architektúra

Farebné pigmenty na betón dodávajú minimalistickej vile exotický vzhľad

farebné pigmenty pre konkrétne možnosti modernej architektúry

Moderná minimalistická architektúra má veľké lákadlo – jednoduchý a zároveň elegantný vzhľad budovy, ako aj kontrastné kombinácie materiálov, automaticky priťahujú pozornosť. Dôraz sa kladie na pohľadový betón – materiál je všestranný a je obľúbený najmä pre drsný vzhľad. Ale priznajme si – jeho sivá farba je vhodnejšia do mestskej vily alebo na prázdninový dom medzi skalami v Škandinávii. Betónový dom v Južnej Amerike medzi zelenými stromami a kvitnúcimi kvetmi vyzerá menej príťažlivo. V tomto prípade ponúkajú riešenie farebné pigmenty na betón – materiál je možné zafarbiť podľa želania a spolu s drevom dodáva fasáde exotický nádych. Predstavujeme „Casa Terra“ z kancelárie architektov Bernardes Arquitetura – vynikajúci príklad možného použitia farebného betónu.

Farebné pigmenty na betón úplne transformujú fasádu domu minimalistickej vily v Brazílii

farebné pigmenty na betónové budovy ochrana súkromia ochrana pred slnkom

Betón je z dobrého dôvodu obzvlášť obľúbeným materiálom pre minimalistickú stavbu domov – dá sa ľahko prepravovať aj do ťažko prístupných oblastí, môže niesť kovové konštrukcie a požadované množstvo sa naleje a spracuje na mieste. Univerzál má však aj nevýhodu – svoju farbu. Problém je možné vyriešiť farbivom, ako ukazuje nasledujúci projekt.

farebné pigmenty na terasu pokrytú betónovým drevom

Stavitelia dali architektom z Bernardes Arquitetura špecifikáciu útulného prázdninového domu, ktorý sa otvára do nádhernej krajiny. Architekti sa rozhodli pre konvenčnú kombináciu materiálov – veľkoryso zasklené fasády by sa mali hladko spájať zvnútra aj zvonka, drevená strešná krytina by mala poskytovať chladivý tieň pre salónik pod holým nebom a betónové steny chránia miestnosti pred zvedavými pohľadmi. Ale pretože vila sa nachádza v malebnej oblasti a je obklopená vysokými stromami, exotickými rastlinami a horami, architekti sa rozhodli zafarbiť vonkajšie steny..

Farebné pigmenty na betónovú strešnú krytinu drevený jednopodlažný dom

Farebné pigmenty na betón sú vyrobené z minerálnych farieb a dodávané v práškovej forme. To umožňuje zafarbenie malého aj veľkého množstva materiálu. Dodatočné náklady sa držia v medziach – v porovnaní napríklad s drahým dreveným obkladom s komplexnou dopravou. V tomto prípade zohral zvolený zemný tón rozhodujúcu úlohu pri návrhu fasády. Atraktívny červenohnedý odtieň je podobný pôvodným druhom dreva v Brazílii a fasáda vyzerá prirodzene a príjemne. Farba zároveň vytvára vizuálne prepojenie medzi jednotlivými stavebnými objemami.

Funkčné usporiadanie miestnosti – šesť stavebných objemov ponúka dostatočný obytný priestor pre veľkú rodinu

Farebné pigmenty pre betónovú chodbu obývacia izba prázdninového domu

Rodinný dom boduje nielen atraktívnym dizajnom fasády, ale aj praktickým rozložením miestnosti – 6 stavebných objemov zaisťuje pohodlie rodinných príslušníkov a ich hostí. Nachádza sa v nich obývacia izba s priamym prístupom na terasu a k bazénu, spálne s vlastnou kúpeľňou a penzión, ktorý sa v súčasnosti používa ako domáca kancelária. Jednotlivé zväzky medzi sebou spája chodba. Nachádzajú sa v teréne tak, že na seba vrhajú tiene a takto udržujú interiér príjemne chladný aj v horúcich letných mesiacoch.

Farebné pigmenty na betón ponúkajú množstvo možností dizajnu aj v obývacej časti

farebné pigmenty na betónový kuchynský ostrovček nástenné police drevený konferenčný stolík

Aj v obývacej časti tvorí betónová stena s dreveným vzhľadom dokonalé pozadie pre zariadenie v modernom štýle vidieckeho domu. Drevená kuchyňa s ostrovčekom ponúka dostatočný úložný priestor a je vybavená všetkým potrebným. Malá bylinková záhrada na pracovnej doske rozptyľuje príjemnú vôňu do obývacieho priestoru a chráni pred hmyzom. Posuvné sklenené dvere od podlahy k stropu spájajú kuchyňu s priľahlou vonkajšou jedálňou-tam môžu obyvatelia večer ukončiť jedlom. Obývacia izba je tiež na prízemí, kde dve trojmiestne pohovky s koženými kreslami a modernými kovovými stoličkami tvoria útulné posedenie. Priestranný konferenčný stolík má veľkorysú podpornú plochu pre knihy, časopisy a dekorácie. Nábytok je okorenený dekoratívnymi vankúšmi s očarujúcimi vzormi. Architekti sa konkrétne rozhodli používať iba prírodné materiály – vytvárajú domácu atmosféru a pôsobia príjemne.

farebné pigmenty betónová terasa lehátko

Vonku tiež nič nechýba – od vonkajšieho jedálenského kúta, pohodlného salónika na terase až po mimoriadne pohodlné ležadlá priamo pri bazéne – záhradný nábytok sľubuje relaxáciu a bežné dni s rodinou a priateľmi. Drevená strecha sa stala ochrannou známkou domu s plochou strechou. Plní dve funkcie – na jednej strane chráni pred silnými slnečnými lúčmi, na strane druhej poskytuje súkromie.

farebné pigmenty betón bočný pohľad fasáda domu objem budovy

Moderná plochá strecha uprostred prírody – tak by sa dal opísať projekt „Casa Terra“. Ale pri bližšom skúmaní sa z vily stane tichá kráska, kde sa stretáva tradícia s modernou. Za minimalistickým vzhľadom fasády sa skrýva rustikálny interiér v zemitých nuansách, ktoré sú pre Brazíliu tradičné. Ratan, drevo, ľan a koža sú šikovne kombinované – mix materiálov je typický pre Južnú Ameriku. V nižšie uvedenej fotogalérii nájdete ďalšie vzrušujúce obrázky z projektu. Nechajte sa inšpirovať minimalistickou architektúrou!

Domáca kancelária s výhľadom na bazén a hory

farebné pigmenty betón hosťovská izba rohová sedačka

Spálne s vlastnou kúpeľňou sú umiestnené v jednom objekte budovy

farebné pigmenty betónová budova objem spálne

Objem budovy, v ktorom sa nachádza obývací priestor, ponúka súkromie a ochranu pred slnkom pre spálne a malý penzión

farebné pigmenty betón hosťovská izba domáca kancelária

Priestranný obývací priestor prechádza do terasy položenej pieskovcovými doskami

farebné pigmenty betónové sklo posuvné dvere prázdninový dom brazília

Nekonečný bazén vás pozýva na ochladenie v horúcich letných dňoch

farebné pigmenty betónový bazén terasa pieskovec

Pohľad zhora – šesť budov a bazén

farebné pigmenty betón prázdninový dom pohľad na strechu vyššie

Farebné pigmenty pohľadový pôdorys betónového domu

farebné pigmenty betónový dom pôdorys modrotlač

farebné pigmenty betón šesť stavebný objem pôdorys

Projekt: Bernandes Arquitetura