Záhradníctvo

Vytvorenie vyvýšeného záhona: Tipy na správne plnenie a výsadbu

Vytvorte vyvýšený záhon so zeleninou zmiešanou kultúrou a dobrým susedom

Vyvýšená posteľ je prínosom pre každú záhradu. Nielenže krásne vyzerá, ale aj sľubuje najlepšiu úrodu. Záhradkári z koníčkov ho používajú čoraz častejšie na pestovanie zeleniny, pretože dosahuje dva až trikrát vyššie výnosy ako na rovnako veľkom záhone. Vďaka zvýšenému teplu vo vyvýšenom lôžku ovocie a zelenina dozrievajú rýchlejšie a dajú sa aj rýchlejšie pozberať. Ak ste presvedčení o výhodách vyvýšenej postele, neváhajte a rovno sa pustite do práce. Či už ste si ich kúpili ako stavebnicu, alebo ste ich postavili svojpomocne, hneď ako je rámová konštrukcia hotová, vyvstáva otázka: Ako správne naplniť a zasadiť vyvýšený záhon? V tomto článku zistíte, na čo dbať pri vytváraní vyvýšeného lôžka a ako správne vyvýšený záhon potiahnuť.

Kedy by ste mali vytvoriť vyvýšenú posteľ??

Vytvorte vyvýšenú posteľ-nízky šalát-nechtík

Jeseň a jar sú spravidla najlepšie obdobie v roku na vysadenie vyvýšeného záhona. Na to budete potrebovať veľa rôznych organických materiálov. Obsahujú veľa živín, ktoré stimulujú rast rastlín. Keďže záhradný odpad je obvykle k dispozícii na jeseň, toto ročné obdobie je tiež najlepším obdobím na naplnenie vyvýšeného záhona. V ideálnom prípade by ste na budúci rok mali na jeseň vytvoriť vyvýšený záhon. To dáva zmenám dostatok času na to, aby si sadli. Nie je to úplne ideálne, ale stále je možné zasadiť ju na jar, keď sa záhrada šľahá do tvaru.

Ako vysoko vytvoríte vyvýšenú posteľ?

Vytvorte vyvýšený záhon, šalát a šalát

Nájdite správnu veľkosť a výšku pre svoje potreby. Vyvýšené záhony majú rôznu výšku v závislosti od výsadby – od 25 cm do metra. Napríklad na zemiaky stačí nízka posteľ vysoká 30 cm. Ak trpíte bolesťami chrbta a uprednostňujete prácu v stoji, vyvýšenú posteľ by ste mali postaviť v pohodlnej výške 80-100 cm..

Ideálna veľkosť vyvýšeného lôžka je 0,80 cm na šírku a 2 metre na dĺžku. Dĺžka samozrejme závisí od dostupného priestoru, ale šírka nesmie byť väčšia ako 130 centimetrov, aby rastliny zostali ľahko prístupné.

vyvýšené lôžko-kladenie-corten-oceľ-pružina

Vyvýšená posteľ by mala byť v ideálnom prípade rozložená v smere sever-juh, pretože týmto spôsobom je možné optimálne využiť priebeh slnka. Krátke strany vyvýšeného lôžka by mali smerovať na západ a východ.

Zaistite dostatok priestoru na prechádzanie celej vyvýšenej postele bez prekážok a ľahký prístup pomocou veľkého záhradného náradia, akým je napríklad koliesko. Ak chcete, môžete dať aj niekoľko vyvýšených postelí vedľa seba.

Vytvorenie vyvýšeného lôžka – ktoré vrstvy a čím vyplniť?

Vyvýšené lôžko-vytvorte-rastlinnú-mrkvu-jarnú cibuľku

Pred vyplnením vyvýšeného záhona by ste mali zvážiť, či ho chcete použiť ako záhon pre okrasné alebo úžitkové rastliny. Kvety nie sú také náročné ako plodiny, ale správne vyplnenie vyvýšeného záhonu je najdôležitejším krokom úspešnej úrody.

Výhodou vyvýšeného záhonu je okrem iného to, že je nezávislý od kvality pôdy v záhrade. Flexibilita v zložení náplne umožňuje zostaviť najlepšie možné pôdne podmienky špeciálne na splnenie požiadaviek rastlín. Všetky vrstvy by mali mať približne rovnakú výšku. Obecným pravidlom je, že výrobok je smerom k vrcholu jemnejší a jemnejší.

vyvýšená posteľ-vytvorte-podzemná terasa

Podzemie nemusí nutne pozostávať z úrodnej ornice, ale môže byť aj dláždená. Priatelia z mestského záhradníctva sa preto môžu tešiť aj na domácu zeleninu, bylinky a ovocie. Dodatočný výkop materskej zeme v záhrade môže vyvýšený záhon dlhodobo stabilizovať. Aby ste nemali problémy s hlodavcami, mali by ste pred vypĺňaním dno vyvýšenej postele vyložiť drôteným pletivom.

vyvýšený záhon-vytvorte-zelenina-30-cm

Na ochranu pred hnilobou slúžia vyvýšené postele z dreva fólia podšité zvnútra. Nie je to potrebné napríklad pri vyvýšenom lôžku z prírodných kameňov. Podšívka zabraňuje prieniku kvapaliny cez povlak, takže rybníkové vložky sú logickou voľbou. Môžete však použiť aj iné fólie. Ak chcete vyvýšený záhon využiť na pestovanie zeleniny, uistite sa, že znečisťujúce látky z materiálu filmu nemigrujú do pôdy vo vyvýšenom lôžku.

Naplnenie vyvýšeného lôžka vrstvami zeleniny

Vrstva číslo 1: drenážna vrstva

Táto vrstva sa skladá z konárov, vetvičiek, kôrového mulča, drevnej štiepky, črepov keramiky, veľkých kamienkov, expandovanej hliny. Drenáž zabraňuje hromadeniu vody vo vyvýšenom lôžku. Odrezky zmiešajte s nejakou zeminou, aby sa vyplnili veľké otvory.

2. vrstva – trávnik s vegetáciou nadol

Ďalšou vecou je vrstva záhradného odpadu alebo posekanej trávy, aby menšie časti horných vrstiev nemohli stekať nadol. Alternatívne môžete použiť aj lepenku.

Vyvýšený záhon-vytvorte-výplň-bylinky-zelenina

3. vrstva – listy, slama & Hrubý kompost

Nasleduje vrstva nazbieraných listov, konského hnoja a nahrubo rozloženého kompostu. Táto vrstva obsahuje mikroorganizmy, ktoré podporujú proces hniloby a poskytujú dôležité živiny. Užitočné organizmy, ako sú dážďovky, sú tiež vítané na obohatenie pôdy.

4. vrstva – výsadbová vrstva

Poslednou vrstvou vo vyvýšenom záhone je výsadbová vrstva. Skladá sa z vysoko kvalitnej zeminy na výsadbu, pričom sa používa špeciálna humusová pôda alebo hotová kompostová pôda. Ak krb spaľujete drevom, popol môžete použiť ako hnojivo vo vyvýšenom lôžku.

Vyvýšený záhon-vytvorte-naplňte-rastlinu-pór

Životnosť vyvýšeného lôžka

Vyvýšený záhon časom klesne asi o 10 až 15 centimetrov. Je to prirodzený proces, pretože materiál vo vnútri hnije a stráca objem. Pri viacročnom pestovaní musí byť vyvýšený záhon opakovane naplnený kompostom alebo kompostom. Obsah živín v pôde sa po 5 až 7 rokoch vyčerpá a mala by byť úplne obnovená.

Ktoré rastliny vo vyvýšenom záhone?

Vyvýšené záhony vytvárajúce výsadbu-zmiešané-kultúry-zeleninové kvety

V zásade možno všetky rastliny umiestniť do vyvýšeného záhona. Aby ste dosiahli dobrú úrodu, mali by ste sa vopred dostatočne informovať, ktoré rastliny je možné do vyvýšeného záhonu vysadiť. Rôzne druhy zeleniny majú napríklad rôzne výživové požiadavky. Rozlišuje sa medzi vysokými spotrebiteľmi, strednými spotrebiteľmi a slabými spotrebiteľmi. Môžete tiež ťažiť z určitých kombinácií výsadby, pričom niektoré odrody by ste nikdy nemali sadiť vedľa seba.

vyvýšený záhon-vytvorí-nízky-drevený šalát

Vytvorte vyvýšený záhon pre zeleninu

V prvom roku by ste kvôli zvýšeným hladinám dusičnanov mali pestovať obzvlášť živinu hladnú zeleninu (takzvaní silnožrúti). Napríklad pestovanie paradajok. Napríklad paradajky, baklažány, kapusta, zemiaky, cuketa, uhorka, cibuľa, mrkva.

Od druhého roka môžete pestovať viac rastlín skladujúcich dusičnany, pretože znečistenie dusičnanmi v pôde bohatej na živiny je už výrazne znížené. K stredožravcom patrí fenikel, cesnak, šalát, cibuľa, paprika. V druhom roku je možné ešte zasadiť reďkovku, cviklu, čínsku kapustu a špenát.

Až od tretieho roku môžete sadiť aj bylinky a šalát, ktoré nie sú príliš náročné. K nízkym jedákom patrí hrach, fazuľa, ružičkový kel, biela kapusta, karfiol a kaleráb.

vyvýšené záhony vytvárajúce zmiešanú kultúru kapustové kvety

Pri výsadbe má zmysel vytvárať vyvýšené záhony zmiešané kultúry. Takže kombinácia rôznych rastlín, ktorým sa darí vedľa seba a dokonca sa môžu navzájom pozitívne ovplyvňovať. To tiež zabraňuje jednostrannej extrakcii živín. Ďalšou výhodou je, že rastliny sa môžu navzájom chrániť pred škodcami. Zeler napríklad chráni kapustové plodiny pred húsenicami a blchami.

Uhorky s kôprom alebo mrkva s cibuľou rastú obzvlášť dobre spolu. Zemiaky sú obzvlášť chutné, ak sa podávajú s rascou alebo koriandrom. Žerucha dokáže urobiť reďkovku ešte chutnejšou. Zmes kvetov a zeleniny môže tiež podporiť útok hmyzu, a tým zvýšiť úrodu. To platí najmä pre paradajky, tekvice a podobne.

Vyvýšená posteľ-vytvoriť-výška-variovať

Dobrí susedia v posteli: špenát k šalátu, kapusta so zelerom, petržlenová vňať k jahodám, bazalka k uhorke a cukete

Vysoko rastúce odrody sú umiestnené v strede a nízko rastúce sa používajú na okraji vyvýšeného záhona. Jednostrannému vytváraniu tieňov sa týmto spôsobom zabráni. Vybrané rastliny by mali mať maximálnu konečnú výšku na dĺžku ramena, aby sa k nim stále dalo pohodlne dostať.

vyvýšené lôžko-vytvorte-kameň-bylinky-kôra-mulč

Vytvorte vyvýšený záhon pre bylinky

Na vyvýšený záhon sa v zásade hodí lovage, kôpor, rozmarín, pažítka, petržlen, tymian, šalvia, bazalka, slané, estragón, meduňka. Pokiaľ ide o bylinky, zvážte výšku: vysoké bylinky, ako je rozmarín a šalvia, by mali byť usporiadané v severnej časti vyvýšeného lôžka..

Pôda nesmie byť na stredomorské bylinky príliš bohatá na živiny, ale strácajú chuť a vôňu. Rozmarínu, levanduli, šalvii, tymianu a majoránke sa darí na chudobnej pôde. Pri týchto odrodách môžete zmiešať pôdu s tretinou piesku.

Vyvýšený záhon-vytvoriť-vysádzať-bohaté na živiny

Vytvorte vyvýšený záhon pre jahody

Ak sú jahody zasadené do vyvýšeného záhona, zber je jednoduchší. Bobule navyše neležia na zemi, kde sa zašpinia alebo ľahko zhnijú.

Jahody sú veľkými spotrebiteľmi a môžu sa pestovať v čerstvo vytvorenom vyvýšenom lôžku. Najlepší termín výsadby je marec / apríl. Posteľ je vhodné zamulčovať kôrovým mulčom, borovicovým ihličím alebo slamou. Jahody veľmi dobre vychádzajú s veľkým počtom susedov ako šalát, cesnak, reďkovka, cibuľa.

Po troch rokoch by mal byť jahodový vyvýšený záhon kompletne prestavaný.

Ukladanie kvetinových záhonov v okrasnej záhrade 1

Vytvorte vyvýšený záhon pre kvety

V okrasnej záhrade sa čoraz častejšie používajú aj vyvýšené záhony. Takmer všetky kríky a kry, ktoré zostanú malé, sú vhodné na výsadbu. Na rozdiel od bylinkového a zeleninového záhona sa zaobídete bez komplexného vrstvového systému záhona. Tu sa počíta svetlo. Zamerajte sa na dobrú drenážnu vrstvu a potom záhon naplňte kompostom a zeminou. Tu si vyberiete zeminu, ktorá je najvhodnejšia pre požadovanú výsadbu.

vyvýšené postele vytvárajúce-vysádzajúce-zmiešané kultúry

V prvom roku môžete do vyvýšeného lôžka vložiť silné prsty na nohách, ako sú chryzantémy, muškáty a tulipány. V druhom roku sa darí georgínam, gloxíniám a snapdragonom. V treťom roku zasadíte kvety milujúce pôdu chudobnú na živiny, ako sú azalky, petúnie, prvosienky, macešky a begónie..

vyvýšené lôžko-vytvorte-malé-hlboké