Terénne úpravy

10 unikátnych botanických záhrad a parkov zo vzdialených kontinentov

botanické záhrady parky vrchol

Zaujímavo strihané živé ploty, rybníky plné lekien a koi, skleníky plné exotických kvetov, zvláštne a fascinujúce sochy – botanické záhrady a parky po celom svete ukazujú krásu kultivovanej prírody. Ako spojenie divokej, neskrotnej prírody a architektonického génia človeka sú tieto parky ako kúsok raja, ktorý si môžeme vytvoriť vlastnými rukami.

1. Botanické záhrady a parky – Brooklynská botanická záhrada, USA

botanická záhrada, brooklyn, usa

bonsai múzeum brooklyn new york

Je ich veľa botanické záhrady a parky v New Yorku, ale brooklynská botanická záhrada vyčnieva z davu. Bola založená v roku 1910 a má rozlohu 52 hektárov. Záhrada je domovom viac ako 12 000 druhov rastlín, pričom k vrcholom záhrady patrí Cherry Esplanade, konzervatórium Steinhardt a múzeum bonsajov. Nachádza sa tu aj jeden z najnepríjemnejších kvetov na svete, ktorý naposledy kvitol pred šiestimi rokmi – Sumatra Amorphophallus Titan alebo mŕtvolný kvet tzv..

2. Botanické záhrady a parky – Národná botanická záhrada Kirstenbosch v Južnej Afrike

Kapské mesto Kirstenbosch, Kapské mesto, Južná Afrika

botanická záhrada kirstenbosch kapské mesto strelitzie

Táto krásna záhrada sa nachádza na ploche 89 hektárov v Kapskom Meste, na svahu Stolovej hory, a bola založená v roku 1913. Kirstenbosch je hrdá na to, že je najkrajšou záhradou v Afrike, a táto pocta je zaslúžená. Je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Aj keď je veľká časť záhrady kultivovaná, ešte väčšia plocha je zachovaná na ochranu biodiverzity (flóra a fauna). Ochrannou známkou záhrady je Strelitzia, žltá verzia s názvom Mandelas Gold.

3. Botanická záhrada Missouri v USA

Botanická záhrada Missouri USA

Pôvodne bol pozemok o rozlohe 79 akrov súkromným vidieckym majetkom, ktorý vlastnil podnikateľ Henry Shaw, ale pre verejnosť je prístupný od roku 1859. 14-hektárová japonská záhrada „Seiwa-en“ je najväčšia svojho druhu na západnej pologuli, zatiaľ čo v zimnej záhrade Climatron sa nachádzajú exotické tropické rastliny..

4. Singapurské botanické záhrady a parky

singapurská botanická záhrada

botanická záhrada-singapur-rybník-lekná

botanická záhrada, druhy orchideí, Singapur

singapurské botanické záhrady

Singapur je často označovaný ako „záhradné mesto“ a má to dobrý dôvod: na ostrove je 300 parkov a 4 prírodné rezervácie. Jednou z najkrajších je botanická záhrada o rozlohe 183 akrov, v ktorej sa nachádza viac ako 20 000 orchideí, ale aj divokých opíc a korytnačiek. Spoločnosť bola založená v roku 1859 a je jedinou botanickou záhradou na svete, ktorá je otvorená denne od 5:00 do polnoci..

5. Jardin Botanique de Montreal, Kanada

Jardin botanique de Montreal kanadské botanické záhrady

Môžete si myslieť, že chladná zima Kanady by urobila zo záhradníctva výzvu, ale montrealský Jardin Botanique ukazuje, že teória je nesprávna. Záhrada, ktorá bola založená v roku 1931, využíva vnútorné a vonkajšie priestory na celoročné ubytovanie. V teplejších mesiacoch najskôr uvidíte 30 tematických záhrad, vrátane „najväčšej čínskej záhrady mimo Ázie a japonskej záhrady, v ktorej sa nachádzajú bonsaje a niekoľko nádherných vodných prvkov. Keď je chladné počasie, zamierte do Insektária, ktoré obsahuje 160 000 živých a zachovaných druhov hmyzu. Vrcholom je výstava „Butterflies Go Free“, kde sú v skleníkoch vypustené tisíce tropických motýľov a mory.

6. Longwood Gardens, USA

botanické záhrady parky Longwood Gardens USA

Rovnako ako botanická záhrada Missouri bola aj Longwood Garden kedysi súkromným majetkom – rodinou vlastnenou spoločnosťou DuPont, ale v roku 1919 bola prestavaná na verejnú záhradu. Záhrada je na viac ako 1 000 hektároch a zahŕňa 20 vonkajších a 20 vnútorných záhrad. Medzi exponáty patria: Oranžéria, Strieborná záhrada, Akáciový priechod, Dom orchideí, Kaskádová záhrada, Palmový dom, Stredomorská záhrada, Tropická terasa a Vonkajšia vodná záhrada.

7. Kráľovské botanické záhrady v Sydney, Austrália

austrálska botanická záhrada

Kráľovské botanické záhrady, založené v roku 1788, majú výhľad na centrum mesta Sydney a na neslávnu budovu opery v Sydney. Desaťročia zlepšovania pôdy umožnili rozkvitnúť nádherným druhom rastlín, vrátane mnohých, ktoré rastú v sklenenej pyramíde. Do mája 2011 žila v záhradách kolónia viac ako 22 000 ovocných netopierov, ktoré však zabili desiatky stromov a boli nakoniec vysťahované..

8. Park Francisco Alvarado, Zarcero, Kostarika

Živé ploty park francisco alvarado zarcero costa rica

Abstraktné tvary, oblúky a tváre podivných tvorov vyrastajú z nádvoria v parku Parque Francisco Alvarado, ktoré sa nachádza v centre mesta Zarcero v Kostarike. Živú záhradu tvaroval v týchto fascinujúcich formách ten istý muž od 60. rokov minulého storočia.

9. Záhrady Las Pozas, Xilitla, Mexiko

štrbiny botanických záhrad Mexiko las pozas

botanická záhrada xilitla mexiko

Sochársky park v Mexiku, Las Pozas

Las Pozas je viac ako záhrada surrealistických sôch ako záhrada a je ihriskom britského básnika Edwarda Jamesa, mecenáša umenia. James bol vášnivým zástancom surrealistického umeleckého hnutia a jeho láska k štýlu je evidentná v Las Pozas, ktorý zahŕňa viac ako 80 akrov prírodných vodopádov a bazénov, ako aj betónové sochy. Suché, podivné sochy boli postavené v rokoch 1949 až 1984; celý projekt stál Jamesa viac ako 5 miliónov dolárov získaných z predaja jeho rozsiahlej zbierky surrealistického umenia.

10. Botanická záhrada v Kjóte, Japonsko

japonská botanická záhrada v Kjóte

Kyotská botanická záhrada sa nachádza na rozsiahlej ploche 240 000 m2 a bola založená v roku 1924. Záhrada sa nachádza na rieke Kamogawa. S približne 12 000 rôznymi druhmi rastlín, záhradami, zimnou záhradou, záhradou úžitkových rastlín, rozsiahlymi trávnikmi a detským ihriskom je jednou z najväčších botanických záhrad v celom Japonsku..