Znížiť

Chudnutie nad 40 rokov – aké je tajomstvo štíhlej postavy?

Ak máte viac ako 40 rokov, možno ste si všimli, že je jednoduchšie priberať na váhe a výrazne ťažšie schudnúť ako kedysi. Zmeny vo vašej aktivite, stravovacích návykoch a hormónoch a v spôsobe, akým vaše telo ukladá tuk, môžu hrať svoju rolu. Niekoľko jednoduchých krokov vám však môže pomôcť schudnúť nad 40 rokov. V tomto článku odpovedáme na niektoré najčastejšie otázky o chudnutí vo vyššom veku a dávame tipy, ako môžete schudnúť efektívne, ale aj zdravo od 40 rokov.

Ako môžem schudnúť zo 40 tipov

Mať 40 rokov je pre mnohé ženy strašidelné. Len čo vek začne so „4“, jeden už prestáva byť atraktívny a zaujímavý. Nástup menopauzy je ďalším dôvodom, prečo sa ženy obávajú menštruácie po štyridsiatke. V skutočnosti je vek iba číslo. Si taký starý, ako sa cítiš a to sa odzrkadľuje aj na našom vzhľade. Ak budete jesť zdravo, budete mať pravidelný odpočinok, cvičíte a nájdete si čas na svoje obľúbené činnosti, nikdy sa nebudete cítiť ani vyzerať staro.

Je možné schudnúť od 40 rokov??

Chudnite v starobe Tipy pre ženy

Môžete mať štíhlu postavu nad 40 rokov? Samozrejme, ak nájdete rovnováhu medzi vyváženou stravou a dostatočnou fyzickou aktivitou.

Najprv si však musíte položiť otázku: Prečo je chudnutie po štyridsiatke ťažšie? V skutočnosti nie každý má problémy schudnúť vo vyššom veku. Napríklad ľudia, ktorí majú celý život zdravú výživu a pravidelne sú aktívni, nemajú až také veľké problémy s chudnutím. Ak však do 40 rokov nemyslíte na svoje stravovacie návyky, určite budete potrebovať oveľa viac času a úsilia, aby ste sa zbavili nadbytočných kíl.

Prečo je také ťažké schudnúť po 40 -tke?

Schudnite na bruchu zo 40 plánovaných výživových športov

Existuje dôvod, prečo diéta, ktorá v 30 -tke fungovala dobre, nie je po štyridsiatke taká účinná? V skutočnosti to môže byť spôsobené rôznymi vecami. Metabolizmus sa na jednej strane spomaľuje s vekom, čo vedie k hromadeniu rúčok lásky. Na druhej strane u žien vo veku 40 a viac rokov dochádza k hormonálnym výkyvom, ktoré často súvisia s nástupom menopauzy (ale dovtedy to môže trvať aj ďalších 10 rokov). To môže tiež viesť k niektorým kilám navyše, ktoré je potom ťažké zhodiť.

S pribúdajúcim vekom sa zloženie tela mení. U ľudí, ktorí málo cvičia, sa percento tuku zvyšuje, zatiaľ čo dochádza k úbytku svalovej hmoty. Navyše od 40 rokov hladina rastového hormónu somatotropínu klesá a telo prechádza od budovania k udržaniu telesnej hmotnosti, čo znižuje spotrebu energie. Metabolizmus už nebeží na plné obrátky a otravné kilá sa môžu oveľa jednoduchšie usadiť na problémových partiách, akými sú žalúdok a boky. Ak od tohto veku nezmeníte svoje návyky, priberanie je nevyhnutné.

Rovnaký problém je aj u mužov?

Menopauza postihuje mužov aj ženy. U nich sa to však zvyčajne stane o niečo neskôr – spravidla od 50 rokov alebo dokonca 60 rokov. Chudnutie po štyridsiatke nie je pre mužov také ťažké ako pre ženy. Ak však chce byť muž do 40 rokov fit a nemá okrúhly žalúdok, mal by sa tiež snažiť.

Prečo váha v starobe hrá rolu??

Prečo by mal človek schudnúť v starobe?

Mnohým ženám a mužom je úplne jedno, koľko vážia alebo ako vyzerajú. S vekom však hmotnosť nie je dôležitá len pre náš vzhľad. Existuje mnoho chorôb, ktoré s obezitou úzko súvisia. Príkladmi sú cukrovka typu 2, srdcové choroby a dokonca rakovina. Aby ste boli zdraví, musíte si udržať normálnu hmotnosť a zbaviť sa zlých návykov.

Chudnutie nad 40 rokov: Na toto by ste si mali dať pozor

Cvičenie a šport zo 40 joggingu

Tajomstvo štíhlej postavy je v zásade rovnaké v každom veku – kombinácia zdravej výživy a dostatku pohybu má takmer vždy za následok vyrovnanú hmotnosť. Výnimkou sú ľudia, ktorí trpia určitou chorobou alebo ktorí nesmú športovať.

Ak nechudnete po štyridsiatke, pravdepodobne budete potrebovať zmenu stravy. V nasledujúcich častiach sumarizujeme všetko, čo vám môže pomôcť pri zdravom chudnutí.

Správna výživa od 40

Schudnite zo 40, čo koľko jete

Ak chcete schudnúť vo vyššom veku, vyvážená strava sa nedá obísť. Jedlo, ktoré jeme, má najväčší vplyv na našu hmotnosť. Ako by však mala vyzerať zdravá a vyvážená strava od 40 rokov? Tu je niekoľko tipov:

Jedzte veľa ovocia a zeleniny

Čerstvé ovocie a zelenina by nemali na vašom tanieri chýbať. Pri každom jedle ním naplňte polovicu taniera. Tieto potraviny majú tendenciu obsahovať viac živín a menej tukov a kalórií ako mäso, mliečne výrobky alebo obilniny. A môžu vám pomôcť cítiť sa sýto aj vtedy, keď jete menej. Čerstvé ovocie, ako sú napríklad jablká a bobule, je tiež ideálne ako alternatíva k občerstveniu s vysokým obsahom tuku alebo cukru.

Výživa zo 40 aké potraviny jesť výživový plán

Vytvorte si plán zdravej výživy

Ako už bolo spomenuté, strava musí byť vyvážená od 40 rokov. To znamená, že by vo vašom jedálničku nemali chýbať žiadne dôležité živiny. Okrem čerstvého ovocia a zeleniny by do vášho jedálnička mali určite zaradiť aj tieto potraviny:

  • Chudé bielkoviny, ako sú ryby, morky a kura, alebo mliečne výrobky, ako sú jogurty a skyr
  • Komplexné uhľohydráty, ako sú celozrnné produkty, ryža, ovsené vločky, zemiaky, šošovica, fazuľa atď..
  • Zdravé tuky, napríklad z orechov, semien a rastlinných olejov

Ak však máte 40 a viac, soli a jednoduchým sacharidom by ste sa mali vyhnúť. Dôvod? Vedú k zadržiavaniu vody a v starobe ešte viac sťažujú chudnutie.

Zdravé varenie vám pomôže schudnúť od 40 rokov

Jedlo pripravujte zdravo

Spôsob, akým pripravujete jedlo, môže vytvoriť veľa tuku a kalórií navyše. Skúste jedlo vyprážať, piecť alebo grilovať namiesto vyprážania alebo varenia na masle alebo v množstve oleja. To je tiež dobrá rada v reštauráciách: vynechajte vyprážané jedlá alebo tie so smotanovými omáčkami.

Nenechajte si ujsť raňajky

Odborníci odporúčajú ráno zdravé jedlo, napríklad ovsené vločky alebo celozrnné toasty s čerstvým ovocím. Raňajky môžu pomôcť obmedziť dopoludňajší hlad, kvôli ktorému budete jesť niečo nezdravé na cestách alebo sa prejedať obedom. Malé jedlá alebo zdravé občerstvenie každých niekoľko hodín môžu udržať vašu chuť k jedlu po celý deň.

Schudnite zo 40 výživových tipov po malých porciách

Večer jedzte menej

Ak väčšinu svojho denného kalorického príjmu prijmete na obed (do 15:00), môžete schudnúť viac, ako keby ste neskôr zjedli veľké jedlo. Ak večer veľa jete, nestíhate minúť energiu a priberáte. Ale to, čo jete, stále hrá dôležitejšiu úlohu, nie kedy.

Regulujte porcie

Musíte sa snažiť konzumovať rovnaké množstvo kalórií každý deň. Na tento účel si môžete vytvoriť denník jedla alebo použiť vhodnú aplikáciu. Počas dňa sa odporúča niekoľko malých porcií. Ak však chcete jesť väčšie porcie, potom môžete skúsiť prerušovaný pôst ako výživovú metódu.

Úspech je zaručený športom a cvičením

Cvičenie v každodennom živote je dobré pre ženy a mužov nad 40 rokov

Bez športu a fyzickej aktivity je chudnutie od 40 rokov takmer nemožné. Cvičenie stimuluje metabolizmus a pomáha spaľovať tuky. Aj keď sú prechádzky v parku dobrou voľbou (a nemali by chýbať), vo väčšine prípadov nebudú stačiť, ak je vašim cieľom chudnutie. Aby ste efektívne schudli, mali by ste cvičiť aspoň trikrát do týždňa. Sami sa rozhodnete, či plávate, hráte tenis, bicyklujete, beháte, cvičíte doma alebo cvičíte. Je dôležité nájsť si šport alebo aktivitu, ktorá by vás bavila a ktorá by sa pre vás nestala povinnou. Na dosiahnutie najlepších výsledkov by školenie malo trvať najmenej 30 minút.

Schudnite zo 40 cvičení na vytrvalostnom tréningu

Ako by ste mali trénovať od 40?

Cvičenie v každodennom živote: medzi prácou, rodinnými aktivitami a domácimi prácami mnoho 40-ročných žien často nemá toľko času na cvičenie. Zostať aktívny je však dôležité pre celkové zdravie, ako aj pre hmotnosť. Ak je cvičenie z nejakého dôvodu nemožné, skúste viac chodiť a spaľovať kalórie v každodennom živote, napríklad v záhrade.

Silový tréning pre ženy nad 40 rokov na chudnutie

Budovanie svalov prostredníctvom silového tréningu – Ľudia po 40 -tke prichádzajú o svaly prirodzene, obzvlášť ženy po menopauze. Cvičenie so závažím, ako je zdvíhanie závaží alebo cvičenia s vlastnou váhou, ako sú kliky a drepy najmenej dvakrát týždenne, vám môžu pomôcť udržať si svaly.

Vytrvalostný tréning – Ak chcete schudnúť, nemali by ste ignorovať kardio tréning. Či už doma, v telocvični alebo vonku – vytrvalostné cvičenia ako beh, bicyklovanie, plávanie a turistika vám môžu pomôcť schudnúť od 40 rokov.

Ďalšie tipy na zdravé chudnutie vo vyššom veku

Ako schudnúť od 40 rokov pite dostatok vody

Crash diéty sú tabu – Jesť príliš málo je nesprávna stratégia pre mladých aj starších ľudí a má za následok priberanie na váhe, najmä z dlhodobého hľadiska..

Piť, piť, piť – Pre štíhlu a napnutú siluetu by malo byť telo dobre hydratované. Denne by ste mali skonzumovať najmenej 2 litre neperlivej vody a nesladeného čaju. Tekutina stimuluje metabolizmus a spaľovanie tukov a pomáha predchádzať zadržiavaniu vody.

Žiadne sladké nápoje -Káva, čaj, nealkoholické nápoje alebo energetické nápoje s obsahom cukru spomaľujú chudnutie. Sladké nápoje majú vysoký obsah cukru, vďaka ktorému priberiete a zvýšite riziko cukrovky.

Znížte konzumáciu alkoholu – Pohár piva alebo vína má približne 150 kalórií a môže sa zrátať, ak často pijete. Alkohol vám navyše môže spôsobiť hlad, takže pri pití môžete zjesť viac.

chôdza namiesto jazdy vám pomôže schudnúť

Namiesto auta pešo – V každodennom živote je oveľa viac príležitostí na pohyb, ako si myslíme. Ak je to možné, choďte radšej pešo než šoférujte, namiesto výťahu choďte po schodoch a výsledky sa nebudú odkladať.

Znížiť stres – Stres môže zvýšiť pravdepodobnosť, že budete jesť nezdravé jedlá a vaše telo bude ťažšie odbúravať tuky. Relaxácia je často podceňovaným faktorom, ale má silný vplyv na chudnutie v starobe. Skúste jogu, hlboké dýchanie, meditáciu, choďte na prechádzku alebo si prečítajte dobrú knihu. Úľava od stresu funguje na každého inak, preto zistite, čo je pre vás ideálne. Stres tiež ovplyvňuje metabolický vek.

Uspokojenie potreby spánku – Na váš spánok po štyridsiatke môžu mať vplyv všetky možné veci – zdravotné problémy, stres, lieky a u žien menopauza. Ale ľudia, ktorí sa poriadne nevyspia, skôr priberú. Ak máte problémy so spánkom, pretože ste zaneprázdnení alebo v strese, skúste zmeniť návyky a zaradiť sa do pravidelného režimu.

Relaxácia a kvalita spánku sú pri chudnutí dôležité