architektúra

Okná od podlahy až k stropu umožňujú krásny výhľad do záhrady

Okná od podlahy až k stropu, veľký záhradný dom

Medzinárodne známy japonský architekt Kengo Kuma navrhol prvý dom v USA pre japonskú bytovú spoločnosť Suteki. Dosiahol interkultúrny dizajn, ktorý kombinuje nábytkové trendy americkej architektúry a dizajnu s nadčasovými japonskými základnými princípmi stability a harmónie s prostredím. Dom sa nachádza v meste Portland v Oregone a má veľký dvor. Okná od podlahy až k stropu otvárajú výhľad na súvislú záhradnú plochu a zaisťujú bezproblémový prechod medzi interiérom a exteriérom.

Okná od podlahy k stropu drevo-moderná-architektúra-dom-záhrada

Pri vývoji projektu sa architekt rozhodol pre plynulé prechody medzi interiérom a exteriérom. Tento koncept je v súlade s filozofiou japonskej stavebnej spoločnosti, ktorá znamená život v blízkosti prírody. Keď sú hranice medzi vnútornosťou a vonkajškom zrušené, človek môže žiť vonku po celý rok.

Okná od podlahy až k stropu vnútorná-vonkajšia-obývacia-obývacia izba-terasa

Dom Portland je navrhnutý s hlbokými odkvapmi, ktoré vytvárajú krytú terasu pre obyvateľov a ich hostí. Výsledná terasa s drevenou terasou je zariadená pohodlným obývacím nábytkom a ponúka výhľad do záhrady. Okná od podlahy k stropu oddeľujú túto oblasť od obývačky a za pekného počasia sa dajú odsunúť do strany. Dom sa tak otvára do vonkajšej zelene.

podlaha-na-strop-okno-dom-prírodné-materiály-drevo

Pri stavbe domu sa používajú predovšetkým prírodné materiály ako drevo, kameň a dlaždice. Tam, kde dom nemá sklenené fronty, je fasáda obložená svetlým jaseňovým drevom. Vertikálne žalúzie z pôvodného aljašského cédru slúžia na vetranie a súkromie a v miestnosti vytvárajú skvelé svetelné efekty. Tie sú v interiéri nádherne kombinované s jaseňovým drevom, kameňom a dlaždicami. Drevo z Japonska sa dokonca používa na vstupné dvere a dve dekoratívne steny vo vnútri. Všetky použité materiály dodávajú interiéru teplo a navodzujú príjemnú atmosféru.

presah strechy od podlahy k stropu-strecha-výhľad na drevo-záhrada-trávnik

Modernú japonskú záhradu navrhla Sadafumi Uchiyama a vyznačujú sa zelenými trávnikmi, krásnymi stromami a množstvom kameňa. Drevená paluba lemuje celý dom a ponúka nádherný výhľad na prírodnú krajinu.

podlaha-na-strop-okno-posuvné-okno-terasa-drevená paluba

Keď sú okná okien otvorené, medzi terasou a obývacím priestorom nie je žiadny prah. Svetlo zariadená obývačka sa tak stane súčasťou záhrady. To umožňuje život v tesnom spojení s prírodou.

okná od podlahy k stropu-svetelný zdroj-obývačka-prírodné farby

Na zariadenie architekta použil prírodné farby a materiály. Otvorený obývací priestor je v strede domu a je otočený do záhrady. Svetlé parkety na podlahu harmonizujú s drevenou fasádou a akcentovanými stenami. Biely strop a steny odrážajú denné svetlo a vytvárajú interiér zaliaty svetlom. Drevo je opäť ťažiskom nábytku a je doplnené svetlým čalúnením a bielymi povrchmi.

okná od podlahy k stropu-dom-obývačka-kuchyňa-nepriame osvetlenie

Okná od podlahy až k stropu prepúšťajú do interiéru denné svetlo z každej strany a vytvárajú miestnosti presvetlené svetlom. Osvetlenie celého domu má moderný dizajn a využíva minimalistické svetlá. Nepriame osvetlenie stropu a podlahy skvele zvýrazní obývací priestor, chodbu a spálňu.

podlaha-na-strop-okno-výhľad-záhrada-chodba-podlahové osvetlenie

zariadenie domu-prírodné-materiály-drevo-vchodové dvere

okná od podlahy k stropu-otvorené-bývanie-koncept-výživné-prechody

previs podlaha-strop-okno-sklenené fronty-dom-strecha

Projekt japonského architekta Kengo Kuma