Terénne úpravy

Gabióny ako dekorácia v záhrade – steny a ďalšie nápady

gabióny ako dekorácia v záhradnej stene mix prírodného kameňa mix trávnika

Chcete mať vo svojej záhrade skutočné oporné múry? Máte už na to nápad? Gabióny ako ozdoba v záhrade  zvažovaný? Potom už len čítajte ďalej a zistite viac o tejto možnosti záhradných múrov. Vo februári sa v Seattli konal 27. ročník „Kvetu & Záhradná show severozápadu “. Viac ako 300 dodávateľov ponúklo nové, kreatívne nápady a tipy na inšpiráciu, ako si moderne a trendovo zariadiť vlastnú záhradu. Jedným z vynikajúcich trendov na tohtoročnom záhradnom veľtrhu bolo používanie gabiónov ako dekorácie v záhrade. Z lavičiek s farebnými sklenenými fľašami alebo stien naplnených zmesou kameňa, machu a trblietavých svetiel je teraz zrejmé, že tento krajinný prvok nabral kreatívne obrátky a môže nám ponúknuť množstvo nových využití v záhrade..

Gabióny ako ozdoba v záhrade – čo sú to gabióny?

gabiony ako ozdoba v záhrade kamenný kvetináč kamienky

Gabiony sú v zásade kovové klietky alebo škatule, ktoré sú naplnené kameňmi alebo inými väčšinou hlinenými materiálmi a často sa používajú ako oporné múry alebo iné vonkajšie steny. Klietky sú zvyčajne vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo pozinkovanej alebo práškovo lakovanej ocele, ktorá je tvarovaná do obdĺžnika so špirálovými väzbami alebo prstencovými spojovacími prvkami. Vzhľadom na hmotnosť, treciu silu a schopnosť prispôsobiť sa kontúram zeme, gabióny ako ozdoba v záhrade nevyžadujú žiadne ďalšie upevnenie k zemi..

Gabióny ako ozdoba v záhrade – náklady

gabiony ako ozdoba na záhrade vysádzač idea fikus terasa

Gabióny ako dekorácia v záhrade sú považované za veľmi lacný krajinný prvok. Oceľové klietky sú najčastejšie vyrobené zo zváranej sieťoviny. V závislosti od náplne sa náklady môžu veľmi líšiť. Ak sa používa recyklovaný betón, náklady môžu byť relatívne nízke. Ak sa použijú ozdobné sklenené fľaše alebo napríklad bridlica, cena sa primerane zvýši.

Výhody a nevýhody gabiónov

gabióny ako ozdoba v záhradnej lavici jedálenský stôl terasový nábytok drevené lamely

– Gabióny ako ozdoba v záhrade sa stavajú celkom jednoducho. Vďaka schopnosti prispôsobiť sa povrchu zeme po naplnení gabiónu môže gabiónová stena odolávať akýmkoľvek zmenám pôdnych podmienok alebo pohybov Zeme. Je dokonca zbytočné pripravovať zem špeciálnym spôsobom na stavbu gabiónu alebo vyhladzovať povrch.

– Životnosť gabiónov ako dekorácie v záhrade je ďalším dôležitým faktorom. Voda môže pretekať dutinami medzi horninami, čím sa eliminuje nárast hydrostatického tlaku a znižuje riziko posunu alebo deformácie v priebehu času. Gabión je trvanlivý aj vďaka inherentnej sile materiálov, ktoré časom nekorodujú.

– Gabióny ako ozdoba záhrady majú udržateľnú kvalitu a chránia životné prostredie. Použitie recyklovaného betónu alebo skaly na stavbe výrazne znižuje množstvo odpadu na skládke, ale aj náklady na palivo.

– Z estetického hľadiska sú gabióny výhodné aj ako ozdoba v záhrade. Gabióny majú schopnosť dokonale sa zapísať do svojho prirodzeného prostredia.

Kvetinové boxy v záhrade

gabiony ako ozdoba v záhrade kvetinové boxy mriežka kvety nápad

– Nie je pochýb o tom, že gabióny majú ako výzdobu v záhrade aj určité nevýhody. Vďaka svojej veľkosti napríklad zaberá v záhrade veľa miesta. Takáto stenová konštrukcia nemusí byť vhodná pre malú záhradu, kde sú proporcie dosť obmedzené.

– Malé divoké zvieratá hľadajú útočisko v gabiónoch ako ozdobu v záhrade. Malé zvieratá sa môžu usadiť vo voľných priestoroch medzi skalami. V závislosti od vašich osobných názorov to však môžete považovať aj za pozitívnu vlastnosť.

Gabióny ako ozdoba v záhrade – na čo slúžia gabionové steny?

nástenný gabión nápad krajinotvorný nápad deco záhrada

Kamenné koše vo forme ochranných múrov boli vyvinuté z praktického hľadiska. Používajú sa na držanie svahu, na zabránenie erózii pozdĺž pobrežia alebo na posilnenie vojenskej základne. Krajinní architekti a dizajnéri teraz našli nové spôsoby, ako využiť nielen funkčnosť gabiónov v krajine, ale aj ich schopnosť zvýšiť estetický efekt..

Gabióny ako ozdoba v záhrade – lavička s dreveným sedadlom

osvetlenie lavice nočné gabióny vyzerajú kroky návrhu

Gabióny ako ozdobu v záhrade je možné využiť aj vo forme lavičiek alebo vyšších kvetináčov. Vzhľadom na hrúbku gabiónu, ktorá je obvykle široká 0,30 cm až 0,70 cm, môže nízka gabiónová stena slúžiť ako záhradná lavička alebo môže plniť inú funkciu ako kontajner na rastliny..

Aby ste dosiahli profesionálny vzhľad, môžete svoju gabionovú lavičku obložiť kamennými alebo drevenými panelmi. Okrem toho pridajte svetlá na zvýraznenie výplňových materiálov v klietkach. Pri výbere výplní pre gabionovú opornú stenu je dôležité zabezpečiť, aby bol obvod materiálu dostatočne veľký na to, aby sa mohol držať v mriežkovej klietke. Obvykle je potrebný priemer 7,5 cm alebo viac). Gabiony ako ozdoba záhrady nevyžadujú osobitnú starostlivosť.

Gabióny ako vonkajšia a dekoratívna stena

vonkajšia stena vzor kameňov dizajn gabionovej klietky

Všetci sme už počuli výraz „vonkajšia miestnosť“, však? Vonkajšia stena vyrobená z gabiónov ako ozdoba v záhrade môže doslova oddeľovať jeden vonkajší priestor od druhého. Pomáha tiež vytvoriť súdržný prechod zo štruktúry domu do neštruktúrovanejšej záhrady. Gabionová stena síce očividne musí plniť estetické funkcie, ale má aj čisto praktické čaro. V teplom podnebí gabionové steny vrhajú chladný odtieň ako ozdoba záhrady a môžu ochladiť miestnosť, kým je vonku ešte horúco. Buďte kreatívni tým, že do gabiónu pridáte kamienky rôznych tvarov, veľkostí a farieb a vytvoríte zaujímavé vzory.

Gabiónovú stenu naplňte drevom a ozdobte sviečky

drevené gabiony sviečky na stenu nástenný dizajn terasy

Kameň a betón nie sú jedinými možnosťami plnenia gabionov ako dekorácie v záhrade. Na to môžete použiť aj spadnutý strom aranžovaním narezaných kmeňov do gabiónu. Nechajte medzery v gabionovej stene naplnené sviečkami alebo inými drobnosťami. Ale pozor, horiace sviečky tam nenechávajte bez dozoru!

Stena vyrobená z gabiónov ako ozdoba v záhrade s červenými kovovými akcentmi

gabiony ako ozdoba v záhradnom kovovom červenom prízvuku

Ako vidíte, gabióny ako dekorácia v záhrade sa vyvinuli nad rámec svojich čisto funkčných úloh a výrazne sa posunuli smerom k oblasti dekoratívneho záhradného dizajnu. Dnes sa dajú neočakávane využiť v záhrade, vrátane plotov a brán.

Gabiony používajte ako poštové schránky a na vodopád

myšlienka dekorácie gabióny poštová schránka vodopád kamene klietka

Gabiónovú konštrukciu je možné použiť ako rám pre takmer akúkoľvek funkciu v záhrade. Gabionové klietky tu slúžia ako zdroj vodopádu a ako poštová schránka! Existujú jemné spôsoby integrácie gabiónov ako dekorácie do záhrady. Napríklad základňu piknikového stolu alebo nohy lavice obklopte gabionovou klietkou. Na dosiahnutie efektu môžu stačiť malé detaily. Gabióny môžete ozdobiť aj ako ozdobu v záhrade rastlinami. Gabióny môžu mať priemyselný alebo trochu surový vzhľad. V závislosti od vášho vkusu môžete tento vzhľad trochu zmierniť. Jednou z možností je zasadiť základňu. Vyberte si rastliny a farby, ktoré sa ku kamienkom hodia a dokonca ich zvýraznite.

priestor na posedenie terasa gabióny podpora jedálenský stôl kvetináče baenke

Ďalšou možnosťou je zabudovať do gabiónového múru mnoho sadzačov so zelenými rastlinami. Rastliny musia byť odolné voči suchu. Výsledkom je stena plná života a farieb! Tiež zjemňujú vzhľad gabionovej steny. Farbu a textúru môžete ľahko a úspešne pridať výberom rastlín, ktorým sa bude dariť v skalkách, ako sú paprade, rozchodníky a rôzne pôdne pokrývky. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete založiť gabióny ako ozdobu v záhrade z praktických a funkčných dôvodov alebo len kvôli ich estetickým funkciám – je zrejmé, že možnosti na to sú početné.

Gabióny ako stena ako kontrast k dreveným schodiskám

plantážne gabióny ako ozdoba v záhrade kamene schody drevo

oceľová mriežka vyzerá ako gabióny ako ozdoba v bambusu záhradnej rastliny

hrdza vzhľad gabión oporná stena terasa schody oceľové kamene

kamenný múr gabionový dizajn trávnik moderný dizajnový nápad

gabiony ako ozdoba v záhrade kamene červená graeser oceľová mriežka

krajinný dizajn stena gabionová stena rastliny vertikálna záhrada