architektúra

Zvislá fasáda zeleného domu zaisťuje atraktívny vzhľad a reguluje teplo

fasáda zeleného domu vertikálne kvetináče i dom sedlová strecha vchod

V dnešnom príspevku by sme chceli predstaviť I-House v Samut Prakan, Thajsko, ktorý je na prvý pohľad pozoruhodný svojou mimoriadnou, vertikálne zelenou fasádou domu. Atraktívna rezidencia v tvare I s rozlohou 228,0 m² bola navrhnutá spoločnosťou Gooseberry Design Architects v roku 2017.

Sedlová strecha úzky obytný dom vchod oceľová brána zelená fasáda

I-House sa nachádza v husto osídlenej obytnej štvrti Samut Prakan, ktorej vďačí za svoj špecifický tvar I. Vzhľadom na obmedzený dostupný priestor navrhli architekti pre tento dom so sedlovou strechou konkrétny pôdorys s vnútorným nádvorím a prispôsobili ho tradičným thajským domom..

dom egreše dizajn bočný vchod do domu vertikálny zelený dom fasáda kvetinové boxy

Vzhľadom na tropické podnebie sa architekti rozhodli pre špeciálny tehlový systém, ktorý funguje ako vertikálne zelená fasáda domu. Tento jedinečný fasádny systém reguluje slnečné žiarenie a teplo a zaisťuje prirodzené vetranie obytného priestoru cez vnútorné nádvorie. Vertikálne zelená fasáda domu získala osobitný status z hľadiska ekologickej stavby.

dom egreše dizajn zelený dom fasáda dvor výsadba trávnika plocha

Zelená fasáda chráni nielen pred teplom a chladom, ale tiež filtruje hluk, prach a škodliviny. Vertikálny zelený priestor generuje kyslík a zlepšuje kvalitu vzduchu. Táto zaujímavá zelená fasáda v mestskom prostredí nepochybne upúta pozornosť a vylepšuje inak jednoduchú fasádu v bielej farbe. Centrálny dvor funguje ako priestorové prepojenie medzi verejným a súkromným priestorom. Vďaka vnútornému nádvoriu majú všetky izby krásny výhľad na zeleň.

dom thajsko zelený dom fasáda vertikálna obývacia izba svetlá podlaha stôl stenová jednotka

Teraz sa pozrime do vnútra thajského domu I. Izby v rezidencii sú rozložené na dvoch poschodiach. Obývacia a jedálenská časť, parkovisko a vnútorné nádvorie sa nachádzajú na prízemí. Na druhom poschodí sú tri spálne s kúpeľňami. Obývačky sú presvetlené svetlom a sú pohodlne zariadené.

skrinka nástenná polica svetlé fronty skriniek gauč konferenčný stolík

Svetlý obývací priestor s veľkým gaučom ponúka pohodlné posedenie s výhľadom na nádvorie. Vysoké sklenené čelo do vnútorného dvora je možné úplne otvoriť, čím sa spájajú hranice medzi vnútornými a vonkajšími priestormi. Obývacia časť je prakticky rozdelená a ponúka priestor pre dlhý stôl na stene, ktorý slúži ako pracovisko.

mám dom Thajsko obývacia časť pracovný priestor rohový gauč sivé jednoduché zariadenie

Voľba farby tu padla na svetlé a prirodzené odtiene. Vďaka svetlým parketám a čelám skriniek pôsobí miestnosť vzdušne a priestranne. Nástenná jednotka, ktorá ponúka dostatok úložného priestoru, fascinuje integrovanou policou. Jeho stupňovité línie a atraktívne osvetlenie vytvárajú v miestnosti veľký dekoratívny akcent.

vertikálne zelená fasáda domu i dom egreše dizajnová kuchyňa jedálenský kút

Béžovo-hnedá farebná koncepcia pokračuje aj v kuchyni a jedálni. V tejto miestnosti sa ako materiál používa prírodný kameň, ktorý dodáva tejto oblasti ušľachtilý nádych. Kuchynský ostrov z bieleho mramoru so sivými žilami dokonale zapadá do prirodzene pôsobiaceho interiéru a poskytuje štýlový a individuálny nádych. Trendový materiál perfektne harmonizuje so svetlým drevom.

dom prirodzený výhľad vnútorné nádvorie fasáda zeleného domu kvetinové boxy

Akcentovaná stena v bridlicovej šedej farbe vytvára veľký kontrast, ktorý vnáša do miestnosti určitú dynamiku. Aby sa vytvoril jednotný celkový obraz, boli vybrané závesné svetlá nad jedálenským stolom v rovnakých farebných odtieňoch ako akcentovaná stena. Rovnako ako z každej inej miestnosti v tejto rezidencii si môžete vychutnať čerstvý vzduch a nádherný výhľad z jedálenského stola. Vďaka tejto blízkosti k prírode sa môžete dištancovať od uponáhľaného mestského života a tráviť voľný čas so svojou rodinou.

jedáleň kuchyňa ostrovný dvor dom fasáda zeleného domu

betónové steny rastliny schodisko zábradlie oceľové tyče schody drevo

Z vnútorného dvora vedú schody do súkromných izieb na druhom poschodí. Plávajúce schodisko pôsobí v I-House ako krásny a elegantný dizajnový prvok. Schodisko je upevnené v betónovej stene a vybavené tenkými kovovými tyčami, ktoré mu dodávajú elegantný vzhľad. Svetlo exponovaná betónová stena predstavuje dokonalú kulisu moderného schodiska a prináša jej najlepšie výhody.

fasáda zeleného domu svetlé miestnosti okno predná parketová podlaha

Pohľad z predného okna, fasáda zeleného domu, zvislé kvetináče

Dom domu egreše dizajn ľahké drevené police dekorácie obrázky

dom egreše dizajn zelený dom fasáda nástenná polica stupňovitý

rezidencia vertikálny zelený dom fasáda oceľový rám vnútorné nádvorie

vnútorné nádvorie zelený dom fasáda kvetinové boxy vyrobené z ocele

i dom betónový zelený dom fasáda schodisko nádvorie

dom schodisko drevené kovové zábradlie zelená fasáda

dom egreše dizajn rezidencia zelená fasáda biely betónový dvor

mám dom egreše dizajn thajsko zelené fasádne osvetlenie

dom thajsko vertikálne zelený dom fasáda budova distribúcia priestorov

zelený dom fasáda pôdorys miestnosti podlahy

sídlo thajsko egreš dizajn zelený fasádne kvetináče

* Ďalšie projekty nájdete v sekcii Gooseberry Design tu