architektúra

Vonkajšie tienenie: vila so systémom slnečnej ochrany vyrobeným z kovu

tienenie pre vonkajší bazén ležadlá krytý balkón ratanový

Moderná minimalistická vila v Arizone boduje kreatívnym systémom slnečnej ochrany vyrobeným z kovu. Tento koncept vytvára bezproblémové spojenie medzi obývacou časťou a terasou: tienenie zvonku chráni dom pred silnými slnečnými lúčmi a zároveň umožňuje vzdialený výhľad na krásnu oblasť. Niekoľko dôležitých komponentov bolo šikovne skombinovaných tak, aby sa obyvatelia v teple púšte cítili príjemne. Krytá terasa a balkón tienené kovovými skladacími dverami nakoniec zaistia optimálne pohodlie. Predstavujeme vám prázdninový dom Red Rocks.

Vonkajšie tienenie – prebieha prestavba vily v španielskom koloniálnom štýle

tienenie pre vonkajší dom kovové skladacie dvere balkón

Uprostred Arizony, na kopci, sa nachádza nehnuteľnosť s nádherným výhľadom na pláne a neďaleké mestečko. Pôvodne na ňom bol dom v španielskom koloniálnom štýle. Stará budova bola sama o sebe krásna, ale jednoducho nespĺňala potreby nových majiteľov. Malá terasa mala málo miesta na konferenčný stolík, samotná budova mala malé okná a omietnutú fasádu, ktorá sa v horúcich dňoch rýchlo zahriala. Presvedčivé nebolo ani vnútorné usporiadanie – nádherný vchod vítal hostí, ale viedol do malého a tmavého obývacieho priestoru. Obyvatelia sa nakoniec nemohli čudovať výhľadu, iba regulovali teplotu v miestnosti klimatizáciou a vysokými nákladmi na elektrickú energiu a malé okná aj tak nepúšťali do miestností dostatok čerstvého vzduchu. Dokonalý príklad toho, že architektúra musí byť najskôr prispôsobená terénu a okoliu, a nie osobným preferenciám štýlu..

Vonkajšie tienenie v minimalistickom štýle

Tienenie pre vonkajšie vírivé sedenie, púštne rastliny

Majitelia si najali architektov The Ranch Mine, aby navrhli moderný domov, kde sa spájajú hranice medzi vnútorným a vonkajším. Nová budova by mala byť zároveň energeticky účinná – t. J. Obyvatelia už nechceli investovať do klimatizácie, ale do systému ochrany pred slnkom. Architekti sa rozhodli starú budovu zbúrať a na jej mieste postaviť minimalistickú vilu. Nový dom pozostáva zo stavebného objemu s plochou strechou. Konštrukcia bola vyrobená z betónu a ocele – použili sa prírodné materiály, ako je travertínový kameň a drevo, aby fasáda harmonicky splynula s okolím..

tieniace systémy pre slnečnú ochranu vonkajšej fasády domu

Veľkorysé okná od podlahy až k stropu na druhom poschodí prepúšťajú do miestností dostatok slnečného svetla a umožňujú hosťom obdivovať krajinu z každej miestnosti. Bazén vás pozýva na schladenie. Absolútnym vrcholom vo vonkajšej oblasti je priestranný balkón chránený pred slnkom, ktorý obklopuje dom, a krytá terasa pri bazéne. Na jednej strane ponúka viac priestoru na pobyt vonku, na druhej strane tienenie zvonku zaisťuje vyváženú klímu v obytných a spacích priestoroch..

tienenie na vonkajšie skladacie dvere balkón prírodný

Balkón je chránený pred slnečnými lúčmi elektronicky riadeným systémom – dierované zvislé kovové skladacie rolety môžu podľa požiadaviek tieniť iba časti balkóna alebo celý balkón. Atraktívne motívy vytvárajú počas dňa na balkóne vzrušujúcu hru svetla a tieňa. Večer sa dajú posuvné dvere odsunúť, aby sa rodina mohla čudovať západu slnka.

tienenie pre nápady na vonkajšiu kovovú miestnosť

Pohodlný salónik s rohovou sedačkou ponúka možnosť oddýchnuť si od silných slnečných lúčov a večer s priateľmi zakončiť kokteilom. Na rozdiel od tradičných žalúzií prepichnuté plechy prepúšťajú vietor. Všetky spálne, ktoré sa nachádzajú na druhom poschodí, majú výhľad na balkón a rovinatý pozemok.

tienenie pre vonkajšie rastliny balkón

Pred silným slnečným žiarením ich chránia aj vysoké palmy a púštne kríky. Rastliny a kvety zohrávajú kľúčovú úlohu a výrazne zvyšujú faktor dobrého pocitu – zároveň sa o ne veľmi ľahko stará a vystačia si s malým množstvom vody. Rozhodujúca výhoda, pretože to šetrí zdroje.

Vonkajšie tienenie – krytá terasa

Rozšírte tieňovanie pre nové budovy vonku

Na prízemí sa obyvatelia môžu tešiť na priestrannú terasu na dvoch úrovniach. Nič tam nechýba – bazén, vírivka, ležadlá nenechávajú v oblasti wellness nič vytúžené. Niekoľko osvetlených schodov vedie do vonkajšej kuchyne a do susednej jedálenskej časti. Druhé poschodie vrhá chladiaci tieň na priestor na grilovanie a kopec chráni vonkajšie posedenie pred vetrom. V Arizone sa teploty, ktoré sú typické pre púštnu krajinu, v skutočnosti veľmi líšia. Cez deň je veľmi teplo a večer veľmi chladno. Aby sa obyvatelia aj po západe slnka cítili na terase príjemne, hrá ochrana proti vetru rozhodujúcu úlohu.

Tienenie zvonku reguluje vnútornú klímu v obývacej časti

tienenie mimo vysoký strop sklenené zábradlie drevené schody

Tienenie zvonku reguluje vnútornú klímu v dome – obyvatelia sa tak môžu diviť prírode prostredníctvom hojne zasklenej fasády. Obývacia časť je veľmi svetlá, ale stále je v tieni. Betónová podlaha udržuje vaše nohy príjemne chladné a vstavaný ventilačný systém (typický pre americké domy) zvyšuje komfort bývania.

zatienenie vonkajšieho posedenia obývacia izba krb vysoký strop

Zariadenie bolo pomerne striedme, typické pre minimalistický štýl bývania. Biele steny a sklenené zábradlia vytvárajú plynulý prechod medzi rôznymi oblasťami a úrovňami. Čo sa týka materiálov, koža, ľan, sklo a kov tvoria atraktívny celok. Jednoduchý dizajnový jazyk nábytku tvorí perfektné zázemie pre moderné umenie. Početné obrazy zdobia steny a dodávajú miestnostiam ráz.

zatienenie mimo bieleho kuchynského ostrova

tienenie mimo žulové dosky odhalená betónová podlaha

tienenie mimo komoda televízor odhalená betónová podlaha

zatienenie vonkajších nástenných políc biely úložný priestor knihy

tienenie vonkajšieho kresla z plyšového koberca

tienenie vonkajších posuvných dverí trojmiestna sedačka kožená taburetka dizajnové kreslo

tienenie mimo prístrešok chata spálňa

tienenie mimo spálne balkón ochrana pred slnkom

tienenie vonkajšieho pohľadu na kúpeľňu

tienenie mimo kúpeľne s výhľadom na hory

tienenie vonkajšieho úrovne osvetlenia nižšie

tienenie mimo príjazdovej cesty betónové platne

tienenie vonkajšej fasády kamenných dosiek

tienenie vonkajšej vstupnej záhrady

tienenie mimo záhradný chodník štrkové betónové platne

tienenie vonkajších krytých drevených podlahových dosiek

tienenie mimo bazén štrkový púštny zemský kryt

tienenie vonku hrať tieň slnko

moderné zatienenie vonkajšej obrazovky súkromia

tieniaci vonkajší vzor kovový systém slnečnej ochrany

tienenie vonkajšieho kovového systému slnečnej ochrany

tienenie vonkajších kovových posuvných dverí systém slnečnej ochrany

tienenie vonkajších sklenených posuvných dverí

tienenie vonkajších skladacích dverí balkón elektronicky ovládateľné

tienenie vonkajšieho balkóna proti slnku

zatienenie vonkajšieho pohľadu na svah

tieňovanie pred západom slnka v arizonskej púšti

tienenie mimo domu pôdorys prvého poschodia pred rekonštrukciou

zatienenie vonkajšieho pôdorysu bočný pohľad

zatienenie vonkajšieho pôdorysného plánu druhé poschodie

Projekt: Baňa Ranc