Uncategorized

Umelé srdce prináša nádej pre tých, ktorí majú srdcové choroby – prvé pumpujúce umelé srdce zo silikónu

Po celom svete je nedostatok darcovských orgánov, a to platí najmä pre srdcia. Nečudo teda, že vedci stále viac pohrávajú s umelými srdiečkami, ktoré sa čo najviac približujú skutočnej veci. Nové orgány sa spravidla pestujú pomocou kmeňových buniek. Na prvé pumpovanie umelého srdca však doktorand Nicholas Cohrs použil 3D tlačiareň. Vývojár vytvoril umelé srdce, ktoré je v mnohých ohľadoch podobné ľudskému.

Umelé srdce vyrobené pomocou 3D tlačiarne

Umelé srdce z 3D tlačiarne vzbudzuje nádeje u pacientov so srdcovými chorobami

Aj keď je umelé srdce inak veľmi podobné ľudskému srdcu, okrem dvoch bežných srdcových komôr má ešte tretiu, ktorá je zodpovedná za pumpovanie. Tlak vzduchu tam napodobňuje svalové kontrakcie, ktoré zabezpečujú, že v tele môže prúdiť krv. Tím vedcov z ETH Zurich v tomto dosiahol veľký pokrok. Umelé srdce však zďaleka nie je vhodné na implantáciu.

Umelé srdce – veľmi krátka životnosť

Umelé srdce napodobňuje svalové kontrakcie pomocou stlačeného vzduchu v tretej srdcovej komore

390 gramové silikónové srdce v teste pracovalo iba 3000 úderov. Počíta sa v minútach, to je medzi 30 a 45. Tento výsledok by však nemal byť považovaný za sklamanie. Vytlačené srdce ešte nemusí zachrániť život. Ukazuje však, že okrem použitia kmeňových buniek by mohol existovať aj iný spôsob výroby umelého srdca. Cohrs hovorí: "Našim cieľom nebolo zaviesť implantovateľné srdce, ale pri vývoji umelých sŕdc myslieť novým smerom."

Srdcoví pacienti musia naďalej dúfať

Umelé srdce, ktoré dokáže pumpovať, vyvinuté v Zürichu

V konečnom dôsledku bude pre pacientov, ktorí potrebujú nové srdce, jedno, či ide o orgán vyrobený z kmeňových buniek alebo umelé srdce vyrobené zo silikónu a z 3D tlačiarne, pokiaľ bude vykonávať svoju prácu. V súčasnosti má medicína iba protézy srdca, ktoré síce môžu predĺžiť život pacienta, ale nie sú trvalým riešením, pretože nefungujú ideálne..

Pre 26 miliónov pacientov na celom svete, ktorí čakajú na srdce darcu, ale aj na medicínu všeobecne, by bol pokrok v tomto smere veľkolepý. Vedci z Pittsburgskej univerzity už dokázali z 3D tlačiarne vyrobiť funkčnú srdcovú chlopňu a komoru.

Silikónové umelé srdce s nízkou životnosťou

Štúdiu nájdete od Nicholasa Cohrsa a jeho tímu na ETH Zurich tu.