom remeselnom obchode alebo železiarstve. Hlavným rozdielom medzi nimi je čas, ktorý potrebuje na vyliečenie. Oba sa spracujú zmiešaním skutočnej živice a príslušného tvrdidla. Pomer miešania je obzvlášť dôležitý a mali by ste prísne dodržiavať pokyny. Dobrým možným riešením môže byť kuchynská váha alebo odmerná nádoba. Živicu väčšinou dostanete v obrovskej nádobe a tužidlo v malej liekovke. V tomto prípade sa používa injekčná striekačka, s ktorou je možné presné dávkovanie na ml. Voliteľne môžete získať živicu s miešacím pomerom 1: 1. Potrebujete rovnaké množstvo tužidla a živice.

Vyrobte si šperky z liatej živice sami-požadované materiály a podrobné pokyny

Šperky z liatej živice-vyrobte si-návod-potrebné-materiály-drotár

Ďalší rozdiel medzi epoxidovou a polyesterovou živicou je vo vzhľade. Epoxidová živica je krištáľovo čistá, a preto je vhodnejšia na výrobu šperkov. Polyesterová živica veľmi rýchlo tvrdne, je veľmi robustná a často sa používa na výrobu tvarových dielov – konštrukcia foriem, konštrukcia lodí, profilové dosky atď. Okrem lejacej živice je potrebná aj odlievacia forma. Na tento účel sa najlepšie hodia silikónové, ako tieto na pečenie.

Gumené náramky Tinker – návod na zauzlenie

Náramky pre ženy – módne šperky na ruku a tipy na styling

Trendy šperkov na leto: to sú doplnky s wow faktorom!

Vyrobte si šperky z liatej živice sami – zmiešajte živicu a tužidlo

Šperky z liatej živice-urob si sám-návod-mix-syntetická živica

Výroba domácich šperkov z liatej živice je postupná a pomalá. Predtým, ako začnete miešať živicu a tužidlo, mali by ste určiť, koľko tekutiny bude lejacia forma naplnená. Najprv zmiešajte polovicu alebo menej množstva a nalejte do formy. Necháme odpočívať aspoň 24 hodín.

Vyrobte si šperky z liatej živice sami – spracujte liatu živicu

Odlievané živicové šperky-vyrobte si-vlastnú-formu-okrúhle

Potom môžete naliať skutočne všetko. Samolepky, látku, korálky, kvety a dokonca aj jedlo je možné naliať. Predtým sa oplatí otestovať predmet na odlievanie, pretože niektoré vlákna nasiakajú odlievaciu živicu a vyzerajú ako vodné škvrny. Vybrané predmety je najlepšie zalepiť lepidlom na obrúsky a potom zapracovať do šperku. Niektoré veci strácajú 3D efekt a dajú sa rozpoznať iba podľa tvaru. Odporúčame vám, aby ste si vždy pred samotným procesom urobili test.

Vyrobte si šperky z liatej živice sami zo skutočného hmyzu

Šperky z liatej živice-vyrobte si-vlastné-návod-tvary-krištáľovo čisté

Či už ste si ako motív pre svoje liate živicové šperky vybrali skutočný pripravený hmyz, kvety, trblietky, perly alebo jednoducho samolepky, postup je vždy rovnaký. Pracujeme smenu za smenou. Najprv sa do formy naleje malé množstvo odlievacej živice, nechá sa stvrdnúť, potom sa predmet umiestni a drží na mieste tenkou vrstvou živice a nechá sa stvrdnúť. Nakoniec sa celá forma naplní a nechá sa odpočívať asi 48 hodín.

Šperky z liatej živice s krištáľovo čistým 3D efektom

Cast-resin-šperky-urob si sám-návod-krištáľovo čistý-lesk

Pred vytiahnutím výrobkov z formy by ste mali poznamenať, že živica by mala nielen stvrdnúť. Bude to prvých 24 hodín. Nasledujúcich 24 hodín bude zrelý, čo znamená, že zostane stabilný, a preto ho bude možné spracovať. Ak vylúčite vytvorené figúrky, ich povrch bude kvôli plesni matný. Mätúce môžu pôsobiť aj vonkajšie okraje. Môžete to urobiť pomocou veľmi jemného brúsneho papiera. Aby ste dosiahli lesklý, krištáľovo čistý efekt, maliujte iba šperk.

Originálne šperky z liatej živice s pripraveným hmyzom

Odlievaná živica-šperky-urob si sám-návod-hmyz-okrúhle prívesky% cc% 88nger-chain

Pre dokonalú povrchovú úpravu odporúčame výrobok opäť natrieť epoxidovou živicou. Nádherne žiari a odráža svetlo ako skutočné sklo. Predtým musíte povrch starostlivo zdrsniť, aby na ňom mohla priľnúť posledná vrstva. V opačnom prípade sa miestami stiahne a poskytne škaredé škvrny.

Liate živicové šperky – prívesok na náhrdelník so skutočným hmyzom

Cast-resin-šperky-urob si sám-návod-vŕtanie-očká

Hneď ako šperk stvrdne do poslednej vrstvy, je možné ho spracovať. Môžete si na ňom vyrobiť prívesok a použiť ho ako retiazku alebo prívesok na kľúče. Môžete tiež pracovať na peknom pozadí. Na to sa veľmi hodia trblietky, ale aj čisté akrylové farby, ak by si tak ostatné prvky prišli na svoje.

Vyrobte si moderné, báječné šperky z liatej živice s steampunkovým charakterom

Cast-resin-šperky-urob si sám-prácu-v-epoxidovej-živici-kryštálovo-čírej

Všetky malé predmety, vrátane tých, ktoré zostanú, sú vhodné na nalievanie do šperkov z liatej živice. Časti rozbitého príslušenstva je možné recyklovať a znova použiť. Táto technika sa používa aj na vytváranie steampunkových šperkov a ďalších skutočne jedinečných predmetov.

Každý šperk je skutočne jedinečný – šperk z liatej živice 

Odliatok-živica-šperky-urob si sám-návod-náramok-jemný-zlatý

Dosiahnite úžasné farebné efekty, keď do rovnakého šperku zapracujete rôzne materiály. Môžete ľahko naliať sušené kvety, kamienky, mušle alebo fotografie. Nezabudnite, že papier je potrebné predtým natrieť lepidlom na obrúsky. V opačnom prípade odlievacia živica zafarbí papier.

Šperky z liatej živice s trblietavými efektmi

Odliatok-živica-šperky-urob si sám-návod-zlato-list-epoxidová živica

Ak hľadáte metalické efekty a striebro & Ak sa usilujete o zlato, dosiahne sa to bezchybne. Potrebujete trblietky alebo zlatú fóliu alebo čokoládovú fóliu. Ešte môžete posypať trblietkami a trblietkami 3-4 hodiny po tom, čo ste do formy vložili prvú vrstvu lejacej živice. Samy o sebe sú veľmi ľahké a do živice sa ponoria len málo. ťažké časti sa zrútia kvôli svojej hmotnosti v spodnej časti formy, ktorá je nakoniec v hornej časti výrobku, a preto sa požadovaný 3D efekt nedosiahne.

Vyrobte si šperky z liatej živice sami a zakomponujte do nich zlatý lesk – návod

Odliatky-živice-šperky-urob si sám-návod-efekty-zlatého listu

Ak nemáte zlatý list, môžete jednoducho vziať čokoládovú fóliu a nakrájať na malé kúsky. Po vytvrdnutí prvej vrstvy živice ich rozhádzajte po formách. Špáradlom sa pokúste dostať všetky častice pod povrch a rozdeliť ich relatívne rovnomerne. Nechajte aspoň 24 vyliečiť.

Mnohostranné šperky z liatej živice vyrobené vlastnými rukami

Odliatky-živice-šperky-urob si sám-návod-prstene so zlatým listovým efektom

Výrobky z liatej živice môžete leštiť namiesto toho, aby ste ich znova natierali živicou. Na tento účel sú vhodné vhodné leštiace pasty a veľmi jemnozrnný brúsny papier. Používa sa na leštenie šperkov za mokra. Keď budete hotoví, na zadnú stranu môžete pripevniť prstene, cvoky alebo spony na náušnice.

Vyrobte si šperky z liatej živice sami ako skutočný profesionál – profesionálne odlievacie formy

Odliatok-živica-šperky-vyrob si-odlievanie-formy-prstene-modré

Aby vaše výrobky vyzerali skutočne profesionálne a perfektne, existujú špeciálne odlievacie formy na prstene alebo retiazkové prívesky. Niektoré z nich reprodukujú brúsené kamene a najmä pre milovníkov šperkov môže byť liata živica navrhnutá ako skutočný drahokam. Okrem toho sú možné aj rôzne farby, ktoré enormne rozširujú rozsah.

Vyrobte si šperky z liatej živice sami pre dobrodružné osobnosti

Odliatok-živica-šperky-urob si sám-forma-živica-proces