architektúra

Farebný betón v architektúre – namiesto sivej používajte farebné stavebné materiály

centrum pre kultúru so zastrešením schodiska a fasádou zo žltého betónu

Vo všeobecnosti, keď premýšľame o betónových budovách, príde nám na myseľ šedá farba, ale vďaka farebnému betónu sa všetko zdá byť živšie. Tradičná zmes tohto stavebného materiálu obvykle obsahuje cement, štrk, piesok a vodu. Môže sa však líšiť vo farbe podľa prvkov a prímesí a samozrejme zapôsobiť svetlými alebo tmavými odtieňmi. Pigmentácia betónu môže presahovať estetickú funkciu. Môže zlepšiť dojem zo súkromného domu, kontextualizovať verejnú budovu v jej okolí alebo dokonca odkázať na koncept dizajnu. Nasleduje výber stavebných projektov, v ktorých sa ako materiál optimálne používa farebný betón.

Farebný betón pre väčšiu živosť

prístavba a priechod domu z červených stavebných prvkov, zabetónované, pigmentované a vložené

Zlúčeniny, ktoré do zmesi pridávajú pigmenty, sú preto stále bežnejšie a obľúbenejšie, pretože do farebného betónu vlievajú stabilnejšie nuansy ako farba. Tieto odtiene sú výsledkom pridania oxidov žltej a červenej. Ich deriváty, ako napríklad hnedé, sa získavajú pridaním oxidu železa. Chróm a oxid kobaltu tvoria zelenú a modrú farbu. Na čierny betón sa bežne používa čierny oxid železitý a oxid uhličitý v kombinácii s pucolánovým cementom.

Čierny betón

moderná vila z čierneho betónu v kontraste s drevenými rámami okien

V prvom príklade vám ukážeme Villa Моntagnola od Atilla Panzieriho & Partners zo Švajčiarska, ktoré sa nachádza na pozemku s nádherným výhľadom na jazero Lugano. Sugestívny pohľad a pôsobivá prítomnosť skalného masívu za lokalitou diktovali zásady začlenenia celej budovy. Moderný dom odkazuje na skalu v dynamickom dialógu a zároveň sa rozprestiera smerom k jazeru. Pri výbere dizajnéra sa riadila vnútorná morfológia miesta a jeho juhozápadná orientácia na jazero.

vchod do garáže v sivých tónoch a zadná časť betónového domu s úzkymi oknami

Budova vyzerá ako blok čierneho pigmentovaného pohľadového betónu. Je to čierna farba, ktorá pochádza zo skaly a surových dosiek, ktoré sa tiahnu rovnakým smerom. Táto vlastnosť oživuje fasádu a zdôrazňuje striedanie plných a prázdnych otvorov. Svetlo preniká cez otvory, vypĺňa interiér vily a vytvára teplú a útulnú atmosféru. Dvere a okná z prírodného duba túto zvláštnosť posilňujú. Vnútorný kontrast medzi bielou omietkou a čiernou betónom vytvára sugestívne hry, ktoré sú podčiarknuté vhľadmi.

Tmavý betón pre väčší kontrast

dizajnérsky dom z čiernych a tmavých stavebných materiálov pri západe slnka

V našom ďalšom prípade betónová stena vyčnievajúca zo zeme rámuje dom navrhnutý architektonickou firmou Pitagoras Group z Portugalska. Múr však prekonáva rôzne výšky krajiny. Čo sa týka použitých materiálov, zdanlivo tmavý betón definuje objem konštrukcie. Ako krycí materiál niektorých fasádnych panelov architekti zvolili aj zinok antracitovej farby.

vnútorné nádvorie s fasádou čierneho domu a posuvnými sklenenými dverami na prvom a druhom poschodí

Projektant sa pre vonkajšie paluby rozhodol pre prístup autom čadič. Na cestách pre chodcov alebo obývačkách prevládajú drevené palety ako rozšírenie vnútorných podláh. Prístavby sú však predovšetkým z čierneho hliníka. Obklad má výrazný vplyv na celkový vzhľad tohto domu, pretože je plne viditeľný už od vchodu do nehnuteľnosti. Z tohto dôvodu sa architekti rozhodli pre krytinu z pórobetónu, aby vytvorili absolútne rovnomerný drenážny povrch. Tento kryt akosi pomáha porozumieť objemu budovy, keď sa obyvatelia pohybujú vpred na poschodí.

Červený betón ako prízvuk

kombinácia sivého betónového zafarbenia s červenými akcentmi pre domy s bazénmi a záhradami

Objem zaveseného betónu v tomto prípade chráni obytné plochy na prízemí priestorovými odchýlkami od návrhu vozovky v rôznych výškach. Drevená krytina spája vstup do bazéna a odvíja sa v miestnosti. Betónová stena tiež podporuje stavbu a pozdĺžne rozdeľuje miesto. Pre zariadenie to vytvára nezávislé oblasti. Brazílski architekti UNA Arquitetos zafarbili farebný blok oxidom železitým. Prítomnosť tvarovanej steny tiež vychádza zo svetelných odrazov a sleduje prechod z vonkajších do vnútorných oblastí.

Drevená podlaha vo vonkajšej časti so stenou z červeného betónu v minimalistickom dome

Dva betónové piliere dopĺňajú podpery tejto úrovne a umožňujú zjavnú asymetriu v pravidelnej štruktúre. Kontrast k prvej úrovni, kde sa nachádzajú spálne, je evidentný v nepriehľadnosti objemu. Naznačuje to teda určitú intimitu, zatiaľ čo z týchto izieb je výhľad na opätovne vstupujúce balkóny. Tieto odsávače zaisťujú diagonálny výhľad, niekoľko svetelných a ventilačných otvorov, ktoré tiež zdôrazňujú dráhu slnka. Konečne výstup na strechu završuje zimná záhrada.

Farebný betón v červenej farbe ako fasádny obklad

moderná dvojpodlažná budova domu s červenou fasádou z pohľadového betónu s nádvorím

Architekti Mauricio Pezo a Sofia von Ellrichshausen z Čile sa tu rozhodli otestovať archetypálne vlastnosti tohto prímestského domu. Toto cvičenie nebolo nikdy také jednoznačné ako arbitráž, ktorá si vyžiadala niektoré formality prípadu: prímestský betónový byt v susedstve rodinných domov. Plánovali kúsok, ktorý by zjednotil siluetu štyroch šikmých striech, ale nebol by príliš odlišný od naivných obrysov detskej kresby.

Vrstvy červenej betónovej steny sa stavajú pre prímestský domov

Dom sa objavil ako miestny termín odkazujúci na nespochybniteľnú pevnosť betónových konštrukcií, ktoré nikdy nestarnú. Tím postavil sekundárnu farebnú betónovú stenu, ktorá sa počas výroby niekoľkokrát zmenila a bola vykonaná vo vrstvách. Stavitelia naliali každú novú vrstvu na predchádzajúcu.

Žltý betón pri stavbe domu

architektonický príklad stavby domu zafarbený betónom žltou farbou na steny

Oba kryty od španielskych architektov Azpilicueta Arquitectura Y Paisaje sú determinované komplexnou miestnou geometriou v dvoch rôznych tvaroch. Zvyšujú dom M a dom P ako prvky jedného materiálu. Farebný betón integruje silnú náušnicu, ktorá hovorí o typických miestnych stavbách. Domy pozostávajú z pevných múrov a uzavretých zemitých blatových stien, ktoré sú typické pre miestnu architektúru. Tiež sa uprednostnilo, aby kuchyňa bývania v južnej časti mala ideálnu orientáciu.

Vchod z moderného domu so strechou a ležadlom

Architekti stanovili rozpočtové limity stavby od prvého momentu. Kryty preto berú do úvahy aspekty energetickej účinnosti s dobrou energetickou kvalifikáciou. Konštruktívny systém bol vytvorený pomocou stien zo žltého železobetónu v hmote a v súlade s pieskovaním. Panely vyrobené z fotovoltaickej energie navyše vhodne zapadajú do strechy. Vytvorená textúra má dvojitý vonkajší výraz, ktorý umožňuje hrať s kontrastom dostatočne skúsených materiálov a dobrej starostlivosti a reinterpretovať tradičný konštruktívny systém „zemitých“ stien. Sledovanými cieľmi bola integrácia do lokality, optimalizácia ekonomických zdrojov a jednoduchosť realizácie.

Farebný betón vo verejných budovách

línie ako bridlicové dosky integrované do vonkajšej fasády ako verejné stavebné múzeum v červenom

Telo tejto budovy od architektov Gonçalo Byrne Arquitectos pripomína hmatateľnosť tradičnej stredovekej stavby a predstavuje drsné štruktúrované povrchy, dosiahnuté použitím pigmentovaného červeného betónu so surovým a nepravidelným výrazom a veľmi blízke pôvodným štruktúram ľudskej ruky. Architekti vylepšili textúru múzea v Portugalsku vložením sivých línií z bridlice do horizontálnych spojov budovy..

šikmá strecha dvoch dvojitých budov pokrýva chodník pred výstavnými miestnosťami

Budova celkovo vytvára pocit gravitácie, takmer ako sochu, sfarbenú do vlastných odtieňov, evokujúcu čas v spontánnych vzoroch patiny a vyzerajúceho ako poškvrnené zvislé bojisko medzi malým a väčším telom. Kombinované použitie betónových stien a konštrukcie z betónových stĺpov, trámov a dosiek umožnilo maximálne využitie priestoru a prezentáciu veľkorysých výstavných plôch.

Červený betón pre hasičov

minimalistická hasičská stanica s ružovo-červenou vonkajšou fasádou kontrastujúcou so snehom

Talianske štúdio Pedevilla Architects navrhlo minimalistickú, ružovú budovu, ktorá slúži ako hasičská stanica pre mesto Vierschach v Južnom Tirolsku. Zjavne jednoducho navrhnutá budova, postavená v odľahlom meste Pustertal blízko rakúskych hraníc, sa nachádza pri hlavnej ceste. Aj keď dizajn uprednostňuje jednoduchosť a vylepšenie detailov, v skutočnosti je budova experimentom sama o sebe. Vonkajší plášť z ľahkého betónu spochybňuje štrukturálne a statické parametre, ale zohľadňuje aj požiadavky na izoláciu.

Interiér hasičského zboru z červeného betónu a hasič

Červená farba podčiarkuje originalitu nového hasičského zboru. Farebný betón je stavebným materiálom pre všetky povrchy. To podčiarkuje monolitický charakter budovy. Rozmery konštrukcie zostávajú zvonku rozpoznateľné. Posilňuje skôr obrovský vzhľad štruktúr. Hlavnou črtou projektu je nepochybne prefabrikácia vonkajšieho plášťa, ktorá tímu umožnila minimalizovať nevyhnutné prepracovania stavby a zariadenia budovy. Nepravidelnosti alebo odchýlky v betóne však dodávajú materiálu a charakteru budovy len ďalšie čaro.

Žltá ako farba pre kultúrne budovy

žltý okrový betón pre verejné stavebné múzeum na použitie so zelenou strešnou terasou

Okrovožltý betón predstavuje teplú farbu podlahy v tomto pôsobivom brazílskom mestskom múzeu od architektov Brasila Arquitetura. So sofistikovanou konštrukciou z predpätého betónu navrhli architekti veľké rozpätie svetla okolo 65 metrov. Vytvorili ste tak veľký krytý priestor a skutočný mestský balkón. To je však prakticky chránené pred silným slnkom a zrážkami mesta. Krytý priestor je možné využiť rôznymi spôsobmi, od večierkov po veľtrhy, od šou po nič, aby ste si užili dobrý tieň alebo výhľad na útesy.

konferenčná miestnosť výstava betónové steny v žltej kombinácii s krásnymi prvkami

Výsledkom je budova, ktorá rôznymi, niekedy jemnými, inokedy tupými spôsobmi metaforicky odhaľuje hlavné tematické osi. Cais do Sertão poskytlo návštevníkom príjemný, jedinečný zážitok, intelektuálne aj emocionálne. Súhrnne sa dá povedať, že ide o stretnutie techniky s poetikou, high-tech s technicky jednoduchým, rigoróznym a rozsiahlym obsahom s možnosťou slobodnej interpretácie a voľného pôžitku. Je to miesto pre estetický pôžitok, kde emócie, prekvapenie a objavovanie idú ruka v ruke. Miesto mestskej jemnosti.