Záhradníctvo

Spoločné sadenie ruží a klematisu: tipy a nápady pre možné kombinácie

Ruža, očarujúca a krásna, bola dlho považovaná za kráľovnú záhrady. O nádhernom kvete je známe, že je veľmi rozmarnou krásou, a preto je výber vhodného spoločníka výzvou. Ruža a plamienok sú však uznávanou klasickou kombináciou, ktorá fascinuje svojimi sviežimi kvetmi. Ako žiadna iná rastlina, plamienok môže jemne zdôrazniť krásu ruží alebo priniesť ich krásne kvety do dôstojného prostredia. V nasledujúcom texte vysvetlíme, na čo by ste si mali dať pozor, ak chcete spoločne vysadiť ružu a plamienok.

Ruža a plamienok: aké odrody je možné vysádzať spoločne?

Ruže a plamienok v romantickej záhradke chaty

Ruža a plamienok – na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o dokonalé partnerstvo. Koniec koncov, tieto rastliny majú rovnaké požiadavky na svetlo a pôdu. Oba sa cítia najpohodlnejšie na slnku až v čiastočnom tieni a dobre rastú na neutrálnej pôde.

Rose a plamienok sú vysnívaní partneri v záhrade

Nemali by ste sa však ponáhľať zasadiť plamienok na ruže bez toho, aby ste študovali ich povahu a vlastnosti. Koniec koncov, existuje toľko rôznych odrôd ruží a plamienkov. Aby ste vytvorili harmonický tím snov, potrebujete poznať rôzne skupiny klematis, ktoré sú potom rozdelené do mnohých odrôd. Niektoré z nich sú ako ružové spoločníčky úplne nevhodné.

Plamienky rezanej skupiny 1 nejdú dohromady s ružami

Clematis macropetala 'White Swan' s čisto bielymi kvetmi

Clematis macropetala ‘White Swan’

Clematis alpina a jej príbuzní zo skupiny Araye – A. sibirica a A. macropetala – napríklad kvitnú hlavne skoro na jar v apríli / máji, a preto sa nemôžu prekrývať s obdobím kvitnutia ruží. Rovnako ako aragéri, aj Clematis montana patria do skupiny prerezávania 1, to znamená, že nie sú orezané. To je ďalší dôvod konfliktu s ružami, ktorý by ste mali vždy orezať.

Do clematis z rezanej skupiny 2 spolu s ružami?

Clematis-Multi-Blue-nie je-dobrý-partner-pre-ruže

Clematis ‘Multi Blue’

Hybridy Clematis rezanej skupiny 2 sú veľmi vhodné na pestovanie medzi ružami, pretože ich jemné korene potrebujú tieň a ochranu. Klematis tak môže chladnejšie zimné mesiace lepšie prežiť spolu s ružami. Ale sú tu aj obmedzenia.

Nepoužívajte vo svojej ružovej záhrade svieže a veľkokveté odrody klematisu. Vo svojej nádhere sú natoľko sebestačné, že budú súperiť s ružami. Odroda „Multi Blue“ ukradne napríklad ružu s nápadnými modrofialovými kvetmi. Okrem toho je lepšie nesadiť odrody klematisu s vysokým rastom priamo k ružiam, ale skôr ich usporiadať do zadnej časti postele..

Odroda plamienku z reznej skupiny 2, ktorú je možné dobre kombinovať s ružami, je „General Sikorski“. Tu sú dva obrázky, ktoré nás presviedčajú o tomto dokonalom partnerstve.

Rose ‘Pomponella’ a Clematis ‘General Sikorski’

Floribunda podporila na pozadí Pomponellu a generála Clematisa Sikorského

Clematis „General Sikorski“ a anglická ruža „A Shropshire Lad“

Clematis General Sikorski a English Rose A Shropshire Lad

Clematis z rezanej skupiny 3 sú vhodné, ale s obmedzeniami

Krovinová ruža Červená ruža Eden obklopená Clematis Eetikou a Marmori

Krovinová ruža ‘Red Eden Rose’ s Clematis viticella Marmori ‘a Clematis’ Eetica

Klematis reznej skupiny 3 by sa mal tiež opatrne používať v ružovej záhrade. Z hľadiska doby kvitnutia sa dobre hodia k ružiam. Ale! Ak chcete spoločne vysádzať ružu a plamienok, vyhnite sa väčším exemplárom – s výškou postavy 2,5 metra a viac. Je lepšie ich umiestniť na pozadí ako sólistov, napríklad na mreže alebo ružový oblúk. Tým sa ruža zaostrí.

„Ernest Markham“ – plamienok reznej skupiny III

Clematis Ernest Markham s červenými kvetmi

Výsadba plamienku z rezanej skupiny 3 spolu s nízko rastúcimi odrodami ruží (pôdny porast, hybridný čaj a floribunda) nie je dobrý nápad. Plamienok sa bude držať ružových vetiev a ružám sa nepáči také dusné objatie. Okrem toho by nebolo možné zbaviť sa výhonkov plamienku na jeseň bez poškodenia ruží. Prax ukázala, že je lepšie usporiadať svieži kvitnúci plamienok v určitej vzdialenosti od ruží, aby vytvorili pozadie, na ktorom ružové kríky vyzerajú ešte veľkolepejšie.

Clematis na ružovom oblúku a floribunda sa zdvihli vpredu

Clematis zo skupiny Integrifolia je ideálnym spoločníkom ruží

Clematis integrifolia „Heather Herschell“ vysadená vedľa ruže

Clematis integrifolia ‘Heather Herschell’

Klematis zo skupiny Integrifolia (rezná skupina 3), stále známy ako vytrvalý plamienok, je najvhodnejší ako partner pre ruže. Väčšina exemplárov v tejto skupine má malé, nádherne tvarované, zvonovité kvety a dosahuje výšku asi 1 meter. Plamienky v tejto skupine je možné bez problémov vysádzať spolu s ružami, pretože ich kvety sa objavujú v polovici leta (aby zodpovedali ružovému kvetu) a je možné ich aj strihať na jeseň. S „Arabella“, „Alyonushka“, „Blue Boy“, „Blue Rain“, „Heather Herschell“ existujú úžasné kombinácie.

Clematis integrifolia ‘Alyonushka’

Clematis integrifolia Alyonushka

Harmónia farieb: Ako skombinovať ružu a plamienok

Rose New Dawn a Clematis s veľkými fialovými kvetmi

Rose ‘New Dawn’ a Clematis ‘Prezident’ 

Pre kombináciu s ružami sú nepochybne ideálne plamienky v modrých a fialových odtieňoch. A je úžasné, ako rôzne modro kvitnúce plamienky môžu vyzerať. Ukazujú sa v mnohých odtieňoch – od jemnej pastelovej modrej po intenzívnu purpurovú.

rôzne odrody plamienkov, ktoré kvitnú v odtieňoch fialovej

Modré kvety Clematis viticella ‘Arabella’ (1) majú tiež fialové odtiene. Kvety Clematis viticella ‘Dominika’ (2) sú sfarbené do svetlo modra. Clematis ‘General Sikorski’ (3) kvitne chrpa modrou. Clematis ‘The President’ (4) má intenzívne zafarbené kvety v tmavofialovej farbe.

Clamatis ‘Étoile Violette’ (rezacia skupina 3) kvitne celé leto a bude skvelou kulisou ruží

Violetta Clematis Étoile s fialovými kvetmi

Odroda „Mrs. Cholmondeley ‘s kvetmi vo svetlofialovej farbe je dobrým susedom pre ruže všetkých farieb

Clematis pani Cholmondeley s fialovými kvetmi

Plamienok „Warszawska Nike“, ktorého kvety sú v závislosti od dopadu svetla tmavomodré alebo sýto purpurové, je ideálnym partnerom na výsadbu ruží

Clematis Warszawska Nike

Modrá medzi plamienkami je ideálnym partnerom pre ruže vo všetkých farbách: biela, krémová, žltá, broskyňová, šarlátová, fialová a všetky teplé a studené odtiene ružovej.

Nádherná popínavá ruža „Palais Royal“ s husto vyplnenými nostalgickými bielymi kvetmi vyzerá krásne na pozadí purpurového plamienku „Ville de Lyon“.

Clematis Ville de Lyon a Rose Palais Royal

Clematis „Hviezda Indie“ a Rose „Handel“

Hviezda Indie Clematis a Rose Handel

Monochromatické úpravy sú možné aj v ružovej záhrade. Pekným príkladom je spoločná výsadba ruží „Jasmina“ a plamienku „Eetika“, ako je znázornené na obrázku nižšie.

Clematis Eetika a Rose Jasmina na mreží

Fialové odrody klematisu nádherne zvýrazňujú broskyňové, oranžové alebo zlatožlté ruže a ešte krajšie žiaria.

Clematis ‘Pohjanael’

Clematis Pohjanael a ruža marhuľovej farby

Estónska hybridná odroda „Pohjanael“ fascinuje veľkými fialovými kvetmi s purpurovými pruhmi a vyzerá nádherne v kombinácii s ružami broskyňovej farby, ako je popínavá ruža „Amaretto“ a ruža floribunda „Aprikola“.

Krovinové ruže „Barock“ a „Westerland“

Oranžové ruže ako Westerland alebo Barock sú ako stvorené pre plamienok s purpurovými kvetmi.

Červená ruža Amadeus harmonicky ladí s Clematis integrifolia ‘Arabella’

Rose Amadeus a Clematis Arabella spolu vysádzajú v záhrade

Tmavofialový plamienok „Westerplatte“ by bol skvelým susedom ruží v klasických ružových tónoch

Clematis Westerplatte a ruže s ružovými kvetmi

Plamienok „Jan Pawel II“ môže svojimi bledoružovými kvetmi vytvárať krásny kontrast k purpurovým ružiam

Clematis Jan Pawel II s dvojfarebnými kvetmi v bielej a ružovej farbe

Clematis ‘Marmori’ s ‘Red Eden Rose’

Clematis viticella Marmori s ružou Eden Rose

Viac originálnych kombinácií s ružou a plamienkom

Clematis Texensis, vojvodkyňa z Albany a Rose 'Rosarium Uetersen

Clematis texensis „vojvodkyňa z Albany“ a Rose „Rosarium Uetersen“ 

Menej známy texaský plamienok, ktorý od júna do októbra prináša veľmi pekné kvety v tvare tulipánu, je vhodný aj na kombináciu s ružami. Odrody skupiny Texensis vznikli krížením Clematis texensis s veľkokvetými odrodami a vykazujú dobrú zimnú odolnosť. Patria do skupiny prerezávania 3.

Clematis texensis ‘Sir Trevor Lawrence’

Clematis texensis Sir Trevor Lawrence

Ďalším krásnym príkladom skupiny Texensis, ktorá poteší očarujúcimi kvetmi v tvare tulipánu, je Sir Trevor Lawrence. Má mimoriadne dlhé obdobie kvitnutia, od júna do októbra, a dosahuje výšku 200 až 350 centimetrov. Pekná kombinácia je napríklad s ružou „Fantin-Latour“ (skupina centifolia).

Krovinová ruža Fantin-Latour

Clematis viticella ako spoločník ruže „Pierre de Ronsard“

Clematis viticella a Rose Pierre de Ronsard

V poslednej dobe získavajú na obľube odrody klematisu s malými, zdanlivo nevzhľadnými, ale mimoriadne zaujímavými kvetmi, ako je napríklad plamienok taliansky (Clematis viticella). Jeho zvonovité kvety v jemnej nebeskej modrej sa objavujú v júni a potešia záhradníkov celé leto.

Skupina Viticella zahŕňa mnoho pekných odrôd, ktoré sa dobre hodia k ružiam, napr. „Etoile Violette“, „Polish Spirit“ a „Prince Charles“.

Rose ‘May Queen’ a Clematis viticella ‘Madame Julia Correvon’

Ružová májová kráľovná a Clematis viticella

Existuje množstvo možných kombinácií plamienkov a ruží, ale pred ich vysadením vedľa seba by ste si mali dôkladne preštudovať vlastnosti vybraných kmeňov, aby ste sa vyhli chybám. Tieto dve úžasne krásne, slnkom milujúce rastliny sú pre seba ako stvorené a s citlivým záhradníkom vytvoria perfektný pár.

Horolezecká ruža a 2 plamienky na mreži ako obrazovka súkromia