Uncategorized

Terapeutický pes: čo to je a aké sú výhody pre naše zdravie?

Psy sú najobľúbenejším domácim miláčikom v Nemecku a nie sú považované za bezplatné "mužov najlepší priateľ" určený. Pozná to každý majiteľ psa – štvornohý priateľ cíti, keď sa človek necíti psychicky ani fyzicky dobre a už len jeho prítomnosť na nás pôsobí relaxačne a upokojujúco. Liečebný účinok psov na naše zdravie bol niekoľkokrát vedecky dokázaný a popularita terapie chránenej zvieratami u psov stále rastie. Ale čo to vlastne terapeutický pes je a v ktorých oblastiach sa používa??

Terapeutický pes u detí výhody terapeutický pes spoločenský pes rozdiel

Terapeutické psy sú cvičené psy, ktoré sa používajú ako súčasť terapeutickej liečby. Naši štvornohí priatelia pomáhajú pacientom prekonať rôzne príznaky alebo niektoré choroby. Znižujú vysoký krvný tlak, zmierňujú úzkosť a depresie, ale aj jazykové a sociálne poruchy. Dosiaľ boli dosiahnuté veľké úspechy najmä v psychoterapii, logopédii, pracovnej terapii a liečebnom vzdelávaní. Práca terapeutického psa je však pre zviera dosť vyčerpávajúca a z tohto dôvodu je pracovný čas upravený zákonom. Môže sa používať iba 3 krát týždenne po dobu 45 minút denne.

Terapeutický pes- čo to vlastne je?

Terapeutický pes Asistenčný pes Rozdiel Terapeutický pes chránený proti zvieratám

Terapeutický pes je často mylne označovaný ako asistenčný pes alebo hosťujúci pes. Rozdiely medzi nimi sú však dosť veľké.

 • Terapeutický pes, aj ako "Pohodový pes" používa sa v mnohých rôznych oblastiach a inštitúciách. Pes však nežije s pacientom, ale s terapeutom. Svojho majiteľa sprevádza do nemocníc, škôlok, škôl, domovov dôchodcov alebo na individuálne terapeutické sedenia a je začlenený do špeciálneho terapeutického kurzu. Terapeutické psy sú vždy vyškolené a používané v konkrétnej oblasti použitia "aktívny" a "reaktívny" rozdelený. Aktívne psy aktívne povzbudzujú pacienta, aby niečo robil, napríklad hral alebo behal, zatiaľ čo psy s reaktívnou terapiou sa správajú relatívne pasívne a reagujú na citlivosť liečenej osoby.

Aký je rozdiel medzi terapeutickými psami, asistenčnými psami a návštevnými psami?

Terapeutický pes u detí to, čo pes chová psie terapie

 • Asistenčné psy sú špeciálne vybrané a vyškolené na podporu ľudí s telesným alebo mentálnym postihnutím v každodennom živote. Žijete s pacientom a výcvik začína ako šteňa. Najznámejšie asistenčné psy sú vodiace psy pre nevidomých. Existujú aj diabetické varovné psy, epilepsické psy a signálne psy. Tu je dôležité spomenúť, že náklady na školenie nie sú hradené zo zdravotného poistenia. Ceny sa pohybujú od 8 000 do približne 30 000 eur v závislosti od choroby.
 • Návšteva psov sú častejšie mylne považovaní za terapeutické psy. Tiež musia mať určitý stupeň výcviku, ale nie sú konkrétne používané v terapii a majiteľ nemusí byť psychoterapeut ani lekár. Malé deti, starší občania v domovoch dôchodcov alebo osoby so zdravotným postihnutím môžu mať prospech najmä z kontaktu s návštevou psov. Štvornohých priateľov je možné hladkať a dotýkať sa ich a hraním a okolím sa môžu ľudia upokojiť a urobiť im radosť. Je preto veľmi dôležité, aby boli priateľskí k ľuďom, pohodoví a socializovaní.

Ako môže terapia chránená zvieratami podporovať naše zdravie?

Terapeutický pes pre depresiu, ktoré plemená psov pre terapeutický pes

Terapeutický pes sa dnes používa vo veľmi rôznych oblastiach a môže napríklad pomáhať pri liečbe depresie, výbuchov agresie, autizmu, jazykových porúch a iných psychických a telesných postihnutí. Zvieratá môžu urobiť veľký pokrok, najmä pri práci s deťmi. Terapia chránená zvieratami však môže byť veľmi užitočná aj pre dospelých. Vedecké štúdie ukázali, že maznanie a hranie sa so zvieraťom môže stimulovať uvoľňovanie endorfínov a oxytocínu a znižovať hladinu kortizolu.

 • Terapeutický pes proti depresii – Je dokázané, že prítomnosť psa nám výrazne zlepšuje náladu. Terapeutické psy pomáhajú pacientom bojujúcim s depresiou a úzkosťou budovať sebadôveru a dodávajú im náklonnosť, pohodlie a pocit bezpečia.
 • Na fyzické sťažnosti – Terapeutické psy tým, že ich požiadajú o hru alebo krátke prechádzky, pomáhajú zvýšiť telesný výkon pacienta.
 • Terapeutický pes na vysoký krvný tlak – Ako už bolo spomenuté, pohladenie vášho štvornohého priateľa stimuluje vylučovanie "Hormóny šťastia" Endorfín a oxytocín. To zase môže znížiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu.
 • Nie nadarmo sú psychoterapeuti s terapeutickými psami tak často pozývaní do škôl a škôlok. Kontakt s štvornohým priateľom zlepšuje schopnosť detí sústrediť sa a reagovať a vedie k a Zvýšenie výkonu.

Ktoré plemená sú najlepšie pre terapeutické psy?

Výcvik terapeutického psa stojí terapeutický pes u detí

Pri terapeutických psoch nehrá rozhodujúcu úlohu plemeno, ale skôr charakter zvieraťa. Na tento účel sa najčastejšie cvičia väčšie plemená ako labradory, zlaté retrievery a nemecké ovčiaky. Ale menšie plemená, ako je mini pudel alebo pomeranč, sú tiež veľmi dobrou voľbou, ak máte tendenciu pracovať s deťmi. Terapeutický pes musí predovšetkým spĺňať tieto základné požiadavky:

 • Trpezlivá a pokojná bytosť
 • Radosť a otvorenosť voči cudzím ľuďom
 • Dobrá poslušnosť a sociálne správanie
 • Rovnováha a vysoká tolerancia voči stresu a podnetom
 • Žiadne územné správanie
 • Ľahko sa ovláda a je blízko svojho majiteľa

Výcvik terapeutického psa, predpoklad nákladov, asistenčný pes, čo to je