architektúra

Saténové sklo ako obrazovka na ochranu súkromia – dom v Indonézii s inovatívnou fasádou

fasáda zo satinovaného skla na ochranu osobných údajov moderná mestská vila

Moderná mestská vila v Indonézii sa prezentuje inovatívnym dizajnom fasády – satinované sklo poskytuje súkromie a chráni dom pred ulicou. Sklenené panely zároveň prepúšťajú dostatok slnečného svetla do obytných a spacích priestorov. Konečným výsledkom je umelecké dielo súčasnej minimalistickej architektúry, kde sa modernita stretáva s funkčnosťou. Obzvlášť užitočné v husto zastavaných štvrtiach, kde sú domy blízko seba a obyvatelia neustále hľadajú spôsoby, ako chrániť svoju súkromnú oblasť. Predstavujeme vám „Musikhaus“ – nový projekt talentovaných architektov v TWS & Partneri.

Saténové sklo ako obrazovka na ochranu súkromia – moderná minimalistická vila v Indonézii

satinovaná sklenená fasáda v modernom dizajne

Rodina poverila architektov z TWS úlohou navrhnúť moderný, slnečný dom s hojne zasklenou fasádou na obmedzenom pozemku. Stavitelia zároveň spresnili obrazovku ochrany osobných údajov – pretože terén je v husto zastavanom území. Napriek tomu, že mestská vila v súčasnosti nemá priamych susedov, na priľahlé nehnuteľnosti už údajne bolo získaných niekoľko stavebných povolení. Zákazníci teda chceli hneď na začiatku premýšľať o ochrane súkromia, aby neskôr nemuseli investovať do drahých a časovo náročných renovačných prác. Akustika v miestnostiach mala zároveň veľký význam – majitelia sú obaja hudobníci a veľmi chceli, aby mohli cvičiť so svojimi kolegami v dome. Uvažovalo sa aj o rozumnej zvukovej izolácii.

matná sklenená fasáda kultivácia zimnej záhrady pohľad vyššie

Nakoniec sa architekti rozhodli pre minimalistickú architektúru – dom má tvar Z a pozostáva z troch plynule prepojených stavebných zväzkov a zimnej záhrady. Veľká betónová stena chráni mestskú vilu pred budúcimi susedmi a niekoľko menších okien po stranách prepúšťa slnečné svetlo do miestností. Budova je uzavretá pre ostatné nehnuteľnosti a otvára sa do ulice. Južná fasáda bola dodatočne vybavená niekoľkými panelmi z nasýteného a potlačeného vrstveného bezpečnostného skla. Vyznačujú sa predovšetkým atraktívnym vzhľadom a moderným dizajnom. Sklo odolné voči nárazu bolo špeciálne vybrané architektmi – je ideálne vhodné pre vonkajšie použitie. Na rozdiel od iných materiálov nie je u skla potrebná žiadna ďalšia ročná úprava, a preto je starostlivosť oň mimoriadne jednoduchá. Panely zároveň chránia obytnú časť a zimnú záhradu pred dažďom, vetrom a búrkami. Zapínanie z nehrdzavejúcej ocele je nielen extrémne odolné, ale boduje aj moderným vzhľadom. Oceľové detaily tvoria rôzne geometrické motívy, ktoré inak jednoduchej bielej fasáde dodávajú niečo. Samotné sklenené prvky sú tiež potlačené geometrickými figúrkami – to vytvára v interiéri vzrušujúcu súhru svetla a tieňa.

Saténové sklo ako clona na ochranu súkromia pre krytú terasu

priesvitná obrazovka zo saténového skla s baldachýnom

Aj keď predná fasáda môže vyzerať fascinujúco, prehliadka domu sa pre väčšinu hostí začína zo zadného dvora – architekti tam navrhli malú okrúhlu terasu, kde si môžu klienti a ich kolegovia zacvičiť. Vysoká stena, ako aj mnohé rastliny na okraji záhrady, by mali znížiť hlučnosť. Samotná terasa je zastrešená – aby sa príliš nestmievalo, architekti sa rozhodli aj pre sklenené prvky, tentokrát z číreho skla. Sklopné dvere môžu z terasy behom okamihu urobiť druhú zimnú záhradu. Za slnečného počasia je obytná časť predĺžená von.

Saténové sklo do zimnej záhrady

ochranná obrazovka pokrytá zimnou záhradou z matného skla

V zimnej záhrade sa však hojne používa aj satinované sklo – rozšírenie ponúka ďalší obytný priestor, v zimných mesiacoch obsahuje črepníkové rastliny zo záhrady a slúži ako zvláštna prijímacia miestnosť. Sklenené panely na strope dodávajú miestnosti jasný vzhľad aj v zlom počasí. Vysoko leštené biele podlahové dlaždice vo veľkom formáte odrážajú nábytok a dodávajú miestnosti väčší dojem.

satinovaný fasádny vchod do zadného domu

Biely strop, steny a vstavaná kuchyňa s priľahlou jedálňou, ktoré priamo susedia so zimnou záhradou, sú navrhnuté podľa minimalistického základného princípu: „Menej je viac“. Hlavnými akcentmi sú vchodové dvere a jedálenský stôl so stoličkami a lavicou z dreva. Teplé žltkasté dubové drevo a exotická červená nuance bocote uvoľňujú prísny minimalistický dizajn interiéru a vytvárajú domácu atmosféru..

Sklenené dvere umožňujú vzdialený výhľad do priestoru na spanie

satinované sklenené posuvné dvere spálňa balkón

Zatiaľ čo na prízemí sa hojne používa satinované sklo, spálne nie sú takmer zatienené-veľké skladacie dvere od podlahy až k stropu umožňujú vzdialený výhľad do záhrady. Všetky tri spálne majú priestranný balkón, kde si obyvatelia môžu oddýchnuť po dlhom dni v práci a vychutnať si západ slnka. Aj tu bola striedmo zariadená – obývací program dopĺňa komoda, manželská posteľ a koberec na krátku podlahu.

schody zo satinovaného skla vo vnútri

Stenový, stropný a podlahový dizajn tiež vytvára vizuálne prepojenie medzi rôznymi oblasťami v dome – návrhári interiérov často používajú tento trik, najmä pri obmedzenom obytnom priestore. Neutrálna farebná schéma tvorí dokonalé zázemie pre kreatívne dekorácie s modernými umeleckými dielami vyrobenými z prírodných materiálov. Schodisko je ozdobené malými drevenými priehradkami, lampáše vytvárajú romantickú atmosféru v spálni a na balkóne.

satinovaný sklenený trávnik betónová vila baeume

Masívny dom bol postavený z betónu – typického pre minimalistické budovy, ktoré sa v Ázii tešia stále väčšej popularite a ktoré harmonicky ladia s novými aj starými mestskými časťami. Projekt talentovaných architektov TWS je vynikajúcim príkladom minimalistického konceptu budovy v obmedzenom priestore.

satinovaný sklobetónový fasádny trávnik

zimná záhrada projektu satinovaného skla

pohľad na satinované sklo podľa plánu nad pôdorysom

satinovaný výhľad na druhé poschodie na spanie

plán strechy so satinovaným sklom

Projekt od TWS & Partneri