zdravá výživa

Prírodné riedidlá krvi bez vedľajších účinkov pre zdravý kardiovaskulárny systém

Hustá krv tečie pomalšie a môže sa ukladať aj na stenách ciev. Z dlhodobého hľadiska to vedie k tvorbe krvných zrazenín a smrteľnými následkami môžu byť kardiovaskulárne ochorenia, trombózy a pľúcna embólia. Aby sa tomu zabránilo, lekári preto predpisujú lieky na riedenie krvi, ktoré majú bohužiaľ často vedľajšie účinky. Prírodné riedidlá krvi vo forme potravín, ako sú ovocie, bylinky a korenie, sú preto šetrnejšou alternatívou. Ale aké potraviny riedia krv? Vysvetlíme vám to a uvedieme zoznam najúčinnejších potravín na tento účel.

Prírodné lieky na riedenie krvi vs. lieky na riedenie krvi

Prírodné riedidlá krvi pre zdravé srdce bez vedľajších účinkov

Ako už bolo spomenuté, lieky na riedenie krvi majú vedľajšie účinky, ktoré môžu byť často extrémne nebezpečné. Existuje riziko vnútorného krvácania a krv v stolici alebo v moči môže mať tiež možné následky. Cievne uzávery na druhej strane nesú riziko mozgovej príhody, srdcového infarktu alebo embólie – niečo, čomu sa človek v skutočnosti snaží vyhnúť pomocou liekov na riedenie krvi. Niet divu, že veľa ľudí siaha po prírodných riedidlách krvi. Napriek tomu, že bylinné riedidlá krvi sú jemnejšie (nerobia krv tekutejšou, ale podporujú metabolizmus ako celok), nikdy by ste nemali prestať používať lieky na predpis, ktoré už boli predpísané, pretože nie sú náhradou lekára ani lekára. liečenie. Je dôležité, aby ste sa vopred poradili so svojím lekárom. Pretože jemný účinok, ktorým sú prírodné riedidlá krvi známe, nemusí byť v niektorých prípadoch dostačujúci. Prírodné produkty navyše pôsobia oveľa pomalšie a je potrebné ich pravidelne konzumovať po dlhšiu dobu.

Prírodné potraviny na riedenie krvi, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca

Kardiovaskulárne problémy zvyčajne vznikajú v neskoršom veku. To však neznamená, že by ste sa dovtedy nemali starať o svoje zdravie. Naopak: je dôležité, aby ste už od mladosti vykonávali preventívne opatrenia na udržanie celkového zdravia a tým aj ochranu kardiovaskulárneho systému. A jedlá na zriedenie krvi sú najlepšou profylaxiou. Pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak, zmierňovať zápaly a príliš riedku krv – áno, niektoré potraviny dokážu všetky tieto veci! Čo sú však prírodné riedidlá krvi, ktoré môžeme začleniť do svojej každodennej stravy? Teraz nasleduje odpoveď.

Prírodné riedidlá krvi – zoznam

Prírodné riedidlá krvi - zoznam pozitívnych potravín a živín

Ak teda váš lekár prikývol na konzumáciu prírodných riedidiel krvi alebo ak by ste chceli preventívne zaradiť do svojho jedálnička zdravé potraviny, ktoré podporujú kardiovaskulárny systém, môžete tak urobiť pomocou:

Tmavá čokoláda

Začnime tým, čo je pravdepodobne najchutnejším antikoagulantom vôbec. Tí, ktorí majú chuť na sladké, sa radi dozvedia, že tmavá čokoláda je skutočne riedidlo krvi a je prirodzené zároveň. Presnejšie povedané, je to kakao, ktoré má tento účinok a oligomérne proanthokyanidíny (OPC), ktoré obsahuje. Existujú aj flavonoidy. Táto rastlinná látka je vysoko koncentrovaná v kakau a spolu s OPC tvorí dobrý antikoagulant. Flavonoidy nájdete okrem iného aj v jablkách, cvikle a červenej kapuste. Ak hľadáte prírodné riedidlá krvi bez vedľajších účinkov, môžete siahnuť aj po tomto ovocí a zelenine.

Viac podrobností o OPC

Mimochodom, OPC sa dá kúpiť aj v lekárňach. Je to antioxidant, ktorý, ako možno viete, je nevyhnutný na ochranu tela pred známymi ako voľné radikály. OPC zabraňuje ich vstupu do ciev a tiež zmierňuje opuchy. To zase zaisťuje lepší prietok krvi, takže týmto spôsobom „riedia krv“. Okrem vyššie uvedeného kakaa je tento antioxidant vo veľkých množstvách obsiahnutý aj v extrakte z hroznových jadier a vínom.

Prírodné riedidlá krvi - tmavá čokoláda a kakao, zázvor a žihľava

Zázvor na riedenie krvi

Väčšina ľudí dnes vie, že zázvor je v mnohých ohľadoch skutočným zázračným liekom. A to platí aj pre jeho schopnosť riediť krv. Ak teda chcete používať riedidlá krvi prirodzeným spôsobom, hľuza je perfektnou voľbou. Koreň zázvoru je obzvlášť účinný na riedenie krvi, ak je vo vysokých dávkach. V normálnom množstve, napríklad ako čaj alebo korenie do riadu, toto prírodné riedidlo krvi celkovo podporuje krvný obeh a je vynikajúco vhodné ako prevencia.

Žihľava ako prírodné riedidlo krvi

Žihľava má relaxačný účinok na cievy. Súčasne znižujú zrážanlivosť krvi. Vedci zistili tento účinok v štúdii, ale použili čaj zo žihľavy a nie niečo z čerstvej rastliny.

Bazalka a Goji ako prírodné prírodné riedidlo krvi

bazalka

V aromatickej bazalke je to vitamín K, ktorý zmierňuje krv. Presnejšie povedané, reguluje zrážanie krvi a tiež zabraňuje prilepeniu vápnika na steny ciev. Rovnaký účinok má aj zelená zelenina, ako je listová zelenina, brokolica a kel. Ak by ste chceli použiť vitamín K na riedenie krvi, rozhodne by ste sa teda mali na stôl postaviť častejšie.

Bobule goji ako potravina riediaca krv

Goji bobule sú účinné ako prírodné riedidlá krvi, ale ich kombinácia s inými liečivami môže mať opačný účinok a naopak podporuje zrážanie. Z tohto dôvodu by ste sa mali vždy poradiť s lekárom, ak už z akéhokoľvek dôvodu užívate lieky.

Potraviny riediace krv ako cibuľa a olivový olej vo vyváženej strave

Cibuľa ako prírodné riedidlo krvi

Polovica cibule denne môže stačiť na posilňujúci účinok na srdce a imunitný systém. Je to teda perfektný domáci liek, ak hľadáte prírodné riedidlá krvi. Cibuľa je tiež protizápalová.

olivový olej

Všetko zo stredomorskej stravy sa zdá byť dobré. Olivový olej nie je výnimkou. Je už dokázané, že tento rastlinný olej má protizápalový účinok, podporuje prekrvenie a tým aj znižuje riziko mozgových príhod. Aj keď sa ukázalo, že konzumácia iba raz týždenne znižuje aktivitu krvných doštičiek, najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete olivový olej konzumovať častejšie. Ideálne prírodné riedidlo krvi na prevenciu trombózy a embólie. Konzumáciou niekoľkokrát týždenne môžete prirodzene znížiť počet krvných doštičiek diétou.

Jedzte cesnak s citrónmi pre zdravé cievy

Prírodné riedidlá krvi – cesnak

Cesnak nie je pre každého. Ak však hľadáte prírodné jedlá na riedenie krvi, mali by ste si na tejto hľuze pochutnať častejšie (presnejšie tri hľuzy denne). Okrem iného aj preto, že má účinok podobný antibiotikám a týmto spôsobom znižuje krvný tlak a cholesterol, spomaľuje zrážanie krvi a tým predchádza chorobám kardiovaskulárneho systému. Jeho vlastnosti riediace krv ešte neboli skúmané, ale verí sa, že vďaka spomínaným výhodám má presne tento účinok. Kto nemá rád chuť, môže hľuzy jednoducho nasekať, zaliať ich teplou vodou a potom pridať citrónovú šťavu. To uberá silnej aróme hľuzy.

Paradajky ako alternatíva k aspirínu na riedenie krvi

paradajky

Perfektnou alternatívou k lieku ASS 100, okrem iného ako alternatíva k aspirínu ako riedidlu krvi, sú paradajky (samozrejme len po konzultácii s lekárom). Tieto obľúbené plody obsahujú rovnakú účinnú látku (takzvaný WSTC), aj keď v menšom množstve, a tým podporujú zdravý krvný obeh. Aj keď v mnohých prípadoch pravdepodobne nemôžete úplne nahradiť liek, pravidelnou konzumáciou môžete dosiahnuť najmenej až tretinu účinnosti lieku. Štúdia publikovaná v Európskom vestníku klinickej výživy v roku 2019 túto skutočnosť dokázala.

Kurkuma zabraňuje zhlukovaniu krvných zrazenín a krvných doštičiek

Kurkuma zvykla riediť krv

Prírodná kurkuma riediaca krv má mnoho ďalších pozitívnych vlastností a schopnosť zabrániť zhlukovaniu krvných doštičiek. Tým sa zabráni tvorbe krvných zrazenín, a preto je to perfektná alternatíva k farmaceutickým riedidlám krvi. Je to zložka kurkumín, ktorá má tento účinok a podľa kórejskej štúdie môže v niektorých prípadoch dokonca úplne nahradiť lieky, ak sa konzumuje denne.

Nattokináza pochádza z fermentovaných sójových bôbov a je prospešná pre srdce

Nattokinase – prírodné antibiotikum

Nie je žiadnym tajomstvom, že fermentované potraviny majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Enzým nattokináza sa získava z fermentovaných sójových bôbov, ktoré podobne ako kurkuma zabraňujú zhlukovaniu krvných doštičiek a majú účinok zriedenia krvi. Pri požití by ste však mali byť opatrní, pretože ide o izolovaný enzým, ktorý môže rýchlo spôsobiť príliš silný účinok. Aby ste sa vyhli nadmernému riedeniu krvi v dôsledku nesprávneho dávkovania, mali by ste tieto enzýmy užívať ako prírodné riedidlá krvi iba v prípade potreby po konzultácii s lekárom..

Bromelain je enzým z ananásu a kiwi a má účinok zmierňujúci krv proti trombóze

Bromelain

Ďalším účinným enzýmom je bromelaín, ktorý pochádza z ananásu a je dobrým domácim prostriedkom na zriedenie krvi. Enzým chrániaci srdce zabraňuje tvorbe zrazenín a obmedzuje zrážanie krvi. Ďalším pozitívnym účinkom je, že toto prírodné riedidlo krvi má okamžitý účinok na trombózu a pomáha aj pri bolestiach kolenných kĺbov. Tento enzým sa nachádza aj v kivi. Takže občerstvenie na týchto plodoch nie raz.

Výťažky zo škorice a kajenského korenia na podporu krvného obehu

škorica

Aby mala škorica citeľný účinok ako domáci liek na zriedenie krvi, musí sa užívať vo vysokých dávkach. Antikoagulačný účinok je preto najlepšie dosiahnuť prostredníctvom extraktov a vo forme škoricového esenciálneho oleja, zatiaľ čo jednoduchý škoricový čaj nemá žiadny účinok.

kajenské korenie

Toto prírodné riedidlo krvi obsahuje látku kapsaicín, ktorá riedi krv, rozširuje cievy a tým podporuje krvný obeh. Vysoko dávkové doplnky stravy sú obzvlášť účinné, ale mali by ste ich užívať len po konzultácii s lekárom. V opačnom prípade môžete korenie jednoducho pridať do surových štiav alebo šalátov.

Hloh a omega-3 mastné kyseliny z rastlín a rýb spomaľujú zrážanie krvi

Hloh

Obehovo stimulujúce flavonoidy a prokyanidíny sú obsiahnuté predovšetkým v listoch a kvetoch tejto rastliny. Zníži sa tvorba zrazenín, krv redne a tým sa znižuje aj riziko mozgovej príhody a srdcových chorôb. Pokiaľ ide o príjem, voľba je na vás – vhodný je jednoduchý čaj, extrakty alebo tinktúry.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny spôsobujú zdravý prietok krvi a riedenie krvi. To platí najmä pre alfa-linolové kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rastlinných tukoch. Mastné kyseliny ako prírodné riedidlá krvi možno konzumovať vo forme výživových doplnkov alebo prírodne napríklad pomocou zdravých ľanových a konopných olejov. Ale v dostatočnom množstve obsahujú aj tučné morské ryby a riasy. Ďalší dôkaz, že stredomorská strava je prospešná pre vaše zdravie.

Skombinujte prírodné riedidlá krvi s dostatočným cvičením

Plávanie a iné vytrvalostné športy pre zdravý kardiovaskulárny systém

Nielen strava hrá dôležitú úlohu. Pretože na to, aby vaše srdce a krvný obeh skutočne rozbehli a udržali ich zdravé, má dostatočný pohyb rozhodujúci význam. Vytrvalostný šport nesmierne podporuje krvný obeh. Choďte si teda zabehať, zajazdiť si na bicykli alebo vyskúšať kardio tréning. Ako obzvlášť účinné sa osvedčilo plávanie. Pohyby nôh obzvlášť dobre aktivujú žilové pumpy na nohách. To zaisťuje dobrý návrat krvi späť do srdca. Ale nielen to, tlak vody má tiež pozitívny vplyv. Vo všeobecnosti možno povedať, že to zlepšuje zásobovanie pľúc kyslíkom. Zabraňuje hromadeniu hustej krvi v nohách – perfektné opatrenie na prevenciu trombózy.

Ako preventívne opatrenie konzumujte prírodné riedidlá krvi

Štúdia o paradajkách a účinnej látke WSTC