Uncategorized

Môžu klimatické zmeny viesť k nedostatku piva? Poľnohospodárski experti očakávajú pokles výnosov jačmeňa

Môžu klimatické zmeny viesť k nedostatku piva? Nemci sa tradične ochladia pohárom piva, najmä počas dlhých horúčav. Ale čoskoro by táto idyla mohla byť minulosťou. Čoraz viac poľnohospodárskych expertov sa obáva, že klimatické zmeny môžu viesť k poklesu úrod jačmeňa. V posledných rokoch je stále viac dlhých období horúčav, ktoré citlivý jačmeň zle znáša. Aj na jar môžu poľnohospodári v južných federálnych štátoch až príliš dobre pociťovať dôsledky klimatických zmien: dlhé obdobia sucha majú veľmi negatívny vplyv na pestovaný sladovnícky jačmeň. Ak sú prognózy správne, ceny piva by mohli celoštátne rásť. Stáva sa pivo luxusným výrobkom?

Môžu klimatické zmeny viesť k nedostatku piva? Tento rok farmári očakávajú menej jačmeňa

Klimatické zmeny môžu viesť k nedostatku piva, vlny horúčav k nízkemu množstvu

Poľnohospodári v južných častiach Nemecka hlásia viac ako 5 rokov obzvlášť agresívne slnečné a horúčavové vlny. Horúce dni už začínajú v polovici mája, čo má veľmi negatívny vplyv na úrodu zrna. To môže byť pre milovníkov piva konkrétnym dôvodom na obavy. Pretože dlhšie suché obdobia sú stále častejšie a situácia sa môže v budúcnosti ešte zhoršiť. Pretože jačmeň, ako jedna z najdôležitejších zložiek pri výrobe piva, je citlivý na teplo.

Zmena klímy na nedostatok piva, pivo sa stáva luxusným tovarom

Škody, ktoré silné slnko na rastline napácha, sú viditeľné až vtedy, keď je neskoro. Nemeckí obchodníci tento rok očakávajú aj nižšie zárobky. Pre výrobcov to nie je priamo problematické, pretože väčšina z nich má široké siete dodávateľov po celom svete. Pre spotrebiteľa by to však mohlo byť drahé, pretože v týchto prípadoch sú do konečnej ceny zahrnuté aj náklady na dopravu jačmeňa zo zahraničia.

Môžu klimatické zmeny viesť k nedostatku piva: Nová štúdia to naznačuje

Klimatické zmeny na nedostatok piva Výnosy jačmeňa klesajú

Štúdia čínskych vedcov z Pekingskej univerzity naznačuje, že výrobcovia piva budú mať v 21. storočí ťažké časy. Na základe predpovede počasia vedci dokázali, že v tomto storočí sa očakáva viac vĺn horúčav. Mohli by viesť k veľkým stratám pre poľnohospodárstvo. Celkovo môžu byť výťažky o 30% až 40% nižšie.

Klimatické zmeny na nedostatok piva Výnosy jačmeňa klesajú

Ale pretože jačmeň sa používa aj ako krmivo pre zvieratá, výrobcom piva zostáva ešte menej obilia, ako sa pôvodne predpokladalo. To by mohlo byť obzvlášť problematické pre krajiny ako USA, Brazília, Čile a Čína. Pretože tam je spotreba piva obzvlášť vysoká. Ale aj v Nemecku sa pivo v najbližších 50 rokoch pravdepodobne stane luxusným tovarom.