architektúra

Budova s ​​narazenou zemou – 12 inšpiratívnych projektov s udržateľným hybridným materiálom

budova s ​​hybridným materiálom narazenej zeme moderná architektúra dizajn hlinená stena

Napriek tomu, že budova s ​​vrazenou zeminou bola roky zanedbávaná ako stavebná technika, tento typ stavby dnes zažíva renesanciu v architektúre. Medzi výhody v zásade patrí vynikajúca tepelná hmotnosť, tepelná a hluková ochrana, pevnosť a trvanlivosť, nízke nároky na údržbu, požiarna odolnosť, nosnosť a mnoho ďalších. Okrem toho pri stavbe z udusanej zeme zostanú zachované prírodné krásy stavebného materiálu a jeho vlastnosti šetrné k životnému prostrediu. Tentokrát predstavujeme výber najlepších stavebných projektov, pri ktorých stavba so zahĺbenou zeminou priniesla výnimočné výsledky. Týchto 12 diel ukazuje atraktívny estetický povrch vytvorený superponovaním niekoľkých vrstiev stlačenej zeme.

Budova s ​​vrazenou zeminou – výhody

budova s ​​vrazenou zeminou hybridný materiál moderná architektúra nádvorie voda

Stavba z nabúranej zeme je stará technika, ktorá si našla cestu späť do modernej architektúry. Vzhľadom na stavebné predpisy a jurisdikcie nemusí byť hybridný materiál vhodný na steny. Zrazená zemina je v zásade pôda, ktorú je možné zhutniť do tvrdých štruktúr. V dôsledku toho vrazené zemské múry doslova pozostávajú zo zeme, na ktorej stoja. Tieto môžu pomôcť ukotviť dom na jeho mieste a ponúknuť udržateľnú alternatívu k betónu.

Ďalej sme pre vás zostavili 12 inšpiratívnych návrhov. Tieto dokazujú, že budova s ​​narazenou zeminou sa líši od vnímania materiálu ľuďmi, ktoré môžeme spájať so staršími budovami bez moderného pohodlia. Stavebné projekty v našom článku vyzdvihujú jedinečný materiál a robia z neho súčasť niečoho väčšieho.

Layer House

budova s ​​vrazenou zeminou hybridný materiál moderná architektúra vrstva domové vrstvy ílovitej pôdy

Najprv vám predstavíme príklad stavby s narazenou zeminou z regionálnej, pobrežnej Viktórie v Austrálii. Nehnuteľnosť sa nachádza v blízkosti pláže, ale nemá výhľad na oceán. Väčšina terénu sa tiež zvažuje severo-južne a pozostáva z vrstiev vápenca a podzemných jaskýň. Najprv bolo zadaním klienta vytvoriť veľký rodinný dom, ktorý by mohol ubytovať veľa hostí a rodinných príslušníkov súčasne. Preto by to mal byť vysoko kvalitný a robustný domov pre generácie.

budova s ​​narazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra vrstva dom vrstvy zelené dlaždice dvojradová kuchyňa obývacia izba

Pri stavbe z nabúranej zeme navrhli architekti Kathryn Robso a Chris Rak dom ako sériu „vrstiev“ s pretínajúcimi sa zónami a súkromnými výhľadmi. Uhnízděný medzi čajovníkmi neexistuje široký panoramatický výhľad na komplex. Z tohto dôvodu tím vytvoril niekoľko menších nádvorí a výhľadov, ktoré umožňujú iný pohľad na budovu. Layer House je stále kontextový a pozostáva z miestnych stavebných materiálov a techník, ktoré sú optimálnym variantom pre stavbu so zhutnenou zeminou. Popri dusanej zemi zvolili architekti ako vhodný materiál aj drevo. Ďalej zložky piesku v dusanej zemi pochádzajú z regiónu a boli vyrobené miestnymi remeselníkmi. To vytvára udržateľný a účinný stavebný materiál, ktorý nevyžaduje údržbu a je primeraný veku. Drevo, naopak, zvyčajne zošedne a postupom času starne.

budova s ​​narazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra vrstva dom vrstvy zelené dlaždice kuchynský ostrov

Kým pri stavbe s vrazenou zeminou použili dizajnéri jednoduchú a bledú paletu dreva a ľahkú betónovú podlahu, do interiéru taktiež pridali niekoľko strategických grafických vložiek. Vďaka tomu sa im podarilo vymedziť a ohraničiť obytné plochy v izbách. Zelený kachľový kuchynský ostrov je toho dobrým príkladom. S odolnou dlažbou zelená tiež pomáha prepojiť terénne úpravy s interiérom.

Budova s ​​vrazenou zemou – vyhliadková veža Negenoord

budova s ​​vrazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra vyhliadková veža negenoord Belgicko

Prírodná rezervácia s názvom Maasvalley Riverpark sa nachádza na oboch stranách belgicko-holandskej hranice. Koncept nového vývoja spoločnosťou Negenoord sa zameral na spontánny rozvoj prírody, prirodzenú výchovu, ale aj rekreačné využitie. Aby sa dalo územie naplno zažiť, musela byť na malom kopci v strede oblasti postavená malá vyhliadková veža, ktorá mala vežu ochrániť pred zimnými povodňami.

budova s ​​vrazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra vyhliadková veža negenoord Belgicko

Architektonická firma De Gouden Liniaal Architecten použila na tento projekt aj technológiu stavby s vrazenou zeminou. Na stavbu tím opäť použil miestny stavebný materiál z oblasti Meuse. Rovnaká stavebná metóda bola použitá aj pri stavbe zídených zemných múrov. Povrch týchto stien bude pomaly erodovať, takže po chvíli bude štrk viditeľný. Vnútri je centrálne jadro so schodiskom z betónu, ktorý bol pieskovaný, aby sa odhalil aj štrk. Prostredníctvom svojej materializácie budova hovorí o mieste, kde bola postavená a je silne ukotvená vo svojom okolí.

Casa Caldera

budova s ​​narazeným zemným hybridným materiálom moderná architektúra casa caldera

História tohto miesta je hlboko zakorenená v kultúre regiónu. Biodiverzita regiónu je súčasťou väčšieho madrianskeho súostrovia, ktoré sa rozprestiera od Sonoranu po Chihuahuanské púšte. Z tohto príbehu a kontextu vychádza Casa Caldera. Toto malé ubytovanie je silne ovplyvnené klimatickými podmienkami; Prispôsobenie sa prírodnému, sociálnemu, politickému a ekonomickému prostrediu, každé do svojej vlastnej váženej a rôznej miery.

budova s ​​narazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra casa caldera interiér obývacia izba krb drevo prírodné materiály

Štruktúra prístrešku vyzerá, že je vytvorená z pôvodných tráv, ktoré definujú svah a otvorené priestranstvá. Aby architekti z DUSTu zdôraznili kvalitu útočiska, zvolili materiál stavby, aby ju včlenili do okolia. Hlinené steny sú z liatej lávovej horniny. Celé to tvorí polotekutý materiál, ktorý je vrazený do debnenia, podobne ako pri stavbe s vrazenou zeminou. Výsledný efekt je jemným kontrastom k zelenému prostrediu, ktoré v priebehu roka harmonicky zapadá do krajiny.

Ajijic – dom v Mexiku, ktorý bol postavený z nabúranej zeme

budova s ​​narazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra ajijic dom les

Pre letohrádok pri jazere Chapala v Jaliscu požadovali architekti Tatiana Bilbao SC adaptabilné, integrované a nenáročné riešenie. V kombinácii s jednoduchým puzdrom geometria reaguje na spôsob, akým je konštruovaná. Konštrukcia s okolitým materiálom nachádza prastarý systém, na ktorý kvôli technologickému pokroku často zabúdame.

budova s ​​narazeným zemným hybridným materiálom moderná architektúra ajijic dom zvonku

Farby a textúry v hlinených stenách a krajine sa prelínajú, aby spojili dom a okolie. Úzky vzťah s klientom a skupinou výtvarníkov pri navrhovaní niektorých interiérov a nábytku bol ďalším krokom v prispôsobení životných potrieb používateľom..

Los Terrenos

budova s ​​narazeným zemným hybridným materiálom moderná architektúra dom los terrenos

Ten istý architekt navrhol ďalší projekt. Nehnuteľnosť Los Terrenos sa nachádza v blízkosti domu Casa Ventura a nachádza sa v obytnej štvrti na juhozápadnej strane Monterey, ktorá je vysokohorskou lesnou oblasťou. Nabehnutá zemná stavba je fragmentovaná podľa funkcie a úlohy každého komponentu na stavenisku, ale všetky sú uzavreté v dokonalom štvorci na všeobecnom pláne. Každý zväzok je v rohu a obklopuje bazén v organickom tvare.

budova s ​​vrazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra dom los terrenos zrkadlový sklenený strom

Cieľom krajinnej stratégie bolo odraziť a napodobniť existujúcu flóru a faunu lokality v kreatívnom aspekte. Sociálna oblasť sa nachádza na odpočinkovej doske, v zrkadlovej sklenenej obálke, ktorá zároveň odráža a obsahuje bujné okolie; Hlavná miestnosť má výhľad na koruny stromov. Ostatné spálne sú podzemné a postavené z hliny a vrazenej zeme vo vzťahu k topografii.

Hrebeňový múr Západnej Austrálie

budova s ​​narazeným zemným hybridným materiálom moderná architektúra veľký múr západnej Austrálie z vtáčieho pohľadu

Najdlhšia vrazená zemská stena v Austrálii a pravdepodobne na južnej pologuli bola finalistkou Ceny Inštitútu architektov za rok 2016 v Západnej Austrálii. Hlinená stena s dĺžkou 230 metrov sa kľukatí po okraji piesočnej duny a obklopuje dvanásť obytných budov pokrytých zeminou. Architekt Luigi Rosselli ich navrhol na krátkodobé ubytovanie chovu dobytka počas zberov. Vďaka svojej narazenej zemskej fasáde s hrúbkou 450 mm a dunám vzadu majú rezidencie najlepšiu tepelnú hmotnosť, ktorá ich v subtropickom podnebí prirodzene ochladzuje..

budova s ​​narazeným zemným hybridným materiálom moderná architektúra veľká stena bytov západnej Austrálie

Pri stavbe z udusanej zeme je konštrukcia vyrobená zo železnej piesočnatej hliny, ktorá je prevládajúcim znakom lokality. Ďalším stavebným materiálom je štrk, ktorý miestni ťažia z priľahlej rieky, a tiež voda, ktorá pochádza z miestneho vrtu.

Múzeum umenia SanBaoPeng

budova s ​​vrazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra sanbaopeng múzeum umenia porcelán maliar porcelánu

Toto múzeum umenia sa nachádza v dedine Sanbao – malebnom mieste neďaleko centrálneho mesta Jingdezhen, hlavného mesta porcelánu v Číne. V uplynulom desaťročí sa sem presťahovali maliari porcelánu, aby si postavili vlastné ateliéry. Architektúra múzea je v ostrom kontraste s okolím. Prírodné geometrické tvary definujú budovu. Múzeum je 150 metrov dlhé a tento dizajn vytvára zvláštny vzťah medzi návštevníkmi a priestorom. Steny ako najdôležitejšia súčasť dizajnu výstavného priestoru sú pri stavbe tvorené vrazenou zeminou.

budova s ​​hybridným materiálom narazenej zeme moderná architektúra sanbaopeng múzeum umenia porcelán maliar nádvorie

Priechod je dlhá priehľadná miestnosť dlhá 100 metrov a okolo nej sú 4 m vysoké bahenné múry. Hlavné materiály, ako napríklad vrazená zemina, titánzinkové platne a travertín, časom erodujú. Z tohto dôvodu očakávame tento proces erózie, ako je kvasenie vína, pretože jeho jedinečná chuť je ešte jemnejšia. Dedina Sanbao navyše prirodzene produkuje unikátnu zem, ktorá je jemne červená. Z tohto dôvodu sa architekti z ateliéru DL rozhodli postaviť hlinené múry miestnou hlinou, čo vytvára istú známosť a napätie.

Vinohradnícky dom

budova s ​​narazeným zemným hybridným materiálom moderná architektúra vinohradnícky dom zvonku

Tento dom je zasadený na veľkom poľnohospodárskom pozemku a je situovaný uprostred vinice na takmer rovinatom pozemku vedľa korkového dubového lesa. V jednoposchodovej budove víta pokoj a vyrovnanosť okolia, ktorá sa snaží čo najmenej splynúť s krajinou tým, že splynie s prírodnými prvkami pokojného prostredia..

budova z hybridného materiálu narazenej zeme moderná architektúra vinohradnícky dom

Stavbou s vrazenou zeminou vznikli obmedzené spoločné priestory. Tieto komunikujú s celou dĺžkou vonkajšej terasy, ktorá funguje ako rozšírenie obytných priestorov. Dopyt po trvalo udržateľných a ekologických riešeniach bol podnetom na zavedenie budovy s vrazenou zeminou, ktorá je v niektorých oblastiach Portugalska stále prevládajúcou miestnou stavebnou metódou..

Útočisko v Tuscon Mountain

budova s ​​narazeným zemným hybridným materiálom moderná architektúra tuscon horské útočisko

Tucson Mountain Retreat sa nachádza v púšti Sonoran. Dom je starostlivo nastavený v reakcii na priľahlé arroyo, skalnaté úpätie, starodávne kaktusy, zvieratá, migračné cesty, pobyt na slnku a výhľady. Pôdorys je rozdelený na tri samostatné a izolované zóny. Do každej oblasti je potrebné vstúpiť opustením obsadenej zóny, vyjdením von a vstupom do iného priestoru. Toto oddelenie rieši požadované akustické oddelenie zákazníkov a zároveň ponúka jedinečnú príležitosť zažiť surovú púštnu krajinu nepretržite.

budova s ​​vrazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra Toskánsko horské útočisko kaktusy svah

Dom pozostáva predovšetkým z vrazenej zeminy, ktorá využíva širokú podlahu na zabezpečenie požadovanej tepelnej hmotnosti. Preto nemá prakticky žiadne nepriaznivé účinky na životné prostredie. Zisk slnečného tepla sa zníži tým, že sa dom vyrovná lineárne podľa osi východ-západ. Tým sa minimalizujú otvory dverí a okien v úzkych východných a západných fasádach.

Zemský dom

budova s ​​narazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra zemný dom Mexiko

Dom s rozlohou 189,3 m² sa nachádza 25 minút od centra mesta Mérida. Zámerom stavby so Zemou je vytvoriť harmóniu medzi tradičnou a modernou architektúrou, tradíciou a technológiou, minulosťou a súčasnosťou. Pri kombinácii zeme a konvenčného materiálu, ako je betón, pri stavbe s vrazenou zeminou, staré a nové spolupracujú.

budova s ​​narazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra zemný dom mexiko obytný priestor

Vrazené zemské múry sú srdcom domu. Vytvárajú priestor, ktorý víta hostí medzi masívnou podlahovou konštrukciou a mexickou murovanou klenbou. Zem je prírodný a zabudnutý zdroj, ktorý je takmer zadarmo a je šetrný k životnému prostrediu. Zvýšené používanie prírodných materiálov zo sociálneho a ekonomického hľadiska umožňuje ľuďom živiť sa a využívať zdroje, ktoré im prakticky ležia pod nohami.

Zenkonyu × podbíjanie Zeme

budova s ​​narazeným zemným hybridným materiálom moderná architektúra zenkonyu house japan

V Honjime teda neexistujú žiadne všeobecné materiály na stavbu budovy. Z tohto dôvodu by opätovné získanie sily a zúfalé úsilie mohlo byť pre tento projekt zlepšením. Navyše tamojšie more a pôda na ostrove poskytujú vrazenú zem na stavbu so vrazenou zeminou. Pôvodne sa stavebná metóda nazývala „HANCHIKU“, v ktorej sa horké látky a hasené vápno extrahované z mora zmiešavajú so zemou a vbíjajú sa, aby sa zlepšila štrukturálna pevnosť..

budova s ​​narazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra zenkonyu dom Japonsko hlinené steny geometrický tvar

Architekti vytvorili tvar tejto budovy so spojovacími stenami vyrobenými podľa pomeru strán. Pri ručnej výrobe sa ignorovali detaily a technológie a kopala sa racionálna forma. Nakoniec bola táto budova formovaná podľa národnosti a času, pričom si zachovala svoj japonský nádych.

Kultúrne centrum púšte Nk’Mip

budova s ​​narazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra kultúrne centrum kanada pobrežie púštna krajina

Kultúrne centrum púšte Nk’Mip je špecifickou a udržateľnou reakciou na jedinečný kontext budovy – neobvyklú kanadskú púšť. V tejto súvislosti má budova vnútorné i vonkajšie výstavy, ktoré oslavujú kultúru a históriu. Púštna krajina navyše zodpovedajúcim spôsobom preteká po zelenej streche kultúrneho centra, ktorú brzdila budova s ​​nabúranou zeminou.

budova s ​​vrazenou zemou hybridný materiál moderná architektúra kultúrne centrum

Vstupná sekvencia z parkoviska vedie návštevníka sériou vnorených betónových múrov do vstupného priestoru na konci vrazenej zemskej steny. Priestor, ktorý sa používa na zhromažďovanie veľkých skupín a označovanie udalostí dňa, prebieha pozdĺž nízkej betónovej steny, ktorá oddeľuje nedotknutú púštnu krajinu a budovu. Táto trasa je definovaná vodným kanálom, ktorý vedie ľudí k vchodu.

Zoznam webových stránok architektov:

Robson Rak architekti a návrhári interiérov

De Gouden Liniaal Architecten

PRACH

Tatiana Bilbao

Luigi Rosselli

Ateliér DL

BLAANC

earthLab Studio

Tadashi Saito + Atelier NAVE

DIALOG