zubná starostlivosť

Umiestnenie zubných implantátov: čo jesť po operácii implantátu?

Obnova po zubnom implantáte môže byť trochu stresujúca. Po operácii je postup ukončený, ale v žiadnom prípade nie liečba. Váš zubár vám poskytne tipy a rady, ako sa správať, aby sa zubný implantát hojil dobre a čo najrýchlejšie. Jednou z týchto rád je diéta na mäkké jedlo počas nasledujúcich 10 až 14 dní. Je dôležité sledovať stravu, aby ste nezaťažili operačnú ranu a predišli komplikáciám. Povieme vám, čo môžete jesť po operácii implantátu a čomu by ste sa mali absolútne vyhýbať.

Kedy znova jesť po zavedení zubného implantátu?

Zubná implantácia, na čo si dať pozor potom

Jesť môžete iba vtedy, ak anestézia úplne ustúpila. Trvanie anestézie je zvyčajne 1 až 3 hodiny. Každé telo rozkladá anestetikum inak. Sedácia je obzvlášť dôležitou otázkou pre úzkostlivých pacientov, pretože sa obávajú bolesti. V takýchto prípadoch a Odborník na zubnú implantológiu So zvýšeným účinkom používajte lokálnu anestéziu. Po chirurgickom zákroku sa poraďte so svojim zubným lekárom o konkrétnych odporúčaniach.

Prvých 24 hodín po operácii by ste mali obmedziť príjem potravy na smoothies, bujóny a krémové polievky. NEPOUŽÍVAJTE však slamku – cmúľanie môže spôsobiť krvácanie. Vyhnite sa tiež sýteným nápojom a veľmi teplým jedlám alebo čajom. Zvlášť sa odporúča čerstvo vylisované šťavy a šalviový čaj. Prvých 2 dní by ste sa mali úplne vyhnúť káve, alkoholu a cigaretám.

Čo nie je dovolené jesť?

po operácii zubného implantátu Čo nejesť

  • Tvrdé a chrumkavé jedlá, ako sú oriešky, sušienky, tyčinky do praclíka
  • Potraviny, ktoré vám môžu uviaznuť v zuboch, ako pukance, kukurica a lupienky
  • Potraviny, ktoré vyžadujú veľa žuvania, ako napríklad: B. surová zelenina, tvrdé ovocie, steaky, klobásy
  • Jedlo s veľkou priľnavosťou, ktoré sa lepí na švy – cestoviny, biely chlieb, koláče, pečivo
  • Ovocie so semenami – maliny, jahody, kivi

Prečo nie mliečne výrobky po operácii implantátu?

Prvé 3 dni je vhodné nekonzumovať mliečne výrobky. Baktérie mliečneho kvasenia spomaľujú hojenie rán a regeneráciu sliznice. Ak vám lekár predpísal užívať antibiotikum na báze tetracyklínu, nemali by ste konzumovať ani mliečne výrobky. To prítomné v mlieku Vápnik spôsobuje, že tetracyklíny sú neúčinné. Ak sa neočakávajú žiadne interakcie s antibiotikom, po štvrtom dni môžete jesť jogurt alebo tvaroh.

Čo môžete jesť po operácii implantátu??

Po implantácii jedzte krémovú polievku zo zemiakov

Mäso a hydina

Mäso ako hovädzie, teľacie, jahňacie, kuracie a morčacie mäso by malo byť nakrájané nadrobno. Potom môžete piecť sekanú alebo fašírky. Povolené sú vykostené ryby, ako napríklad tuniak, losos alebo biele ryby, ako aj tuniak v konzervách. Vajcia tiež poskytujú veľa vysoko kvalitných bielkovín. Rozhodnite sa pre mäkké miešané vajíčko. V porovnaní s inými receptami na vajíčka je žuvanie jednoduchšie. Ďalšími dobrými zdrojmi bielkovín sú tofu a dobre varené strukoviny.

Po operácii zubného implantátu jedzte miešané vajíčka

Obilniny a semená

Fazuľa je skvelá voľba pre mäkké jedlo, ktorá uspokojí vaše potreby bielkovín. Čo tak fazuľové pyré na obed? Varené ovsené vločky, krupica a pšeničný krém sú ďalšími možnosťami zo skupiny obilnín. Aby boli chutnejšie, môžete pridať škoricu, vanilku alebo roztlačené bobule a banány.

ovocie a zelenina

Zrelé banány, melóny, broskyne a hrušky sú ideálne pre diétu s mäkkým jedlom. Pomerne tvrdšie ovocie a zeleninu je tiež možné dusiť a pyré. Jablková omáčka je tiež preferovanou potravinou po zubnej implantácii.

po chirurgickom zákroku zubného implantátu, čo jesť jablkovú šťavu

Polievky, omáčky a korenie

Krémové polievky sú vždy dobrou voľbou. Môžu byť pripravené rýchlo a sú všetko, len nie nudné. Musíte sa len uistiť, že je všetko dobre pretlačené. Korenie by malo byť jemne nasekané alebo mleté ​​a jemnej chuti.

Príklad denného menu po operácii zubného implantátu:

Raňajky: Gruel s mandľovým mliekom, banánom alebo jablkovou omáčkou

Obedovať: Zemiaková kaša s miešanými vajíčkami

Občerstvenie: Avokádové a mangové smoothie (pite bez slamky!)

Večera: Filet z lososa s paštrnákom a mrkvovým pyré

Gruel s mandľovým mliekom a banánom